blogs kategori-billede

Magnetfelter forbedrer vin

Af Klaus Seiersen,  onsdag 21. dec 2011 kl. 19:01

Det danske designmærke Eva Solo står denne jul bag et nyt fantastisk produkt til vinentusiasten: En skænkeprop med indbyggede magneter sørger for at ekspres-modne vinen, mens du hælder den op i glasset!

"Nu kan du modne vinen, mens du hælder. Catalyzeren er en helt ny og unik metode til at behandle vin. Dens magnetsystem gør, at vinens smagsstoffer og bouquet træder tydeligere frem, og garversyren nedtones".

Min umiddelbare tanke var "sikke noget vrøvl", men en hurtig henvendelse til Eva Solo blev besvaret med en yderst venlig og imødekommende mail med beskeden "Vi har under udvikling af produktet rådført os med kompetente mennesker, både indenfor vin og selve magnet-teknologien. Dette er en nødvendighed for at lancere et produkt som dette".

Eva Solo må altså have testet det. Og det kan man jo f.eks. gøre ved at udsætte strømmende vin for magnetfelter og så blindteste vin, der har været påvirket af magneter, mod vin, der ikke har været udsat for magneter. I virkeligheden bør man vel lave en helt identisk skænkeprop - bare uden magneter - så man kan lave sammenlignelige strømningsforhold.

Om Eva Solo har været så grundige, eller om de bare har spurgt en vinkyper med interesse for alternative vinbehandling, ved jeg ikke. Umiddelbart virker det som en meget simpel blindtest med skænkeprop kontra ingen skænkeprop. Og det er jo ikke ny viden, at en skænkeprop kan ilte vinen og dermed ændre smagsspektret. Det har bare ikke noget med magneter at gøre.

Derfor overlades sagen nu til Ingeniørens kompetente læserskare:

Kan magnetfelter forbedre vin?

Eller har Eva Solo brudt Markedsføringslovens paragraf 3, stk. 3 ("Rigtigheden af angivelser om faktiske forhold skal kunne dokumenteres")?


Læs hele Eva Solos forklaring her



21. dec 2011 kl 20:16

Rasmus Pedersen

Fake!

Her er et godt sted at starte: http://www.dansdata.com/winecl....htm

Kan en fysiker som dig i øvrigt komme på nogen som helst kandidat til en mekanisme bag den påståede effekt?


21. dec 2011 kl 20:25

Bjarke Mønnike

Re: Fake!

Mekanismen bag alle snakeoil produkter er at verden vi bedrages.

og tabertåberne der gerne vil gøre indtryk på andre tabertåber anvender sådanne pseudogadgets til at imponere med




21. dec 2011 kl 20:36

Anders Wegge Keller

NMR spektroskopi

Min hustru fortæller mig at hvis en så svag magnet der er tale om her, havde nogen mulighed for at påvirke vinen, ville NMR spektroskopi ikke kunne benyttes til at lave strukturbestemmelse. De meget kraftigere magnetfelter der er i brug der, ville simpelthen nedbryde molekylerne.


21. dec 2011 kl 23:04

Klaus Madsen

Lidt mere info

Der står lidt mere om den her: http://www.evasolo.dk/catalyze...yzer

Der står bla.:

For det første frigør den smagsstoffer ved at nedbryde den “vandmur”, der kapsler dem inde. Vandmuren skabes af overfladespænding, som Catalyzers magnetfelt bryder.

Så magneter ødelægger altså overfladespændingen i vandet, og denne effekt holder også selvom vandet ikke længere er i nærheden af magneten......


21. dec 2011 kl 23:07

Svend Ferdinandsen

Grander vin?

Der er ikke det som magnetstråler og andre stråler ikke kan forbedre, bare de løber rigtigt.
Pudsigt nok hører man aldrig om forsøg hvor en forværring er opnået med en anden retning af felterne.


22. dec 2011 kl 01:23

Preben Rose

Frivillig prøvesmager!

Jeg synes i er meget negative, og stiller mig hermed til rådighed, for firmaet Eva Solo som uvildig prøvesmager - gerne både med og uden magneter.

Vinen kan være både rød, hvid og rosé og af alle druetyper - dog vil jeg betinge mig, at jeg kan bruge nogle gode venner - ligeledes frivillige, hvis der er tale om søde vine, der kniber mig at få ned i større mængder.

Vinen kan sendes til min privatadresse, eller (da jeg bor ret langt væk) kan man blot sætte pengene ind på min konto, og sende en mail med besked om hvilke vine, der skal købes for pengene.
Kontakt mig her, og jeg sender straks min mailadresse til firmaet.

