/energi

Professor skærer igennem: Træpiller er skidt for klimaet

Professor og medlem af den tidligere klimakommission, Jørgen E. Olesen giver medhold til den grønne tænketank Concito: Forkert at give kraftværkerne klimakredit for at brænde udenlandsk træ af.

Af Magnus Bredsdorff, tirsdag 20. dec 2011 kl. 07:42

Det er helt forkert, at den lille million ton træpiller, som de danske kraftværker hvert år får sejlet til landet fra hovedsageligt Baltikum og Nordamerika, tæller som CO2-neutral erstatning for kul.

Det fastslår Jørgen E. Olesen, professor ved Aarhus Universitet. Han er ekspert i biomasse og dens betydning for atmosfæren og var på den baggrund medlem af den tidligere regerings klimakommission.

Træpiller er Danmarks hurtigste voksende kilde til vedvarende energi, fordi de er enkle at fyre ind i kraftværkskedlerne som erstatning for kul. Allerede i dag er Danmark verdens største importør af træpiller.

Det tager årtier, inden CO2-regnskabet er i balance
Jørgen E. Olesen understreger på linje med andre forskere, at træpillers bæredygtighed afhænger af, hvor de kommer fra. Oprindeligt var der tale om et restprodukt fra savværkerne, men i dag bliver de i stigende grad produceret af hele træer.

»Man vælter træer fra skove i Baltikum, Norge, Rusland og Canada - der, hvor det er billigst,« konstaterer han.

Nogle steder bliver træet endda tørret ved hjælp af naturgas, tilføjer professoren.

»Der vil gå en årrække, og i de kølige egne årtier - inden det kulstof er samlet op igen. Det er endnu værre, hvis man fælder hele stykker af skov. Vi er nødt til at tage tidsperspektivet i betragtning,« siger Jørgen E. Olesen.

Skovene skal blive ved med at opsuge CO2
Årsagen er for det første, at træer kun optager lidt kulstof, mens de endnu er små. Men lige så vigtigt er det at se på, hvad der var sket i skovene, hvis træerne ikke var blevet fældet.

»For at vi skal undgå alt for store problemer med det CO2, vi blæser ud fra afbrændingen af kul og andre fossile brændsler, er vi afhængige af, at et par teraton bliver bundet i skovene. De skal være et nettodræn for CO2,« forklarer professoren.

Dermed lægger han sig helt på linje med den grønne tænketank Concito. Den udgav for nylig en rapport, der fastslår, at den danske import af træpiller gør mere skade end gavn i hvert fald frem til 2050. For skovene er meget længere om at binde samme mængde CO2, som var blevet lagret, hvis ikke træer fra et areal på størrelse med Sjælland i 2010 havde endt deres dage i danske kraftværker.

Fem af Jørgen E. Olesens forskerkolleger fra Københavns Universitet har ellers beklaget sig over, at Concitos rapport var fyldt med fejl. Men det bider ikke på Aarhus-professoren.

»Vi skal helst finde noget andet end træpiller at lave vores energi af. De løser ikke klimaproblemet,« siger han.

Træpiller bør ikke have fuld klimakredit
I samme åndedrag medgiver professoren, at det naturligvis er enklere sagt end gjort. For vi kan ikke udbygge sol- og vindkraft med den hastighed, som er nødvendig for at blive fri af fossiler i 2050.

I stedet mener Jørgen E. Olesen, at vi skal sørge for at dyrke mere biomasse - i første omgang hovedsageligt pil - på arealer, som i dag ikke udnyttes effektivt til andre formål. Det vil blive mere attraktivt, hvis træpillerne ikke automatisk - og efter hans mening ufortjent - for fuld klimakredit for hvert gram kulstof, der er bundet i veddet.

»Vi skal have en certificering, som afspejler, hvor meget CO2 forskellige træpiller fra forskellige skove fortrænger. Det skal med i kvotesystemet med den procentsats. Det giver incitament til ikke ukritisk at fyre med træpiller og til at benytte andre former for energi, som fortrænger mere CO2,« siger han.



20. dec 2011 kl 09:04

Svend Erik Hendriksen

Større alberdo

Fældning af skov i områder der er dækket af sne om vinteren giver en større albedoeffekt og bidrager dermed til en lavere gennemsnitstemperatur.


20. dec 2011 kl 09:20

Anders B. Jensen

Kære Professor, BioChar / AgriChar

Når de kan gentage dem selv, så vil jeg også.

Med hensyn til Biomasse, så er det da et forfærdeligt spild hvis man brænder det til aske.

Hvorfor kikke man ikke på inkaernes opdagelse for mange år siden.

Biokul / Agrichar / Boichar og nej kullet skal ikke brændes bagefter!
http://www.youtube.com/watch?v...JUZQ

Fordele ved Biokul.

1.: Under produktionen dannes syngasser som kan bruges til at producere eletricitet.
http://www.stirling.dk/page_co...menu

2.: Ved at tilsætte vores landbrugsjord/have/parker/skove denne biokul opnår vi disse fordele.

2.1, Fastlåsning af Co2 i jorden, i mange hundrede måske tusinder af år.
2.2, Biokul virker som en svamp og suger vand, fosfor, nærringstoffer til sig, det bliver ikke udvasket
2.3, Biokuls struktur er det perfect levested for jordens mikro organismer.
2.4, Og en masse andre fordele, ingen minusser!

I Danmark indsamles over 600 tusinde ton haveaffald per år, nu bliver det lavet om til kompost, men koposteringen frigiver Co2 samt metan gasser.
Haveaffaldet/komposten vil over en 12 årig periode have frigvet alt sin oplagerede Co2 + en masse metangas.
Biokul = Ingen metangasser + produktion af eletricitet ved productionen + Co2´en i kullet forbliver bundet i jorden.


20. dec 2011 kl 09:27

Henrik Hestbech

Klima vs miljø og natur

Og ikke nok med, at det klimamæssigt (CO2-mæssigt) ikke er en god ide at fælde urskov.

Det er _selvfølgelig_ slet ikke bæredygtigt i forhold til den natur, der findes i de østeuropæiske og nordamerikanske urskove. Bæredygtigt er nok det mest forkerte ord at sætte på.

En billig, let og naturskabende måde at få bundet noget CO2 er at genskabe den naturlige vandstand på lavtliggende jorder, som er dyre at drive..


20. dec 2011 kl 09:58

Michael Rangård

Dårligere end kul?

Er træpillerne dårligere end kul eller bedre end kul? For med mindre vi kan finde et fornuftigt alternativ til vores kulkraftværker, så er det vel bedre at lade dem køre videre med den brændselstype der giver den mindste påvirkning af miljøet...


20. dec 2011 kl 10:56

Erik Kristiansen

Skære igennem og skære igennem...

Han kommer med sit synspunkt.
Bruges affalds træ i første omgang + plantning af ny skov, så vil træpillerne være CO2 neutrale, efter x år.
Alt har en start fase, at se bort fra det er det samme som at lukke civilisationre helt ned.


20. dec 2011 kl 10:58

Anders Bargmann

Re: Dårligere end kul?

Er træpillerne dårligere end kul eller bedre end kul? For med mindre vi kan finde et fornuftigt alternativ til vores kulkraftværker, så er det vel bedre at lade dem køre videre med den brændselstype der giver den mindste påvirkning af miljøet...

Ja, dårligere. Træ giver en forholdsvis stor mængde co2 pr. produceret energimængde. Hele 40 procent højere end naturgas.


20. dec 2011 kl 10:59

Anders Bargmann

Re: Kære Professor, BioChar / AgriChar

Når de kan gentage dem selv, så vil jeg også.

Med hensyn til Biomasse, så er det da et forfærdeligt spild hvis man brænder det til aske.

Hvorfor kikke man ikke på inkaernes opdagelse for mange år siden.
.

Glem det. Inkaerne er uddøde.


20. dec 2011 kl 11:09

Martin Einfeldt

Stop Ingeniørens håbløse overskrifter

Overskriften "træpiller er skidt for klimaet" er ligeså håbløst overdreven som aviser der skriver "motion er usundt" når en løber falder om med hjertestop.

