I anledningen af teenagerens fødselsdag

Af Poul-Henning Kamp,  fredag 02. dec 2011 kl. 09:56

Mens jeg sad på bagsædet igår blev jeg ringet op og spurgt hvad jeg lavede den anden december 1994.

Hvis nu jeg havde været et pertentligt ordensmenneske hvad jeg taget en nydeligt og tydeligt markeret kalender ud af bogreolen og slået op på den angivne fredag og besvaret spørgsmålet præcist og udtømmende.

Helt så organiseret er mit liv ikke, men jeg har været på dykketur i mine email-arkiver og FreeBSDs kildetekstarkiv og det besvarer spørgsmålet temmeligt præcist: Jeg havde travlt med at gøre FreeBSD 2.0 klar til CD-ROM udgivelsen.

Jeg boede i Californien og når jeg ikke rodede med FreeBSD prøvede jeg at holde mig ajour med det "image-system" der snart skulle sendes til Danmark, for at håndtere GiroBanks op til en millon daglige giroblanketter.

Hvis jeg var opmærksom på at Ugeavisen Ingeniøren havde fået en hjemmeside der hed "ing.dk" ville det være sket igennem dille&leanders email-nyhedsresume "BLA*net" som holdt udenlandsdanskere som mig orienteret om hvad rotationspresserne spyttede ud hjemme i Danmark.

Og hvis jeg besøgte ing.dk for præcis 17 år siden, ville det have været fra den Sun arbejdsstation jeg havde på kontoret, for min bærbare computer, en Gateway 2000 Handbook, verdens første "netbook", bortset fra at netværket var et "LapLink" parallel kabel, var alt for lille til at køre X11 og en Mosaic browser.

Men jeg kan altså ikke huske alle de hjemmesider jeg besøger hver dag, heller ikke selvom det var ret mange færre den gang, så jeg ved ikke om jeg opdagede ing.dk på førstedagen.

Men et tip med hatten til fødselaren: 17 år er bestemt ikke nogen ringe alder for en hjemmeside og en dejlig alder alt i alt.

At ing.dk som mange andre seen-teenagere har måtte lide den tort at farmand er begyndt at skrue ned for lommepengene er et stensikkert tegn på at nogen er ved at blive voksen og selvstændig.

phk



02. dec 2011 kl 22:40

avatar

Ernst Krogager

Lommepengenes nytteværdi

At ing.dk som mange andre seen-teenagere har måtte lide den tort at farmand er begyndt at skrue ned for lommepengene er et stensikkert tegn på at nogen er ved at blive voksen og selvstændig.

Eller er det mon tegn på, at "farmand" er ved at have fået nok af at se "lommepengene" blive klattet bort til ingen Version2's nytte ...?!


03. dec 2011 kl 08:25

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Lommepengenes nytteværdi

Men er det ikke rørende at teenageren stadig lader den gamle gnavne bedstefar komme til orde med sine anakronistiske tirader imod alt hvad der er sket efter 1968 ?


03. dec 2011 kl 09:19

Rune Kristensen

Hehe, Poul Henning, og Ernst K

Har lige købt Cola og Popcorn - bring it on ;-)

Mvh. Rune


03. dec 2011 kl 15:26

avatar

Ernst Krogager

Re: Hehe, Poul Henning, og Ernst K

Har lige købt Cola og Popcorn - bring it on ;-)

Så ville det jo næsten være synd at skuffe dig. :-)

Men er det ikke rørende at teenageren stadig lader den gamle gnavne bedstefar komme til orde med sine anakronistiske tirader imod alt hvad der er sket efter 1968 ?

Jeg synes jo nærmest, at den dominerende bloggers kommentar og de tildelte anbefalinger vidner om, at "teenageren" fremdeles befinder sig på det infantile niveau.

Det er åbenlyst useriøst, at alle og enhver anonymt kan tildele lige så mange "tommelfingre", det skal være, og det er kun godt, at IDA nu skruer ned for strømmen af medlemskroner til slig underlødig virksomhed.


03. dec 2011 kl 20:39

Jens Arne Hansen

Re: Lommepengenes nytteværdi


I anledning af kontingentforhøjelsen skrev Formand Frost bl. a.

