blogs kategori-billede


Politisk ukorrekthed er vejen til stjernerne...

Af Peter Madsen , onsdag 24. aug 2011 kl. 13:39

Menneskers syn på begrebet risiko er har bevæget sig meget de sidste 100 år.

I de gode gamle dage kunne man roligt omkomme i på slagmarken eller på havet - for man var så religiøse, at det virkede som et sikkerhedsnet for dem, der smuttede i kampens hede.

I 1700 tallet ville konger med hang til magtdemonstrationer brænde store mængder krudt af i store festfyrværkerier. Så kunne man vise, at man havde så meget krudt, at man kunne futte det af for sjov. Det var helt almindeligt at der døde et antal fyrværkere eller publikummer af det - men det tog man i fuldkommen stiv arm.

Læser man om Slaget på Reden den 2. april 1801, hører det med i beretningen, at hele København jublede ved udsigten til et søslag mellem den Danske og den Engelske flåde.

Engelskmanden var overlegen på både mobilitet og kanoner - og alle med noget mellem ørerne kunne indse, at det ville koste mange liv at forsøge at gøre modstand.

Det blev et herligt søslag - måske det bedste i den danske flådes historie. Det faldt ud tæt på uafgjort - og ingen husker rigtigt hvorfor de skulle slås.

Det har sikkert kostet flere tusinde døde og sårede. Det var på en eller anden måde accepteret og åbenbart helt okay.

Tilsvarende fandtes jubelscener ved udbrudet af første verdenskrig.

Den gjorde ondt, meget ondt; men da helvedet skulle gentages i 40erne, accepterede man stadig at over 10 % af en styrke mistedes. F.eks. regnes angrebet på Pearl Harbor for en japansk sejr, selvom de mistede ca. 10 % af deres hangarskibsbaserede kampfly.

I dag ville vi slet ikke leve med den slags tab. Hvis ti procent af hvert hold, vi sender til Afghanistan, faldt, ville der blive ramaskrig, og vi ville trække os ud, svært ydmyget, omgående.

Pointen her er kun, at holdningen til tab af menneskeliv ændrer sig over tid. Vi er - gudskelov - blevet meget mere forsigtige.

Under højdepunktet af den kolde krig gennemførtes nogle af verdenshistoriens mest imponerende og mest dristige rummissioner.

Holdningen var - uofficielt - at opgaven med at slå de andre i den fredelige kappestrid i rummet var så vigtig, at nogle få udvalgte astronauters liv uden tøven kunne sættes på spil. Hvis man gjorde noget for sikkerheden var det primært af hensyn til det pinlige i at miste folk.

I virkeligheden er det fornuftigt nok. I stedet for at udsætte befolkningerne for krigens rædsler kan man udvælge en soldat fra hver side og lade dem slås. Udfaldet af tvekampen kan så afgøre striden. Astronauter i 60erne var på en vis måde tvekæmpere i himmelrummet.

Slaget om England i WWII burde efter dén model have været afgjort ved en duel mellem en Spitfire og en Me 109 E. Man havde derved kunnet undgå at bombe civile byer. landkrigen ved duel mellem PzKw VI og Sherman kampvogne etc.

(Udfaldet ville nok ikke være så godt for os...men fair ! )

Landingerne på Månen var ekstremt farlige. Datidens teknologi var spændt til bristepunktet, og der var ingen redning mulig, hvis et eller andet svigtede 380.000 km fra jorden.

Få tænker nok i dag på hvor farligt, det var. Frank Bormann, som var skipper på den første tur rundt om Månen, udtrykte holdningen klart:

"The mission was more important than our lives, than our families, it was everything"

Tag lige lommeregneren frem og tænk iskoldt på sikkerhed.

Sikkerhed koster penge. Sikkerhed koster flere penge jo mere kompleks et system, der skal sikres. En times bilkørsel koster måske 200 kr, en times flyvning med en lille stempelmotor helikopter koster måske 3600 kr.

En stempelmotor helikopter eller et lille civilfly er altså ikke nogen rumkapsel - det er forholdvis enkel teknik. En moderne bil er ikke ret meget mindre kompleks.

En meget stor del af udgiften til helikopteren eller flyet opstår aht. sikkerhed. Alle helikopterens dele er underkastet alverdens krav og alle, der rører ved den, er underkastet alverdens krav. Jeg må selv skifte bremserør på bilen; men jeg må ikke røre noget på en helikopter.

Derfor er helikopteren overmåde sikker. Til en høj pris. Hvis den lille Robins maskine måtte være lige så farlig som en bil ville en helikoptertime ikke nødvendigvis være så meget dyrere end en bil time - måske 500 kr.

Sig ikke, at helikopteren skal være sikker af hensyn til trediemand. Bilulykker rammer også andre end de, der sidder i bilerne. Dårlige trafikanter er en væsentlig årsag til ulykker, og bedre køreuddannelse, og opfølgning på den, ville sikkert hjælpe. Til 3600 kr pr køretime kan man lave meget sikkerhed.