At fælde alle træer på et skovareal ("renafdrift") er ikke i sig selv et klimaproblem. Renafdrifter foretages på et tidspunkt i bevoksningens liv hvor den årlige tilvækst falder til under den gennemsnitlige tilvækst gennem hele bevoksningens liv. Renadrifter på dette tidspunkt maksimerer den totale tilvækst af træmasse og dermed kulstoflagring.

Det er netop den totale tilvækst af træmasse der er vigtig, ikke om den bliver lagret i skoven eller udenfor. Ved renafdrifter flytter man hele lageret over i enten træprodukter eller i CO2-neutral energi, og begge dele gavner klimaet.

Ja, hvis renafdriften ikke foretages på det optimale tidspunkt, så er klimagevinsten (= den totale kulstofoptag) mindre.

Ja, der er et CO2-tab fra jorden i årene efter renadriften, men det er minimalt sammenlignet med det totale kulstofoptag gennem bevoksningens liv.

Ja, hvis renafdriften ikke efterfølges af ny skov, så er klimagevinsten væk.

Men lad da være med at sprede den misforståelse at renafdrifter pr. definition skader klimaet, det er vrøvl. Træ skal bruges for udnytte dets CO2-neutralitet og muligheden for derved at spare fossile brændsler.

Vi skal også have urørte skove, men det er for biodiversitetens skyld, ikke for klimaets.


20. dec 2011 kl 11:11

avatar

Lars Helbro

Re: Dårligere end kul?

Er træpillerne dårligere end kul eller bedre end kul? For med mindre vi kan finde et fornuftigt alternativ til vores kulkraftværker, så er det vel bedre at lade dem køre videre med den brændselstype der giver den mindste påvirkning af miljøet...

Det er ikke sært at forvirringen breder sig når vi hver dag bliver præsenteret for eksperter som ikke kan blive enige med hinanden.
Det bliver heller ikke bedre af, at overskrift og indhold i samme artikel er modstridende.

»Vi skal have en certificering, som afspejler, hvor meget CO2 forskellige træpiller fra forskellige skove fortrænger. Det skal med i kvotesystemet med den procentsats. Det giver incitament til ikke ukritisk at fyre med træpiller og til at benytte andre former for energi, som fortrænger mere CO2,« siger han.

Hvordan kan denne udtalelse blive til, at træpiller er skidt for miljøet ???
Det fremgår jo, at Co2 bliver reduceret, men måske ikke så meget som til 0.

Hvis kvotesystemet giver det resultat, at det fortrængte kul blot bliver fyret af et andet sted, så er det selvfølgelig korrekt, at træpiller ikke reducerer Co2 udledningen, men så må det da være kvotesystemet og kullene der er skidt for miljøet.
Når man skifter fra kul til træ, så skal det første der hældes i ovnen være den tilhørende kvote. Sælges den, så øges energiforbruget bare.

Alle politikere ønsker vækst, og på den konto er et øget energiforbrug godt.
Vil man også reelt reducere Co2 udledningen, så er det til gengæld skidt.

Mon ikke det reelt er det dilemma, som får de forskellige eksperter til at fremkomme med så forskellige meninger ?


20. dec 2011 kl 11:17

Jan Damgaard

Professor på vildspor

Prof. Jørgen E. Olesen skriver:

Oprindeligt var der tale om et restprodukt fra savværkerne, men i dag bliver de i stigende grad produceret af hele træer.

Hvis han rådførte sig med forst-folket, ville han spørge hvad der ellers sker med disse "hele træer". Det der giver den største pris er knastfri lige gavntræ uden råd. Træ-emnerne bliver klassificeret, ofte før fældning. Den laveste klasse kan kun bruges til brænde, hvor flisning af hele træer er en mulighed med de maskiner der findes idag.
Skovdrift har ligesom savværker altid haft restprodukter, og de har ofte været udnyttet. Det tidligere medlem af klimakommisionen kunne godt have sat sig lidt grundigere ind i emnet før han fælder træet.


20. dec 2011 kl 11:45

avatar

Lars Helbro

Re: Dårligere end kul?

Anders Bargman, dine halve regnestykker og besynderlige konklusioner er der ingen der bliver klogere af.

Ja, dårligere. Træ giver en forholdsvis stor mængde co2 pr. produceret energimængde. Hele 40 procent højere end naturgas.

