blogs kategori-billede

Indlandsisen smelter og så stiger havet

Af Kronikører Karen Edelvang, Andreas Ahlstrøm og Signe Bech Andersen,  fredag 04. nov 2011 kl. 11:05

IPCC’s seneste rapport fra 2007 peger på at, der er behov for nye observationsmetoder og længere tidsserier for at kunne beskrive de komplekse processer, der influerer afsmeltningen af iskolossen på Grønland.

Indlandsisen smelter, og hvad betyder det for klimaet og havspejlet? Frem til 2007 havde man forventet, at ændringer i afsmeltningen af gletscherne ville være langsomme og primært styret af ændringer i den mængde sne, der faldt på ismasserne, og at isen primært ville smelte på overfladen. De seneste observationer viser dog, at processerne foregår langt hurtigere end først antaget. Det betyder, at fremtidige havnivaustigninger som følge af afsmeltning fra Grønlands indlandsis meget vel kan overstige de forudsigelser, som refereres i IPCC’s seneste rapport.

Observationer er den vigtigste kilde til information og forståelse af de fysiske processer omkring afsmeltningen af Indlandsisen. De kan både give faktuel information og tjene som input til de modeller, der forudsiger fremtidig afsmeltning og dermed bidraget til havspejlsstigningerne. Derfor får PROMICE data fra 24 målestationer fordelt rundt langs Indlandsisens rand (heraf er 14 direkte relateret til projektet).

PROMICE er et monitorereringsprogram finansieret af Klima- og Energiministeriet og Bygningsministeriet. Det har som formål at bestemme massetabet fra Grønlands Indlandsis, både fra smeltningen ved overfladen og fra mængden af isbjerge, der søsættes og afsmeltningen fra de mere end 20.000 gletschere, der findes i Grønland.

PROMICE måleserien strækker sig over perioden 2007-10 og viser, at 2010 var et rekordår for afsmeltningen på Indlandsisen med en større og længere sommerafsmeltning og rekord i afbrækning af gigantiske isbjerge. Det ekstremt varme klima i 2010 toppede de tidligere rekorder og bekræfter, at den svindende havis nord for Grønland måske er på vej til at påvirke både Indlandsisens afsmeltning og klimaet i Europa.

Indlandsisen indeholder potentielt vand nok til at hæve verdenshavene med 7 meter. Det nuværende bidrag fra Indlandsisen til havnivaustigninger er omkring 0.7 mm/år. Så der er ingen grund til at frygte, at Indlandsisen forsvinder. Men sammenholder man de videnskabelige analyser foretaget indtil nu, synes tabet af is at være accelererende. 2010 satte en ny rekord for denne acceleration.

Et enkelt ekstremt år giver ikke nødvendigvis anledning til den store bekymring for Indlandsisens tilstand, men 2010 har været endnu et rekordår i et tiår præget af rekorder. De ekstreme tilstande har været mest udtalte i det sydlige og vestlige Grønland og er forårsaget af et mønster i den atmosfæriske cirkulation, der tidligere var relativt sjældent, men nu har forekommet tre gange gennem de seneste ti år.

Dette mønster trækker varm luft op mod Nordpolen mellem Grønland og Canada, mens Europa og Asien til gengæld får den arktiske kulde at føle. Mønsteret er muligvis blevet mere udtalt, fordi havisens udbredelse i det arktiske ocean om sommeren er skrumpet voldsomt over en årrække. Derved opvarmes det arktiske ocean af solens stråler, der påvirker atmosfærens cirkulation, og det betyder klimaforandringer.

Det er også denne effekt, der har givet Danmark de kolde og lange vintre de seneste år og hedebølger i Grønland.

Karen Edelvang er statsgeolog og Andreas Ahlstrøm og Signe Bech Andersen er seniorforskere ved GEUS



04. nov 2011 kl 13:59

avatar

Peter Ole Kvint

Latterlig forsking

"Derfor får PROMICE data fra 24 målestationer fordelt rundt langs Indlandsisens rand (heraf er 14 direkte relateret til projektet). "

Har forskerne nogen ide om hvor stort et område disse 14 eller 24 målestationer skal dække? Det er jo ikke nok at kende overfladen, men også masse af isen.


04. nov 2011 kl 14:28

Svend Erik Hendriksen

Re.: Latterlig forskninng

Så går de da ikke og laver ulykker andre steder i Rigsfællesskabet.

Peter Ole Kvint, du skal huske på at klima-modellernes data efterhånden opfattes som videnskabelige fakta.


04. nov 2011 kl 14:30

Jan Damgaard

Periodicitet?

Et enkelt ekstremt år giver ikke nødvendigvis anledning til den store bekymring for Indlandsisens tilstand, men 2010 har været endnu et rekordår i et tiår præget af rekorder. De ekstreme tilstande har været mest udtalte i det sydlige og vestlige Grønland og er forårsaget af et mønster i den atmosfæriske cirkulation, der tidligere var relativt sjældent, men nu har forekommet tre gange gennem de seneste ti år.

Hvor en enkelt solpletcyklus er et relativt lille grundlag, at vurdere noget præcist mht. udsving på indlandsisen. Derfor bør der være et større fokus på det nødvendige antal målinger, hvilke målinger og krævede nøjagtighed.


04. nov 2011 kl 14:34

stig per andersen

Re: Latterlig forsking

POK

Du kan starte her:

http://promice.dk/xpdf/rosa_20....pdf

Sq da spændende oplysninger, der på sigt kan bruges til at af- eller bekræfte IPCC’s modeller og konklusioner ...

Tommel op til kronikørerne!


04. nov 2011 kl 14:42

avatar

Benny Allan Andersen

Dine sanser dur ikke!

Interessant synspunkt.

Observationer er den vigtigste kilde til information og forståelse af de fysiske processer omkring afsmeltningen af Indlandsisen. De kan både give faktuel information og tjene som input til de modeller, der forudsiger fremtidig afsmeltning og dermed bidraget til havspejlsstigningerne.

Men altså ikke til eventuelle modeller, der eventuelt også kunne forudsige en fremtidig nedkøling?

Det ekstremt varme klima i 2010 toppede de tidligere rekorder og bekræfter, at den svindende havis nord for Grønland måske er på vej til at påvirke både Indlandsisens afsmeltning og klimaet i Europa.

Usikkerhed på usikkerheden?

Det er også denne effekt, der har givet Danmark de kolde og lange vintre de seneste år og hedebølger i Grønland.

Og det var vel så det egentlige formål med artiklen. At forklare os dumme danskere, hvorfor vores sanser snyder os.:-)


04. nov 2011 kl 14:44

avatar

Peder Wirstad

Skråsikker påstand med dokumentation?

Geologerne i GEUS:

Det er også denne effekt, der har givet Danmark de kolde og lange vintre de seneste år og hedebølger i Grønland.

Ja dette usædvanlige vejr skyldes en hidtil ukendt lang serie af såkaldt negativ NAO (Nordatlantisk oscillation). - Navnet "oscillation" fortæller jo, at lavtrykkenes bane svinger nogenlunde regelmæssigt, mens de nu i længere tid har været syd for os (Osloområdet) - selv om sommeren.

Jeg har interesseret mig for disse svingninger i over 30 år - både med min forskernysgerrighed og fordi, jeg både sommer og vinter er dybt afhængig af vejret i mit arbejde, mine ski- og cykeltursinteresser og mine investeringer.
- Det undrer mig derfor, at 3 geologer kan være så sikre på årsagen, når alle seriøse geologiske institutter hidtil har opgivet, at man står helt uforstående overfor den usædvanligt langvarige negative NAO.

Det er da et forslag, at det er en tilbagekoblingseffekt af smeltende arktisk is, men da opstår det spørgsmål, hvordan svingningerne alligevel er der, når isen ikke har været usædvanligt sparsom.

Det menes også, at man under "den lille istid" har haft langvarige perioder med negativ - eller hellere ingen - NAO, men da var den arktiske is langt fra sparsom - tvært imod iht. studier på Svalbart.
- Måske skulle vi alle - og især os specialister på et eller andet område - være mere bevidste om ikke at fremsætte teser, der ikke endnu er bekræftet. Blandt engagerede forskere er der altid underforstået et "måske", men i et lægmandsforum giver den slags udtalelser føde til den skidtkastning mod andres meninger, som er fuldstændig kontraproduktiv for alt nyttigt.

Mvh Peder Wirstad


04. nov 2011 kl 17:28

Svend Ferdinandsen

Re: Skråsikker påstand med dokumentation?

Der vil blive flere og flere af den slags artikler efterhånden som mødet i Durban nærmer sig. Gad vide hvor meget af den frygtelige CO2 det ville spare, hvis de helt aflyste mødet. Denne gang har de dog lagt det et sted, hvor der er sommer, så deltagerne ikke mister modet. De har sikkert også givet klimaanlægget en lille tand opad i mødelokalerne.
Det sørgelige er, at det ikke engang kun er sagt i spøg.


04. nov 2011 kl 17:34

Jan Damgaard

Re: Skråsikker påstand med dokumentation?

.. Gad vide hvor meget af den frygtelige CO2 det ville spare, hvis de helt aflyste mødet.

Ja, som var der ikke problemer nok med at finde penge i verdensøkonomien. :-)


04. nov 2011 kl 18:19

Hans Henrik Hansen

Re: Skråsikker påstand med dokumentation?


Ja, som var der ikke problemer nok med at finde penge i verdensøkonomien

- det bliver spændende at se, hvad G20 denne gang siger om klimaet! Mon ikke de genbruger ordlyden fra forrige 'communiqué', måske med en enkelt gang 'fransk vask og strygning' (evt. piftet op med et strøg af Berlu's mascara)! :)


04. nov 2011 kl 20:00

Glenn Møller-Holst

Re: Skråsikker påstand med dokumentation?

Der vil blive flere og flere af den slags artikler efterhånden som mødet i Durban nærmer sig. Gad vide hvor meget af den frygtelige CO2 det ville spare, hvis de helt aflyste mødet. Denne gang har de dog lagt det et sted, hvor der er sommer, så deltagerne ikke mister modet. De har sikkert også givet klimaanlægget en lille tand opad i mødelokalerne.
Det sørgelige er, at det ikke engang kun er sagt i spøg.

Hej Svend

Er du også bekendt med følgende forskning:

22. februar 2011, Flere kolde vintre forude:
http://www.dmi.dk/dmi/flere_ko...rude
Citat: "...
Computermodeller viser, at der er en forbindelse mellem kolde vintre i Nord- og Centraleuropa og reduceret havis i det Arktiske Ocean - i særdeleshed i Barentshavet nord for Skandinavien og Karahavet nord for Rusland".
...
Forskerene fra Potsdam, som står for modelberegningerne, mener ligefrem, at koblingen mellem den svindende havis og kolde vintre i vores del af verden er så markant, at de forudser en øget sandsynlighed for kolde vintre i den nærmeste fremtid.
..."

Potsdam Institute for Climate Impact Research (2010, November 17). Global warming could cool down northern temperatures in winter. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
"Recent severe winters like last year's or the one of 2005-06 do not conflict with the global warming picture, but rather supplement it."
...
Warming of the air over the Barents-Kara Sea seems to bring cold winter winds to Europe. "This is not what one would expect," Petoukhov says. "Whoever thinks that the shrinking of some far away sea-ice won't bother him could be wrong. There are complex teleconnections in the climate system, and in the Barents-Kara Sea we might have discovered a powerful feedback mechanism."
..."

-

22. oktober 2005 Britiske meteorologer: Den værste vinter er i vente.
I en langtidsprognose siger britiske meteorologer, at der er risiko for den værste vinter i mange år.
http://www.bt.dk/nyheder/briti...ente
Citat: "...
Når trykket er lavt over Island og højt over Azorerne, så fejer der forholdsvis varme vestlige vinde fra Atlanterhavet hen over Storbritannien og Europa. Men hvis trykket stiger ved Island og det tilsvarende falder ved Azorerne, så stryger der iskolde sibiriske vinde ind fra øst.
..."

24. nov 2010 Profeter i vejrkrig.
TV 2 Vejret og DMI kan ikke blive enige om, hvorvidt vi får en kold vinter eller temperaturer over normalen. Så tilsyneladende er der ikke andet at gøre end at vente
http://ekstrabladet.dk/nyheder....ece
Citat: "...
- Meget af det her bunder i, at ud over Atlanterhavet der har man typisk et lavtryk oppe ved Island og et højtryk nede ved azorerne, og hvis forskellen mellem de her højtryk og lavtryk ikke er så stor, så plejer det at blive en kold vinter i Nordeuropa. Derfor er der flere indikationer på, at det kan gå hen og blive kold vinter.
..."