Mediehuset Ingeniøren er et af vores datterselskaber – og jeg kan konstatere, at omsætningen er gået drastisk ned, at foreningen tidligere har givet kapitalindsprøjtning, og at det produkt, som vi er mange, der forbinder med selskabet, nemlig Ugebladet Ingeniøren er blevet tyndere med årene. Hele mediebranchen er presset – der er kommet mange flere medieplatforme, og flere udbydere. Samtidig har Moderselskabet Ingeniørforeningen aldrig betalt mere for at få bladet ud til vores medlemmer i sin nuværende form. For 4 år siden, var den koncernmæssige omkostning nul kr., og nu er den koncernmæssige omkostning 26 mio. kr. årligt. Vi ville være en uansvarlig ledelse, om vi ikke foretog et indgreb i at tænke i nye løsninger på dette område.

Nu er man forhåbentlig igang med en grundig analyse af hvorfor man er kommet så meget på spanden, men lad mig forsøge et gæt:
Hvis man forsøger at leve af annoncer så er det vel vigtigt at bladet har en profil som annoncørerne og deres målgruppe af læsere kan identificere sig med. Så hvis man i stedet forsøger at profilere sig på grøn politisk pop om klima og teknologiskræk så har man måske stødt det professionelle marked fra sig hvor en stor del af ingeniørerne befinder sig?

Og når man så lader en blogger fylde så meget med disse emner som Poul-Henning at man må tro at det er bladets officielle linie så er man måske selv lidt skyld i at ens indtægtskilde er tørret ud.
Dette er naturligvis ikke en persons skyld, jeg tror der er bred opbakning til disse fantasier i IDA's top så selvom Steinmark af og til skriver en fornuftig leder så drukner den i mængden af mere ekstreme udmeldinger.

Men det er vel efterhånden det normale i dette samfund at toppen og medierne forestiller sig verden fuldstændig anderledes end den gemene hob. Os som har svært ved at forholde sig til det vi får fortalt når vi forsøger at sammenholde det med den virkelighed vi oplever. Men af og til og måske også i dette tilfælde kunne det se ud til at få alvorlige økonomiske konsekvenser at vi tilsyneladende befinder sig i hver sin verden!


03. dec 2011 kl 22:28

avatar

Poul-Henning Kamp

Til de sure gamle mænd...

Jeg har ingen indsigt eller adgang til Mediehusets økonomi ud over hvad offentligheden meddeles, men for dem som ikke helt har fattet situationen ser den nogenlunde således ud:

Hvis IDA betaler 26 mio kr/året til Mediehuset og for det får 44 ugentlige aviser sendt til ca. 80.000 medlemmer (Jvf. Dansk Oplagskontrol) koster det 7,40 kr per avis. Med i købet får man ing.dk, version2.dk, jobfinder.dk og elektronikbranchen.dk, samt to ugentlige helsider i avisen, diverse tillæg, indstik, annoncer osv.

Om 26 mio kroner er det rigtige tal for IDA og om IDA får det rigtige for dem har jeg ikke nogen mening om.


Det er næppe således at disse aktiviteter i Mediehuset hver for sig hviler i sig selv, men snarere at de ved deres samvirke skaffer læsere nok til at holde annonceindtægterne oppe.

Jeg har qua min Varnish software kontakt med rigtig mange mediefolk i hele verden, herunder temmelig mange af de største aviser i deres respektive markeder og jeg har ikke hørt om noget sted på kloden hvor annonceindtægter på online-siden var tilnærmelsesvist i nærheden af hvad papir-aviser kan trække ind.

Det er derfor mit gæt at økonomien i Mediehuset Ingeniøren, at pengene kommer ind på papiravisen og jobfinder.dk, mens ing.dk, version2.dk og elektronikbranchen.dk, rent økonomisk set, virker som den nødvendige "mading" til jobfinder.dk.

Jeg er derfor også ret sikker på at de "forslag" der er udkastet ovenfor blot ville erodere indtægtskildernes salgbarhed og dermed ville gøre det til en dårligere forretning med et ringere udkomme for IDAs medlemmer.


03. dec 2011 kl 22:48

Hans Wennerberg

Re: Lommepengenes nytteværdi

Det er åbenlyst useriøst, at alle og enhver anonymt kan tildele lige så mange "tommelfingre..."

