Om seks år går den globale opvarmning amok
Vi skal reagere hurtigt og effektivt, hvis vi vil forhindre den globale gennemsnitstemperatur i at stige dramatisk. Allerede i 2017 kan det være for sent at gøre noget, lyder advarslen fra International Energy Agency.
Læs også
-
Analyse: Dansk forbrug er med til at sparke CO2-udledningen i Kina op
Læs mere om
I Oslo bliver vinterfrost en sjældenhed. I København kommer sommertemperaturen til at ligge omkring de 25 grader. Til gengæld er havene måske steget så meget, at Strøget er blevet et soppebassin.
Det kan være konsekvenserne, hvis vi ikke får ændret udviklingen i det konstant stigende globale energiforbrug inden 2017.
Det var en del af budskabet, da Fatih Birol, cheføkonom i Det Internationale Energiagentur (IEA), fremlagde konklusionerne i organisationens årsrapport, World Energy Outlook 2011, i København i dag.
»Hvis der ikke sker store ændringer i løbet af de kommende seks år, vil vi ikke kunne nå målet om at begrænse den globale temperaturstigning indtil 2035 til to grader celcius,« lød det fra Fatih Birol.
International økonomi betyder klimaproblemer
IEA ser med bekymring på den internationale økonomiske krise, der har fjernet fokus fra de klimamæssige udfordringer, man står over for.
Organisationen mener, at verdens regeringer fejlagtigt fortsat satser på de fossile brændstoffer, som vil være endnu mere eftertragtede i de kommende år.
»Vækst, velstand og stigende befolkningstal vil uvægerligt betyde et stigende behov for energi over de kommende årtier. Men vi kan ikke blive ved med at sætte vores lid til geopolitisk usikre og klimamæssigt skadelige former for energi,« har IEA’s direktør, Maria van der Hoeven, tidligere advaret.
Rent økonomisk bliver nøl på klimafronten også en begmand for landene, der er tilbageholdende med at ændre retning og tænke mere i vedvarende energi.
'For hver dollar man 'sparer' i forhold til forbedringer af energisektoren før 2020, skal man betale 4,3 dollars mere i årene efter 2020', skriver IEA i en besked på Twitter.
I København satte Fatih Birol flere ord på IEA’s bekymring over den økonomiske usikkerhed.
Udslipsrekord to år i træk
»Det har betydet, at energipolitikken kommer i anden række hos en lang række af de store lande. CO2-udslippet var for eksempel højere end nogensinde før i 2010. Det er andet år i træk, vi ser den uheldige rekord blive slået,« sagde han.
Ifølge IEA’s prognoser ser verdens energiforbrug ud til at stige voldsomt frem til 2035.
»Det vil stige med en tredjedel. Kina og Indien kommer til at stå for omkring halvdelen af den stigning, og meget af den energi vil komme fra fossile brændstoffer som olie og kul,« fortæller Fatih Birol.