-

18. februar 2010, Kulden påvirker foråret men ikke sommeren.
Trods en vinter, der har gjort naturen til en stor legeplads for de sneglade, så glæder mange sig nu til foråret. Enkelte tænker endog så langt som til sommer. Og gør man det, er spørgsmålet nærliggende: Betyder den kolde vinter noget for vejret de kommende årsstider?:
http://www.dmi.dk/dmi/kulden_p...eren


Så selvom vinteren bliver hård, kan sommeren sagtens blive rekordvarm (eller ikke...).


04. nov 2011 kl 20:43

Lars Persson

Re: Dine sanser dur ikke!

Tja ... det er så spørgsmålet.

Mine sanser har gennem de sidste år forudsagt vinterens forløb, desværre hver vinter korrekt.
Denne vinter skulle blive mild.
Den næste hård.
Og den næste så hård at den ikke holder op.
Som bekendt kan en istid komme ret hurtigt.
Helt præcis har nyeste forskning vist at en istid kan holde op på ...
ET år.
Hvor hurtigt den kan komme får vi at se.

Men videnskabeligt kan vi ikke forudsige det.
Som meterologerne så rigtigt siger:
Niveauet af CO2 har ALDRIG været så højt.
Så vi befinder os i ukendt land.

Jeg ved ikke hvordan I har det, men når videnskabsfolk siger sådan noget føler jeg mig slet ikke glad.


05. nov 2011 kl 11:09

Ulrik Wentzel

Når naboen er forurener

IPCC’s seneste rapport fra 2007 peger på at, der er behov for nye observationsmetoder og længere tidsserier for at kunne beskrive de komplekse processer, der influerer afsmeltningen af iskolossen på Grønland.

Og IPCC kunne måske også begynde at interessere sig for hvem det egentlig er, der udsender de store mængder CO2 inden man begynder at udsende regningerne.

Se mere fra den japanske IBUKI satellit:

http://joannenova.com.au/2011/...8671


05. nov 2011 kl 11:18

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Når naboen er forurener


Og IPCC kunne måske også begynde at interessere sig for hvem det egentlig er, der udsender de store mængder CO2[...]

Det er kun det akkumulative udslip der er relevant.

Den vestlige verden er langt foran, simpelthen fordi vi har brændt kul af i et århundreder.


05. nov 2011 kl 11:28

stig per andersen

Re: Når naboen er forurener

Skal vi ikke starte med at se på, hvem der slipper for at betale regningen ...

I Danmark står landbrugserhvervet samlet set for 16% af Danmarks udledninger, heraf 6% fra metan og 9,5% fra lattergas. Afgift?

Så kan vi tage denne her:

http://search.conduit.com/Resu...5261

Sq ikke mange til at betale regningen til sidst ..., men mon ikke at jeg som reguleret bybo bliver pelset endnu en gang?


05. nov 2011 kl 17:49

Jan Damgaard

Re: Når naboen er forurener

I Danmark står landbrugserhvervet samlet set for 16% af Danmarks udledninger, heraf 6% fra metan og 9,5% fra lattergas. Afgift?

Landbruget, din kæphest. Det er intet i forhold til de mængder metanhydrat der frigives fra havbunden og smeltende permafrost.
Igen der er færre kræaturer nu end for 50 år siden. Hvad har køerne gjort?


05. nov 2011 kl 18:11

Tommy Johansson

Hvad med vandamp

vandamp er den helt store synder i klimaregnskabet
http://www.sciencedaily.com/re....htm

hvis det indregnes er det menneske skabte CO2 udslip ca 0.1%
http://climatefacts.net/articl...emon
http://geocraft.com/WVFossils/...html

Ja vi påvirker klimaet.
Hvor meget? og over hvor lang tid? siden den sidste istid?
Der begyndte temperaturen at stige


05. nov 2011 kl 19:02

stig per andersen

Re: Når naboen er forurener

Kære Jan Damsgaard

Jeg har ikke noget imod landbruget - det er noget du og Per har gejlet hinanden op til!

Her er kilden:

http://ing.dk/artikel/121010-m...eres

Vi taler om danske forhold og her er der hverken de større mængder "metanhydrat der frigives fra havbunden og smeltende permafrost."

Spørgsmålet var - hvem kommer til at betale - det gør bl.a. undertegnede meget!!!

Men atter - når der er problemer med dansk landbrug kan I altid finde noget andet der er møj værre!


05. nov 2011 kl 19:45

Jan Damgaard

Re: Når naboen er forurener

Hvad havde køerne gjort? Siden 1930-40 er antallet mere end halveret. Selvom hovedparten af metan kommer fra kreaturer, er der allerede sket en betydelig reduktion. Den "lille" mængde fra gyllen i gylletanke, kan rigtig nok reduceres yderligere. Men dette er marginalt i forhold til den allerede opnåede reduktion.
Derfor er forsuring noget der allerede bruges, af flere årsager.
Lattergas...
Nåh, fra denne kilde:
http://www.inforse.org/klimaka....htm
Touché.


05. nov 2011 kl 20:12

Tommy Johansson

Glem Metan

Hvis vanddamp ikke medtages har metan en samlet påvirkning på 7.2% og hvis vanddamp medtages 0.36%.
Ud af disse få % er den menneske skabte andel 18%. Dette give en samlet menneskelig påvirkning på max 2% og hvor stor en del i dette har Danmark?
1%? hvad er 1/100 del af 2/100 del 320PPM, = 0.016 ppm!!!!


05. nov 2011 kl 20:26

stig per andersen

Re: Når naboen er forurener

Kom igen Jan

Kronikørerne beskriver den faktiske udledning!

Skal vi fortsætte kan vi da starte med N-tabet fra landbruget siden 1930'erne + CO2 tabet ..., men den vil du nok ikke beskrive?

Hvorfor kan vi ike tage udgangspunkt i landbrugets tab pr. 2011?


05. nov 2011 kl 20:28

stig per andersen

Re: Når naboen er forurener

Kom igen Jan

Kronikørerne beskriver den faktiske udledning!

Skal vi fortsætte kan vi da starte med N-tabet fra landbruget siden 1930'erne + CO2 tabet ..., men den vil du nok ikke beskrive?

Hvorfor kan vi ikke tage udgangspunkt i landbrugets tab pr. 2011?


05. nov 2011 kl 20:43

Jan Damgaard

Re: Når naboen er forurener

Skal vi fortsætte kan vi da starte med N-tabet fra landbruget siden 1930'erne + CO2 tabet ..., men den vil du nok ikke beskrive?

Det er off-topic. Sumpgas og lattergas var ikke mit påfund.
Gasserne dannes i bl.a. moser og andre vådområder af mikroorganismer. Lignende mikroorganismer findes i drøvtyggernes maver. Biogasanlæg, nå ja.. blot fakta alle kan finde, men:
Dette er om målinger på indlandsisen og havniveau. Jeg ser intet formål i at udryde kvægbestanden helt i Danmark, og hvor mange mikrometer lavere havniveau det vil afstedkomme.


05. nov 2011 kl 21:07

stig per andersen

Re: Når naboen er forurener

Kære Jan

Du vil ikke konkretisere tabet siden 1930!

Atter udenomssnak!


05. nov 2011 kl 21:46

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Hvad med vandamp

vandamp er den helt store synder i klimaregnskabet

Tja, det kan man jo godt sige. Uden vanddamp i atmosfæren, ville temperaturen på solsiden være dræbende for næsten alt levende og ligeledes på skyggesiden. Livet skulle tilpasse sig et dagligt temperaturspring på ca. 150 grader. Nye former for liv ville florere.

Hvor meget? og over hvor lang tid? siden den sidste istid?
Der begyndte temperaturen at stige

Næ, den steg hurtigt (ca. 30 år) en 15 grader og siden, ca. 10.000 år, er det gået den anden vej en 6 - 8 grader med diverse uregelmæssigheder på kurven.


05. nov 2011 kl 21:53

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Når naboen er forurener

Dette er om målinger på indlandsisen og havniveau. Jeg ser intet formål i at udryde kvægbestanden helt i Danmark, og hvor mange mikrometer lavere havniveau det vil afstedkomme.

Det har åbenbart ikke ændret noget at udrydde bisonnerne, og der skulle efter sigendes have været virkelig mange af dem.:-)


05. nov 2011 kl 22:39

Tommy Johansson

Hvorfor diskuterer promiller

Hvorfor diskuterer vi promille af udledning når vi skal fjerne procenter?
CO2 og metan mm er kun ansvarlig for under 5% og menneskernes andel af er 0.28%? så batter det ikke noget at vi reducere vores udledning af CO2 med 50% for det er faktisk kun 1.6 % af den totale CO2 produktionen på kloden.
Vi taler om en reduktion på 1,6 % af 5% af den totale drivhusgas produktion!!!
Det er worst case menneskelig produktion, den reelle er formodentlig mindre.
http://geocraft.com/WVFossils/...html


06. nov 2011 kl 07:18

Lars Persson

Re: Hvad med vandamp

Tak! Du har fuldstændig ret!
Da overlægen kom og sagde jeg havde kræft tænkte jeg det samme: Skidt med det, det er kun 0.1% af mit væv det drejer sig om.
Overlægen er jo videnskabsmand og sammen med alle de andre på Skejby konspirerer han med industrien for at få vores penge til at bygge cyklotroner og andet elektronisk bras. Videnskab og industri er én stor konspiration, og vi må tage vores egen sunde fornuft i brug!
Dejligt at nogen tør forfægte sandheden i disse for landet så vanskelige tider!
Hjertelig tak endnu en gang!


06. nov 2011 kl 07:41

Tommy Johansson

Re: Hvad med vandamp

@Lars Persson
Desværre døde du af den 3. grads forbrænding på 33%af kroppen som der ikke blev gjort noget ved, men de fik standset kræften.
Hvad jeg siger er:CO2 er ligegyldig i det store billede, vi skal finde ud af hvad der sker når vanddampen ændre atmosfæren.
At vi gør noget ved 0.01% af problemet er forkert når det der skal gøres noget ved er de 99,99% før at det hjælper noget.
Jeg fornægter ikke sandheden, men mener at vi skal gøre noget der ikke er symbolsk som jeg mener hele CO2 debatten er.
I stedet for at bruge milliarder af Kr,Euro,Dollars og Rubler på symbolik(CO2Kvoter mm.) så lad os få kanaliseret pengene til forskning så vi kan FORSTÅ hvilken funktioner der gør hvad ved vores klima.
VI HAR ET PROBLEM.KLIMATE ÆNDRES.FIND UD AF HVORFOR.


06. nov 2011 kl 09:02

avatar

Troels Halken

Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

http://www.dmi.dk/dmi/index/kl....htm

Som det ses på ovenstående, så nutidens temperaturer ikke højere nu, end de var i 1940'erne - faktisk nok noget af det samme. Og det inden at co2, ifølge IPCC, blev en faktor i klimaet. Der er altså ikke noget særligt ved den nuværende afsmeltning.

Årsagen til den store afsmeltning siges at skyldes den høje temperatur. Det er en faktum at vi er i en varm periode og dermed er der heller ikke noget unaturligt ved at der er en høj afsmeltning. Men da vi ikke har målinger fra fx 1940'erne hvor temperaturen ved tilsvarende høj, har vi altså ikke noget sammenligningsgrundlag og kan dermed ikke bedømme om der er noget specielt ved den nuværende afsmeltning.

En anden ting er at forskerne ovenfor påpeger at det skyldes ændringer i vejrsituationen igennem de store strømninger som jetstrømmen. Kan dette spores tilbage til co2? Eller skyldes det ændringer i PDO, AMO osv? Altså skift som sker helt naturligt og som en del af den narturlige variation i klimaet?

Hvis man skal forklare et fænomen, så bør man søge efter alle forklaringer og ikke bare en enkelt. Specielt når det handler om et komplekst kaotisk system som klimaet. Det syntes jeg at forskerne ovenfor går meget let hen over, sammen med de andre ting jeg har nævnt.

Vh Troels


06. nov 2011 kl 09:42

Glenn Møller-Holst

Re: Hvad med vandamp

@Lars Persson
...
Hvad jeg siger er:CO2 er ligegyldig i det store billede, vi skal finde ud af hvad der sker når vanddampen ændre atmosfæren.
At vi gør noget ved 0.01% af problemet er forkert når det der skal gøres noget ved er de 99,99% før at det hjælper noget.
Jeg fornægter ikke sandheden, men mener at vi skal gøre noget der ikke er symbolsk som jeg mener hele CO2 debatten er.
I stedet for at bruge milliarder af Kr,Euro,Dollars og Rubler på symbolik(CO2Kvoter mm.) så lad os få kanaliseret pengene til forskning så vi kan FORSTÅ hvilken funktioner der gør hvad ved vores klima.
VI HAR ET PROBLEM.KLIMATE ÆNDRES.FIND UD AF HVORFOR.

