Produktprisen 2011: Læg 'jordvarme' på taget
Icopal har bygget 'jordvarme' ind i et nyt tagpaptag, der kandiderer til Ingeniørens produktpris 2011.
Ved at kombinere en solfanger, monteret under tagpap, med en varmepumpe har Icopal udviklet et energitag, der på overfladen ligner et almindeligt tag af tagpap.
Vilkår for Produktprisen
- i design eller anvendelse byder på afgørende teknologisk nyhedsværdi og/eller bygger på markant teknologisk kunnen.
- primært er udviklet i Danmark eller af danske kræfter i udlandet.
- er lanceret på markedet mellem 1. januar 2010 og 1. juli 2011.
Se også Vilkår og retningslinjer for Produktprisen 2011.
Læs også
-
Produktprisen 2011: Europæisk patentvinder i spil til Ingeniørens produktpris
-
Produktprisen 2011: Tyk coating hemmeligheden bag slankt lavenergihus
-
Produktprisen 2011: Dansk designer bag verdens mest solgte e-cigaret
-
Produktprisen 2011: Mini-urinkateter slår på diskretion og størrelse
-
Produktprisen 2011: Grønt filter til stempelkander skåner dig for grumsen
-
Produktprisen 2011: Intelligent PC-oplader sparer tid og strøm
Læs mere om
Dokumentation
Et jordvarmeanlæg hører hjemme i jorden – og så alligevel ikke helt. Et nyt system fra Icopal fungerer nemlig som et traditionelt jordvarmeanlæg, men i stedet for at være gravet ned i haven er anlæggets slanger integreret i et specielt tagpaptag.
Ideen til energitaget, der er nomineret til Ingeniørens produktpris 2011, opstod, da en Icopal-ansat brokkede sig over, at firmaet ikke udviklede solvarmeløsninger. Det fik anvendelsesteknisk chef og ingeniør Bjarne Pedersen til at tænke kreativt: Han bestilte et gulvvarmesystem og rullede et lag tagpap ud over det.
»Det er en simpel måde at lave en solfanger på,« siger han.
Selv på en god sommerdag nåede vandtemperaturen dog ikke engang halvvejs op til kogepunktet, og vandet kunne ikke bruges til hverken brugsvand eller opvarmning.
Bjarne Pedersen købte så noget tøris, kølede væsken og gentog eksperimentet.
»Pludselig begyndte vores energimåler at arbejde på en helt anden måde. Der blev hentet meget mere energi ud af omgivelserne og endda om natten.«
Ideen til at koble en varmepumpe på systemet opstod, og 'jordvarmeanlægget' – til taget – tog form.
I dag består den færdige løsning af 20 mm tykke plasticslanger, der løber lige under tagpaptaget. Tynde aluminiumsplader leder varmen hen til slangerne, hvor den kolde væske absorberer energien. Væsken ledes hen i en varmepumpe, der trækker varmen ud, sender varmt vand ind i huset og koldt vand op på taget.
»Udfordringen har været at lave systemet robust, så det kunne holde til det danske klima. Vi blander materialer, som umiddelbart kan have svært ved at arbejde sammen,« siger Bjarne Pedersen.
Da tagpap består af bitumen, og slangerne er lavet af polyethelyn, risikerer man, at olien i tagpappet ødelægger plasten, og derved reducerer holdbarheden af systemet.
Løsningen blev bl.a. en speciel plasticslange. Bjarne Pedersen forklarer, at den gør det muligt for systemet at leve længere end selv et vellavet tagpaptag.
»Skal taget renoveres efter 35 år, lægger du et nyt lag tagpap uden på. Det reducerer ydelsen lidt, men mon ikke der så er lavet forbedringer, der har bragt energiforbruget i bygningen ned,« siger han.
Merprisen er på ca. 20 pct. i forhold til et traditionelt tagpaptag, og så kommer der en varmepumpe oven i.
»Systemet er relevant for bygningsejere, der ikke har plads til jordvarme, og så er det relevant for bygninger med varmeforbrug året rundt,« siger Bjarne Pedersen.
Icopal Energitag er bl.a. installeret på politigården i Frederikshavn, og nye målinger dokumenterer ifølge Bjarne Pedersen, at 1 kvadratmeter tag på 50 år vil frembringe omkring 5 MWh varme ved 3.300 timers årligt drift – eller ca. 520 liter fyringsolie.