Anden halvdel af dette regnestykke er, at Co2 fra et enkelt fældet træ vil være opsuget efter få årtier af det nye der bliver plantet.
Naturgas tager det millioner af år at genskabe.
Glem det. Inkaerne er uddøde.

Det er Henry Ford også, men teknikken kan godt bruges alligevel.


20. dec 2011 kl 13:10

Uffe Merrild

Re: Dårligere end kul?


Anden halvdel af dette regnestykke er, at Co2 fra et enkelt fældet træ vil være opsuget efter få årtier af det nye der bliver plantet.
Naturgas tager det millioner af år at genskabe.

Jeg mener det kommer meget an på hugsten. Hvis der foretages plukhugst i skoven, så vil de omkringstående træer vokse mere end de ellers ville have gjort.

Man kan anvende teorien om at der i skovbunden er en fælles kage af næringsstoffer og vand til rådighed for træerne. Når træerne udnytter alt, og nogle træer derved ikke vokser så meget som de kunne fordi der er underskud i forhold til deres "appetit", så vil fældning af et træ ikke medføre mindre optag af Co2, da de omkringstående træer vil vokse mere da den fælles kage ikke har så mange snyltere på sig længere.

Dette vil også være en anvendelig teori ved udtynding hvorfra meget brænde har sin oprindelse.

Eller det er i hvert fald min overbevisning, hvor sandt det er må være op til den enkelte at vurdere.


20. dec 2011 kl 13:31

avatar

Lars Helbro

Re: Dårligere end kul?


Jeg mener det kommer meget an på hugsten.

Helt enig Uffe, men jeg tænkte at det regnestykke ville være for langt til Anders Bargmans absorbtionsevne.
Sålænge Magnus Bredsdorf serverer overskrifter der er føde til den helt tunge ende i skolesystemet, må vi jo forholde os til det.


20. dec 2011 kl 15:06

Kristian Jørgensen

Re: Stop Ingeniørens håbløse overskrifter

Kære Martin

Din kommentar understreger blot nødvendigheden af at Miljøagenturet, Concito og nu Jørgen E. Olesen tager bladet fra munden og fælder tesen om at skovdrift og bioenergi pr definition er neutral.

Når du skriver:

”Overskriften "træpiller er skidt for klimaet" er ligeså håbløst overdreven som aviser der skriver "motion er usundt" når en løber falder om med hjertestop.”

…. så rammer den dig og skovforeningen durk i nakken, når I lige så stædigt forherliger intensiv skovdrift som noget konsekvensfrit.

Det er da klart at træ kan produceres nogenlunde fornuftigt - neutralt bliver det aldrig og det må du snart anerkende. Men når vi snakker træpiller, så handler snakken om det behov der aftvinges af de nationale målsætninger og VE-direktivet - det er jo langt over, hvad der kan ske bæredygtigt og alle klimaudgifterne kommer her og nu. Ikke just smart i en periode hvor vi skal nedbringe og afværge en stigning på mere end 2C.

Der er brug for permanente sinks og det er naturskovene – ikke carbon i 70 årig rotation mellem skov og atmosfære. Derudover må vi forholde os til hvorfra træpillerne i praksis kommer fra og den drift de er et resultat af.


20. dec 2011 kl 16:28

Boe Carslund-Sørensen

Re: Dårligere end kul?

Anders Bargman, dine halve regnestykker og besynderlige konklusioner er der ingen der bliver klogere af.

Ja, dårligere. Træ giver en forholdsvis stor mængde co2 pr. produceret energimængde. Hele 40 procent højere end naturgas.

Anden halvdel af dette regnestykke er, at Co2 fra et enkelt fældet træ vil være opsuget efter få årtier af det nye der bliver plantet.

Naturgas tager det millioner af år at genskabe.

Glem det. Inkaerne er uddøde.

Det er Henry Ford også, men teknikken kan godt bruges alligevel.

Lars Helbo

Hvordan hænger det sammen med det, der står i denne pjece på side 7 (9)?

http://www.naturstyrelsen.dk/N....pdf


20. dec 2011 kl 16:40

Thomas L. Pilegaard

Re: Dårligere end kul?