Hej Tommy

Prøv at læse følgende:

University of Bristol (2009, December 6). Earth more sensitive to carbon dioxide than previously thought. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
Alan Haywood, a co-author on the study from the University of Leeds, said "If we want to avoid dangerous climate change, this high sensitivity of the Earth to carbon dioxide should be taken into account when defining targets for the long-term stabilisation of atmospheric greenhouse-gas concentrations."
..."


Natural Environment Research Council (NERC) (2008, October 29). Long-term Stabilization Of Carbon Dioxide In Atmosphere Will Require Major Cuts In Emissions. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
Gases such as methane or nitrous oxide only remain in the atmosphere for a few years or decades. Carbon dioxide is a different matter as a portion of emitted gas stays in the atmosphere for thousands of years. “
..."


19. mar 2008 Nu kan menneskets CO2-udslip ses:
http://ing.dk/artikel/86587
Purdue University (2008, April 7). 'Revolutionary' Carbon Dioxide Maps Zoom In On Greenhouse Gas Sources. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm


National Center for Atmospheric Research (2007, June 21). Scientists Close In On Missing Carbon Sink. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
The team found that some 40 percent of the carbon dioxide assumed to be absorbed by northern forests is instead taken up in the tropics.
...
For years, one of the biggest mysteries in climate science has been the question of what ultimately happens to the carbon emitted
..."


Iowa State University (2008, May 7). Ponds Found To Take Up Carbon Like World's Oceans. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
Professor Downing found that constructed ponds and lakes on farmland in the United States bury carbon at a much higher rate than expected; as much as 20-50 times the rate at which trees trap carbon. In addition, ponds were found to take up carbon at a higher rate than larger lakes.
...
"Aquatic ecosystems play a disproportionately large role in the global carbon budget," Downing said.
...
The combined effect is that farm ponds could be burying as much carbon as the world's oceans, each year.
...
It may be that ponds will be the modern equivalent of the swamps that formed coal in the past. But before we all rush into making ponds to trap carbon we need to do some basic research here in the UK
..."


British Antarctic Survey (2007, October 22). Unexpected Growth In Atmospheric Carbon Dioxide. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...“Fifty years ago, for every tonne of CO2 emitted, 600kg were removed by land and ocean sinks. However, in 2006, only 550kg were removed per tonne and that amount is falling.”..."


NASA/Goddard Space Flight Center (2010, October 14). Carbon dioxide controls Earth's temperature, new modeling study shows. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
Water vapor and clouds are the major contributors to Earth's greenhouse effect, but a new atmosphere-ocean climate modeling study shows that the planet's temperature ultimately depends on the atmospheric level of carbon dioxide.
...
non-condensing greenhouse gases -- such as carbon dioxide, methane, nitrous oxide, ozone, and chlorofluorocarbons
...
Without non-condensing greenhouse gases, water vapor and clouds would be unable to provide the feedback mechanisms that amplify the greenhouse effect. The study's results are published Oct. 15 in Science.
...
Without the sustaining support by the non-condensing greenhouse gases, Earth's greenhouse effect collapsed as water vapor quickly precipitated from the atmosphere, plunging the model Earth into an icebound state -- a clear demonstration that water vapor, although contributing 50 percent of the total greenhouse warming, acts as a feedback process, and as such, cannot by itself uphold the Earth's greenhouse effect.
..."


Dog skal det bemærkes at vi ikke kender nok til skyers påvirkning af klimaet. Vi ved ikke nok om hvordan de opstår:


16 May 2007 Climate change: A guide for the perplexed:
http://www.newscientist.com/ar...1462
Citat: "...
Our planet's climate is anything but simple. All kinds of factors influence it, from massive events on the Sun to the growth of microscopic creatures in the oceans, and there are subtle interactions between many of these factors.

Yet despite all the complexities, a firm and ever-growing body of evidence points to a clear picture: the world is warming, this warming is due to human activity increasing levels of greenhouse gases in the atmosphere, and if emissions continue unabated the warming will too, with increasingly serious consequences.

Yes, there are still big uncertainties in some predictions, but these swing both ways. For example, the response of clouds could slow the warming or speed it up.
..."


Delft University of Technology (2007, June 5). Understanding What Causes Rain. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "... The influence of the aerosol-cloud interaction on the earth’s radiation balance is also one of the greatest unknowns in climate models...."


Pacific Northwest National Laboratory (2004, December 20). The Secret Life Of Acid Dust: Team Discovers Large, New Class Of Airborne Particles Unaccounted For In Climate Models. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "..."When dust storms kick up these particles and they enter polluted areas, the particles change," Laskin said. "To what extent this is happening globally, as more of the world becomes industrialized, we don't know. But now we have the laboratory and field evidence that shows it is definitely happening. The story is much more complicated than anybody thought."..."


NASA/Goddard Space Flight Center (2008, November 17). Water Vapor Confirmed As Major Player In Climate Change. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
"Everyone agrees that if you add carbon dioxide to the atmosphere, then warming will result," Dessler said. "So the real question is, how much warming?"
The answer can be found by estimating the magnitude of water vapor feedback. Increasing water vapor leads to warmer temperatures, which causes more water vapor to be absorbed into the air. Warming and water absorption increase in a spiraling cycle.
...
"We now think the water vapor feedback is extraordinarily strong, capable of doubling the warming due to carbon dioxide alone."
..."


University of East Anglia (2005, September 22). Impact Of Global Warming On Weather Patterns Underestimated. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
Previous research has shown that over the past thirty years air pressure trends have contributed about 1°C to warming over the UK in winter and up to 3°C in Siberia, as well as 60% of the rainfall increase seen in Scotland. Over Southern England, the air pressure trends have likely made the winters milder and windier. Dr Gillett's findings indicate that these changes are not well-captured by climate models.
...
Dr Gillett, said: "Climate models are very good at simulating temperature changes, but this study shows that their simulations of pressure trends in the northern Hemisphere are not realistic. If we could understand and correct this bias, predictions of future regional climate change would be improved."
..."


2005-11-09 Water Vapor Feedback Is Rapidly Warming Europe:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
Above all, their measurements demonstrate strong water vapor feedback that rapidly warms Central and Northeastern Europe, where sufficient water is available from plants and the surface, known as evapotranspiration.
..."

10 August, 2004, UK swelters in heat of the night:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/....stm

June 15 2007 Heavy rain causes flooding in UK:
http://news.bbc.co.uk/cbbcnews....stm

7. juli 2007, Sjælland står under vand:
http://www.berlingske.dk/artic...111/
Citat: "...
»Det er klart Sjælland, der er hårdest ramt. Der er praktisk taget intet på Jylland og Fyn. Det er værst omkring Hillerød, Helsinge, Greve og Køge. Der har altså generelt været flest skader i Region Hovedstaden,« siger kommunikationsmedarbejder i Falck, Rikke Straarup.
...
Men ifølge DMI er der alligevel et godt stykke vej op til den højeste måling, der har været for et døgn. Den blev foretaget 9. juli 1931 på Ærø og var 168,9 millimeter.
..."

14.09.07 Store dele af Sydamerika brænder:
http://jp.dk/udland/article108....ece
12 September 2007, Paraguay declares fire emergency:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/ame....stm

NASA/Goddard Space Flight Center (2007, August 30). Global Warming Will Bring Violent Storms And Tornadoes, NASA Predicts. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm

-

16 May 2007 Climate myths: Chaotic systems are not predictable
http://www.newscientist.com/ar...1641
Citat: "...
Climate, however, is the bigger picture of a region's weather: the average, over 30 years (according to the World Meteorological Association's definition), of the weather pattern in a region. While weather changes fast on human timescales, climate changes fairly slowly. Getting reasonably accurate predictions is a matter of choosing the right timescale: days in the case of weather, decades in the case of climate.
...
Put the other way round, two or three warmer winters in a row could be due to unforced variability rather than global warming
...
To account for the influence of chaos, climate scientists run the models repeatedly, with slightly different starting conditions. The difference in outcomes gives scientists an indication of the uncertainty in any given prediction, of the range of possible outcomes.
..."


27. oktober 2010, Globalt har det aldrig været varmere
2010 sætter kulderekord i Danmark
http://www.bt.dk/danmark/2010-...mark
http://jp.dk/indland/trafik/ar....ece
Citat: "...
Mens 2010 tegner til at blive det varmeste år, der nogensinde er målt på hele kloden, har Danmark oplevet det koldeste år i 14 år.
...
- Fra 1. januar til i dag ligger gennemsnittet som nævnt på 8,5 grader. Og 8,5 grader er præcis gennemsnittet fra januar til og med oktober i den klimatiske normalperiode, som løber fra 1961-1990, forklarer Mikael Scharling.
..."

-

Cornell University (2007, February 22). Warming Climate, Cod [=Torsk] Collapse, Have Combined To Cause Rapid North Atlantic Ecosystem Changes. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm

2. september 2010, Ansjoser i Øresund:
http://snm.ku.dk/forskning/pro...045/
CItat: "...Ansjoserne (Engraulis encrasicolus) var også en uventet fangst. Under et træk med vod fra land i Kronborgbugten fik vi ca. 10 små, sølvglinsende fyre i nettet..."

23. september 2010, Skagboer fanger eksotiske fisk:
http://avisen.dk/skagboer-fang...aspx
23.09.10, Flere tun fanget i Skagen:
http://www.fiskeavisen.dk/Nyhe...=212
24. sep 2010, Fangede tun er sprællevende og uden stress - Nyheder | TV2/NORD:
http://tv2nord.dk/default.asp?...4020

08.09.10, Otte tun fanget ved Skagen:
http://www.fiskeavisen.dk/Nyhe...=207
Citat: "...
I dag er en stor dag på Nordsøen Oceanarium. Mange års drøm om at kunne vise tunfisk i oceanariet er nu en realitet. Tunfiskene er fanget af Poul Tvilling ved Skagen. Efter et par timers nænsomt arbejde, er det lykkedes at få fiskene fri af bundgarnet, og de er de nu transporteret til Nordsøen Oceanarium, hvor de svømmer rundt blandt stimefisk, hajer og klumpfisk.
..."


18. marts 2009, Nye fisk svømmer vores vej:
http://www.fdb.dk/samvirke/mad...aspx
CItat: "...
Fiskene har det for varmt i Biscayen og Middelhavet, så derfor trækker sardinen, ansjosen, sværdfisken, rødmullen og sanktpeterfisken nordpå til de danske farvande
...
Den 66 kilo tunge fisk havnede i garnet og på dækket af kutteren Simaru i efteråret 2006 i farvandet nord for Fyn.
Det var første gang i sine 28 år som fisker, at Jens Granlund hev en sværdfisk om bord. Men andre eksotiske fisk som ansjoser, multe, mulle og havbars får de tit med i fangsten. Og en enkelt sanktpeterfisk er det også blevet til.
...
»Vi har fangstoptegnelser over sild og sardiner, der går flere hundrede år tilbage. De viser, at når sild har det godt, har sardinerne det svært – og omvendt. Og de danske fiskere fanger flere sardiner, end de plejede i fortiden,« siger professor Brian MacKenzie.
..."

-

June 16, 2010, Research reveals exotic Henslow Crabs in North Sea:
http://www.physorg.com/news195...html
Citat: "...
Climate change has led to masses of bizarre swimming crabs to invade the North Sea - hundreds of miles from their usual home, new research has revealed.
...
The exotic Henslow swimming crabs have moved from the warm seas off Portugal to the increasingly comfortable waters off Britain's east coast.
...
With North Sea temperatures increasing by 1 degree C over the last 30 years, it has been populated by the crabs that have used their ability to swim to get there.
...
The research, published in the Royal Society Journal Biology Letters, has also shown how other crabs have been found for the first time in the North Sea.
...
"In the southern North Sea the proportion of crab and shrimps to bivalves in the plankton has doubled since the mid 1980s and importantly, we see similar changes among the adults on the sea bed.
...
Predictions of global climate change suggest that the seas around our coasts will continue to warm.
..."

Pas på transcendente superlativer! "heatisonline.org" kan være stærkt farvet - check kilder:
Oct. 19, 2003, North Sea Undergoing "Ecological Meltdown" Due to Warming
North Sea faces collapse of its ecosystem:
http://www.heatisonline.org/co...full
Citat: "...
Fish stocks and sea bird numbers plummet as soaring water temperatures kill off vital plankton
...
He too pointed the finger at global warming and added: "Everything points to the conclusion that there are major ecological changes going on in the North Sea."
...
Sea birds
An RSPB survey this summer shows east coast colonies of kittiwakes, guillemots, puffins and razorbills had the worst breeding season on record. Nest counts in east Yorkshire and Shetlands show kittiwakes not laying or hatching eggs because of a severe shortage of their favourite food - sand eels. Some colonies have even been abandoned.
...
Mediterranean fish
As seas have warmed, large numbers of Mediterranean species, such as red mullet, squid and sardine, have moved into UK waters. Red mullet, popular in Spain and France, are now being caught commercially in the North Sea. In the Channel there are emerging sardine fisheries.
..."

