Somalia har også brug for bedre Internet infrastruktur
Af Hans Peter Dejgaard,
søndag 28. aug 2011 kl. 19:32
Lørdag aften gav danskerne på flot vis 110 mio. kr. til de sultende i Somalia. Efter 'Afrika Nu' er det imidlertid vigtigt at tænke på indsatser, som på længere sigt kan bringe landet på fode.
Et vigtigt felt for et lands udvikling er kommunikation i form af mobiltelefoni og Internet, hvor Somalia ligger meget lavt. Landet har anslået 6.5 mobiltelefonlinjer pr. 100 indbyggere (mobile phone penetration rate), hvilket placerer landet som nummer 207 ud af 217 (kilde: CIA World Factbook). Endvidere findes der tre Internet Service Providers (ISPs), hvor Somalia med 106.000 internet brugere ligger som nr. 154 i verden. Det kan nævnes, at der for ti år siden kun var 200 bruger af internet.
Departementschefen i Kenyas IT ministerium, Bitange Ndemo, har åbnet for muligheden for at trække bredbåndskabler ind til Somalia. Kablerne ligger kun 2 km. fra grænsen til Somalia, men kenyanerne vil først gå videre, hvis de får garantier for at kablerne ikke ødelægges.
Indtil videre er Somalia hverken tilsluttet lyslederkabler eller tilsluttet det Østafrikanske Backhaul system, som er et 400 millioner dollars projekt mellem en række private tele-firmaer og regeringerne i Burundi, Rwanda, Uganda, Tanzania, Syd-Sudan, Kenya, and Congo.
Den kendte indiske økonom og nobelprismodtager, Amartya Sen, har empirisk påvist, at store sultkatastrofer aldrig er forekommet i demokratiske lande. Hans argument er, at befolkningen får en stærkere stemme til at sikre fødevarer produktion gennem deres indflydelse i demokratiske institutioner. I den forbindelse er infrastrukturen på kommunikationsområdet naturligvis af betydning.
Her til slut en reference til en blog, hvor amerikaneren Jeffrey Swindle fra et amerikanske støttet program 'Global Broadband and Innovation' giver teknisk rådgivning til digital kommuniation i fattige udviklingslande. Han gennemgår udviklingen i fremtidige backbone og backhaul systemer i Østafrika, som Somalia i fremtiden kunne koble sig til.
PS: Har du klaret den lille quiz her.