Mystiske metalstave i gyllen halverer svovlbrinter i luften
Jysk opfinder nedsænker forseglede stålkapsler i gylle og reducerer dermed store mængder svovlbrintedampe og ammoniak i luften. Samtidig bliver gyllen tyndere og mere ensartet. Ingen kan forklare hvorfor.
Gyllestaven fra virksomheden Re2vit skulle kunne fjerne 98 pct. af ammoniakken i luften og halvere mængden af svovlbrinter i en svinestald. (Foto: Re2vit)
Læs også
-
DTU-professor: Topsøe og Danisco til grin med informationsvand
-
Importør af mystisk vandteknologi: »Kildevand bliver behandlet med naturmagneter«
Læs mere om
Stanken er tydeligt mindre. Derom er Christian Olesen og hans far, Alfred, der driver et svinelandbrug lidt øst for Horsens, slet ikke i tvivl, efter at firmaet Re2vit har installeret sine såkaldte gyllestave i en af deres svinestalde:
»Siden maj har vi i en af vores svinestalde haft monteret gyllestave, og når man kommer ind i stalden, kan man tydeligt mærke en forskel i lugten i forhold til vores andre stalde. Den er slet ikke så harsk som tidligere. Nu kan vi lugte grisene og foderet i stedet for gyllen,« fortæller Christian Olesen.
Og virksomhedens måleresultater bekræfter deres fornemmelse: Mængden af ammoniak i luften er faldet fra 2,4 ppm til 0,04 ppm, efter at gyllestavene blev installeret i staldens gyllekanaler, mens mængden af svovlbrinter er blevet halveret.
På gården produceres der årligt 17.000 slagtesvin, og et af restprodukterne fra den produktion er cirka 9.000 kubikmeter gylle.
Mystisk væske
Opfinderen af gyllestavene, eller Powerpacks, som de også kaldes, hedder Lars Leth Pedersen, og han har brugt tre år på at udvikle gyllestavene.
»Ideen er, at gyllestaven fungerer som en katalysator. Når væsken passerer forbi, opstår der et svagt elektrisk felt, som vi afleder gennem et jordspyd,« fortæller han.
En af effekterne, som opstår, er beskrevet af en række franske forskere, som har vist, hvordan man med en passende katalysator kan oxydere svovlbrinte til rent svovl ved stuetemperatur.
Den hollandske forsker Arnoldus Cornelis Maria van den Broek, har i sin doktorafhandling fra 1998 yderligere beskrevet, hvordan en katalysator kan øge mængden af stabilt kvælstof i gylle og samtidig afdampe mindre ammoniak til luften. Men i modsætning til hollænderen, som brugte platin og irridium som katalysator-materiale, bruger Lars Leth Pedersen ikke nogen eksotiske materialer.
Faktisk bruger han kun stål og så en speciel væske inde i beholderne, som han ikke er meget for at tale om. Faktisk vil han slet ikke fortælle, hvad der er inde i gyllestavene:
»Nu har vi bedt den hollandske forsker om at undersøge vores gyllestave. For vi er ret sikre på at det er de samme processer, vi har oplevet, som han tidligere har beskrevet med sine mere eksotiske materialer,« siger Lars Leth Pedersen.
Glade grise
På svinebruget kan Christian Olesen se, at grisene trives bedre, fordi de ikke er i kontakt med nær så store mængder svovlbrinter som tidligere. Samtidig er gyllen blevet meget lettere at håndtere:
»Normalt vil gylle lagdele sig, men nu er den blevet meget nemmere at røre op, og rørene stopper ikke så let til. Det gør den nemmere at arbejde med, når vi skal køre den ud,« siger han.
Og det stopper ikke her. For svinebruget har også fået installeret nogle enheder i gårdens egen brønd, så produktionsvandet også har fået en tur forbi en af Re2vits katalysatorer. Det giver mindre kalk i vandet, og ifølge Christian Olesen begynder det våde foder til grisene ikke at gære så nemt, hvis det har stået lidt tid i rørene. Det sparer ham og hans far for en masse besvær, og med den renere luft i staldene har både dyr og mennesker fået det bedre:
»Og så sparer vi udgifter til et dyrt luftrensningsystem,« siger Christian Olesen.