October 28, 2009, Climate Change Caused Radical North Sea Shift:
http://www.wired.com/wiredscie...nge/
CItat: "...
Fueled by previously unappreciated links between climate and ecology, the North Sea has undergone a radical ecological shift in the last half-century, say scientists.
The very shape of the food web has changed, from plankton on up to the cod and flatfish that once dominated the icy waters, supporting rich commercial fisheries. They’ve been largely replaced by jellyfish and crabs.
The full scope of the change has gone relatively unnoticed, and could foreshadow changes in waters around the world.
...
Though relatively small, the North Sea has historically been a fabulously fertile fishing ground. Even now, it provides about five percent of the global fish harvest — but that’s barely a third of what it yielded just a century ago.
...
Over the last quarter-century, the North Sea’s upper layers have warmed by about 2 degrees Fahrenheit.
...
“The North Sea has fundamentally changed. It’s a totally different ecosystem from what it was,” said Kirby.
...
“Marine ecosystems have always changed, but people don’t realize how responsive they are, and how rapidly they may change,” he said. “Humans shouldn’t forget that we don’t live in isolation from the food web.”
..."

-

Det er utroligt hvad skeptikere kan slippe af sted med:

July 14, 2010, Carbon Lobby Launches "CO2 is Green" Campaign.
Ads Backed by Fossil-Fuel Interests Argue 'CO2 Is Green':
http://www.heatisonline.org/co...Full

-

Veltrimmede parker og (større) haver udleder mere CO2 end de optager - grundet brændstofdrevne hjælpemidler:

University of California - Irvine (2010, January 19). Urban 'green' spaces may contribute to global warming. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
"Lawns look great -- they're nice and green and healthy, and they're photosynthesizing a lot of organic carbon. But the carbon-storing benefits of lawns are counteracted by fuel consumption," said Amy Townsend-Small, Earth system science postdoctoral researcher and lead author of the study.
...
"It's impossible for these lawns to be net greenhouse gas sinks because too much fuel is used to maintain them," Townsend-Small concluded.
..."

-

Bemærk at global dimming maskerer global warming - og at sodpartikler vaskes relativt hurtigt ud af troposfæren:
http://en.wikipedia.org/wiki/G...ming
Citat: "...
Global dimming
...
The effect varies by location, but worldwide it has been estimated to be of the order of a 4% reduction over the three decades from 1960–1990. However, since 1990, the trend has reversed
..."

May 13, 2004 Globe Grows Darker as Sunshine Diminishes 10% to 37%:
http://www.commondreams.org/he....htm

NASA/Ames Research Center (2004, December 17). Giant Atmospheric Brown Cloud Has Intercontinental Reach. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm

12 October 2004, New Scientist: World's pollution hotspots revealed from space:
http://www.newscientist.com/ar...6515
http://www.groonk.net/blog/ima....php

24. jun 2009 Luftforurening gør Jorden ti procent koldere:
http://ing.dk/artikel/99693

May 12, 2006 Pollution, Greenhouse Gases And Climate Clash In South Asia:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
We are starting to see that the air pollution affects sunlight and is potentially having a major disruption of the rain patterns, with some regions getting more and some less."
..."

14.11.08 Enorme brune skyer formørker Asiens byer:
http://jp.dk/udland/article151....ece

Aug 20, 2009 In hot water: World sets ocean temperature record:
http://www.physorg.com/news169...html
Citat: "...
The heat is most noticeable near the Arctic, where water temperatures are as much as 10 degrees above average.
..."

-

Det skal bemærkes at jorden var varmere i 1930'erne og 1940'erne, men klimaet i dag er selv varmere end dengang. Målet med følgende er at indikere at klimaet nu endnu ikke har ændret sig så meget, så der burde være tid til at skifte væk fra fossile brændsler og brændstoffer:

The following video animations derived from the GISTEMP dataset are available:
5 års midling:
http://data.giss.nasa.gov/gist....mp4
Fra:
http://data.giss.nasa.gov/gist...ons/
http://data.giss.nasa.gov/gist...emp/

(
Mon arktis' smeltning er del af en naturlig cyklus?:

11.09.07 "Hedebølge" i Arktis i 1930'erne:
http://jp.dk/nyviden/article10....ece
)

Men husk at opvarmningen vist i GISTEMP til sidst, sker over hele jorden - ikke kun ved arktis. Opvarmningen til sidst er mere udtalt end i 1930'erne.


http://da.wikipedia.org/wiki/G...tese
Massiv Gaia-effekt her?:

Nov. 2, 2007 Cirrus Disappearance: Warming Might Thin Heat-trapping Clouds:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
The widely accepted (albeit unproven) theory that manmade global warming will accelerate itself by creating more heat-trapping clouds is challenged this month in new research from The University of Alabama in Huntsville
...
What we found in month-to-month fluctuations of the tropical climate system was a strongly negative feedback. As the tropical atmosphere warms, cirrus clouds decrease
...
"The role of clouds in global warming is widely agreed to be pretty uncertain," Spencer said
...
"Fifteen years ago, when we first started monitoring global temperatures with satellites, we noticed these big temperature fluctuations in the tropics," Spencer said. "What amounts to a decade of global warming routinely occurs in just a few weeks in the tropical atmosphere. Then, as if by flipping a switch, the rapid warming is replaced by strong cooling. It now looks like the change in cirrus cloud coverage is the major reason for this switch from warming to cooling."
...
This unexpected behavior was traced to the decrease in cirrus cloud cover.
...
There are significant gaps in the scientific understanding of precipitation systems and their interactions with the climate, he said. "At least 80 percent of the Earth's natural greenhouse effect is due to water vapor and clouds, and those are largely under the control of precipitation systems
..."


28 April 2008 Nature's carbon balance confirmed:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci....stm
Citat: "...
Scientists have long believed that the Earth’s climate was stabilised by a natural carbon thermostat.

In their model, carbon released into the atmosphere, primarily by volcanoes, is slowly removed through the weathering of mountains, washed downhill into oceans, and finally buried in deep sea sediments.

Volcano. Image: AFP/Getty
Volcanic eruptions are historically a significant source of carbon dioxide

"A lot of people had tried to refute this hypothesis, but our study provides the first direct evidence (that it is correct)," said Dr Zeebe.
..."


14. nov 2007 Plankton letter låget til det globale drivhus:
http://ing.dk/artikel/83232

2004-11-24 Plankton Cool The Southern Hemisphere:
http://www.sciencedaily.com/re....htm

-

21. maj 2008 Den globale temperatur stagnerer – den globale opvarmning fortsætter:
http://ing.dk/artikel/88230
Citat: "...
Forudsigelsen er, at der kommer et ganske markant fald i SAT [Surface Air Temperature] på høje nordlige breddegrader, altså helt modsat det, som man umiddelbart skulle forvente
...
Den skjulte varme
Der er også blevet gennemført simuleringer med begge typer simuleringer som rækker længere frem. Og her viser det sig, at den sidste type simulering giver en kraftig temperaturstigning hen mod 2020, og omkring 2025 er de to typer prognoser/simuleringer lige varme.
..."

-

University of Colorado at Boulder (2005, September 9). Methane Gyrations Last 2,000 Years Show Human Influence On Atmosphere. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
"The results frankly were a shock," said White. "We can see human fingerprints all over atmospheric methane emissions for at least the last 2,000 years. Humans have been an integral part of Earth's carbon cycle for much longer than we thought."
...
Overall methane levels in the atmosphere increased about 2 percent from about 1 A.D. to 1000 and decreased by 2 percent from 1000 to 1700, according to the study. Since the 1700s, the levels have increased by nearly 300 percent, said White.
...
"There has been a[ ]naïve idea out there that humans were just passive, pastoral passengers on the planet up until just a few hundred years ago," he said. "We have shown that is not the case."
..."

27 February 2006, Europe's chill linked to disease.
Europe's "Little Ice Age" may have been triggered by the 14th Century Black Death plague, according to a new study:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci....stm
Citat: "...
Pollen and leaf data support the idea that millions of trees sprang up on abandoned farmland, soaking up carbon dioxide from the atmosphere
...
increase in cereal pollen from 1200 onwards (reflecting agricultural expansion), followed by a sudden dive around 1347, linked to the agricultural crisis caused by the arrival of the Black Death
...
"It appears that the human impact on the environment started much earlier than the industrial revolution," said Dr van Hoof
..."


06. nov 2011 kl 10:03

Glenn Møller-Holst

Re: Hvad med vandamp


...
Det skal bemærkes at jorden var varmere i 1930'erne og 1940'erne, men klimaet i dag er selv varmere end dengang. Målet med følgende er at indikere at klimaet nu endnu ikke har ændret sig så meget, så der burde være tid til at skifte væk fra fossile brændsler og brændstoffer:

The following video animations derived from the GISTEMP dataset are available:
5 års midling:
http://data.giss.nasa.gov/gist....mp4
Fra:
http://data.giss.nasa.gov/gist...ons/
http://data.giss.nasa.gov/gist...emp/

(
Mon arktis' smeltning er del af en naturlig cyklus?:

11.09.07 "Hedebølge" i Arktis i 1930'erne:
http://jp.dk/nyviden/article10....ece
)

Men husk at opvarmningen vist i GISTEMP til sidst, sker over hele jorden - ikke kun ved arktis. Opvarmningen til sidst er mere udtalt end i 1930'erne.
...

Både til Tommy og især til Troels:

Sammenligning af 1999-2009 med 1937-1947 varmeperioden. Jordens middeltemperatur er 0,42C højere i 1999-2009 end i 1937-1947 varmeperioden. (se øverst til højre for illustrationen):
http://data.giss.nasa.gov/cgi-...=reg

-

Texas A&M University (2011, September 6). Clouds don't cause climate change, study shows. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Citat: "...
Dessler adds, "Over a century, however, clouds can indeed play an important role amplifying climate change."

"I hope my analysis puts an end to this claim that clouds are causing climate change," he adds.
..."


06. nov 2011 kl 10:12

Glenn Møller-Holst

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

http://www.dmi.dk/dmi/index/kl....htm

Som det ses på ovenstående, så nutidens temperaturer ikke højere nu, end de var i 1940'erne - faktisk nok noget af det samme. Og det inden at co2, ifølge IPCC, blev en faktor i klimaet. Der er altså ikke noget særligt ved den nuværende afsmeltning.
...
Vh Troels

Hej Troels

Cherrypicking af nogle få jordpositioners temperaturer siger hverken noget om jordens middeltemperatur eller noget om CO2's indvirkning på temperaturen.

Her er et betydeligt bedre billede end Troels' cherrypicking:

Sammenligning af 1999-2009 med 1937-1947 varmeperioden. Jordens middeltemperatur er 0,42C højere i 1999-2009 end i 1937-1947 varmeperioden. (se øverst til højre for illustrationen):
http://data.giss.nasa.gov/cgi-...=reg


06. nov 2011 kl 10:20

Bernhardt B. Husen

Interessant link...

Måske nogen skulle se på dette link her:

http://www.universephysics.com...html


06. nov 2011 kl 10:43

Glenn Møller-Holst

Re: Interessant link...

Måske nogen skulle se på dette link her:

http://www.universephysics.com...html

Hej Bernhardt

Kig du så på:

15. okt 2010, Nasa-forskere: CO2 er nøglefaktor i atmosfærens temperaturregulering.
CO2-mængden i atmosfæren har en langt større rolle for drivhuseffekten, end man hidtil har troet. Vi piller ved selve atmosfærens termostat, når vi udleder CO2 i luften:

http://ing.dk/artikel/113046
Citat: "...
En ny og dybere forståelse af jordens drivhuseffekt er netop blevet offentliggjort i det videnskabelige tidsskrift Science. Det viser sig, at nøglefaktoren i atmosfærens temperaturregulering slet ikke er vanddamp og skyer som hidtil antaget.

Temperaturen er derimod indirekte afhængig af koncentrationen af de såkaldt ikke-kondenserende gasser: CO2, metan, kvælstofoxider, ozon og CFC-gasser, såsom freon. CO2 er dog den vigtigste enkeltfaktor.

Man har selvsagt længe vidst, at CO2 spillede en stor rolle. Det er jo den gas, alle lande forhandler om at reducere udledningen af. Men det er nyt, at CO2 er den primære, den egentlige termostat, som styrer temperaturen.
...
»Selv om luftens fugtighed bidrager med over 50 procent af drivhuseffekten, så er det kun en afledt virkning. Fugtigheden kan ikke selv opretholde drivhusvirkningen,« siger forskningslederen Andrew A.. Lacis i en artikel på Nasa's hjemmeside. Hele forskerholdet kommer fra Nasa's Goddard Institute for Space Studies.
..."


