/rumfart

516 ud af 26.000 rumprøver er forsvundet under udlån fra Nasa. På billedet en prøve af Månen hjembragt med Apollo-14 (Foto: Nasa/JSC)

516 ud af 26.000 rumprøver er forsvundet under udlån fra Nasa. På billedet en prøve af Månen hjembragt med Apollo-14 (Foto: Nasa/JSC)

Nasas måneprøver forsvinder

517 måneprøver er forsvundet ved udlån til forskere. Nu vil Nasa stramme op på sine udlånsprocedurer.

Af Thomas A. E. Andersen, mandag 12. dec 2011 kl. 11:38

En revisionsrapport fastslår, at Nasa har mistet eller forlagt mere end 500 af de stykker af måneklipper, som Apollo-astronauterne har bragt hjem til Jorden.

Nasas generalinspektør fastslog i en rapport, der blev offentliggjort i sidste uge, at Nasa ’mangler tilstrækkelig kontrol over sine udlån af måneprøver og andre prøver fra rummet’. Dette øger ifølge rapporten sandsynligheden for, at disse unikke prøver fra Månen går tabt. Rapporten påpeger nødvendigheden af at have præcise retningslinjer for udlån af månemateriale og deres opbevaring.

Nasas generalinspektør, Paul K. Martin, siger i rapporten:

»Nasa har mistet prøver og dele fra rumprogrammet, siden de første måneprøver blev hjembragt fra Apollo-missionerne.«

Ud over Mount Cuba-skiven, der forsvandt under udlån til Delaware-observatoriet i 1978, bekræfter Nasa, at 516 andre rumprøver er forsvundet eller blevet stjålet mellem 1970 og juni 2010. Dette omfatter 18 måneprøver, som en forsker mistede i 2010, og 218 måne- og meteoritprøver, som blev stjålet fra en forsker på Nasas Johnson-rumcenter i Texas i 2002, men siden blev fundet igen.«

163.000 prøver at holde styr på
Astronauter har mellem 1969 og 1972 gennemført 6 bemandede besøg på Månen med 12 astronauter. Disse hjembragte tilsammen 382 kilo måneprøver. Nasa udlåner regelmæssigt prøver til udstillinger og forskere.

Nasa har i sit system registreret 140.000 måneprøver, 18.000 meteoritprøver og 5.000 prøver fra solvind, kometer og kosmisk støv. I marts måned i år var 26.000 af disse prøver udlånt til forskere, undervisningsbrug eller udstillinger.

Uanmeldte besøg afslører svind
Ud over de rapporterede 517 forsvundne måneprøver kan mange flere af de sjældne prøver ifølge rapporten være forsvundet. Generalinspektøren har foretaget uanmeldte besøg hos 59 forskere, som har lånt måneprøver fra Nasa. 11 af dem, eller 19 procent, kunne ikke finde alt det lånte materiale.

Rapporten oplyser endvidere, at Nasas kontor for måneprøver, Astromaterials Acquisition and Curation Office, på Johnson-rumcenteret har registeret hundredvis af prøver, som ikke længere eksisterer. Herudover har de stadig registeret udlån til 12 forskere, som enten er døde, pensionerede eller flyttet uden at returnere prøverne til Nasa.
Endvidere er det ikke blevet sikret, at de udlånte prøver er blevet brugt i forskningen. Rapporten nævner et tilfælde, hvor en forsker lånte måneprøver for 35 år siden, men aldrig har foretaget forskning med dem.

Nasa ændrer praksis

Som følge af generalinspektørens rapport vil Nasa nu ændre sine procedurer. Nasas talsmand, Dwayne Brown, siger i en erklæring til space.com, at man er forpligtiget til at sikre og beskytte landets prøver fra rummet og himmellegemer for eftertiden, men samtidig dele dem med offentligheden, som forskerne. Han oplyser, at Nasa er enig i rapportens anbefalinger og vil ændre sine udlånsprocedurer og kontrol af sine prøver.

Nasa anser ikke udlån at prøver for værende forbundet med en høj risiko. Ifølge amerikansk lov er det forbudt at handle med prøver fra Månen. FBI jagter alle med bål og brand, som forsøger at sælge månestøv eller prøver, da dette anses som den amerikanske stats ejendom.

Hjembragte måneprøver

Mission Vægt År
Apollo 11 22 kg 1969
Apollo 12 34 kg 1969
Apollo 14 43 kg 1971
Apollo 15 77 kg 1971
Apollo 16 95 kg 1972
Apollo 17 111 kg 1972
Luna 16 101 g 1970
Luna 20 55 g 1972
Luna 24 170 g 1976
(Luna var ubemandede russiske månesonder)



12. dec 2011 kl 12:13

avatar

Thomas Brodersen

Kun 6 bemandede landinger

"Astronauter har mellem 1969 og 1972 gennemført 12 bemandede besøg på Månen." står der, men der blev kun foretaget 6 bemandede landinger på månen. Men hver astronaut tæller måske som et besøg?


12. dec 2011 kl 12:51

Tim Christoffersen

Re: Kun 6 bemandede landinger

"Astronauter har mellem 1969 og 1972 gennemført 12 bemandede besøg på Månen." står der, men der blev kun foretaget 6 bemandede landinger på månen. Men hver astronaut tæller måske som et besøg?

Ja, der menes nok "12 mand besøgte Månen", eller noget a la den formulering..

Grel skrivefejl ;) Og godt set.


12. dec 2011 kl 13:15

avatar

Thomas A. E. Andersen

Re: Kun 6 bemandede landinger

Ja 12 mennesker har besøgt Månen under de 6 Apollo-landinger. Det bliver rettet. Mvh Thomas


12. dec 2011 kl 14:33

Peter Hansen

Depositum

Min far lærte mig da jeg var barn, at man skal låne kælken ud nedenfor kælkebakken, ikke oppe på toppen.

NASA kunne passende bede om et depositum for udlånene.


12. dec 2011 kl 17:28

avatar

Ruben Hansen

Re: Depositum

Eller bede om at få en tilsvarende prøve tilbage.

Klog far du havde ;)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.