Mange venlige hilsner fra jeres fremtidige superprøvesmager :o))


22. dec 2011 kl 01:37

avatar

Steen Jensen

Re: Frivillig prøvesmager!

Har du overvejet at være med i et forsøg, hvor der anvendes superledende magneter - nu når du nævner: superprøvesmager.

:-)


22. dec 2011 kl 01:46

Michel Berggren

Re: Frivillig prøvesmager!

Det kan ikke passe at dette kun virker på rødvin - det må da også have en effekt på scotch single malt, så jeg stiller op som frivillig prøvesmager.

M


22. dec 2011 kl 09:13

Lars Juul

facepalm

Åh nej....ikke igen....!


22. dec 2011 kl 10:12

Anders Bargmann

Re: Grander vin?


Pudsigt nok hører man aldrig om forsøg hvor en forværring er opnået med en anden retning af felterne.

Eller hvor sådanne løsninger bare forværrer noget som helst.

(Jeg ser dog bort fra jordstråler, her er markedsføringen baseret på skræk)

Pudsigt, at sådanne løsninger ALTID gør vand, vin, hvadsomhelst - BEDRE. Hvilken fantastisk natur, vi lever i, som altid ved, at den skal fjerne det uønskede og fremme det ønskede.

Man skulle da tro, at alle disse udviklingsprojekter, der ligger bag, en gang imellem fandt en mekanisme, der fik fx vin til at smage dårligere....

Gad i øvrigt vide, hvorfor det er så ufatteligt krævende at udvikle nye lægemidler, når naturen tilsyneladende altid spiller med, bare man bruger magnetfelter, fortyndet vand eller rosenkvarts.


22. dec 2011 kl 10:27

Michael Rangård

Re: Grander vin?

Gad i øvrigt vide, hvorfor det er så ufatteligt krævende at udvikle nye lægemidler, når naturen tilsyneladende altid spiller med, bare man bruger magnetfelter, fortyndet vand eller rosenkvarts.

Lægevidenskaben er jo korrupt, de skal have penge til at inviterer lægerne på dyre rejser og konferencer... Det koster ingen ting at designe de forskellige piller, men folk tror på at der er forskellige stoffer i pillerne og at de virker på forskellige sygedomme ;) Rent faktisk producerer de kun hovedpinepiller og lader så disse trille forbi forskellige magneter der hver i sær aktiverer de forskellige virkniger i pillerne...

(Ironi forekommer i overstående)


22. dec 2011 kl 10:49

Frithiof Andreas Jensen

Re: Fake!

Man studser over at man i svaret hverken nævner hvad disse "kompetente mennesker" hedder, hvad deres specifikke kompetencer er og hvad deres bidrag har været.

Typisk spin- og marketing bævl: Man siger nogle lyde, men disse indeholder ingen information.


22. dec 2011 kl 13:09

Bjarke Mønnike

Der var engang da franske vine.....

........blev berømmet for deres forskellighed, hvilket blev begrundet i jordens beskaffenheder , det såkaldte terroirbegreb og ikke i at vinfremstillingen gik i arv fra far til søn.

En skør amerikaner Parker som må være søn af en savværks ejer, da han foretrækker at vin skal smage af egetræ, tillader sig at bedømme vine og tildele dem point.

Det får folk der ikke har tillid til deres egen dømmekraft , til at giver overpriser på "parkervine" især Japanere og rige Kinesere har fået "parker mærkvarenes"priser til at eksplodere.

De er ikke forbigået andre vinfabikanters opmærksomhed, heller ikke vor egen Prince Consort Henri Laborde de Monpezat. Så idag smager al fransk vi ens....af egetræ, blommer ,svedsker og tobak.

Jeg tror at det er vinkælderkemikerne der har fusket med med tilsætningerne for at lave succesvine og med meget tannin/garvesyre der netop fås fra egetræet.

Tannin er ikke forligelige med alkalier, gelatiner, tunge metaller, jern, kalkvand (calciumhydroxid), metalliske salte, stærkt oxiderende stoffer og zink sulfater. Alle de ingredienser der giver vine smag

Bemærk så Jern. Muligheden foreligger jo at magneten tilbageholder jern så vædsken kommer til at smage endnu mere af egetræ.....ja hvem ved :0)





22. dec 2011 kl 13:23

Torsten Pedersen


22. dec 2011 kl 13:46

avatar

Klaus Seiersen

Re: Fake!