Er ikke specielt "useriøst" i betragtning af at man trods alt skal være logget ind for at stemme. Hvem der specifikt stemmer for eller imod er vel mest af interesse for den meget overvågningsfikserede - det svarer til at lytte til bifald ved en debat. Må man så kun klappe (eller pifte) hvis man har et samtidigt skilter med sit personnummer?

Hvis man bidrager til debatten her på ing.dk med sine mere eller mindre oplyste synspunkter er det efter min mening relevant og rimeligt at man kan stå ved det med sit navn.

@Jens Arne Hansen
Selvom om en de artikler i Ingeniøren helt sikkert godt kunne have været henvist til Illustreret Videnskab, og flere andre tilfælde også ville have haft vældig gavn af noget kvalitetskontrol hos kvalificerede specialister, så er det vel ikke utænkeligt at den generelle krise, hvor jobsektionen er skrumpet fra at fylde ca. halvdelen af bladet til de nuværende 4-5 sider, har smittet af på bladets økonomi? Og så vidt jeg kan se, i væsentligt højere grad end de produktannoncer som også findes mere spredt i bladet.

Jeg tror mao. at underskuddet skyldes en generel nedgang, og ikke det faktum at bladet også beskæftiger sig med de teknologiområder som de fleste af os i en nær fremtid skal forholde os til. Det er et eller andet sted beskæmmende hvis du mener at
..det professionelle marked fra sig hvor en stor del af ingeniørerne befinder sig..
, ikke også er alvorligt bekymret for og interesseret i de "grønne" ændringer som vi som ingeniører kommer til at få et stort ansvar for at implementere.

PHK fylder relativt meget på ing.dk (meget lidt i ingeniøren) fordi han er produktiv, provokerende og tydeligvis har intelligensen til hurtigt at gennemskue komplekse problemstillinger med konklusioner som af og til (ofte) bryder med nogle andre personers mere "fasttømrede" opfattelser.


04. dec 2011 kl 00:06

Jens Arne Hansen

Re: Lommepengenes nytteværdi

Jeg tror mao. at underskuddet skyldes en generel nedgang, og ikke det faktum at bladet også beskæftiger sig med de teknologiområder som de fleste af os i en nær fremtid skal forholde os til. Det er et eller andet sted beskæmmende hvis du mener at det professionelle marked .. hvor en stor del af ingeniørerne befinder sig ikke også er alvorligt bekymret for og interesseret i de "grønne" ændringer som vi som ingeniører kommer til at få et stort ansvar for at implementere.

Jeg kan måske bedst anskueliggøre min påstand med at den eneste gang en kollega har bemærket at jeg har skrevet noget var en gang det var kommet på tryk!
Dette er med andre ord ikke et sted hvor man professionelt søger information, og det kunne det vel egentlig godt have været, hvorfor ikke?

For en overfladisk betragtning har de fleste en grøn profil og en vindmølle på forsiden af deres brochure, men virkeligheden bag er for det meste en anden: For i virkelighedens verden erfarer jeg at der ingen forskel er på at beskæftige sig med grøn teknologi og anden teknologi, tingene skal gerne virke og markedet bestemmer. Man kan naturligvis lave Danmark om til et grønt DDR for en tid ved at jage en masse virksomheder bort, man skal blot ikke tro at det er en genvej til noget at kalde det man laver for grønt!
Den grønne profil kan åbne nogle døre og give lidt velvilje, men derefter foregår alt på normale vilkår.

Der kan uden tvivl findes flere nicher for grøn teknologi end den jeg er havnet i, men jeg tvivler på at det kan fylde hele billedet, så derfor tror jeg at bladet har jaget en masse professionelle bort ved en så ensidig fokusering på noget der kan vise sig at være modefænomener?



04. dec 2011 kl 00:28

avatar

Jon Bendtsen

Re: Lommepengenes nytteværdi

@Jens Arne Hansen 04. dec 2011 kl 00:06

Jeg kan måske bedst anskueliggøre min påstand med at den eneste gang en kollega har bemærket at jeg har skrevet noget var en gang det var kommet på tryk!

Måske fordi det er svært at genkende bekendte herinde med mindre der er et billede ved siden af? Og du har ikke noget billede. Måske fordi det du skriver herinde er irrelevant, men det på tryk var relevant?

Dette er med andre ord ikke et sted hvor man professionelt søger information, og det kunne det vel egentlig godt have været, hvorfor ikke?

jeg synes det er et meget tyndt grundlag du bruger til din konklusion når du kun har 1 eksempel.


04. dec 2011 kl 00:42

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Lommepengenes nytteværdi


Dette er med andre ord ikke et sted hvor man professionelt søger information, og det kunne det vel egentlig godt have været, hvorfor ikke?

Jeg er helt sikker på at der en store aldersforskelle på netop det punkt.


04. dec 2011 kl 00:57

Jens Arne Hansen

Re: Lommepengenes nytteværdi



Dette er med andre ord ikke et sted hvor man professionelt søger information, og det kunne det vel egentlig godt have været, hvorfor ikke?

Jeg er helt sikker på at der en store aldersforskelle på netop det punkt.

Det tror jeg til gengæld at du har helt ret i:-)

http://blogs.jp.dk/setfrahoejr...ven/

Det var jo ikke så heldigt, at den overtagende arbejdsstyrke er langt dårligere kvalificeret end den oprindelige befolknings store årgange, der går på pension i hobetal fra nu af.


04. dec 2011 kl 01:28

Michel Berggren

Re: Lommepengenes nytteværdi

Er ikke specielt "useriøst" i betragtning af at man trods alt skal være logget ind for at stemme. Hvem der specifikt stemmer for eller imod er vel mest af interesse for den meget overvågningsfikserede - det svarer til at lytte til bifald ved en debat. Må man så kun klappe (eller pifte) hvis man har et samtidigt skilter med sit personnummer?

Jo, "Anbefal" muligheden er faktisk temmelig useriøs da man jo kun kan give en thumbs up ikke down - det gør funktionen ret ligegyldig.

Mht. anonymiteten, så kunne det da være interessant at se om det bare er de sædvanlige der klapper hinanden på ryggen eller om der vitterligt er nogen der gør det på et seriøst grundlag.

M


05. dec 2011 kl 08:12

avatar

Ernst Krogager

Re: Lommepengenes nytteværdi

Er ikke specielt "useriøst" i betragtning af at man trods alt skal være logget ind for at stemme.

Har du måske prøvet at stemme uden at være logget ind? Du kan faktisk afgive lige så mange stemmer på en kommentar, som du har tid og lyst til, uden at være logget ind. Hvis du ikke tror på det, så prøv at spørge Poul-Henning Kamp, om det er rigtigt, og om han i givet fald kan forklare dig, hvordan man gør.


05. dec 2011 kl 09:54

Karl Lohse

The good, the bad and the ugly

Det er prisværdigt at der kan være en fri debat om så mange emner, hvad enten det er teknisk eller politisk. Der postes en del interessante indlæg her, ny teknologi og ideer til alternative måder at klare udfordringer på. Jeg nyder at læse om nye tiltag indenfor tekniske emner, og er blevet bedre til at filtrere støjen fra.

For desværre er der også en mindre men temmeligt aktiv skare af pessimister som elsker at skyde alting ned. Det er fint at der er plads til alle, også fint, at nye ideer mødes med saglige kritiske spørgsmål. Det er bare ærgerligt når det går over gevind, og tilmed medfører personforfølgelse.

Det ville være fint hvis man kunne give thumbs up/down til brugerne herinde. Så kan man bedre sætte tingene i relief, især dem der ikke læser herinde så ofte. Det findes andre steder på nettet, systemer hvor en bruger starter med nul stjerne, og ender på f.eks. maks 5.

Jeg skriver også på et par andre fora, og der skal bare altid være et par enkelte som morer sig med at få de andre brugere til at gå op i det røde felt. Men vi skal være glade for at vi ikke lever et sted hvor man ikke har lov til at sige sin mening.


05. dec 2011 kl 12:02

avatar

Jon Bendtsen

Re: Lommepengenes nytteværdi

Er ikke specielt "useriøst" i betragtning af at man trods alt skal være logget ind for at stemme.

Har du måske prøvet at stemme uden at være logget ind? Du kan faktisk afgive lige så mange stemmer på en kommentar, som du har tid og lyst til, uden at være logget ind. Hvis du ikke tror på det, så prøv at spørge Poul-Henning Kamp, om det er rigtigt, og om han i givet fald kan forklare dig, hvordan man gør.

