/byggeri

Revnen er fundet i samlingen mellem lysmast 7 og 8. 
(Illustration: Ingeniøren)

Revnen er fundet i samlingen mellem lysmast 7 og 8. (Illustration: Ingeniøren)

Røntgenbilleder afslørede revne i Storstrømsbroen

Banedanmark vil fotografeere resten af broens små 100 samlinger, efter røntgenbillede i sidste uge afslørede revne i Storstrømsbroen.

Af Ulrik Andersen, mandag 24. okt 2011 kl. 06:15

Den 25 cm lange revne, som Banedanmark opdagede i forgårs, er placeret i det fjerde fag på den nordlige del af broen.

Storstrømsbroens tilslutningsfag er opbygget af ankerfag og svævefag. Røntgenbilleder viser, at revnen går direkte gennem to nittesamlinger i svævefagets (nr. 4) konsol mod ankerfaget (nr. 5).

Revnen blev fundet under en udvidet inspektion, som Banedanmark var i gang med for at vurdere konsekvenserne af det trafikspring, der vil komme, når den nye København-Ringstedbane åbner, fortæller områdechef Søren Boysen:

»Vi havde lavet en stikprøveundersøgelse med 20 samlinger, som vores ingeniører i forvejen havde beregnet var de mest belastede. Problemet er især på den side af broen, hvor der kører tog, fordi vægten af lokomotiverne er så voldsom. Da vi fandt revnen i en af samlingerne, valgte vi at udvide undersøgelsen fra en stikprøve til en fuld undersøgelse.«

Det er første gang, Banedanmark finder revner i en af knap 98 samlinger mellem tilslutningsfagene, men allerede i 1950’erne opdagede teknikerne revner i nogle af de sekundære beslag. Revneudviklingen er dog meget langsom, så Banedanmark nøjes med at følge udviklingen i revnedannelserne meget nøje. De har dog også udskiftet to beslag for at få styr på, hvad der teknisk skal til for at skifte dem.

Læs også Ingeniøren fra 1935: 'Sådan er Storstrømsbroen konstrueret'

»Det er et kendt fænomen, at der kan komme små revner i metallet, efterhånden som årene går. Den revne, vi har set her, er forholdsvis stor, og den kan udvikle sig. Derfor tog vi den relativt dramatiske beslutning om at lukke broen,« siger Søren Boysen.

Lige nu sidder Banedanmarks teknikere sammen med ingeniører fra Rambøll, som udfører broinspektion for Banedanmark, og regner på en løsning, der kan sikre broen mod yderligere revnedannelse.

Teknikerne regner på en løsning, hvor det skadede svævefag skal spændes sammen med to bredflangede H-profiljern – et på toppen af og et under charnierkonstruktionen.

»Beregningerne afsluttes i dag, og så har vi en smed stående klar med materialerne, så vi kan udføre reparationen i løbet af weekenden,« oplyser Søren Boysen.

Foreløbigt har Banedanmark lukket broen for togtrafik frem til tirsdag. Mandag skulle der gerne være et overblik over, om der er problemer i de andre samlinger, fortæller Søren Boysen´:

»Når vi når til mandag, så synes jeg, at jeg har mere fast grund under fødderne med hensyn til at sige, hvor lang tid det her kommer til at vare. Vores første forventning var, at vi ville klare igen i midten af næste uge, men hvis de første 40-50 fotograferinger ikke viser noget som helst, så kan vi overveje, om vi skal åbne op for noget let trafik tidligere. Men det skal vi snakke med teknikerne om.«

Selvom åget kan løse det øjeblikkelige problem med revnen og sagtens kan sidde i lang tid, så er det ikke en permanent løsning. Men det giver ifølge Banedanmark tid til at overveje, hvad der på langt sigt er den rigtige løsning på broen.



24. okt 2011 kl 09:46

Erik Jensen

Hvornår er artiklen skrevet?

Der tales i artiklen om "i weekenden" og "i næste uge". Men er denne artikel skrevet før weekenden (22-23 okt.) eller efter?

I øvrigt dejligt med links til de gamle udgave af Ingeniøren fra 34-35. De skal nærstuderes senere.


24. okt 2011 kl 10:14

avatar

Peter Warholm

Re: Hvornår er artiklen skrevet?

artiklen har dato linje "mandag 24. okt 2011 kl. 06:15"


24. okt 2011 kl 11:57

erik karlsen

Fix

Tag nitterne ud ! lav en ny plade bolt den på


24. okt 2011 kl 12:30

Erik Jensen

Re: Hvornår er artiklen skrevet?

artiklen har dato linje "mandag 24. okt 2011 kl. 06:15"

Ja, der er den lagt på nettet. Men hvornår er den skrevet? De udmeldinger, der er i den, lyder som de samme, der kom i sidste uge, så jeg tænker, at artiklen også er fra sidste uge. Der blev billederne også offentliggjort.


24. okt 2011 kl 15:07

Henrik Hansen

3 uger endnu - mindst

Iflg. P3-nyhederne her kl. 15.00 har Banedanmark fundet flere revner i Storestrømsbroen, som skal undersøges nærmere, hvilket vil tage mindst 3 uger.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.