Man studser over at man i svaret hverken nævner hvad disse "kompetente mennesker" hedder, hvad deres specifikke kompetencer er og hvad deres bidrag har været.

Det beskriver de delvist i det vedhæftede link "Sådan virker Eva Solo Catalyzer": http://www.evasolo.com/catalyz...yzer Der er skam et navn på en sommelierer, der har foretaget en eller anden form for blindsmagning. Men hvem de kompetente mennesker omkring magneterne er, det er ukendt.

Det er i øvrigt den nævnte blindsmagning, der formentlig er med/uden skænkeprop i stedet for med/uden magnetfelt. I hvert fald supplerer siden: "Prøv selv Catalyzer – gerne på en kraftig vin. Smag først en mundfuld, der har været gennem skænkeproppen og derefter en uden. Så smager du tydeligst forskellen."


22. dec 2011 kl 13:53

Eivind Triel

Det er en spændende mekanisme

Hej Bjarne
Du skriver:
"Bemærk så Jern. Muligheden foreligger jo at magneten tilbageholder jern så vædsken kommer til at smage endnu mere af egetræ.....ja hvem ved :0)
"

Det lyder spændende, skal jeg opfatte det således at vin indeholder fast jern (Fe, ox trin 0) der tilbageholdes af magneterne .... eller er det jernsalte der suges over mod magnetens poler og spontant fælder ud?


Jeg sætter stadig mine penge på at den pågældende hældetud fra Eva Solo ilter vinen hvorved smagen ændres. Nu er sådan en hældetud allerede i handler og lidt "old school" så derfor ......... nu med magneter!

-Eivind


22. dec 2011 kl 14:43

Bjarke Mønnike

Re: Det er en spændende mekanisme

Ejvin lagde du mærke til smileyen :o)

Du har sikkert ret i at den største virkning skyldes luftningen af vinen


23. dec 2011 kl 09:15

Helle Fisker

Kommentar fra Eva Solo

Udfra ovenstående debat og skrivelse om Eva Solo Catalyzer, vil jeg som Eva Solo repræsentant godt knytte en kommentar, og fortælle om vores produkt. Catalyzer er udviklet i samarbejde med inginør Robert Henriksen, som har stor viden indenfor vand, og brug af magnet i forbindelse med vand. Da dette produkt i tidernes morgen var under udvikling, blev det udviklet både MED og UDEN magnet, for vi giver Klaus Seiersen ret i, at dette er den bedste måde at teste det på. Formålet var netop for at se, om magneten havde den effekt, som vi ønskede. Og det havde den. Vi så en markant forskel, og det resulterede hermed i den catalyzer, som nu er lanceret.

For at have andre vinker på, har vi, som nævnt på hjemmesiden, også fået kendte sommelier til at teste det, og med et flot resultat.

Vi håber, at det giver klarhed :-).
Vi ønsker alle en glædelig jul.

Hilsen
Helle Fisker
Marketing Koordinator
Eva Solo A/S


23. dec 2011 kl 09:39

Bjarke Mønnike

Tak til Helle fisker

Nu mangler vi bare navnet på den sommelier der har prøvesmagt resultaterne og ved med navnets frigivelse kan hjælpe os med ikke at tage pågældendes vinbedømmelser alvorligt i fremtiden.

For Eva Solo er jo kendt for deres innovative produkteraf høj kvalitet, så det ry bør ikke ødelægges af en lidt for kreativ markedsføring.

Sæt en stor flok TEKNIKERE til at bedømme resultaterne. Blindt selvfølgeligt med vin fra samme flaske, serveret med og uden Jeres prop.

I får ikke mig til at hælde min jule Chevry Chambertin gennem jeres fidus....never!


23. dec 2011 kl 09:44

avatar

Klaus Seiersen

Re: Tak til Helle fisker

Nu mangler vi bare navnet på den sommelier der har prøvesmagt

Dennes navn står på hjemmesiden: "Vinderen af DM for sommelierer, Peter Pepke" (http://www.evasolo.com/catalyz...yzer)

---Klaus


23. dec 2011 kl 09:48

Bjarke Mønnike

Tak Klaus

Så mangler vi bare resultatet af teknikersmagningen som foreslået.


23. dec 2011 kl 10:05

avatar

Klaus Seiersen

Re: Tak Klaus

Så mangler vi bare resultatet af teknikersmagningen som foreslået.