06. nov 2011 kl 10:43

Hans Henrik Hansen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?


Cherrypicking af nogle få jordpositioners temperaturer siger hverken noget om jordens middeltemperatur eller noget om CO2's indvirkning på temperaturen

- men hvis emnet for tråden er indlandsisens forhold, kan en analyse af arktiske temperaturvariationer vel næppe karakteriseres som 'rendyrket kirsebærhøst'!? :)

Her er så et kig på temperaturdata fra de seneste ti år for det kontinentale USA:

So according the the National Climatic Data Center, it seems clear that for at least the last 10 years, there has been a cooling trend in the Annual mean temperature of the contiguous United States...
Kilde:

http://wattsupwiththat.com/201...der/

Der er også et par britiske tomatavlere, der gi'r deres besyv med i kommentarsporet, fx. således:

Avid UK gardener here and I, too, have given up on tomatoes; I’ve even given up on trying to grow chillies and peppers in the greenhouse. They simply don’t produce. I’ve spent the last two growing seasons experimenting with what are known as cold-weather crops with some success.
I can no longer grow the proliferation of crops with which I am so familiar. It is just not warm enough for long enough.


06. nov 2011 kl 10:55

Tommy Johansson

Tak for besvarelserne

Jeg går absolut ind for udfasning af fossil afledt brændstof, ikke på grund af CO2 udledning, men fordi at det er et "endelig" produkt. Dermed mener jeg at det bliver opbrugt på et tidspunkt og det er for komplekst stof til "blot" at bruge til opvarmning og transport, gem lidt til vores børnebørn og deres efterkommere.
Vi skal finde ud af hvilken påvirkninger der reelt fungere og hvordan samt have lavet en kaotisk model der ENTYDIGT uden manipulationer kan forudsige med 99% sikkerhed hvorledes at alle faktorer i klimaet fungere.
Lad os forske i grøn energi og IKKE spaltbart A-kraft (affalds problemet)
Klimaet har altid ændret sig siden jordens afkøling begyndte, VI PÅVIRKER DET, men hvad er slutresultatet?

https://secure.wikimedia.org/w...arth

Eller

http://www.environmentalunion....html


06. nov 2011 kl 10:56

Jan Damgaard

Re: Interessant link...

Man har selvsagt længe vidst, at CO2 spillede en stor rolle. Det er jo den gas, alle lande forhandler om at reducere udledningen af. Men det er nyt, at CO2 er den primære, den egentlige termostat, som styrer temperaturen.

Derfor er periodiciteten i Grid: http://www.grida.no/publicatio...aspx som artiklen henviser til ret interessant.
Spørgsmålet er så: Hvad styrer den naturlige mængde CO2?
Eller rettere: Hvorfor er vi ikke på vej mod en ny istid?
(Set i millenia)


06. nov 2011 kl 11:26

Glenn Møller-Holst

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?


Cherrypicking af nogle få jordpositioners temperaturer siger hverken noget om jordens middeltemperatur eller noget om CO2's indvirkning på temperaturen

- men hvis emnet for tråden er indlandsisens forhold, kan en analyse af arktiske temperaturvariationer vel næppe karaketeriseres som 'rendyrket kirsebærhøst'!? :)
...

Hej Hans Henrik

Det kan betegnes som cherrypicking, fordi du inddrog andre ting.

Det uddyber jeg her:

Følgende cherrypickede jordpositioner siger kun noget om temperaturen her. De siger ikke noget i sig selv om arktis' is kalot (eller indlandsisen) var mindre i areal eller tykkelse.


...
Som det ses på ovenstående, så nutidens temperaturer ikke højere nu, end de var i 1940'erne - faktisk nok noget af det samme.
...

-

Ifølge sammenligningen jeg har lavet på NASA's side har intervallet 1999-2009 været varmere end 1937-1947 - så den følgende konklusion kan ikke uddrages af dine til lejligheden cherrypickede jordpositioner:


...
Og det inden at co2, ifølge IPCC, blev en faktor i klimaet.
...

Det kan ikke uddrages af din links data. Men der vil måske ikke smelte så meget fremover som tidligere frygtet af Grønlands indlandsis - se link efter følgende citat - men WAIS er i fare:


Der er altså ikke noget særligt ved den nuværende afsmeltning.

3. feb 2011, Smelterekord: Over halvdelen af Grønlands indlandsis smeltede nedefra i 2010:
http://ing.dk/artikel/116198

7. apr 2009, Nasa-forskere: Nordpolens iskappe på skrump:
http://ing.dk/artikel/97732
Citat: "...
Den arktiske havis fungerer som aircondition i den globale klimacyklus. Is køler på naturlig vis luften og vandmasserne, hvilket spiller en afgørende rolle i cirkulationen i havene, og samtidig reflekterer isen Solens stråling tilbage ud i rummet.
..."

30. sep 2011, Chok-melding: Dansk iskerneboring ubrugelig til klimaforskning:
http://ing.dk/artikel/122631
Citat: "...
Sidste mellemistid for ca. 125.000 år siden er kendt som Eemtiden. På det tidspunkt var klimaet globalt set ca. to grader varmere end i dag. I Grønland var klimaet ca. fem gradere varmere.
...
»Selvom vi har fejlet i hovedformålet med at bestemme klimaforandringer i Eemtiden, så har vore dybdeboringer dog tilsammen vist, at Grønlands iskappe selv i et klima, der globalt set var to grader varmere end i dag, kun var 30 procent mindre end i dag,« siger Jørgen Peder Steffensen.

Konsekvensen af dette resultat er, at afsmeltningen fra Vestantarktis [WAIS] er hovedforklaringen på, at verdenshavene i Eemtiden var ca. syv meter højere end i dag.
..."


Mest angående WAIS:
http://ing.dk/artikel/107409#p...6861
http://ing.dk/artikel/107409#p...6864
http://ing.dk/artikel/107409#p...7332
http://ing.dk/artikel/107409#p...7334
http://ing.dk/artikel/107409#p...5576
http://ing.dk/artikel/107409#p...4938
http://ing.dk/artikel/107409#p...4944
http://ing.dk/artikel/107409#p...8852
http://ing.dk/artikel/107409#p...6816
http://ing.dk/artikel/107409#p...3270

-


Årsagen til den store afsmeltning siges at skyldes den høje temperatur. Det er en faktum at vi er i en varm periode

-

IPCC's konklusion er med ca. 80% sikkerhed i modstrid med din konklusion. Husk at middeltemperaturen for 1999-2009 er ca. 0.42 C varmere end 1937-1947:


og dermed er der heller ikke noget unaturligt ved at der er en høj afsmeltning.

Her skriver Hans Henrik noget direkte forkert. Jeg har via NASAs side vist, at en meget stor del af jordens middeltemperatur i intervallet 1999-2009 var 0,42 C varmere end i varmeperioden 1937-1947:


Men da vi ikke har målinger fra fx 1940'erne hvor temperaturen ved tilsvarende høj, har vi altså ikke noget sammenligningsgrundlag og kan dermed ikke bedømme om der er noget specielt ved den nuværende afsmeltning.

Her er et betydeligt bedre billede end Troels' cherrypicking:

Sammenligning af 1999-2009 med 1937-1947 varmeperioden. Jordens middeltemperatur er 0,42C højere i 1999-2009 end i 1937-1947 varmeperioden. (se øverst til højre for illustrationen):
http://data.giss.nasa.gov/cgi-...=reg


06. nov 2011 kl 11:32

Glenn Møller-Holst

Re: Tak for besvarelserne

Jeg går absolut ind for udfasning af fossil afledt brændstof, ikke på grund af CO2 udledning, men fordi at det er et "endelig" produkt. Dermed mener jeg at det bliver opbrugt på et tidspunkt og det er for komplekst stof til "blot" at bruge til opvarmning og transport, gem lidt til vores børnebørn og deres efterkommere.
Vi skal finde ud af hvilken påvirkninger der reelt fungere og hvordan samt have lavet en kaotisk model der ENTYDIGT uden manipulationer kan forudsige med 99% sikkerhed hvorledes at alle faktorer i klimaet fungere.
Lad os forske i grøn energi og IKKE spaltbart A-kraft (affalds problemet)
Klimaet har altid ændret sig siden jordens afkøling begyndte, VI PÅVIRKER DET, men hvad er slutresultatet?

https://secure.wikimedia.org/w...arth

Eller

http://www.environmentalunion....html

Hej Tommy

Jeg er meget enig i dit indlæg.


06. nov 2011 kl 11:35

Glenn Møller-Holst

Re: Interessant link...

Man har selvsagt længe vidst, at CO2 spillede en stor rolle. Det er jo den gas, alle lande forhandler om at reducere udledningen af. Men det er nyt, at CO2 er den primære, den egentlige termostat, som styrer temperaturen.

Derfor er periodiciteten i Grid: http://www.grida.no/publicatio...aspx som artiklen henviser til ret interessant.
Spørgsmålet er så: Hvad styrer den naturlige mængde CO2?
Eller rettere: Hvorfor er vi ikke på vej mod en ny istid?
(Set i millenia)

Hej Jan

I det store indlæg jeg bl.a.:

28 April 2008 Nature's carbon balance confirmed:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/sci....stm
Citat: "...
Scientists have long believed that the Earth’s climate was stabilised by a natural carbon thermostat.

In their model, carbon released into the atmosphere, primarily by volcanoes, is slowly removed through the weathering of mountains, washed downhill into oceans, and finally buried in deep sea sediments.

Volcano. Image: AFP/Getty
Volcanic eruptions are historically a significant source of carbon dioxide

"A lot of people had tried to refute this hypothesis, but our study provides the first direct evidence (that it is correct)," said Dr Zeebe.
..."

-

Her er en bonus-link med et overraskende resultat - regnvand er en medspiller i pladetektonik:

University of Toronto (2006, April 20). Impact Of Rainfall Reaches To Roots Of Mountains. ScienceDaily:
http://www.sciencedaily.com/re....htm
CItat: "...
The erosion caused by rainfall directly affects the movement of continental plates beneath mountain ranges, says a University of Toronto geophysicist — the first time science has raised the possibility that human-induced climate change could affect the deep workings of the planet.
...
These are tiny, tiny changes on the surface
...
“It goes right down to the mantle thermal engine — the thing that’s actually driving plate tectonics. It’s fairly surprising — it hasn’t been shown before.”
...
have to keep the water on for several million years
..."


06. nov 2011 kl 12:01

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Når naboen er forurener

Den vestlige verden er langt foran, simpelthen fordi vi har brændt kul af i et århundreder.

Sgu' 2 århundreder efterhånden:

Watt attempted to commercialise his invention, but experienced great financial difficulties until in 1775 he entered a partnership with Matthew Boulton. The new firm of Boulton and Watt was eventually highly successful and Watt became a wealthy man.


06. nov 2011 kl 12:04

Bernhardt B. Husen

Re: Interessant link...

@Glenn

Alt meget fin Glenn...masser af fine ord og (bort)forklaringer (at der skulle være hovedsageligt økonomiske spekulationer bag sagen)... Hvad jeg savner er det termodynamiske grundlag for alle disse dommedagsvisioner der skyldes CO2, med andre ord jeg savner den klare kolde fysik bag ! Underlig nok kan den knap nok findes...


06. nov 2011 kl 12:22

Bernhardt B. Husen

Re: Interessant link...

http://eprintweb.org/S/article...1161

The atmospheric greenhouse effect, an idea that authors trace back to the traditional works of Fourier 1824, Tyndall 1861, and Arrhenius 1896, and which is still supported in global climatology, essentially describes a fictitious mechanism, in which a planetary atmosphere acts as a heat pump driven by an environment that is radiatively interacting with but radiatively equilibrated to the atmospheric system. According to the second law of thermodynamics such a planetary machine can never exist. Nevertheless, in almost all texts of global climatology and in a widespread secondary literature it is taken for granted that such mechanism is real and stands on a firm scientific foundation. In this paper the popular conjecture is analyzed and the underlying physical principles are clarified. By showing that (a) there are no common physical laws between the warming phenomenon in glass houses and the fictitious atmospheric greenhouse effects, (b) there are no calculations to determine an average surface temperature of a planet, (c) the frequently mentioned difference of 33C is a meaningless number calculated wrongly, (d) the formulas of cavity radiation are used inappropriately, (e) the assumption of a radiative balance is unphysical, (f) thermal conductivity and friction must not be set to zero, the atmospheric greenhouse conjecture is falsified.


06. nov 2011 kl 12:24

Glenn Møller-Holst

Re: Interessant link...

