Revne lukker vejspor på Storstrømsbroen
En ny 30 cm lang revne lukker også det ene spor på vejsiden af Storstrømsbroen.
Læs også
-
30 mulige revner i Storstrømsbroen skal tjekkes med ultralyd
Læs mere om
Det står ikke så godt til med Storstrømsbroen. Banedanmark har nu også fundet en 30 cm lang revne på broens vejside. Biltrafikken kan fortsat benytte broen, men der er blevet sat lysregulering op, så der er et stykke på 50 meter er spærret af. Her må bilisterne deles om det ene af vejbanens to spor.
»Den nye revne betyder ikke noget i forhold til vores tidligere udmeldinger. Vi regner fortsat med at være færdige om tre uger, som i morgen bliver til to uger. Når vi er færdige med undersøgelserne, ved vi, hvor store skaderne er, hvad der skal gøres ved dem, og hvor lang tid det vil tage,« oplyser områdechef for Banedanmark Søren Boysen.
Den første revne blev opdaget 18 oktober, og de fire revner, man har fundet indtil i dag, er alle fundet på sporsiden. I den forbindelse har det været nærliggende at give de mange tunge tog skylden for revnerne, men det viser sig altså nu, at der også er en revne på vejsiden.
Banedanmark er i øjeblikket i gang med at undersøge udsatte steder på broen med ultralyd.