Rasmus' link viser en spændende teknisk test af et lignende produkt: http://www.dansdata.com/winecl....htm

Vinavisen testede Catalyzeren i uge 47 (http://www.vinavisen.dk/sider/...1-47) og skrev: "Konklusionen var, at proppen er virkelig god og præcis at hælde af, men at den ikke på nogen måde modner vinen og dæmper tanninerne. "

Denne danske vinblog gennemgår nogle forskellige vinmagneter: http://www.vintanker.dk/2011/1...html


23. dec 2011 kl 11:28

avatar

Klaus Seiersen

Re: Kommentar fra Eva Solo

Catalyzer er udviklet i samarbejde med inginør Robert Henriksen, som har stor viden indenfor vand, og brug af magnet i forbindelse med vand.

Mon ikke der er tale om Robert Henriksen fra firmaet Aqua Unique (http://www.aquaunique.dk/), som specialiserer sig i magnetisk behandling af vand til fjernelse af kalk i vandrør?


23. dec 2011 kl 12:35

Janos Winter

Hvem er inginør Robert Henriksen?

... som har stor viden af brug af magnet i forbindelse med vand.
Jeg kender en bedre en, som sælger små ampuller af megnetisk vand som kan hjælpe alle verdens sygdomme og vel at sige for små flere hundrede kroner.
Men jeg tror er selv den klogeste når jeg påstår at rent vand og magnetfelt ikke interfererer med hinanden.

mvh


23. dec 2011 kl 13:53

Bjarke Mønnike

Klaus......

.......når man åbner dit link til Vin Avisen,

http://www.vinavisen.dk/sider/...1-47

fremkommer der denne tekst under overskriften

Virker magnetismen?

Med jævne mellemrum designes der dimser eller glas, som på en eller anden måde skal kunne modne en ung vin i løbet af få sekunder.
Nu er firmaet Eva Solo barslet med en nydeligt designet vinserie, der ud over folieskærer, proptrækker og vinprop også omfatter en såkaldt "catalyzer".
Denne særlige skænkeprop til flaskehalsen indeholder et magnetsystem, "der gør, at vinens smagsstoffer og bouquet træder tydeligere frem, og garvesyren nedtones".
Vi har tidligere testet en magnetisk bakke, som man skulle stille flasken på. Den virkede ikke. Men det kunne jo være, at magneten ville virke, når vinen ligefrem strømmede forbi den. Så vi foranstaltede en større prøve i VinAvisens smagepanel.

Modner den virkelig vinen?
Foran hver deltager stod tre skænkede glas rødvin – en udmærket Rosso Veronese IGT 2010.
Vinen i to af glassene var skænket lige fra flasken, mens vinen i det tredje glas havde fået en tur gennem skænkeproppen. Det kunne også have været omvendt – to glas med skænkeprop og ét uden; det blev ikke oplyst.
Og så gjaldt det om at opdage, at to af glassene var ens, og at disse adskilte sig markant fra det tredje glas.
I koncentreret tavshed blev der smagt og sammenlignet og sat krydser på det omdelte skema, men problemet var, at alle tre glas faktisk smagte ens. Dog mente enkelte deltagere, at der kunne være en marginal og ganske ubetydelig forskel.
Konklusionen var, at proppen er virkelig god og præcis at hælde af, men at den ikke på nogen måde modner vinen og dæmper tanninerne.
Ønsker man at nyde en ung og måske lidt robust vin, er det efter vores mening meget bedre at plaske den over i en karaffel et par timer før måltidet.






Til_37/09




23. dec 2011 kl 17:43

Klaus Seiersen

Dokumentation

For at det hele nu ikke skal gå op i facepalms og tilsvining, så lad os se lidt på dokumentationen; eller måske rettere manglen på samme.

Det videnskabelige grundlag er angiveligt leveret af Robert Henriksen fra Aqua Unique. Ser man nærmere på firmaets hjemmeside, kan man se, hvordan man her fremlægger dokumention for virkningen af firmaets magnetiske kalkfjernerprodukt.

Af de fem punkter under menuen "Dokumentation" omhandler de to kalk i vand generelt, og har altså intet med virkningen af firmaets produkt at gøre. Dette gælder bl.a. en rapport, som Teknologisk lægger navn til.

Yderligere to punkter omhandler en udokumenteret videnskabelig teori om, hvordan produktet eventuelt måtte virke. Dette er baseret på fysikeren Klaus Kronenbergs anekdotiske argumentation for magnetisk vandpåvirkning fra 1985.