@Glenn

Alt meget fin Glenn...masser af fine ord og (bort)forklaringer (at der skulle være hovedsageligt økonomiske spekulationer bag sagen)... Hvad jeg savner er det termodynamiske grundlag for alle disse dommedagsvisioner der skyldes CO2, med andre ord jeg savner den klare kolde fysik bag ! Underlig nok kan den knap nok findes...

Hej Bernhardt

Kig i artiklen som denne artikel peger på:

29. jan 2011, CO2 for viderekommende:
http://ing.dk/artikel/116074
Direkte link:
http://geosci.uchicago.edu/~rt....pdf
Citat: "...
For atmospheres heated partly from below—either as a consequence of solar absorption at the ground as in the case of Earth, Mars, and Venus, or due to internal absorption and escaping interior heat as with Jupiter and Saturn—the lower layers of the atmosphere are stirred by convection and other fluid motions, and the constant lifting and adiabatic cooling establish a region whose temperature decline with height approximates that of an adiabat. That region is the troposphere. At higher altitudes, heat transfer is dominated by radiative transfer instead of fluid motions; the corresponding region is the stratosphere. Stratospheric temperature is constant or gently decaying with height for pure IR radiative equilib- rium, but in situ absorption of solar radiation can make the stratospheric temperature increase with height. Ozone facilitates such absorption on Earth, and organic hazes have a similar effect on Titan. Typical temperature profiles for Earth, daytime Mars, and Venus are shown in the right-hand column of figure 3.
...
Adding more greenhouse gas to the atmosphere makes higher, more tenuous, formerly transparent portions of the atmosphere opaque to IR and thus increases the difference between the ground temperature and the radiating temperature. The result, once the system comes into equilibrium, is surface warming.
...
For Earth and Mars, the width of the CO2 ditch corresponds approximately to the width of the spectral region over which the atmosphere is nearly opaque to IR. Increasing atmospheric CO2 increases the width of the ditch and hence increases the CO2 greenhouse effect. But the increase occurs in the wings of the absorption feature rather than at the center (see figure 2). That limitation is the origin of the logarithmic relation between CO2 concentration and the resulting perturbation in Earth’s energy budget. It has been a feature of every climate model since that of Svante Arrhenius in 1896.
...
The greenhouse effect shifts the planet’s surface temperature toward the photospheric temperature by reducing the rate at which the planet loses energy at a given surface temperature. The way that works is really no different from the way adding fiberglass insulation or low-emissivity windows to your home increases its temperature without requiring more energy input from the furnace.
...
For present Earth conditions, CO2 accounts for about a third of the clear-sky greenhouse effect in the tropics and for a somewhat greater portion in the drier, colder extratropics (see reference 9, figure 12.1); the remainder is mostly due to water vapor. The contribution of CO2 to the greenhouse effect, considerable though it is, understates the central role of
the gas as a controller of climate. The atmosphere, if CO2 were removed from it, would cool enough that much of the water vapor would rain out. That precipitation, in turn, would cause further cooling and ultimately spiral Earth into a globally glaciated snowball state.10

Though the first calculation of the warming of Earth due to CO2 increase was carried out by Arrhenius in 1896, accurate CO2 and water-vapor spectroscopy and a fully correct formulation of planetary energy balance did not come together until the work of Syukuro Manabe and Richard Wetherald in 1967.2,12
...
Laboratory spectroscopy demonstrates that the width of the bite will increase as CO2 increases, and warming inevitably follows as a consequence of well-established energy-balance principles. The precise magnitude of the resulting warming depends on the fairly well-known amount of amplification by water-vapor feedbacks and on the less- known amount of cloud feedback. There are indeed uncertainties in the magnitude and impact of anthropogenic global warming, but the basic radiative physics of the anthropogenic greenhouse effect is unassailable.
..."



06. nov 2011 kl 12:25

Bernhardt B. Husen


06. nov 2011 kl 12:40

avatar

Troels Halken

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

Hej Troels

Cherrypicking af nogle få jordpositioners temperaturer siger hverken noget om jordens middeltemperatur eller noget om CO2's indvirkning på temperaturen.

Her er et betydeligt bedre billede end Troels' cherrypicking:

Sammenligning af 1999-2009 med 1937-1947 varmeperioden. Jordens middeltemperatur er 0,42C højere i 1999-2009 end i 1937-1947 varmeperioden. (se øverst til højre for illustrationen):
http://data.giss.nasa.gov/cgi-...=reg

Glenn,

Kan du ikke lige forklare hvorfor at det der har en større betydning for indlandsisen, end den temperatur som DMI har målt på Grønand?

Vh Troels


06. nov 2011 kl 12:44

Glenn Møller-Holst

Re: Her kan PDF-filen downloades

http://arxiv.org/PS_cache/arxi....pdf


Hej Bernhardt

Jeg er enig i hans absurde/tautologiske konklusion, fordi man selvfølgelig ikke kan udlede noget af forkerte modeller.

Er hans fordom/aksiom/grundantagelse, at CO2 drivhuseffekten ikke eksisterer, kan han på baggrund af sin fordom udlede at CO2-drivhuseffektmodeller ikke duer. (min fortolkning af hans sætning: "One cannot detect and attribute something that does not exist for reason of principle like the CO2 greenhouse effect.").

Jeg er dog uenig i hans grundantagelse, at CO2-drivhuseffekten ikke eksisterer:

http://arxiv.org/PS_cache/arxi....pdf
Citat: "...
4.3.3 Conclusion
A statistical analysis, no matter how sophisticated it is, heavily relies on underlying models and if the latter are plainly wrong then the analysis leads to nothing. One cannot detect and attribute something that does not exist for reason of principle like the CO2 greenhouse effect.
...
In conclusion, the derivation of statements on the CO2 induced anthropogenic global warming out of the computer simulations lies outside any science.
..."

-

Kan andre udlede andet af hans konklusion?

-

Tautologi:
http://da.wikipedia.org/wiki/T...logi

aksiom, grundantagelse:
http://da.wikipedia.org/wiki/A...siom


06. nov 2011 kl 12:50

Glenn Møller-Holst

Re: Her kan PDF-filen downloades

Hans grundantagelse pindet ud:

http://arxiv.org/PS_cache/arxi....pdf
Citat: "...
Abstract
The atmospheric greenhouse effect, an idea that many authors trace back to the traditional works of Fourier (1824), Tyndall (1861), and Arrhenius (1896), and which is still supported in global climatology, essentially describes a fictitious mechanism, in which a planetary atmosphere acts as a heat pump driven by an environment that is radiatively interacting with but radiatively equilibrated to the atmospheric system.
..."


06. nov 2011 kl 13:13

Glenn Møller-Holst

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

Hej Troels

Cherrypicking af nogle få jordpositioners temperaturer siger hverken noget om jordens middeltemperatur eller noget om CO2's indvirkning på temperaturen.

Her er et betydeligt bedre billede end Troels' cherrypicking:

Sammenligning af 1999-2009 med 1937-1947 varmeperioden. Jordens middeltemperatur er 0,42C højere i 1999-2009 end i 1937-1947 varmeperioden. (se øverst til højre for illustrationen):
http://data.giss.nasa.gov/cgi-...=reg

Glenn,

Kan du ikke lige forklare hvorfor at det der har en større betydning for indlandsisen, end den temperatur som DMI har målt på Grønand?

Vh Troels

Hej Troels

Fordi du kun har valgt standard temperaturkurver for 4 byer:
* Narsarsuaq
* Nuuk
* Illulissa
* Upernarvik

-

Supplering af tidligere svarindlæg.

Det der også er brug for er SAT (Absolute Surface Air Temperature) over et større område, det er grunden at dine 4 enkeltstående temperaturkurver er ubrugelige i sig selv. Læs om SAT her:

Re: 1930'erne og 1940*erne:
http://ing.dk/artikel/113220#p...1626
Bla.:
Citat: "...
Q. What SAT do the local media report ?

A. The media report the reading of 1 particular thermometer of a nearby weather station. This temperature may be very different from the true SAT even at that location and has certainly nothing to do with the true regional SAT. To measure the true regional SAT, we would have to use many 50 ft stacks of thermometers distributed evenly over the whole region, an obvious practical impossibility.
...
Q. If SATs cannot be measured, how are SAT maps created ?

A. This can only be done with the help of computer models, the same models that are used to create the daily weather forecasts. We may start out the model with the few observed data that are available and fill in the rest with guesses (also called extrapolations) and then let the model run long enough so that the initial guesses no longer matter, but not too long in order to avoid that the inaccuracies of the model become relevant. This may be done starting from conditions from many years, so that the average (called a 'climatology') hopefully represents a typical map for the particular month or day of the year.
..."

-

Følgende er baseret på modelleret SAT over en stor del af jorden:

Sammenligning af 1999-2009 med 1937-1947 varmeperioden. Jordens middeltemperatur er 0,42C højere i 1999-2009 end i 1937-1947 varmeperioden. (se øverst til højre for illustrationen):
http://data.giss.nasa.gov/cgi-...=reg


06. nov 2011 kl 13:40

Bernhardt B. Husen

Re: Interessant link...

@ Glenn

Manden er fysiker og ikke bager der antager !

Lad os da bare lige se på energifordelingen i atmosfæren med gennemsnitstemperaturen 0 grad Celsius, allerede her ser det forkert ud at CO2 skulle dominere atmosfæren: Og jeg ved godt det ikke er helt så simple som jeg viser det !

Atmosfærens masse er ca 5 x 10^18 kg, og så ser jeg kun på energien de enkelte gasser bidrager med. Det er ikke hele sandheden men giver en fornemmelse af proportionerne

Gas----------------andel i %------------gaskonstanten-------energi ved 0 grad C

Nitrogen---------78,0842%-------------------297----------------3,167*10^23 Joule
Oxygen----------20,9463%-------------------260----------------7,438*10^22 Joule
Argon---------------0,93422%-----------------208----------------2,654*10^21 Joule
Kuldioxid-----------0,03811%----------------189----------------9,837*10^19 Joule
Vanddamp---------0–4% > ca. 1%-------461,5-------------6,303*10^21 Joule
Andre luftarter 0,002% glemmer vi
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Totalenergi ved 0 grad Celsius---------------------------------4,001*10^23 Joule

CO2's bidrag er her ca. 0,24 promille
Vanddamps er derimod hele 1,575 % !

Ja, jeg tvivler stærk på CO2 historien, gasserne er altid blandet og får altid den samme temperatur og jeg kan ikke se nogen mekanisme der skulle få CO2 til at lave det påståede nummer... derudover har jeg har aldrig set den anvendte matematik eller fysik bag hele historien... er den hemmeligt ? ...der fyres bare en masse ord af og så diskuteres diverse målinger, som kun er et millisekund af hele planetens historie...

Men jeg er da ikke i tvivl om at menneskets forurening har en eller anden indflydelse på klimaet...


06. nov 2011 kl 14:01

avatar

Troels Halken

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

Jordens middeltemperatur er 0,42C højere i 1999-2009 end i 1937-1947 varmeperioden.

Glenn,

Jeg prøver lige igen. Hvad har jordens middeltemperatur med indlandsisen at gøre, når vi har lokale pålidelige lokale målinger? Eller siger du at temperaturen på indlandsisen er højere nu end i 1940'erne, men at den stigning har sneget sig uden om DMIs målestationer på en eller anden snedig vis, og at vi derfor skal lægge vores lid til modeller?

Vh Troels


06. nov 2011 kl 14:25

Glenn Møller-Holst

Re: Her kan PDF-filen downloades

Hans grundantagelse pindet ud:

http://arxiv.org/PS_cache/arxi....pdf
Citat: "...
Abstract
The atmospheric greenhouse effect, an idea that many authors trace back to the traditional works of Fourier (1824), Tyndall (1861), and Arrhenius (1896), and which is still supported in global climatology, essentially describes a fictitious mechanism, in which a planetary atmosphere acts as a heat pump driven by an environment that is radiatively interacting with but radiatively equilibrated to the atmospheric system.
..."

Mere (PS: Der er to forfattere) - udfra deres indledning kan jeg nu læse at de også behandler CO2-drivhuseffekten - men det sættes i et fordomslys:

Citat: "...
[side 13-14]
But then three key questions will remain, even if the effect is claimed to serve only as a genuine trigger of a network of complex reactions:

1. Is there a fundamental CO2 greenhouse effect in physics?

2. If so, what is the fundamental physical principle behind this CO2 greenhouse effect?

3. Is it physically correct to consider radiative heat transfer as the fundamental mechanism controlling the weather setting thermal conductivity and friction to zero?