Hvordan hænger det sammen med det, der står i denne pjece på side 7 (9)?

http://www.naturstyrelsen.dk/N....pdf

Tillader mig lige :-)

Der er forskel på skovdrift og skovrydning. Ved skovrydning bliver der ikke genplantet træer.


20. dec 2011 kl 17:03

Anders Bargmann

Træpiller er klimahasard

Synspunktet er upopulært blandt de lallende naturhippier, men kendsgerningen er, at træpiller på kraftværkerne er meget skadeligt på kort sigt.

Om en årrække er co2'en opsuget af nye træer, javel. Men hvad hjælper det, hvis verden populært sagt er gået under i mellemtiden. Tidshorisonten for at begrænse co2 i atmosfæren er væsentligt kortere end tidshorisonten for skovvækst.

Kendsgerninger:

1. Produktion af 1 kWh med naturgas giver her og nu et co2-udslip, der kun er 60 procent af udslippet ved at producere 1 kWh med træpiller.

2. Det er tvivlsomt, om der sker total genplantnng af de store mængder skov, der ryddes for at at skaffe Danmark træpiller. Et skovareal svarende til hele Sjælland pr. år.

3. Træpiller produceret i Østeuropa tørres ofte i naturgasovne, så de danske kraftværker kan få fine, tørre træpiller. Spildvarmen udnyttes ikke.

Nyd jeres naturromantik, mens verden koger over.


20. dec 2011 kl 17:18

avatar

Lars Helbro

Re: Dårligere end kul?


Tillader mig lige :-)

Tak Thomas, men måske skulle vi uddybe i billeder for dem som ikke kan læse: http://www.trae.dk/index.asp?p...1194


20. dec 2011 kl 17:22

avatar

Lars Helbro

Re: Dårligere end kul?

Tak Thomas, men måske skulle vi uddybe i billeder for dem som ikke kan læse: http://www.trae.dk/index.asp?p...ote>
Dette gælder også Thomas Bargman i hans åbenlyse panik.
Tænk at tro, at der bliver fældet skov i Canada bare for at tilgodese danskernes behov. Tsk tsk.


20. dec 2011 kl 17:32

avatar

Lars Helbro

Re: Stop Ingeniørens håbløse overskrifter

Det er da klart at træ kan produceres nogenlunde fornuftigt - neutralt bliver det aldrig og det må du snart anerkende. Men når vi snakker træpiller, så handler snakken om det behov der aftvinges af de nationale målsætninger og VE-direktivet - det er jo langt over, hvad der kan ske bæredygtigt og alle klimaudgifterne kommer her og nu. Ikke just smart i en periode hvor vi skal nedbringe og afværge en stigning på mere end 2C.

Enig meget langt hen ad vejen Kristian.
Nationale (reelt internationale) målsætninger om fortsat stigene vækst, samtidig med nedsat miljøbelastning er noget af en opgave. I det lange løb en umulighed, men det er jo nærmest et fy-ord, selvom det forekommer oftere og oftere.

Jeg kan vist ikke sige mere om dette uden at gentage mig selv for meget.



20. dec 2011 kl 18:21

Søren Holst Kjærsgård

Vind, sol og biomasse

Om jeg husker ret forestillede Klimakommissionen sig, at oennævnte skulle kunne dække næsten hele vort energiforbrug.

Enhver der gør sig den ulejlighed at se på vindkraftens ydelseskurve se f.eks. forsiden på http://www.reo.dk/data/archive....pdf
vil hurtigt erkende, at vindkraft kun dur så langt back-up muligheden rækker.

Solenergi kan man glemme om vinteren.
Og ovenfor kan man læse, at Danmark årligt indfyrer en træmængde svarende til et dyrkningsareal som Sjælland.

Det bliver ikke let, når hele Verden skal være "Bæredygtig", og det giver ingen mening at gøre Danmark "Bæredygtig", hvis alle de andre ikke følger med.


20. dec 2011 kl 20:41

avatar

Lars Helbro

Re: Vind, sol og biomasse

Det bliver ikke let, når hele Verden skal være "Bæredygtig", og det giver ingen mening at gøre Danmark "Bæredygtig", hvis alle de andre ikke følger med.

