Udvendige skeletben får lamme til at gå
Ved hjælp af sensorteknologi og udvendige skeletben kan lamme få mulighed for at gå selv.
Ved hjælp af sensorer og motorer er Ekso Bionics med deres eLegs i stand til at få lamme til at gå. (Foto: Ekso Bionics)
Multimedia
Galleri:
Eksoskeletben får lamme til at gå selv
Video:
Kunstigt robotben får lamme til at gå
Læs også
-
Servostyring fra Honda kan bruges i kunstige hjælpeskeletter
Læs mere om
Dokumentation
Det amerikanske teknologiselskab Ekso Bionics har udviklet et sæt af robotben, der vil gøre lamme i stand til at gå selv.
Robotbenene, der spændes fast på den lamme, arbejder med en kombination af sensorer og motorer, der ved hjælp af kunstig intelligens er i stand til at vurdere bærerens intentioner og agere i overensstemmelse hermed.
Selskabet kalder selv deres teknologiske landvinding for et 'bærbart bionisk kunstig intelligens-redskab', og udstyret er først og fremmest tænkt at skulle hjælpe lamme på hospitaler, i genoptræning og i de lammes eget hjem.
Udviklingsarbejdet har stået på i flere år, og nu har de første personer fået mulighed for at afprøve teknologien uden for selskabets laboratorier.
Lamme kan gå med 3 km/h
Selskabet fremhæver blandt andet, at eLegs, som de bioniske ben kaldes, er meget fleksible i knæleddene og desuden er lydsvage. Under ideelle omstændigheder er apparatet i stand til at bevæge bæreren med op til 3 km/h.
Apparatet er fremstillet i stål og kulfiber, får strøm fra lithium-ion-batterier og vejer noget over 20 kg.
Ifølge Ekso Bionics kræver de nye robotben noget muskelkraft og bevægelighed i overkroppen for at kunne fungere hensigtsmæssigt, hvorfor de i første omgang har patienter i tankerne, der er blevet lammet i benene som eksempelvis efter en færdselsulykke.
Apparatet er i øjeblikket i klinisk test, men forventes på markedet i løbet af 2013.