The aim of this paper is to give an affirmative negative answer to all of these questions rendering them rhetoric.
...
[Det er muligvis rigtigt:]
In general, most climatologic texts do not refer to any fundamental work of thermodynamics and radiation theory.
...
[Korrekt:]
The T^4-law will no longer hold if one integrates only over a filtered spectrum, appropriate to real world situations. This is illustrated in Figure 4.
...
[side 33]
It appeared much more probable that the part played by the glass was the prevention of the escape of the warm air heated by the ground within the enclosure.
...
To test the matter I constructed two enclosures of dead black cardboard, one covered with a glass plate, the other with a plate of rock-salt of equal thickness.
...
When exposed to sunlight the temperature rose gradually to 65 °C, the enclosure covered with the salt plate keeping a little ahead of the other, owing to the fact that it transmitted the longer waves from the Sun[kortbølget IR ca.>800nm...], which were stopped by the glass. In order to eliminate this action the sunlight was first passed through a glass plate.
...
There was now scarcely a difference of one degree between the temperatures of the two enclosures. The maximum temperature reached was about 55 °C.
...
This shows us that the loss of temperature of the ground by radiation is very small in comparison to the loss by convection, in other words that we gain very little from the circumstance that the radiation is trapped.
...
[ Svar til følgende Ja! Fordi luften er langt mere rolig i tropopausen (og de andre pauser højere oppe). I troposfæren er luften urolig og her er typisk konvektion om dagen, med mindre der dannes et inversionslag tæt ved jorden. : ]
Is it therefore necessary to pay attention to trapped radiation in deducing the temperature of a planet as affected by its atmosphere?
...
I do not pretend to have gone very deeply into the matter, and publish this note merely to draw attention to the fact that trapped radiation appears to play but a very small part in the actual cases with which we are familiar.”
...
2.6 Glass house summary
It is not the “trapped” infrared radiation, which explains the warming phenomenon in a real greenhouse, but it is the suppression of air cooling.11
..."


Et argument (men ikke et bevis) mod deres antagelse af, at CO2-dreven drivhuseffekt ikke eksisterer:

Climate model:
http://en.wikipedia.org/wiki/C...dels
Citat: "...
The average emissivity of the earth is readily estimated from available data. The emissivities of terrestrial surfaces are all in the range of 0.96 to 0.99[5][6] (except for some small desert areas which may be as low as 0.7). Clouds, however, which cover about half of the earth’s surface, have an average emissivity of about 0.5[7] (which must be reduced by the fourth power of the ratio of cloud absolute temperature to average earth absolute temperature) and an average cloud temperature of about 258 K (-15 °C; 5 °F).[8] Taking all this properly into account results in an effective earth emissivity of about 0.64 (earth average temperature 285 K (12 °C; 53 °F)).

This simple model readily determines the effect of changes in solar output or change of earth albedo or effective earth emissivity on average earth temperature. It says nothing, however about what might cause these things to change. Zero-dimensional models do not address the temperature distribution on the earth or the factors that move energy about the earth.
..."
http://en.wikipedia.org/wiki/C...s.29
"...
Most recent simulations show "plausible" agreement with the measured temperature anomalies over the past 150 years when forced by natural forcings alone, but better agreement is achieved when observed changes in greenhouse gases and aerosols are also included.[16][17]
..."

Kilde 16:
IPCC, Climate Change 2001: Working Group I: The Scientific Basis:
http://www.grida.no/climate/ip....htm
Citat: "...
A climate model can be used to simulate the temperature changes that occur both from natural and anthropogenic causes. The simulations represented by the band in (a) were done with only natural forcings: solar variation and volcanic activity. Those encompassed by the band in (b) were done with anthropogenic forcings: greenhouse gases and an estimate of sulphate aerosols, and those encompassed by the band in (c) were done with both natural and anthropogenic forcings included. From (b), it can be seen that inclusion of anthropogenic forcings provides a plausible explanation for a substantial part of the observed temperature changes over the past century, but the best match with observations is obtained in (c) when both natural and anthropogenic factors are included. These results show that the forcings included are sufficient to explain the observed changes, but do not exclude the possibility that other forcings may also have contributed.
..."

-

Jeg vil stadig også henvise til:
http://ing.dk/artikel/123612#p...6619


06. nov 2011 kl 14:39

Søren Rosdahl Jensen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

Jordens middeltemperatur er 0,42C højere i 1999-2009 end i 1937-1947 varmeperioden.

Glenn,

Jeg prøver lige igen. Hvad har jordens middeltemperatur med indlandsisen at gøre, når vi har lokale pålidelige lokale målinger? Eller siger du at temperaturen på indlandsisen er højere nu end i 1940'erne, men at den stigning har sneget sig uden om DMIs målestationer på en eller anden snedig vis, og at vi derfor skal lægge vores lid til modeller?

Vh Troels

Man kan lave kort over trends i tidperioder på hjemmesiden hos GISS her:.
http://data.giss.nasa.gov/gist...aps/

Jeg har lavet dette kort der viser temperatur-trenden 1940-2010:
http://data.giss.nasa.gov/cgi-...=reg
Kortet viser trenden i temperaturen 1940-2010, udregnet kun med land data og med 250 km interpolation.
Det ses at der en stigende temperatur i Grønland i nævnte periode. Der er desværre ikke data for store dele af Grønland, men det er da i fald mere end 4 målepunkter.


06. nov 2011 kl 14:43

Glenn Møller-Holst

Re: Her kan PDF-filen downloades

Tropopausen og evt. inversionslag længere nede virker som konvektionslåg.

(De andre pauser højere oppe virker også som konvektionslåg for evt. konvektion højere oppe.)

Se illustrationen her. Tropopausen stopper tordenskyens konvektion opefter:

December 15, 2010, Forging cloud anvils: Pollution particles enlarge and extend the lifetime of storm clouds:
http://www.physorg.com/news/20...html
Citat: "...
Cloud anvils form when rising air expands as it bumps up against the tropical tropopause layer, between the troposphere and the stratosphere.
..."


Thunderstorm: Mature stage:
http://en.wikipedia.org/wiki/T...tage
Citat: "...
In the mature stage of a thunderstorm, the warmed air continues to rise until it reaches existing air which is warmer, and the air can rise no further. Often this 'cap' is the tropopause. The air is instead forced to spread out, giving the storm a characteristic anvil shape.
..."


06. nov 2011 kl 14:56

Søren Rosdahl Jensen

Re: Her kan PDF-filen downloades

Hans grundantagelse pindet ud:

http://arxiv.org/PS_cache/arxi....pdf
Citat: "...
Abstract
The atmospheric greenhouse effect, an idea that many authors trace back to the traditional works of Fourier (1824), Tyndall (1861), and Arrhenius (1896), and which is still supported in global climatology, essentially describes a fictitious mechanism, in which a planetary atmosphere acts as a heat pump driven by an environment that is radiatively interacting with but radiatively equilibrated to the atmospheric system.
..."

Mere (PS: Der er to forfattere) - udfra deres indledning kan jeg nu læse at de også behandler CO2-drivhuseffekten - men det sættes i et fordomslys:


Artiklen (som Bernhard henviser til, forfattet af Gerlich og Tscheuschner, herefter henvist til som G&T ) blev diskuteret meget sidste år der udkom en kommenterende artikel som tilbageviste adskillige af deres påstande. Roy Spencer diskuterer også G&T, f. eks. her:
http://www.drroyspencer.com/20...ill/

Selv efter at have læst G&T mener jeg stadig at drivhuseffekten findes, med andre ord, jeg køber ikke deres argumenter. En stor del af artiklen bruger de på at argumentere at for CO2-effekten ikke fungerer på samme måde som et drivhus. Det er imidlertid velkendt (se f. eks. bogen David Archer: "Global warming, understanding the forecast") og derfor er det også blevet foreslået at benævne CO2's effekt på andre måder. F e.ks. Tyndall-gas-effekten:
http://blog.chron.com/climatea...t-1/


06. nov 2011 kl 14:59

Glenn Møller-Holst

Re: Her kan PDF-filen downloades

Mere om meteorologisk inversion og inversionshændelser:

Inversion (meteorology):
http://en.wikipedia.org/wiki/I...y%29
Citat: "...
An inversion can also suppress convection by acting as a "cap". If this cap is broken for any of several reasons, convection of any moisture present can then erupt into violent thunderstorms.
...
Under certain conditions, the normal vertical temperature gradient is inverted such that the air is colder near the surface of the Earth.
...
The accumulated smog and dust under the inversion quickly taints the sky reddish, easily seen on sunny days.
..."
http://en.wikipedia.org/wiki/I...sion
"...
During a severe inversion, trapped air pollutants form a brownish haze that can cause respiratory problems. The Great Smog of 1952, one of the most serious examples of such an inversion, occurred in London and was blamed for an estimated 11,000 to 12,000 deaths.
...
Similarly, very-high frequency (above ca. 90 MHz) radio waves (being part of the electromagnetic spectrum, like light) can be refracted by such inversions. This is why it is possible to sometimes hear FM radio (or watch VHF-LO band TV) broadcasts from otherwise impossible distances as far as a few hundred miles on foggy nights. The signal, still powerful enough to be received even at hundreds or rarely, thousands, of miles, would normally be refracted up and away from the ground-based antenna, is instead refracted down towards the earth by the temperature-inversion boundary layer. This phenomenon is called tropospheric ducting.
..."


06. nov 2011 kl 15:27

Glenn Møller-Holst

Konvektion og inversion

Stratosphere: Ozone and temperature:
http://en.wikipedia.org/wiki/S...ture
Citat: "...
Within this layer, temperature increases as altitude increases (see temperature inversion); the top of the stratosphere has a temperature of about 270 K (-3°C or 29.6°F), just slightly below the freezing point of water.[1] The stratosphere is layered in temperature because ozone (O3) here absorbs high energy UVB and UVC energy waves from the Sun
...
This vertical stratification, with warmer layers above and cooler layers below, makes the stratosphere dynamically stable: there is no regular convection and associated turbulence in this part of the atmosphere. The top of the stratosphere is called the stratopause, above which the temperature decreases with height.
..."


Se følgende graf - den mørkegrønne kurve i Kelvin (273K ca.= 0°C):
http://upload.wikimedia.org/wi....png

F.eks. kan det aflæses, at temperaturen i 150km højde over havets overflade, kan være flere hundrede °C. Det er solvinden og kosmisk stråling som er årsagen.

Vær opmærksom på at tropopausen og mange andre af atmosfærens zoner er i forskellig højde, som f.eks. afhænger af breddekredsen/breddegraden.

Breddekreds:
http://da.wikipedia.org/wiki/B...reds


06. nov 2011 kl 15:54

avatar

Troels Halken

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

Man kan lave kort over trends i tidperioder på hjemmesiden hos GISS her:.
http://data.giss.nasa.gov/gist...aps/

Jeg har lavet dette kort der viser temperatur-trenden 1940-2010:
http://data.giss.nasa.gov/cgi-...=reg
Kortet viser trenden i temperaturen 1940-2010, udregnet kun med land data og med 250 km interpolation.
Det ses at der en stigende temperatur i Grønland i nævnte periode. Der er desværre ikke data for store dele af Grønland, men det er da i fald mere end 4 målepunkter.

Hej Søren,

Mener du at GISS er mere pålidelig end DMI? Og i så falde hvorfor?
Og kan du finde ud af hvor mange stationer som GISS har på Grønland i den periode? Når jeg ser på grafikken, så ser det ikke ud til at de har flere end dmi.

Jeg vil sige at jeg skal se ret gode beviser for at DMIs direkte målinger er forkerte. De har fire målepunkter og de fortæller alle sammen samme historie.

Vh Troels


06. nov 2011 kl 16:54

Hans Henrik Hansen

Re: Tak for besvarelserne


...og dermed er der heller ikke noget unaturligt ved at der er en høj afsmeltning.
Her skriver Hans Henrik noget direkte forkert. Jeg har via NASAs side vist, at en meget stor del af jordens middeltemperatur i intervallet 1999-2009 var 0,42 C varmere end i varmeperioden 1937-1947

- måske Glenn burde overveje at reducere 'skrivekadencen' en anelse!: Jeg mener intetsteds at have skrevet, hvad der i det ovenstående tillægges mig!?


06. nov 2011 kl 16:57

Søren Rosdahl Jensen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?



Hej Søren,

Mener du at GISS er mere pålidelig end DMI? Og i så falde hvorfor?

Jeg har fuld tillid til både GISS og DMI. Min pointe med kortet var vise data fra forhåbentlig mere end 4 stationer. Og hvad an får ud af det når man kombinerer dem til en gennesnitsmåling. Det mener jeg er mere præcist end at se på 4 grafer og sammenligne dem med øjemål.


Og kan du finde ud af hvor mange stationer som GISS har på Grønland i den periode? Når jeg ser på grafikken, så ser det ikke ud til at de har flere end dmi.

