Robotstøvsugere kan spare plejehjem for millioner
Jyllands-Posten: Støvsugerobotter kan spare landets plejecentre for 65 mio. kr. årligt, hvis de tages i brug på alle fællesarealerne.
Læs også
Læs mere om
Landets plejecentre kan spare 65 millioner kr. årligt ved at lade robotstøvsugere overtage arbejdet fra social- og sundhedspersonalet, og samtidig kan de ansatte skånes for manuelt arbejde.
Det er konklusionen på et projekt fra 2010-2011 i fire kommuner, som Rambøll Consulting har evalueret. Det skriver Jyllands-Posten.
De fire kommuner har sammen med Servicestyrelsen og Teknologisk Institut afprøvet robotter på plejecentre i Aarhus, Horsens, Høje-Taastrup og Norddjurs.
En business case fra Rambøll Managment Consulting viser, at millionerne kan spares, hvis alle danske kommuner begynder at bruge robotstøvsugere på fællesarealerne. På den måde kan de selvkørende støvsugere frigøre halvdelen af de arbejdstimer, der normalt bruges på at støvsuge gange, stuer, aktivitetsrum og mødelokaler.
Læs hele artiklen på jp.dk