Endelig er der et punkt, hvor der vises et vandrør før og efter brug af firmaets magnetprodukt. Forskellen er tydelig, men der er ikke ét ord om, hvordan disse billeder er frembragt, og i det hele taget er der ingen systematisk, kvantitativ dokumentation, der bekræfter, at produktet skulle virke.

Alligevel har Eva Solo valgt at genbruge argumentationen fra kalkfjerneren i deres nye vinprop. Jeg er ikke overbevist om, at deres beskrivelse af produktet vil klare et kritisk blik fra Forbrugerombudsmanden.


23. dec 2011 kl 19:47

Mogens Winther

smagsdommeri og selvsving....

Svært at se dokumentation på at vinen skulle blive bedre ved denne magnetisering.

Men i betragtning af smagsdommernes selvsving – f.eks. er det både sikkert og vist at Riesling smager af ”masser af benzin og petroleum”
http://vinhandel.malbeck.dk/si...07-/

– hvorimod f.eks. brugsens efter min personlige opfattelse glimrende ”Canaja” smager af citat : ”hestepærer” http://www.vinguide.net/vin/66...2007

Kan det slet ikke undre mig at magnetstrygning skulle gøre underværker..

glædelig jul - MW


23. dec 2011 kl 19:53

Bjarke Mønnike

Så mangler der bare..

en dokumentation for kalkmængderne i vinmosten.


24. dec 2011 kl 13:13

Rud W. Wichmann

Sikke en gang FIS !

Det danske designmærke Eva Solo står denne jul bag et nyt fantastisk produkt til vinentusiasten: En skænkeprop med indbyggede magneter sørger for at ekspres-modne vinen, mens du hælder den op i glasset!

Mon der er nogen fra Eva Solo som har prøvet at passe vinstokke, udtynde, plukke druer, afstilke, køle, fermentere, lagre, pusle og pleje o.s.v. for at fremstille et produkt som vi med fornøjelse nyder.

Hvor naragtigt at påstå at et magnetfelt skulle bedre denne håndtering - kan kun tilslutte ovenstående:

"Mekanismen bag alle snakeoil produkter er at verden vi bedrages.

og tabertåberne der gerne vil gøre indtryk på andre tabertåber anvender sådanne pseudogadgets til at imponere med"


03. jan 2012 kl 20:40

Lars Juul

Re: Kommentar fra Eva Solo

Udfra ovenstående debat og skrivelse om Eva Solo Catalyzer, vil jeg som Eva Solo repræsentant godt knytte en kommentar, og fortælle om vores produkt. Catalyzer er udviklet i samarbejde med inginør Robert Henriksen, som har stor viden indenfor vand, og brug af magnet i forbindelse med vand. Da dette produkt i tidernes morgen var under udvikling, blev det udviklet både MED og UDEN magnet, for vi giver Klaus Seiersen ret i, at dette er den bedste måde at teste det på. Formålet var netop for at se, om magneten havde den effekt, som vi ønskede. Og det havde den. Vi så en markant forskel, og det resulterede hermed i den catalyzer, som nu er lanceret.

For at have andre vinker på, har vi, som nævnt på hjemmesiden, også fået kendte sommelier til at teste det, og med et flot resultat.

Vi håber, at det giver klarhed :-).
Vi ønsker alle en glædelig jul.

Hilsen
Helle Fisker
Marketing Koordinator
Eva Solo A/S


Jamen, så vil jeg da gerne citere markedsføringsloven:
§ 3. Der må ikke anvendes urigtige, vildledende eller urimeligt mangelfulde angivelser, som er egnet til at påvirke efterspørgsel eller udbud af varer, fast ejendom og andre formuegoder samt arbejds- og tjenesteydelser.

Stk. 2. Bestemmelsen i stk. 1 gælder også angivelser, der på grund af deres form, eller fordi de angår uvedkommende forhold, er utilbørlige over for andre erhvervsdrivende eller forbrugere.

Stk. 3. Der må ikke anvendes vildledende fremgangsmåder af lignende betydning for efterspørgsel og udbud som angivet i stk. 1 eller fremgangsmåder af tilsvarende betydning, såfremt de på grund af deres særlige form, eller fordi de inddrager uvedkommende forhold, er utilbørlige over for andre erhvervsdrivende eller forbrugere.

Stk. 4. Rigtigheden af angivelser om faktiske forhold skal kunne dokumenteres.

Så i tråd med stk. 4: Hvor er *dokumentationen*? En påstand er ikke dokumentation i sig selv.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.