Man kan også stemme flere gange selvom man er logget ind. Jeg har oplyst Ingeniøren om hvordan man gør i november måned i år. Ingeniørens svar var:
Det nuværende system er lavet ud fra en betragtning om, at det er voksne mennesker, som deltager i debatten, og at de derfor selv kan regulere dette.

Og derefter var jeg ved at falde ned af stolen af grin. Jeg synes overhovedet ikke at debatterne bærer præg af at være befolket af voksne mennesker.


05. dec 2011 kl 12:13

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Lommepengenes nytteværdi


Og derefter var jeg ved at falde ned af stolen af grin. Jeg synes overhovedet ikke at debatterne bærer præg af at være befolket af voksne mennesker.

Tjae, jeg synes nu det lyder som en fornuftig prioritering: Man skal jo være helt ualmindelig ånderligt underbemidlet og sygeligt opmærksomhedssøgendegive før det giver mening at fuske med tommelfingrene på ing.dk, alt den stund at redaktionen kan se i logfilen hvem der fusker...


05. dec 2011 kl 12:24

avatar

Jon Bendtsen

Re: Lommepengenes nytteværdi


Og derefter var jeg ved at falde ned af stolen af grin. Jeg synes overhovedet ikke at debatterne bærer præg af at være befolket af voksne mennesker.

Tjae, jeg synes nu det lyder som en fornuftig prioritering: Man skal jo være helt ualmindelig ånderligt underbemidlet og sygeligt opmærksomhedssøgendegive før det giver mening at fuske med tommelfingrene på ing.dk, alt den stund at redaktionen kan se i logfilen hvem der fusker...

Hvad hjælper det at de kan se det, hvis de ikke ser efter? og hvis de ikke gør noget ved det?

Det gør jo ikke engang noget for at få en snak med alle dem som ikke bringer debatten fornuftigt videre. Der er alt for mange afsporelser og ikke relevante indlæg.


05. dec 2011 kl 12:43

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Lommepengenes nytteværdi


Hvad hjælper det at de kan se det, hvis de ikke ser efter? og hvis de ikke gør noget ved det?

Du misser min pointe:

Man skal da være totalt tossedum for at risikere at blive afsløret for noget ineffektivt & barnligt "se mig! se mig! se mig!' fusk, taget i betragtning hvor liden værdi og synlighed tommelfingeren har ?

Tror du ikke man ville undre sig hvis der pludselig begyndte at dukke 10-20 tommelfingre op på en helt bestemt debatørs indlæg, når det mediane antal tommler er nul ?


05. dec 2011 kl 12:52

avatar

Jon Bendtsen

Re: Lommepengenes nytteværdi


Hvad hjælper det at de kan se det, hvis de ikke ser efter? og hvis de ikke gør noget ved det?

Du misser min pointe:

Man skal da være totalt tossedum for at risikere at blive afsløret for noget ineffektivt & barnligt "se mig! se mig! se mig!' fusk, taget i betragtning hvor liden værdi og synlighed tommelfingeren har ?

Tror du ikke man ville undre sig hvis der pludselig begyndte at dukke 10-20 tommelfingre op på en helt bestemt debatørs indlæg, når det mediane antal tommler er nul ?

Jeg tror ikke at de checker efter det. Jeg fik fx. ingen "henvendelse" fra Ingeniøren omkring min opdagelse. Det måtte jeg selv skrive til dem.


05. dec 2011 kl 20:18

avatar

Ernst Krogager

Re: Lommepengenes nytteværdi

Man skal jo være helt ualmindelig ånderligt underbemidlet og sygeligt opmærksomhedssøgendegive før det giver mening at fuske med tommelfingrene på ing.dk, alt den stund at redaktionen kan se i logfilen hvem der fusker...

Tænk, jeg troede ellers, det var en smal sag at holde sig anonym over for ing.dk og andre, hvis man ved, hvordan man gør. Men det ved Poul-Henning Kamp måske bare ikke ... Bevares, jeg tvivler ikke på, at der logges i stor stil, og at der snages i loggen, men kan redaktionen virkelig se i logfilen, hvem der fusker, hvis fuskeren ikke er en ren amatør? Er der en ekspert til stede?


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.