Snyd med partikelfiltre bliver en sag for politikerne
Afsløringer af, at busselskabet City-Trafik udskifter gamle partikelfiltre med nye, inden de går til syn, for derefter at påmontere de gamle igen, er blevet en sag for miljøministeren.
Læs også
Læs mere om
Busselskaberne skal ikke længere have mulighed for at udskifte deres partikelfiltre med nye, inden de går til syn, for derefter at tage de nye af og sætte de gamle på igen, sådan som TV 2-programmet 'Operation X' i aftes viste, at busselskabet City-Trafik gør.
Det mener Ida Auken, SF’s miljøordfører, der nu vil spørge miljøministeren, om det er muligt at ændre på reglerne, så busserne ikke på forhånd er advaret inden syn.
»Når der bliver snydt med syn, må man se på, om man skal gøre det sådan, at folk ikke ved, hvornår der kan komme et syn,« siger hun til DR.
Det var en af landets helt store busoperatører, City-Trafik, der p.t. har kontrakt på kørsel med 330 busser over hele landet og 1.100 ansatte, som 'Operation X' i går afslørede ’in flagrante’.
Tv-programmet viste, hvordan mekanikere sætter et nyt partikelfilter på busserne, når de skal til syn, for atter at fjerne det og erstatte det med det gamle, når busserne er blevet godkendt, og de igen bliver sendt ud på vejen.
På den måde sparer busselskabet udgifterne til nye partikelfiltre til en pris på op til 20.000 kroner.
I Movia, der har entreret med City-Trafik, kalder kontraktchef Søren Englund City-Trafiks praksis for snyd og kontraktbrud. Men alligevel afviser han over for DR at opsige kontrakten med City-Trafik.
Om sine miljømål erklærer City-Trafik ellers højt og flot på sin hjemmeside:
'City-Trafik vil som minimum sikre overensstemmelse med alle miljøkrav samtidig med, at vi har som mål til stadighed at reducere belastningen af det interne og eksterne miljø. Det gælder både i forhold til vore indkøb, i vores brug af ressourcer og ved bortskaffelsen af affaldet'.






