Aalborg Universitet går enegang: Øjeblikkelig Open Access til forskning
Aalborg Universitet har fået nok af diskussioner og udvalgsarbejde om fri adgang til forskning. Fra 1. september træder en ny politik om gratis adgang til universitetets forskningspublikationer i kraft.
Tema
Læs også
-
Minister: Vi finder en forretningsmodel for Open Access inden sommerferien
-
Forsker: Penkowa-sagen kunne være undgået med gratis forskningsartikler
Læs mere om
Det skal være slut med finansielle, juridiske eller tekniske begrænsninger på adgangen til forskning. Aalborg Universitet har som det første universitet i Danmark vedtaget en politik, der skal sikre, at forskerne uploader en fuld version af deres forskningspublikationer på universitetets forskningsportal.
»Det er et passende tidspunkt at indføre Open Access. Viden bliver forsinket uden Open Access, og desuden bliver viden ikke tilgængelig for store dele af verden, fordi det er for dyrt at købe adgang igennem mange af de videnskabelige tidsskrifter,« siger rektor Finn Kjærsdam fra Aalborg Universitet.
»Vi ønsker, at vores forskning skal tilgå flest mulige og det såvel både forskere, erhvervslivet samt offentlige og private institutioner mv. Og det er vigtigt for os, at der ikke er økonomiske eller juridiske barrierer, som blokerer for den øgede adgang til forskningen,« tilføjer han.
Med andre ord vægter universitet det højere at udbrede forskningen end at tage hensyn til de videnskabelige tidsskrifter, som baserer deres forretning på selve offentliggørelsen af artikler.
Kun hvis forskeren har mulighed for at få sin artikel optaget i et af de meget prestigefyldte udgivelser, som f.eks. Nature, kan der blive tale om at reservere en redigeret version af artiklen til udgivelsen. Men forskerens egen førsteudgave vil stadig blive offentliggjort gratis, forsikrer Finn Kjærsdam.
Aalborg Universitet kortslutter med beslutningen også videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) politik på området. Et udvalg er nemlig ved at udarbejde en løsning på de økonomiske problemer for en række dansksprogede tidsskrifter, primært inden for humaniora og samfundsfag, som kan komme i problemer under princippet om Open Access.
Open Access muliggør, at forskningsformidling bliver et stærk parameter for forskeren på Aalborg Universitet, der nemt og hurtigt får adgang til kollegaers viden og erfaring samt høster store fordele i flere citationer pr. Open Access-publikation.






