Se Jordens skovbrande fra rummet

Ny video viser verdens skovbrande i de seneste ni år. Den skal hjælpe
forskerne med at forstå, hvordan de mange brande påvirker områderne både lokalt og globalt.

Af Thomas A. E. Andersen, tirsdag 25. okt 2011 kl. 16:27

Nasa har frigivet en ny serie af data, der viser millioner af skovbrande siden 2002. Alle brande er registreret med Modis-instrumenterne (MoDerate Resolution Imaging Spectroradiometer) på Nasas to jordobservationssatellitter Terra og Aqua.

De mange data skal være med til at hjælpe forskerne med at forstå, hvordan brandene påvirker de lokale, regionale og globale områder.



25. okt 2011 kl 19:54

Claus Andreaseen

Ja....

Ja naturligvis har hverken disse mega skovbrande ellerde store vulkan udbrud en indflydelse på jordens Co2 niveau.


26. okt 2011 kl 08:51

Thorvald Johannes Pedersen

Millioner...?

Er det rigtigt? Millioner af skovbrande? Det er da helt vildt. Er der nogen nedre grænse for hvor store brande, der vises på disse data?


26. okt 2011 kl 08:51

Thorvald Johannes Pedersen

Re: Ja....

Ja naturligvis har hverken disse mega skovbrande ellerde store vulkan udbrud en indflydelse på jordens Co2 niveau.

- Nej vel...


Ny i debatten? Opret en brugerkonto