Er det ikke det samme alle andre nationer også siger ?
På COP 1.................................................1000 ?


21. dec 2011 kl 15:04

Søren Holst Kjærsgård

Bæredygtighed og faktaresistens.

Lad os udtrykke det endnu mere klart.

1. Vindkraften rækker kun så langt som back-up mulighederne tillader fordi den nu en gang er stærkt variabel og kun forudsigelig et par døgn frem.
2. Biomasse rækker overhovedet ikke.
3. Solenergien rækker i hvert fald ikke i de tempererede zoner, hvor de fleste bor.
4. Algeproduktion både til lands og til vands begrænses af kuldioxidtilgangen og kan derfor heller ikke yde et betydeligt bidrag.

Så alle de andre kunne ikke følge med, selv om de måske gerne ville.

Tilbage står nu som før derfor kun
a) fossile brændsler,
b) kernekraft og
c) reduktion af befolkningstallet.

Og så er der den "løsning" som Connie Hedegaard og diverse chatteringer af røde og radikale sværmere går ind for: At fordrive energikrævende aktiviteter til Kina og Indien mv.

Samt en undren over, at så mange mennesker kan være faktaresistente.


21. dec 2011 kl 15:14

Anders Bargmann

Re: Bæredygtighed og faktaresistens.

Lad os udtrykke det endnu mere klart.

1. Vindkraften rækker kun så langt som back-up mulighederne tillader fordi den nu en gang er stærkt variabel og kun forudsigelig et par døgn frem.
2. Biomasse rækker overhovedet ikke.
3. Solenergien rækker i hvert fald ikke i de tempererede zoner, hvor de fleste bor.
4. Algeproduktion både til lands og til vands begrænses af kuldioxidtilgangen og kan derfor heller ikke yde et betydeligt bidrag.

Så alle de andre kunne ikke følge med, selv om de måske gerne ville.

Tilbage står nu som før derfor kun
a) fossile brændsler,
b) kernekraft og
c) reduktion af befolkningstallet.

Og så er der den "løsning" som Connie Hedegaard og diverse chatteringer af røde og radikale sværmere går ind for: At fordrive energikrævende aktiviteter til Kina og Indien mv.

Samt en undren over, at så mange mennesker kan være faktaresistente.

Søren, der er nu en løsning mere: Reduktion af levestandarden.


21. dec 2011 kl 20:53

avatar

Lars Helbro

Re: Bæredygtighed og faktaresistens.

Søren, der er nu en løsning mere: Reduktion af levestandarden.

Enig Anders (for en gang skyld ;-), dog med ene tilføjelse, at den eksisterende levestandard i vores del af verden i høj grad handler om at smide 90% af ressourcerne væk før de gør gavn.
Der er et kæmpe potentiale at tage af før vi lider nød.


21. dec 2011 kl 23:38

avatar

Peder Wirstad

Spørgsmålet uden betydning!

Det er slet ikke CO2-spørgsmålet, de er grunden til, at Avedøreværket skal fyre med flis. - Det er tungmetaludslip ved kulfyring, der fik MS til at trække godkendelsen
- Så da fik Greenpeace igen skudt sig selv i foden:
http://www.tu.no/energi/articl....ece

Ellers er dette professorslagsmål lidt af en farce.
Der fremtræder ligesom et billede for mine øjne af et kampbur med haner, hvor ejerne står rundt omkring og hidser sin egen hane op, så han kan fare i kødet på den andens hane.

Her er det bare dygtige journalister, der opildner sine kamphaner - der så optræder i form af "eksperter".

Læserne og debattørerne kan så - ligesom tilskuerne ved en hanekamp - få et lille adrenalinkick ved at diskutere, hvem der er stærkest (har ret).

Mvh Peder Wirstad


22. dec 2011 kl 00:08

Søren Holst Kjærsgård

Reduktion af levestandarden

Ja lad os få plebset væk fra gader og veje, så det igen kan blive sjovt for de rige at køre bil.

(Let omskrivning af udtalelse fra bekendt i liberalt erhverv med forretning i København og bopæl uden for betalingsringen.)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk