/transport

Eksperter: Indfør to betalingsringe i København

Både projektchefen for ITS Platformsprojektet (Intelligent Trafik Styring) og en række forskere foreslår nu, at politikerne indfører flere betalingsringe i København for at undgå, at folk tæt på ringen bliver urimeligt ramt på pengepungen.

Af Bjørn Godske, mandag 19. sep 2011 kl. 14:26

Ved at indføre to betalingsringe kan bilisterne rundt om København få rabat, hvis de kun skal lige om på den anden side af ringen eller skal krydse betalingsringen mange gange i løbet af en dag.

Det foreslår projektchef Svend Tøfting fra ITSPlatform på Aalborg Universitet:

»Betalingsringen er urimelig for de mennesker, som bor lige i nærheden eller skal krydse dem mange gange om dagen. Derfor foreslår vi, at bilisterne selv kan installere et GPS-system, som kan registrere, hvor de er henne. Pointen er, at bilisterne selv får ansvaret for, at systemet virker. Hvis det ikke virker, skal de betale fuld pris for betalingsringen,« siger Svend Tøfting. Helt konkret forslår han, at bilister kun skal betale 50 procent af prisen, hvis de kun kører inde i området mellem de to ringe.

Ved at introducere zone-inddelt GPS-registrering kan man faktisk indføre så mange ringe, man ønsker, rundt om København:

»Brugen af GPS giver os samtidig mulighed for at tage hul på hele problematikken omkring roadpricing. Ved at indføre registreringen i København bliver det muligt at få afprøvet teknologien. Dermed vil vi have afklaret en lang række problemstillinger, når politikerne engang i fremtiden igen vil overveje at indføre roadpricing,« siger Svend Tøfting.

To ringe med forskellige priser
Svend Tøfting er ikke den eneste trafikforsker, som komme med forslag til, hvordan den nye regerings forslag om betalingsring kan effektueres. I Berlingske i dag foreslår lektor Harry Lahrmann fra AAU, at der indføres to koncentriske betalingsringe, og at bilisterne kun skal betale, hvis begge ringe passeres.

Ligeledes forslår Per Hoffman Jespersen fra RUC, at der indføres to ringe, men med forskellige priser.

Svend Tøfting, mener, at man både kan bruge den zoneinddelte GPS-registrering til at opdele byen i flere ringe og til forskellige priser.

»Teknologisk er det heller ikke fremtidsmusik. Allerede til næste år udstyrer vi 500 biler i Aalborg-området med GPS-sendere, så det er muligt at se, hvor de er parkeret. Samme type teknologi vil kunne bruges i forbindelse med en betalingsring,« siger Svend Tøfting.



19. sep 2011 kl 14:43

avatar

Benny Allan Andersen

Big Mother is watching?

Derfor foreslår vi, at bilisterne selv kan installere et GPS-system, som kan registrere, hvor de er henne. Pointen er, at bilisterne selv får ansvaret for, at systemet virker. Hvis det ikke virker, skal de betale fuld pris for betalingsringen,« siger Svend Tøfting.

Som sædvanligt. Først en gulerod med en indbygget pisk (hvis du ikke æder guleroden, koster det!). Derefter misbruges systemet på allehånde måder, ,,for det er der jo alligevel". I dette tilfælde til totalovervågning af privatlivet: Hvem besøger hvem, hvornår, - og lidt senere HVORFOR.

Ved at introducere zone-inddelt GPS-registrering, kan man faktisk indføre så mange ringe, man ønsker rundt om København:

Man kan endda indføre forskellig betaling alt efter hvilken vej, du vælger.


19. sep 2011 kl 14:55

Svend Ferdinandsen

Re: Big Mother is watching?

Hold da op. Så kan man indføre de samme zoner som den offentlige trafik bruger.
Man kan endda indføre forskellig betaling alt efter hvilken vej, du vælger. Det må da være enhver bureaukrats drøm, og det eksisterer allerede i zonesystemet.
Så vil det heller ikke virke forvirrende når bilister skifter til offentlig transport.


19. sep 2011 kl 14:57

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Big Mother is watching?

I dette tilfælde til totalovervågning af privatlivet: Hvem besøger hvem, hvornår, - og lidt senere HVORFOR

Når så flertallet har accepteret overvågningen, bliver de, der fravælger GPS-registreringen, anset for suspekte personer, der får PT og private investigatorer hængende efter sig.


19. sep 2011 kl 15:01

Bent Andersen

Morsomt

Hahaha! Først foreslår man et "one size fits all" system.
Når det så viser sig at det ikke fungerer, så tager man ikke den logiske konsekvens og dropper ideen.
Tværtimod, så er løsningen at gøre det endnu mere kompliceret.
I Guder!

Bent.


19. sep 2011 kl 15:27

Brian Nielsen

meget lettere,,,

Ved et lavteknologisk system med klistermærker, som i byzoner Tyskland. Måske den lokale klistertrykkerifabrikant er billigere end alt det elektroniske habengut, som går i stykker og koster en bondegård at vedligholde/opdatere osv. Så kan en turist også købe et klistermærke via nettet osv. Hvem skal tjekke, om der er mærker på? - Det skal P-vagterne, som forventes at få mindre at lave, når der er færre biler i zonen.


19. sep 2011 kl 15:29

Anders Jakobsen

Salgsfremstød

Det bliver mere og mere tydeligt at Aalborg Universitet er ved at brænde inde med en teknologi, som bliver endog meget svær at afsætte. Og man nu bruger alle kneb for at få politikerne til at afvise et standard eltog, jeg mener høfter, NEJ, jeg mener en gennemprøvet succesfuld betalingsring og i stedet lave forsøg med italienske dieseltog, undskyld blå plastikrør, nej uprøvet GPS registerering.

Artiklen får det til at se ud som om alt der hidtil er lavet af analyser om betalingsringe ikke er lavet af eksperter. Det er ingenlunde tilfældet. Den første grundige analyse af en eventuelt betalingsring kom i midten af 90erne fra hedengangne Transportrådet og siden dengang er de trafikale konsekvenser gennemregnet på kryds og tværs i rapport efter rapport.

Det er selvfølgelig interessant med disse ikke gennemprøvede projekter, som med teknologi vil prøve at skære og snitte et mere “retfærdigt” system, men i det store billede bidrager det enten meget lidt, intet eller er ligefrem negativt.

1: Trængselsproblemerne er koncentreret til få (et?) områder i Danmark. Der er simpelthen ikke behov for den landsdækkende finmaskede differenciering, som er GPS systemets største fordel.

2: For at opnå et ønsket adfærdsændring med et prissignal, så skal prissignalet være tydeligt: Man skal før man sætter sig ind i sin bil vide hvad turen koster i afgift, uden at være tvunget til at beregne det på computer eller sin GPS boks i bilen. Måske det allerbedste signal ville være, at en bil skulle anskaffe sig en billet til det kollektive trafik, der svarer til kørsel i alle zoner (enkeltbillet, klippekort, månedskort). Dermed sendes det kraftigste prissignal: Enten “gratis” kørsel med bus og tog eller nedslidning af og drivstof til privatbilen. GPS systemernes fordel med en “retfærdig” prisstruktur baseret på flere faktorer (tid på dagen, afstand, benyttede veje) gør det umuligt for bilisten at gennemskue den reelle pris for en planlagt kørsel, hvilket gør prissignalet yderst svagt.

3: Et betalingssystem bliver endnu engang skudt ud i fremtiden, da Aalborgforskerne næppe bliver leveringsdygtige i et fungerende system i denne regeringsperiode. Der er alt for mange delløsninger, som stadig er i den tidlige alfastadie.

4: Der er lige det store problem med frygten for overvågning der skal overvindes. Man kan sige hvad man vil om at der ikke sker direkte live overvågning, men for at sikre bilistens retssikkerheden, så skal der ske en aflæsbar logning af den enkelte tur, hvilket på den anden side er betænksomt ud fra et privatlivsspørgsmål. Det er et dilemma som jeg endnu ikke har set en effektiv løsning på. Uanset om jeg kan mene at det er et mindre problem, så vil det være netop det, som med stor sandsynlighed vil være dødsstødet for en GPS-logningsløsning.

Kort sagt: Man ønsker en lavteknologisk løsning afvist for et endnu i praksis uprøvet system, som det er tvivlsomt bringer nogen fordele på bordet og hvis påståede fordele hurtigt kan vise sig at være netop de features, som nedsætter systemets effektivitet.

Hvis Jeres GPS bokse virkelig har så store andre fordele som I påstår (“bilisterne kommer til at ØNSKE at anskaffe sig en”), så behøver I jo ikke at bruge betalingsringsspørgsmålet til at presse det ned i halsen på os.

Og med hensyn til flere cirkler, ja, så kan det rumme nogle fordele, ikke mindst for de lokale beboere uden at gøre prissignalet alt for uklart. Og jeg mener også at det har været overvejet i nogle rapporter (og det kræver heldigvis ikke nogen GPS logning). Det er selvfølgeligt værd at overveje. MEN ikke som et forsøg på at forhale beslutningen ind i det uendelige, men for at kvalificere det nuværende bud, på samme måde som overvejelser om at trække linien langs med skoledistrikterne. Trafikmodellerne ligger vel klar, så det tager vel ikke uendelig tid at lave de nødvendige beregninger, som kan bruges i den politiske beslutningsprocess på København Rådhus.


19. sep 2011 kl 15:32

Nicolai Møller-Andersen

Kammerat Napoleon

Selvfølgelig er der nogen, som skal have rabat. I skolen lærte vi noget om, at alle er lige for loven; Sådan er det ikke i virkeligheden, Kammerat Napoleon.


19. sep 2011 kl 15:36

Alf Blume

Re: Big Mother is watching?

"Når så flertallet har accepteret overvågningen, bliver de, der fravælger GPS-registreringen, anset for suspekte personer, der får PT og private investigatorer hængende efter sig."

Du må være én af dem der aldrig bruger kreditkort? - det er ellers det største og mest omfattende registreringssystem i verden.
. . Gys - og hvad med internettet, det må man hellere også holde sig fra . .


19. sep 2011 kl 15:39

Anders Jakobsen

Re: Big Mother is watching?

"Når så flertallet har accepteret overvågningen, bliver de, der fravælger GPS-registreringen, anset for suspekte personer, der får PT og private investigatorer hængende efter sig."

Du må være én af dem der aldrig bruger kreditkort? - det er ellers det største og mest omfattende registreringssystem i verden . . .

Men det viser ikke vejen til elskerinden. Det er svært at klage over månedens GPS regning, hvis det tvinger manden til at udprinte dokumentation for sine fire besøg på Elskovsvej 6.


19. sep 2011 kl 15:54

Steen Larsen

KISS

Utroligt hvor mange latterligt komplicerede og dyre forslag man skal høre. Nu forstår jeg hvorfor Danmark fik rejsekortet!

Løsninger skal for det meste være simple for at virke godt. Der er simple løsninger til en betalingsring:

1) Klistermærker, som foreslået af Brian Nielsen
2) London's kameraer hvor man simpelthen betaler hvis man på noget tidspunkt er inde i betalingszonen i løbet af 24 timer.

Forslaget med "zone inddelt GPS ordning" lyder som et typisk nørdforslag som en pragmatisk ledelse vil slå hurtigt ihjel i enhver fornuftig organisation.

Mvh
Steen


19. sep 2011 kl 16:01

Max Jakobsen

1 april

Har det ikke været 1 april.?


19. sep 2011 kl 16:11

Niels Linding Kristensen

To betalingsringe

Det er en pragtfuld ide. Så kan man knalde bilisterne to gange i stedet for én.

Hvad med at droppe alle planer om en betalingsring og så bare opkræve bilejere 50.000 kr. ekstra i afgift pr. bil.

Dette ville give et rent plus, der skal ikke engang projekteres / bygges noget !!


19. sep 2011 kl 16:15

avatar

Michael Deichmann

Re: Big Mother is watching?

Men det viser ikke vejen til elskerinden. Det er svært at klage over månedens GPS regning, hvis det tvinger manden til at udprinte dokumentation for sine fire besøg på Elskovsvej 6.
Hvad men køb af blomster i forretning Utrolia på Hemmeligvej 6 eller hævning i Bollebankens kontanthævningsautomat over for Elskovsvej 6?


19. sep 2011 kl 16:19

Anders Jakobsen

Re: Big Mother is watching?

Men det viser ikke vejen til elskerinden. Det er svært at klage over månedens GPS regning, hvis det tvinger manden til at udprinte dokumentation for sine fire besøg på Elskovsvej 6.
Hvad men køb af blomster i forretning Utrolia på Hemmeligvej 6 eller hævning i Bollebankens kontanthævningsautomat over for Elskovsvej 6?

Nogen nemmere at købe blomster uden betalingskort end at køre til elskerinden uden at blive GPS registreret.


19. sep 2011 kl 16:32

avatar

Mogens Durup

Stop det galmandsværk

At indføre et system der til at begynde med suger en masse penge ud af bilisterne i en tid hvor man ellers opfordrer folk til at bruge flere penge.
Jeg kan ikke se noget særligt sundt eller samfundsøkonomisk ved at opkræve penge og straks bruge dem på nytteløst teknologi som sandsynligvis vil være forældet før systemet er færdigt.


19. sep 2011 kl 16:39

Torben Andersen

Re: Big Mother is watching?

"Når så flertallet har accepteret overvågningen, bliver de, der fravælger GPS-registreringen, anset for suspekte personer, der får PT og private investigatorer hængende efter sig."



Du må være én af dem der aldrig bruger kreditkort? - det er ellers det største og mest omfattende registreringssystem i verden . . .

Men det viser ikke vejen til elskerinden. Det er svært at klage over månedens GPS regning, hvis det tvinger manden til at udprinte dokumentation for sine fire besøg på Elskovsvej 6.

Men det gør din mobiltelefon! Den registreres meget mere detaljeret end brugen af betalingskort.


19. sep 2011 kl 16:42

Jens Madsen

Det er også et spørgsmål om

at knalde terrorister.


19. sep 2011 kl 16:45

Anders Jakobsen

Re: Big Mother is watching?

Mobiltelefonen kan slet ikke sammenlignes:

-Du kommer som forbruger ikke i en situation, hvor du selv kan tvinges til at rekvirerer positionsdata for at bevise at du ikke har brugt den. Den slags data bliver også kun tilgængelige for ejerne, såfremt man er tilmeldt helt særlige lokationservices (hvis de services overhovedet stadig eksisterer på markedet).

-Opløsningen er langt lavere end GPS signalet.

-En mobiltelefon kan slukkes...


19. sep 2011 kl 16:51

Henrik Eriksen

Smart! Smart, smart, smart!


Jeg må indrømme at jeg ikke havde forudset detteher tiltag. Selv om det næsten ligger lige til højrebenet. Politikere kan altså bare det dér med at tjene penge!

Jeg har hele tiden sagt at betalingsringe ikke har at gøre med at begrænse biltrafikken i den indre by. Det er for at tjene tykt med penge, samtidig med at det SER UD som om man vil begrænse biltrafikken.

Men det her er da prikken over I'et, det må jeg da indrømme.
De sidste bilister som overvejer at tilpasse deres gøren og laden efter betalingssystemerne kan da godt give op nu! Det bliver jo absolut umuligt at finde ud af!

"Skal vi ikke besøge Ulla og Bent i eftermiddag?"
"Nej, lad os vente til efter kl. 18, ellers koster det 40 kr."
"Jo, men hvis vi nu kører udenom, og over Nordhavn, så skal vi kun betale 15 kr. Og på tilbagevejen kan vi køre via Sjællandsbroen, efter kl. 21 koster det kun 8 kr. Så kunne vi også lade bilen stå ud for Kajs hus og gå de sidste 300 meter, han bor i zone 4, så skal vi kun betale 23 kr. for at køre på arbejde imorgen..."

Ikkesandt?

Og så skal man oveni sidde og granske sine kvitteringer for at kontrollere at alle taksterne er betalt med den rigtige sats?

Det ender med at de sidste også bare betaler hvad det nu koster.

Vorherrebevares!


19. sep 2011 kl 16:53

Ib Erik Söderblom

Rækkefølge

Hvad om politikerne først løste problemet ang. den offentlige trafik i Kbh., inden de iværksætter dette Betalingsring-fantasifoster?
Afsætteplads til de par tusinde biler, som skal kunne sættes ved diverse S-tog?
Opgradering af Metro'en, så den kan tage yderligere i myldretiden (dén løsning er jeg specielt interesseret i, at se klaret).
Sikre, at S-tognettet bliver langt mere stabilt og i samme omgang kan transportere endnu flere passagerer?
Når dét er på plads, så kan de være bekendt, at indføre deres latterlige betalingsring.
Lukker politikerne øjnene og indfører betalingsringen, uden at medvirke til en reel løsning af transportbehovet, så er de blot "uduelige, naive og pengegriske idioter".


19. sep 2011 kl 17:06

Hans Elfelt Bonnesen

Betalingsring-system

Det hele er til af dø af grin over.
Allerede den 3.12.2006 lå der et fuldt færdigt og yderst enkelt system til en københavnsk betalingsring på Ritt Bjerregaards bord. Det betjener sig af Singapores rent manuelle bilskiltesystem baseret på månedsafregningog med chance for tilbagebetaling, hvis man ikke har behov for skiltet. Postvæsenet var parat til at sælge skiltene. Et giganttrykkeri var parat til at trykke skiltene. De 60 gadeskilte, der er nødvendige, var klar til at gå i produktion. Tidshorisont til iværksættelse mindre end tre uger. Lynhurtig ændring af zonegrænserne. mulig. Mulighed for to eller tre zoner. Ingen galger med kameras eller brobizz sensorer.
Ikke nogen dyr og kompliceret GPS løsning ( som man i Holland nu har opgivet). Overhovedet ingen investering fra byen Københavns side.
Kun en ren indtægt, her og nu.
Gud ved hvad Frank Jensen sidder og grubler over. Han har ganske givet aldrig set brevet som Ritt Bjerregaard fik.

Som Neville Shute siger:
" Any fool can make for a bob what an engineer will do for a quid"
på dansk: "Kravl dog ned af træet"


19. sep 2011 kl 17:27

Thomas Christnsen

Lad os få noget gammel vin...

Hejsa!

Ja, lad os få noget gammel vin på nye flasker. Undersøge hvad der har vist sig at virke i andre lande, i andre byer.

Stille krav til at forslag skal have vist sin bæredygtighed, at det virker, før at det er muligt at vinde en licitation - eller hvad det nu skal ud i, før at det kan blive til noget.

Og spare nogle af de milliarder vi plejer at bruge på, altid at skulle have det nyeste af det nye... som det nye billetsystem, metroen og IC4.

Ja, lad os få noget vin på gamle flasker. Gerne noget lavteknologisk, som det i tyskland. Bare det er noget der virker ;O)


19. sep 2011 kl 17:43

Michael Intile

Re: Det er også et spørgsmål om

at knalde terrorister.

Ja, de skal betale dobbelt, de banditter.

Nu kan jeg se på socialdemokraternes forslag at ringen følger vejen; går grænsen midt på vejen således at man kun skal betale når man kører den ene vej eller går grænsen på ydersiden således at man kan slippe hvis man kører oppe på fortorvet.................................?


19. sep 2011 kl 17:51

Henrik Eismark

Herremandsmentalitet

Vi er sådan på vej tilbage til herremændenes stavnsbinding af almuen. Min oldemor skulle i sin offentlige skudsmålsbog søge om tilladelse til at skifte tjenesteplads. Og da hun havde 'været flink' fik hun lov at skifte arbejdsgiver.


19. sep 2011 kl 17:52

Lars F. Jensen

Diesel-filtre + en havnetunnel.

"Brugen af GPS giver os samtidig mulighed for at tage hul på hele problematikken omkring roadpricing."

Det er netop betalingring og roadpricing, der har kostet rød blok flere mandater i og omkring København. Især SF er gået op til 1/3 tilbage i antal stemmer - så det er da indlysende ikke alle SF'er der cykler.

Den modstand er meget massiv - vi vil ganske enkelt have veje til de biler vi har råd til at købe.

Når en bil pga skat koster ca 3 gange selve bilprisen,når benzinen koster næsten 3 gange prisen, når offentlig transport kun skal betales med 2/3 af prisen - og vi alligevel vælger bilen - så er det sådan, det skal være - og veje skal naturligvis bygges til disse bilers behov.

Vejene skal imidlertid ikke nødvendigvis alle gå gennem byen, men kan fint være en havnetunnel, en 'søerne-tunnel' eller .... Bilerne skal heller ikke nødvendigvis sprede død og øde med partikler fra dieselmotorer. Politikerne kunne jo starte med at give et par år i Horsens for at snyde med busfiltrene. Og så kan de påbyde filtre til alle dieselbiler.

Lars :)


19. sep 2011 kl 17:58

Ib Erik Söderblom

Politikerne og Ring-tilhængere

kunne starte med, at tage de offentlige transportmidler i myldretiden !
Det er idioti med den Betalingsring, eller flere af dem.


19. sep 2011 kl 18:32

Kaare Schou

Dårlig investering

Hvis det er rigtigt at etablering af betalingsring først er betalt tilbage 2020-2025 er det da en helt elendig investering.
Gør da noget helt simpelt - fjern kørselsfradraget og brug skatteprovenuet og den sparede administration til forbedring af den kollektive trafik.


19. sep 2011 kl 19:00

Henrik Eismark

Re: Dårlig investering

Hvis det er rigtigt at etablering af betalingsring først er betalt tilbage 2020-2025 er det da en helt elendig investering.

Mon ikke de fleste erfarne ved, at i så langt tidsperspektiv ændrer forudsætningerne så meget, at dette løfte ikke kan holde. Det må ikke ende med milliardunderskud for hele landets hovedstad, der så skal spare på de sociale udgifter for sine egne skatteborgere.


19. sep 2011 kl 19:03

Ole O. Find

Hvad med gratis kollektiv trafik?

Hvad ville det feks. koste hvis den kollektive trafik var gratis i storkøbenhavn?


19. sep 2011 kl 19:11

Henrik Eismark

Re: Hvad med gratis kollektiv trafik?

Hvad ville det feks. koste hvis den kollektive trafik var gratis i storkøbenhavn?

Bilister betaler så meget i afgifter, at de er berettiget til et gratis netkort.
Med den gulerod falder bilmængden straks markant.


19. sep 2011 kl 19:53

Søren Bach

Re: Big Mother is watching?

Hold da op. Så kan man indføre de samme zoner som den offentlige trafik bruger.
Man kan endda indføre forskellig betaling alt efter hvilken vej, du vælger. Det må da være enhver bureaukrats drøm, og det eksisterer allerede i zonesystemet.
Så vil det heller ikke virke forvirrende når bilister skifter til offentlig transport.

JA det kunne man sagtens, men hvad så med privatlivets fred? Det er da uhyggeligt at alle dine bevægelser bliver registreret.


19. sep 2011 kl 20:00

Lars Anton Jensen

Indfør 100 ringe

... og det vil ikke virke før man får en kollektiv trafik der virker. - Man har bygget og bygget og bygget motorveje og hovedfærdelsårer i årevis, alt i mens man har udsultet den offentlige trafik.- Nu overraskes man over de problemer man har skabt, og tror at man kan få billisterne til at bruge nogle ikke eksisterende systemer.
PS - jeg kører selv bil i København fordi jeg har udstyr med som jeg bruger i mit erhverv, når jeg ikke har bagage kører jeg på cykel der er det suverænt hurtigste, og når jeg har rigtigt god tid, og det ikke betyder noget om jeg kommer frem til tiden - eller overhovedet - tager jeg af og til en bus, eller går de 900 m til et S-tog, eller de 4,5 km til nærmeste metro. -


19. sep 2011 kl 20:04

Ernst Peschardt

Hvad med turister og udkantsdanskere?

En betalingsring rundt om København er for mig OK; men hvad gør man med turister, der forvilder sig ind i København samt fynboere, jyder osv.?

Mkh

Ernst


19. sep 2011 kl 20:22

Ib Erik Söderblom

Re: Hvad med turister og udkantsdanskere?

Tja, da det er lykkedes, at placere f.eks De Danske Kulturinstitutioner, centralt, utilgængeligt i det centrale Kbh., så har du vist svaret dér!
Man kerer sig ikke en fjært om udkantsdanskere og kun n smule mere om de turister, som jo blot skal malkes.


19. sep 2011 kl 20:25

Thomas Jensen

Symptombehandling

Hvorfor ikke fjerne sygdommen, i stedet for at forsøge at dulme symptomerne?
Hele problemet består jo i, at man har placeret for mange arbejdspladser alt for langt fra, hvor medarbejderne bor.


19. sep 2011 kl 20:44

avatar

Jon Bendtsen

Re: Symptombehandling

Hvorfor ikke fjerne sygdommen, i stedet for at forsøge at dulme symptomerne?
Hele problemet består jo i, at man har placeret for mange arbejdspladser alt for langt fra, hvor medarbejderne bor.

Sådan er det jo i alle byer.


19. sep 2011 kl 20:56

Thomas Jensen

Re: Symptombehandling

Hvorfor ikke fjerne sygdommen, i stedet for at forsøge at dulme symptomerne?
Hele problemet består jo i, at man har placeret for mange arbejdspladser alt for langt fra, hvor medarbejderne bor.

Sådan er det jo i alle byer.

Og?

Måske skunne man belønne virksomhederne for, at ansætte medarbejdere der bor i nærområdet, eller omvendt, lade virksomhederne betale en del af medarbejdernes transportomkostninger.


19. sep 2011 kl 20:58

Tom Birch Hansen

rabat nær ringen?

Hvorfor ikke bare lave en rabat afhængig af ens bopæls placering i forhold til ringen. Jo tættere på jo større rabat. Så udligner man ulemperne ved at bo nær ringen.


19. sep 2011 kl 21:02

Ib Erik Söderblom

Re: rabat nær ringen?

Og hvis ring-ideen opgives, som det misfoster det er, så ophæves ulemperne helt !


19. sep 2011 kl 21:06

Svend Ferdinandsen

Betaling både ud og ind?

Hvorfor skal man betale for begge retninger. I Oslo er det gratis at køre ud.
Det kunne halvere anlæggene uden at ændre indtægten eller effekten.


19. sep 2011 kl 23:13

GPS et dyrt teknisk fif - vælg lowtech

Den bedste betalingsring må være en lowtech-løsning!

Lad alle billisters indgangsbillet til København være et betalt månedskort til offentlig transport. Netkortet kunne nemt sættes synligt i forruden.

Det handler om et incitament til at tage offentligt transport.


19. sep 2011 kl 23:19

Ib Erik Söderblom

Re: GPS et dyrt teknisk fif - vælg lowtech

Den bedste betalingsring = Ingen betalingsring!


19. sep 2011 kl 23:32

avatar

Jon Bendtsen

Re: GPS et dyrt teknisk fif - vælg lowtech

Den bedste betalingsring = Ingen betalingsring!

Så opnår man jo hverken den miljømæssige gevinst eller reduktionen af trafikken så køerne bliver mindre og vi spilder mindre tid.


20. sep 2011 kl 00:19

Michel Berggren

Re: Symptombehandling


Og?

Måske skunne man belønne virksomhederne for, at ansætte medarbejdere der bor i nærområdet, eller omvendt, lade virksomhederne betale en del af medarbejdernes transportomkostninger.

Det er et fuldstændig meningsløst forslag der ikke har nogen gang på jorden,

Hvad skal et firma der pga vokseværk bliver nødt til at flytte gøre ? Fyre medarbejdere der bor for langt væk ? Samme for dem der må indskrænke.

Hvad med at finde en kæreste som man gerne vil flytte sammen med ? Har han/hun et arbejde der er i "korrekt" afstand ? Skilsmisse ? Sorry, Hansen, du er flyttet for langt væk så vi er nødt til at fyre dig.

Hvad med ekspertise ? Den person vil simpelthen være guld værd for os, men ak, det vil koste for meget at hyre vedkommende.

M


20. sep 2011 kl 00:36

avatar

Jakob Peterhänsel

Re: rabat nær ringen?

Hvorfor ikke bare lave en rabat afhængig af ens bopæls placering i forhold til ringen. Jo tættere på jo større rabat. Så udligner man ulemperne ved at bo nær ringen.

Omsat til Dansk: Nedsæt Kørselsfradraget!!!

Problemmet er at man nu i over 40 år har givet folk fradrag for at lige netop at pendle fra yderområderne, ind til byerne - og nu vil man så straffe folk for at udnytte dette. Jeg er MÅLØS!

Hvis man virkelig mener noget med dette, er der kun 2 måder:

1: Sørg for det offentlige VIRKER! Til en ordentlig pris, måske endda gratis

2: Nedsæt så kørselsfradraget lidt.

Alt det andet FIS er lige til at kaste i havnen!


20. sep 2011 kl 00:43

Ib Erik Söderblom

Re: GPS et dyrt teknisk fif - vælg lowtech

Miljømæssig gevinst, så "straf" al' turist/shoppekørslen.
At straffe folk, fordi de har et arbejde "Det forkerte sted", eller har andet professionelt ærende inden for bymuren, er for sygt.
De offentlige trafikmidler er håbløst bagud i blot, at klare den eksisterende belastning, så hvis yderligere tusinder skal tvinges over i tog/bus/metro, så går det da helt galt.
Hvor er gevinsten så henne?
Løs parkeringsproblemet og løs problemet med kapacitet og pålidelighed af de offentlige transporttilbud!
Så måske...


20. sep 2011 kl 00:56

avatar

Jon Bendtsen

Re: GPS et dyrt teknisk fif - vælg lowtech

Miljømæssig gevinst, så "straf" al' turist/shoppekørslen.
At straffe folk, fordi de har et arbejde "Det forkerte sted", eller har andet professionelt ærende inden for bymuren, er for sygt.

Mange folk kan transportere sig selv derhen på en anden måde end en bil. Ved at indføre en betalingsring så vil de blive tvunget til at vælge at betale flere penge og få en tidsmæssig besparelse, blive hjemme, tage et andet sted hen, eller finde alternativ transportmuligheder.

De offentlige trafikmidler er håbløst bagud i blot, at klare den eksisterende belastning, så hvis yderligere tusinder skal tvinges over i tog/bus/metro, så går det da helt galt.

Det er da ikke særlig svært at indsætte extra busser hvis der kommer extra passagerer. Regional tog tager jeg meget sjældent så det vil jeg ikke udtale mig om. Ret tilsvarende for s-tog. Men Metro tager jeg af og til, og det er ikke umuligt at få plads til flere.

Hvor er gevinsten så henne?
Løs parkeringsproblemet og løs problemet med kapacitet og pålidelighed af de offentlige transporttilbud!
Så måske...

Gevinsten er at når der er færre biler på vejene pga. betalingsringen så kommer busserne hurtigere frem, og så vil folk godt bruge dem. Som det er nu så er alle bilerne i vejen for at bussen kommer hurtigt frem.
Det er umuligt at skaffe p-pladser nok, for de vil jo ikke betale den nødvendige pris, selvom de undgår at cirkle.

Byen har en begrænset mængde med plads. Betalingsringen er bare normal kapitalisme brugt til at justere efterspørgslen så den passer til udbuddet.


20. sep 2011 kl 00:58

Morten Nicolaisen

Re: Big Mother is watching?

Som sædvanligt. Først en gulerod med en indbygget pisk (hvis du ikke æder guleroden, koster det!). Derefter misbruges systemet på allehånde måder, ,,for det er der jo alligevel". I dette tilfælde til totalovervågning af privatlivet: Hvem besøger hvem, hvornår, - og lidt senere HVORFOR.

Facebook og smartphones har jo en gang for alle bevist at folk er komplet ligeglade med, om en tilfældig virksomhed ved alt om hvad de foretager sig.


20. sep 2011 kl 01:05

Ib Erik Söderblom

Re: GPS et dyrt teknisk fif - vælg lowtech

Miljømæssig gevinst, så "straf" al' turist/shoppekørslen.
At straffe folk, fordi de har et arbejde "Det forkerte sted", eller har andet professionelt ærende inden for bymuren, er for sygt.

Mange folk kan transportere sig selv derhen på en anden måde end en bil. Ved at indføre en betalingsring så vil de blive tvunget til at vælge at betale flere penge og få en tidsmæssig besparelse, blive hjemme, tage et andet sted hen, eller finde alternativ transportmuligheder.

De offentlige trafikmidler er håbløst bagud i blot, at klare den eksisterende belastning, så hvis yderligere tusinder skal tvinges over i tog/bus/metro, så går det da helt galt.

Det er da ikke særlig svært at indsætte extra busser hvis der kommer extra passagerer. Regional tog tager jeg meget sjældent så det vil jeg ikke udtale mig om. Ret tilsvarende for s-tog. Men Metro tager jeg af og til, og det er ikke umuligt at få plads til flere.

Hvor er gevinsten så henne?
Løs parkeringsproblemet og løs problemet med kapacitet og pålidelighed af de offentlige transporttilbud!
Så måske...

Gevinsten er at når der er færre biler på vejene pga. betalingsringen så kommer busserne hurtigere frem, og så vil folk godt bruge dem. Som det er nu så er alle bilerne i vejen for at bussen kommer hurtigt frem.
Det er umuligt at skaffe p-pladser nok, for de vil jo ikke betale den nødvendige pris, selvom de undgår at cirkle.

Byen har en begrænset mængde med plads. Betalingsringen er bare normal kapitalisme brugt til at justere efterspørgslen så den passer til udbuddet.

Det er ikke et svar på noget som helst !


20. sep 2011 kl 08:05

Thomas Jensen

Re: Symptombehandling


Og?

Måske skunne man belønne virksomhederne for, at ansætte medarbejdere der bor i nærområdet, eller omvendt, lade virksomhederne betale en del af medarbejdernes transportomkostninger.

Det er et fuldstændig meningsløst forslag der ikke har nogen gang på jorden,

Hvad skal et firma der pga vokseværk bliver nødt til at flytte gøre ? Fyre medarbejdere der bor for langt væk ? Samme for dem der må indskrænke.

Hvad med at finde en kæreste som man gerne vil flytte sammen med ? Har han/hun et arbejde der er i "korrekt" afstand ? Skilsmisse ? Sorry, Hansen, du er flyttet for langt væk så vi er nødt til at fyre dig.

Hvad med ekspertise ? Den person vil simpelthen være guld værd for os, men ak, det vil koste for meget at hyre vedkommende.

M

Se det i et større perspektiv! Det koster milliarder hvert år, at folk holder i kø, at udbygge og vedligeholde infrastruktur, miljøbelastning osv.. Hvor mange af dem der pendler til Kbh i myldretiden, tror du, bidrager positivt til samfundsøkonomien, når man regner alle faktorer med?


20. sep 2011 kl 08:48

Brian Nielsen

Det er også på tide at,,

Fjerne kørselsfradraget - Det er en stor årsag til at folk bosætter sig langt fra lands lov og ret for at kunne pendle i firhjulstrækkeren ind til byerne.
Så kunne man bruge det indkomne beløb til nye inveseringer i offentlig trafik - O g der menes busser,metro og letbane - ikke et eller fancy og unødvendigt GPS- overvågningssystem.


20. sep 2011 kl 09:33

Bo Christiansen

+50øre på benzin i storkøbenhavn

Hæv benzin prisen med 50øre pr. liter i hele København, og brug så penge på mere tog.


20. sep 2011 kl 11:22

Jens Peter Nørgaard

Kombiner tog/buskort med betalingsring

Kunne man ikke kombinere betalingen for at køre ind i København med et månedsnetkort til busser og toge. Det ville betyde at bilisterne får et netkort og derved bliver det at anvende det offentlige "gratis". Jeg er sikker på at det dagligt vil få bilister til at rykke fra bilen over til busser og toge.

De dage hvor man ikke behøver bilen og der er kø på motorvejen kan man så smide bilen ved en station og tage toget. Dette ville også medføre at folk som ellers aldrig ville bruge det offentlig ville have et incitament for at prøve det offentlige og derved måske få smag for den form for transport.

Betalingen vil kunne splittes mellem dsb og betalingsringen til begges fordel.
Jeg tror at det er en god pragmatisk løsning


20. sep 2011 kl 14:14

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Big Mother is watching?

Facebook og smartphones har jo en gang for alle bevist at folk er komplet ligeglade med, om en tilfældig virksomhed ved alt om hvad de foretager sig.

Det udhuler grundloven - vores eneste værn mod myndighedernes vilkårlige overgreb grundet i et flertal i Folketinget.
Det er faktisk værre, at myndighederne får alt at vide om, hvad borgerne foretager sig. Det gør det sværere, ja, nærmest umuligt, for dem, der ønsker at holde deres privatliv for sig selv.


20. sep 2011 kl 14:31

Bo Nielsen

Virtuel betalingsring

Ville det ikke være både nemmere og meget billigere at indfører en virtuel betalingsring, hvor man øger priserne på parkering indenfor ringen?

De offentlige p-pladser er allerede dækket ind (og nemme at skrue op for). De private parkeringspladser indenfor ringen lægge med blot en månedlig afgift på.

Blot en tanke...


20. sep 2011 kl 17:19

Henrik Eismark

Re: rabat nær ringen?


Omsat til Dansk: Nedsæt Kørselsfradraget!!!

Problemmet er at man nu i over 40 år har givet folk fradrag for at lige netop at pendle fra yderområderne, ind til byerne - og nu vil man så straffe folk for at udnytte dette. Jeg er MÅLØS!

Vi andre er målløse over at du ikke er klar over, at det ikke er et kørselsfradrag men et transportfradrag som også omfatter tog- og buspassagerer, endda cyklister og gående.


20. sep 2011 kl 17:23

Henrik Eismark

Vil København overhovedet være hovedstad

Hvorfor ikke flytte den tyngende hovedstadsoopgave til en anden by i Danmark, og flytte statslige arbejdspladser ud af byen, nedrive ejendomme og skabe mindre behov for trafik af beboere og arbejdere.


20. sep 2011 kl 21:54

Lars Anton Jensen

Re: Vil København overhovedet være hovedstad

Det ville jo bare være at flytte problemet et andet sted hen. Til lige store cirkler svarer som bekendt lige store centrummer :). -
Og hvor skulle vi ellers gøre af væsentlige begivenheder som vm i cykling og lign.?

A pro pos: En "observation" fra dagens trafik var at man i aftenmyldretiden kunne køre fra København NV ad motorvejen til Karlslunde stort set uden kødannelser overhovedet. - Til gengæld synes parkeringsmulighederne omkring Karlslunde Station at have været helt udtømte.

Spørgsmålet under denne her "test" at betalingsringen som cykel-vm måske kan blive, er vel så hvordan det gik med trafikken i "den kollektive". - Var der plads til alle (jer tabere) i det offentlige? (undskyld - jeg prøver at joke) - gik togene til tiden? - Skulle i bruge markant længere tid end normalt på at komme på arbejde? - Hvordan gik det med hente/bringe børn osv.

Hvis det viser sig at "det offentlige" - stik imod min forventning - kunne klare trafikken uden nedfaldne køreledninger, strømsvigt og udbrændte busser, og hvis en betalingsring kunne få samme efffekt på kødannelserne som cykel-vm, så er der måske alligevel noget at hente. -
Og så behøver vi vel slet ikke at bygge den der City-metro-ring færdig? - Det ville også spare en masse bøvl og grimhed i hovedstaden i de næste 6-7 år.

Og de af os der forbenet bliver i vores biler, kan aå glæde os over at kunne suse hen hvor det passer os. - Og vores kunder. - Så får små stigninger på fakturaerne som følge af betalingsringen, men store besparelser som følge af mindre timeforbrug. -
Hvis det altså vil virke. - Den der offentlige transport.
(Undskyld det let provokerende indslag). -


20. sep 2011 kl 22:44

Ib Erik Söderblom

Re: Vil København overhovedet være hovedstad

Det ville jo bare være at flytte problemet et andet sted hen. Til lige store cirkler svarer som bekendt lige store centrummer :). -
Og hvor skulle vi ellers gøre af væsentlige begivenheder som vm i cykling og lign.?

A pro pos: En "observation" fra dagens trafik var at man i aftenmyldretiden kunne køre fra København NV ad motorvejen til Karlslunde stort set uden kødannelser overhovedet. - Til gengæld synes parkeringsmulighederne omkring Karlslunde Station at have været helt udtømte.

Spørgsmålet under denne her "test" at betalingsringen som cykel-vm måske kan blive, er vel så hvordan det gik med trafikken i "den kollektive". - Var der plads til alle (jer tabere) i det offentlige? (undskyld - jeg prøver at joke) - gik togene til tiden? - Skulle i bruge markant længere tid end normalt på at komme på arbejde? - Hvordan gik det med hente/bringe børn osv.

Hvis det viser sig at "det offentlige" - stik imod min forventning - kunne klare trafikken uden nedfaldne køreledninger, strømsvigt og udbrændte busser, og hvis en betalingsring kunne få samme efffekt på kødannelserne som cykel-vm, så er der måske alligevel noget at hente. -
Og så behøver vi vel slet ikke at bygge den der City-metro-ring færdig? - Det ville også spare en masse bøvl og grimhed i hovedstaden i de næste 6-7 år.

Og de af os der forbenet bliver i vores biler, kan aå glæde os over at kunne suse hen hvor det passer os. - Og vores kunder. - Så får små stigninger på fakturaerne som følge af betalingsringen, men store besparelser som følge af mindre timeforbrug. -
Hvis det altså vil virke. - Den der offentlige transport.
(Undskyld det let provokerende indslag). -

Der er såmænd ingen provokation.
Men vi skal lige huske at medregne, de som har klaret ugen ved 'Hjemmearbejde', 'Afspadsering', 'Ferie' og så skal de, som klarede sig gennem ugen (mens DSB stadig havde medarbejdere og kørende tog) spørges, om de anser det som en holdbar og blivende løsning, mht. børneafhentning, indkøb, m.m. ?


21. sep 2011 kl 07:44

Lars Anton Jensen

Re: Vil København overhovedet være hovedstad

... rent bortset fra at der jo åbenbart også skal være plads til betydelige personalereduktioner i DSB med deraf følgende nedskæringer, fortsat manglende IC4 tog ect.
Ingeniører kan vist imødese nogle "spændende år". Langt bedre end dengang færger klaskede ind i anløbsramper i Århus/ Kalundborg, og man bygge helt bilfrie motorveje i Nordjylland :)


21. sep 2011 kl 07:44

Lars Anton Jensen

Re: Vil København overhovedet være hovedstad

... rent bortset fra at der jo åbenbart også skal være plads til betydelige personalereduktioner i DSB med deraf følgende nedskæringer, fortsat manglende IC4 tog ect.
Ingeniører kan vist imødese nogle "spændende år". Langt bedre end dengang færger klaskede ind i anløbsramper i Århus/ Kalundborg, og man bygge helt bilfrie motorveje i Nordjylland :)


24. sep 2011 kl 11:14

avatar

Torben Bauer

Vi har jo allerede en batlingsring!

Alle synes åbenbart at glemme at vi allerede har en betalingsring.
Til forskel for jyder og fynboer, ja så har vi kun mulighed for at slippe væk fra djævleøen via enten Storebæltsbroen. Øresundbroen eller med færge. Alle nævnte steder koster det en formue.
Men den betalingsrig gider ingen vel snakke om!


24. sep 2011 kl 18:26

Thomas Jensen

Re: Vi har jo allerede en batlingsring!

Alle synes åbenbart at glemme at vi allerede har en betalingsring.
Til forskel for jyder og fynboer, ja så har vi kun mulighed for at slippe væk fra djævleøen via enten Storebæltsbroen. Øresundbroen eller med færge. Alle nævnte steder koster det en formue.
Men den betalingsrig gider ingen vel snakke om!

Og du synes at glemme, at forudsætningen for, at vi overhovedet fik en Storebælt- og Øresundsbro var, at brugerne skulle betale dem. Og det er vel rimeligt nok, eftersom det kun er brugerne, der har en fordel af dem.


24. sep 2011 kl 20:37

Lars Anton Jensen

Re: Vi har jo allerede en batlingsring!

Og du synes at glemme, at forudsætningen for, at vi fik en Storebæltsbro ikke var at man fik brugerbetaling, men var, at man fik to nye motorveje i Nordjylland.
Som ingen benytter, men som vi alle alligevel betalte til.
Storebæltsbroen havde ifølge trafikminister Knud Østergård eksplicit til formål at skaffe københavnerne frisk mælk fra Jylland, og derfor burde alle københavnere jo også bidrage til den via skatten og ikke via en brugerbetaling :). - At der ér brugerbetaling har nok mere noget at gøre med, at man ikke vil påføre de færgeruter som man gerne ville - og vil - opretholde en for ublu konkurrence, ligesom brugerbetalingen på Øresundsbroen vel skyldes at man ligeså godt kan årelade de svenskere der er nødt til at krydse den. - Øresundstold har vi jo en vis national tradition for.
Broafgifterne kan ikke sammenlignes med en "batlingsring" (..øhh.. var det en stavefegl?). - betalingsring i København. - Der er ikke tale om en brugerafgift men om det stik modsatte, for afgiften går ikke til at udbygge vejnettet men til at skræmme bilisterne væk fra det.


25. sep 2011 kl 10:57

avatar

Mogens Durup

Opkræv betaling ved lillebæltsbroen

Det står efter hånden klart for de fleste at formålet med en betalingsring er at skaffe penge i kassen samt at nedsætte forureningen.
Hvis man indfører betaling ved lillebæltsbroen vil begge formål kunne opnåes ved en forholdsvis lille investering.
Så får fynboerne samme problem som sjællænderne, nemlig at være spærret inde af en betalingsring.
Jeg er ikke sikker på at forslaget er særligt fornuftigt, men det er den omtalte betalingsring så afgjort heller ikke.
Begge forslag burde sendes til høring i et udvalg (politisk syltekrukke) som så i løbet af en halv snes år og et honorar på adskillige milioner vil komme med en konklusion som heller ikke kan bruges til noget.
Men så har borgerne da fået fred så længe.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.