/energi

Regeringen præsenterer finanslovsforslag for 2012

En del af S-SF-R-regeringens finanslovsforslag var lækket på forhånd, men nu er det samlede udspil offentliggjort. Læs forslaget her.

Af Mette Mandrup, torsdag 03. nov 2011 kl. 12:59

Finansministeriet har her klokken 13 offentliggjort regeringens finanslov for 2012. Klokken 14 holder finansminister Bjarne Corydon (S) pressemøde, og to timer senere er det skatteminister Thor Möger Pedersens (SF) tur til at fortælle om indtægtssiden i forslaget.

Download forslaget her eller læs det nedenfor:

Ansvar og Handling



03. nov 2011 kl 19:54

Jørgen Rasmussen

Hvordan flygter man?

Med alle de skatter og afgifter har jeg kun et spørgsmål, inden der også kommer skat og told på at flygte ud af landet!

Hvordan får man et arbejde i Norge eller Sverige??


03. nov 2011 kl 21:29

Lars Tørnes Hansen

Re: Hvordan flygter man?

Med alle de skatter og afgifter har jeg kun et spørgsmål, inden der også kommer skat og told på at flygte ud af landet!

Hvordan får man et arbejde i Norge eller Sverige??

Søger job der, men pas på!

Der er så vidt jeg ved en 2 års regel.
Er du ude af Danmark i over 2 år, og ikke betaler til den fælles kasse, så kan du ikke få fra den fælles kasse, når/hvis du kommer hjem.
Det skulle gælde enhver form for offentlig ydelse, kontanthjælp og sygeforsikring fra det offentlige incl.

Det er vel egentlig også helt fair at hvis ikke bidrager med noget, så kan man ikke få noget.


03. nov 2011 kl 21:34

Bjarke Mønnike

Udenlandsk indkomst

... skal også selvangives!

Se her:

http://www.skat.dk/skat.aspx?o...Id=0


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk