/byggeri

Operaens entreprenør skal bygge oplukkelig havnebro

Entreprenøren E. Pihl & Søn er nu i gang med byggeriet af den nye stibro over Københavns Inderhavn. Om senest 18 måneder er den færdig.

Af Ulrik Andersen, søndag 09. okt 2011 kl. 13:00

Om halvandet år bliver det muligt at gå tørskoet direkte fra Nyhavn til Grønlandske Handels Plads på den anden side af Københavns Havn.

E. Pihl & Søn har nemlig vundet byggeriet af den nye bro over Københavns inderhavn - en udbudssejr, der giver entreprenøren mulighed for at binde et af koncernens største byggerier sammen med resten af byen.

Broen skal - sammen med kommende broer over Christianshavns kanaler - lette transporten til og fra Operaen, som E. Pihl & Søn var entreprenør på. Desuden giver det bedre cykelforbindelser mellem Christianshavn og resten af byen.

Den 200 meter lange bro er designet af Cowis britiske datterselskab, Flint & Neill Ltd. sammen med Studio Bednarski Ltd. Architecture, London, Hardesty & Hanover International LLC, New York og Speirs & Major Associates. Den består af to skydebroer, der anlægges ved henholdsvis den sydlige side af Nyhavns udløb og på Grønlandske Handels Plads. Ifølge udbudsmaterialet har E. Pihl & Søn 18 måneder til at opføre broen.

For at komme fra byen og helt over til Operaen skal der også opføres tre mindre klapbroer over henholdsvis Christianshavns Kanal, Trangraven og Proviantmagasingraven. Designkonkurrencen om dem blev vundet af DFA | Dietmar Feichtinger Architectes, Paris - Wien og WTM Engineers GmbH, Hamburg. Men det er endnu uklart, hvornår der vil blive tegnet en entreprenørkontrakt på dem.

Størstedelen af pengene til broerne - 216 mio. kr. inkl. gavemoms - kommer fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal. Mærsk Mc-Kinney Møller var nemlig så utilfreds med kommunens og Realdanias planer om at lade en bro gå fra kajen ved Skuespilhuset og direkte over til Operaen, som fonden også har betalt, at rederen smed pengene på bordet for at sikre en anden løsning. Kommunen betaler 37,5 mio. kr.



09. okt 2011 kl 20:20

Holger Rene' Jørgensen

Barrierenedbrydning,

Tidl. 'Vej & Park', nu Miljø- og Teknik-forvaltningen, har i mange år haft fire cykel/gang-broer over havnen, med i den overordnende planlægning.
Bryggebroen var længe undervejs, og den såkaldte 'rampe' til forbindelse af Dybbølsbro og Bryggebroen nærmer sig også sin realisering.
Jeg har tidligt i fasen gjort opmærksom på at det i virkeligheden er en bro og ikke en rampe, der er brug for, og det har beslutningstagerne også erfaret, selvom de tilsyneladende ikke helt har forstået en vigtig detalje, ved koblingen til Kalvebod Brygge og rundkørslen ved Fisketorvet, men det kan måske nås endnu.
De to sidste er en ml. Bryggebroen og Sjællandsbroen, og en ifm. havnetunnel ved Nordhavn.
(fortsættes)


10. okt 2011 kl 08:27

Thomas Gade

Re: Barrierenedbrydning,

det har beslutningstagerne også erfaret, selvom de tilsyneladende ikke helt har forstået en vigtig detalje, ved koblingen til Kalvebod Brygge og rundkørslen ved Fisketorvet, men det kan måske nås endnu.

De to sidste er en ml. Bryggebroen og Sjællandsbroen, og en ifm. havnetunnel ved Nordhavn. (fortsættes)

Ja, det er vigtigt at have mulighed for Havnetunnel ! Hvilke forhold mener du skal afklares, og kan du prøve at tegne det på GoogleMaps og linke det her?

Man bør reservere tracé/fritrumsprofil til Havnetunnel allerede nu - det koster næppe meget, selv hvis Havnetunnelen lader vente på sig.
Man kan godt vente med at bygge forbindelsesvejene, blot man har forberedt sig på at kunne bygge dem senere, og altså ikke bygge huse i vejen for dem.


13. okt 2011 kl 10:51

Kristian P Larsen

Begrænset succes

Adgangsforholdene til den del af Nyhavn er ikke lettte på cykel, pga snævre snørklede veje uden cykelsti, med mindre man kommer fra syd, og der er der jo allerede en bro.
Tror det bliver en stor hindring for at broen kan få succes.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.