Ud fra grafikken synes jeg det er umuligt at gætte antallet af stationer. Under den antagelse at GISS bruger data fra GHCN kan man finde et bud på antallet af stationer i 1940-1950 via java-applikationen på denne side:
http://moyhu.blogspot.com/2011...html

Klik på GHCN i øverste højre hjørne, og derefter på 1940-1950 i nederste venstre hjørne. Tæl derfter antallet af sorte prikekr i Grønland, jeg kan se 11.


Jeg vil sige at jeg skal se ret gode beviser for at DMIs direkte målinger er forkerte. De har fire målepunkter og de fortæller alle sammen samme historie.

Såvidt jeg ved er det DMI's data som indrapporteres til GHCN og derefter benyttes af bl. a GISS. Man kan sikkert også finde de 4 stationer fra DMI's graf i GISS' station selector og så sammenligne graferne.
Min pointe med kortet var at vise resultater fra flere målestationer,. Det viste sig at være 11 måle stationer i stedet for 4.
Jeg ville gerne have et link til DMI's rå data for at kune udregne trends for perioden 1940-2010,


06. nov 2011 kl 17:24

Hans Henrik Hansen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?



Min pointe med kortet var at vise resultater fra flere målestationer,. Det viste sig at være 11 måle stationer i stedet for 4

- hmm...?:

In other words, the GISS record high is based on incorrect, fabricated data. Why did Hansen apparently choose to ignore the DMI data when “estimating” Arctic temperatures? GISS Arctic anomalies are high by as much as 4 degrees, and yet he claims a global record measured in hundredths of a degree. As Penn and Teller would say …. well I guess I can’t say that here
Kilde:

http://wattsupwiththat.com/201...ion/


06. nov 2011 kl 17:31

Glenn Møller-Holst

Re: Tak for besvarelserne


...og dermed er der heller ikke noget unaturligt ved at der er en høj afsmeltning.
Her skriver Hans Henrik noget direkte forkert. Jeg har via NASAs side vist, at en meget stor del af jordens middeltemperatur i intervallet 1999-2009 var 0,42 C varmere end i varmeperioden 1937-1947

- måske Glenn burde overveje at reducere 'skrivekadencen' en anelse!: Jeg mener intetsteds at have skrevet, hvad der i det ovenstående tillægges mig!?

Hej Hans Henrik

Det var følgende jeg svarede på som det også fremgår af indlægget næsten nederst ( http://ing.dk/artikel/123612#p...6599 ):


Men da vi ikke har målinger fra fx 1940'erne hvor temperaturen ved tilsvarende høj, har vi altså ikke noget sammenligningsgrundlag og kan dermed ikke bedømme om der er noget specielt ved den nuværende afsmeltning.

Som du kan se af NASAs 2D-illu er det direkte forkert. Man har temperaturmålinger fra 1940'erne:

Sammenligning af 1999-2009 med 1937-1947 varmeperioden. Jordens middeltemperatur er 0,42C højere i 1999-2009 end i 1937-1947 varmeperioden. (se øverst til højre for illustrationen):
http://data.giss.nasa.gov/cgi-...=reg


06. nov 2011 kl 17:34

avatar

Troels Halken

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

Såvidt jeg ved er det DMI's data som indrapporteres til GHCN og derefter benyttes af bl. a GISS.

Ja, men jeg tør ikke sige hvad GISS gør ved dem.

De direkte målinger taler for sig selv.

Jeg mener at du kan skrive til DMI og få deres data.

Vh Troels


06. nov 2011 kl 17:38

Hans Henrik Hansen

Re: Tak for besvarelserne


Hej Hans Henrik

- hej Glenn...det ændrer dog intet ved, at Troels - og ikke jeg - skrev den citerede tekst d.d. kl. 0902! Se:

http://ing.dk/artikel/123612-i...6572


06. nov 2011 kl 18:24

Glenn Møller-Holst

Re: Tak for besvarelserne

Hej Hans Henrik

Det har du da ret i. Jeg undskylder forvekslingen med Troels.


06. nov 2011 kl 18:29

Hans Henrik Hansen

Re: Tak for besvarelserne


Det har du da ret i. Jeg undskylder forvekslingen med Troels

- hej Glenn...alt forladt! :)


06. nov 2011 kl 20:18

Søren Rosdahl Jensen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?



Min pointe med kortet var at vise resultater fra flere målestationer,. Det viste sig at være 11 måle stationer i stedet for 4

- hmm...?:

Hvad antyder du? Er der ikke 11 stationer?


In other words, the GISS record high is based on incorrect, fabricated data. Why did Hansen apparently choose to ignore the DMI data when “estimating” Arctic temperatures? GISS Arctic anomalies are high by as much as 4 degrees, and yet he claims a global record measured in hundredths of a degree. As Penn and Teller would say …. well I guess I can’t say that here
Kilde:

http://wattsupwiththat.com/201...ion/

Giss' algoritme giver også mulighed for at interpolere over kun 250 km distancer, og som jeg skrev var det også den interpolationslængde der blev benyttet på det kort jeg henviste til.


06. nov 2011 kl 23:21

Hans Henrik Hansen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?


Hvad antyder du? Er der ikke 11 stationer?

- aner det ikke!: Jeg kan ikke få din instruktion:

Klik på GHCN i øverste højre hjørne, og derefter på 1940-1950 i nederste venstre hjørne. Tæl derfter antallet af sorte prikekr i Grønland, jeg kan se 11

- til at frembringe et så tydeligt billede, at jeg kan tælle 'sorte prikekr i Grønland'! :)


06. nov 2011 kl 23:36

Jan Damgaard

Re: Interessant link...

@Glenn
At hovedparten af den naturligt forekomne CO2 kommer fra vulkanaktivitet er klart. Mindre klart er hvad der trigger aktiviteten med den viste periodicitet.
Men denne artikkel kan vist byde på flere forklaringer, også om tidligere isudbredelse og havniveau.
http://www.sciencedaily.com/re....htm
Desuden er der også Milankovitch teorien.
http://earthguide.ucsd.edu/vir...html
Helt hvordan vulkaner skulle kunne påvirkes af indkapslet nedbør, som Russell Pysklywec beskriver http://www.sciencedaily.com/re....htm er ikke helt forstået, da det omhandler pladetektonik. Måske i forbindelse med undersøgelse af støvpartikler :http://www.sciencedaily.com/re....htm
Hvad der er interessant er hvorfor den sidste istid sluttede:
http://www.sciencedaily.com/re....htm


06. nov 2011 kl 23:43

Søren Rosdahl Jensen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?


Hvad antyder du? Er der ikke 11 stationer?

- aner det ikke!: Jeg kan ikke få din instruktion:

Klik på GHCN i øverste højre hjørne, og derefter på 1940-1950 i nederste venstre hjørne. Tæl derfter antallet af sorte prikekr i Grønland, jeg kan se 11

- til at frembringe et så tydeligt billede, at jeg kan tælle 'sorte prikekr i Grønland'! :)

Så må du jo gøre det på den besværlige måde og hente filen v2.mean fra NCDC, finde koordinaterne på stationerne i Grønland og derefter finde den rette kolonne for hver af de stationer. Dernæst kan du så tælle hvor mange af dem der har data i perioden 1940-1950.

Eller du kan prøve at permutere bogstaverne i de ord du ikke forstod i min instruks og se om du kan finde meningen den vej.


06. nov 2011 kl 23:53

Hans Henrik Hansen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?


Eller du kan prøve at permutere bogstaverne i de ord du ikke forstod i min instruks og se om du kan finde meningen den vej

- jeg har jo åbnet siden, men som jeg skrev, kan jeg ikke få billedet gjort stort/tydeligt nok til optælling af dine omtalte 'sorte prikekr i Grønland'!

Men det er sådan set også ret ligegyldigt - for hvis jeg kigger her:

http://www.climate4you.com/

, faneblad 'Polar Temperature', viser øverste graf (mærket: 'MAAT 70-90N; HadCRUT3') præcis samme trend som Troels' data fra DMI.


07. nov 2011 kl 00:00

Michel Berggren

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

Eller du kan prøve at permutere bogstaverne i de ord du ikke forstod i min instruks og se om du kan finde meningen den vej.

Incl. invertere visse positionsangivelser - GHCN står til venstre i billedet ;-) Dog, tror nok at HHH kan hitte ud af det.

M


07. nov 2011 kl 00:40

avatar

Troels Halken

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

Giss' algoritme giver også mulighed for at interpolere over kun 250 km distancer, og som jeg skrev var det også den interpolationslængde der blev benyttet på det kort jeg henviste til.

Der er 11 stationer. Grønland er RET stor. Vi snakker 2,166,086 km2 (sammenlignet med DKs 43.000 km2). Så kan man lege rundt med statistik alt det man vil, men det er stadigvæk forsvindende lidt.

Jeg har ikke tillid til GISS makken rundt i tallene, så har jeg jeg mere tillid til DMI. Jeg syntes ikke at du forholder dig til kritikken, men bliver bare ved med at fremføre at GISS er god og at der kun interpoleres 250km. Det er ikke noget argument i sig selv - og slet ikke når DMIs stationsdata viser en anden historie. Selv HadCRU viser det samme.

Vh Troels


07. nov 2011 kl 08:09

avatar

Peter Ole Kvint

Re: Re.: Latterlig forskninng

Så går de da ikke og laver ulykker andre steder i Rigsfællesskabet.

Peter Ole Kvint, du skal huske på at klima-modellernes data efterhånden opfattes som videnskabelige fakta.


I det gamle Grækenland gik man til oraklet i Delfi og fik et krybtisk svar fra guderne. I dag er vi meget klogere, når vi ønsker at vide noget om det man ikke kan vide så bruger vi bruger komputerer og henter svaret fra matematikkens eksakte verden. Og hvis svaret ikke passer så er det kun fordi komputeren var for lille til at rumme virkeligheden. Programøren er uden betydning, og har man ikke data; data at simulere udfra, betyder ikke noget, da dem kan komputeren også selv skabe.


07. nov 2011 kl 08:12

Søren Rosdahl Jensen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

Giss' algoritme giver også mulighed for at interpolere over kun 250 km distancer, og som jeg skrev var det også den interpolationslængde der blev benyttet på det kort jeg henviste til.

Der er 11 stationer. Grønland er RET stor. Vi snakker 2,166,086 km2 (sammenlignet med DKs 43.000 km2). Så kan man lege rundt med statistik alt det man vil, men det er stadigvæk forsvindende lidt.

Jeg har ikke tillid til GISS makken rundt i tallene, så har jeg jeg mere tillid til DMI. Jeg syntes ikke at du forholder dig til kritikken, men bliver bare ved med at fremføre at GISS er god og at der kun interpoleres 250km. Det er ikke noget argument i sig selv - og slet ikke når DMIs stationsdata viser en anden historie. Selv HadCRU viser det samme.

Vh Troels

? Jeg har ikke påstået at GISS er god - faktisk synes jeg ikke deres metode (the reference station mtehod) er det optimale valg til opgaven.
Det eneste jeg ville med at vise det kort var at vise mere data fra Grønland end de få stationer som der var i dit link. Og kortet viser trends, så det kan ikke umiddelbart sammenlignes med graferne fra de enkelte stationer, medmindre man udregner trenden for hver stations data i samme periode.
Så hvis vi skal sammenligne så lad os udregne trends for 1940-2010 for de enkelte stationer, og derefter sammenligne med kortet.


07. nov 2011 kl 08:13

Søren Rosdahl Jensen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?

Eller du kan prøve at permutere bogstaverne i de ord du ikke forstod i min instruks og se om du kan finde meningen den vej.

Incl. invertere visse positionsangivelser - GHCN står til venstre i billedet ;-) Dog, tror nok at HHH kan hitte ud af det.

M

Jeg var vist en anelse træt da jeg skrev instruksen, men det ser ud til at den kan forstås alligevel.


07. nov 2011 kl 08:22

Søren Rosdahl Jensen

Re: Hvor slemt er det? Og hvad er årsagen?


Eller du kan prøve at permutere bogstaverne i de ord du ikke forstod i min instruks og se om du kan finde meningen den vej

- jeg har jo åbnet siden, men som jeg skrev, kan jeg ikke få billedet gjort stort/tydeligt nok til optælling af dine omtalte 'sorte prikekr i Grønland'!

Men det er sådan set også ret ligegyldigt - for hvis jeg kigger her:

http://www.climate4you.com/

, faneblad 'Polar Temperature', viser øverste graf (mærket: 'MAAT 70-90N; HadCRUT3') præcis samme trend som Troels' data fra DMI.

Præcis samme trend? Har du udregnet et estimat ?
Husk også at Hadcrut3 er udregnet med data fra både landmålinger (14 stationer i Grønland: http://www.cru.uea.ac.uk/cru/d....txt) og oceanmålinger.
Det kort jeg henviste til var udregnet kun med stationsdata. Man kan også lave et hvor ocean data medregnes, det er her:
http://data.giss.nasa.gov/cgi-...=reg


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.