Hvorfor skal flyvning være meget sikrere end bilkørsel? Tænk den lige færdig: Hvorfor er vi villige til at betale for den høje sikkerhed i flyvning, når vi ikke er villige til at betale det samme for bilernes sikkerhed?

Hvorfor har vi ikke periodiske køreprøver, certifikater og sporbarhed på alle bildele? Hvorfor må jeg lære at køre bil i en personbil og køre fra prøven i en varebil? Hvorfor skal jeg ikke skoles på den nye type?

Det er ikke rationelt.

I rumfarten bruges der i dag enorme ressourcer på de ganske få astronauters sikkerhed. Hvis man rationelt kikker på det, kan det sagtens være, at omkostningerne ved at gøre rumskibe og løfteraketter pålidelige er så store, at det reelt er ude i hampen.

Omkostningerne kommer af mandetimer. For hver mandetime skal der sikkert køres i bil et stykke tid. Man kan sagtens tænke sig, at sikkerhed for astronauter har kostet flere liv i bilulykker med teknikere, end det har sparet blandt astronauter.

Hvis vi forlanger høj sikkerhed, koster det. Hvis vi accepterer, at astronauter en gang i mellem smutter i svinget, og lever med nogle normer, som ligner eller tangerer de, man accepterede i rumkapløbet i 60erne, kan vi enten lave de samme ting meget billigere, end de ville koste i dag, eller vi kan for de samme midler nå meget længere.

Ville den danske astronaut Andreas Mogensen sige blankt nej til at flyve i et Apollo rumfartøj med henvisning til, at den er farlig ?
Næppe.

Ville han lade sig opsende på en let modificeret ICBM a la Atlas i en hyper simpel kapsel a la Mercury? Formentlig ja.

Det tror jeg, han ville være med på. Hvis han er det, jeg opfatter ved udtrykket "astronaut", ville han ikke tøve et sekund. Han ville tage fat og sætte sig ind i veteranrumskibets systemer og tage en beregnet risiko.

Som jeg ser det, er vi lidt nogen tøsedrenge. Vi er så forsigtige, at det bliver farligt igen. Glem ikke, at vi er biologiske væsner: Når først vi har fået børn, er vi sådan set overflødige - og kan sagtens tage en tur på en Atlas - og få lidt bonus ud af livet.

Det er meget forkert, og meget politisk ukorrekt at sige det. Min pointe er, at jeg synes, de få, der er så heldige at få muligheden for at forlade Jorden for en stund, må leve med en vis risiko. Jeg synes heller ikke, vi skal bruge ude af proportioner store ressourcer på at komme fra 99 til 99.9 % sikkerhed for dem. Det kan meget vel koste mere blod andre steder, for de sidste par ni taller er ekstremt dyre at opnå.

Hvis CS en dag sender er person ud af Jordens atmosfære, vil det
være med sikkerhedsmarginer, der minder om rumkapløbets. Måske lidt bedre - fordi vi jo hedder "suborbitals" og ikke "orbitals"

Hvis vi kan gøre det ret meget billigere end så mange andre, er det - ganske uofficielt - sikkert fordi, vi accepterer at 60ernes sikkehedsniveau er prisen, hvis vi virkeligt vil derud.

Én, jeg har kær, tager nogen gange på bytur med veninderne. Uden at gå i detaljer vil jeg bare sige, at ud på de små timer lægger tøserne ikke fingrene imellem. Turen hjem er ikke altid uden sten på vejen. De accepterer (sikkert helt ubevidst) nogle helt afsindige risici for at opnå nogle gode stunder sammen. Som regel går det godt, og går det helt galt, giver det ikke nogen store overskrifter.

Min skolelærer var altid efter mig med formaninger om sikkerhed og raketeksperimenter. Jeg kom faktisk aldrig til skade. Man læser ikke raketbøger uden af få et bevidst forhold til sikkerhed - og selvfølgelig har man også været heldig.

Men tøserne - der spillede håndbold - kom tit i skole med sportsskader. Hvorfor skulle jeg passe på fingrene, når håndboldpigerne åbenbart ikke skulle?
Det handler om proportioner - og rationel risc management - og dér halter mange af os altså slemt.

Peter Madsen



24. aug 2011 kl 15:18

Tommy Johansson

Risiko kontra Sikkerhed

Den beregnede sikkerhed er vi begyndt at se i bilerne :Lane assist,ESP,osv.
Årsagen til det høje sikkerheds krav til (passager)flyvning er at når katastrofen sker er der mange tilskadekomne/dræbte og det er en ny (forholdsvis) teknologi, hvor sikkerhed fra start er indbygget.
Hvis den samme sikkerhed skulle findes i jernbaner og færger ville verden gå i stå.
Det er hele vores indstilling til tingene der har ændret sig.Man er ikke mere ansvarlig for sit eget liv, men skal for enhver pris beskyttes mod at få skrammer, og erfaringer. Det gamle ordsprog :"Brændt barn skyr ilden" er jo rigtigt, men hvis man ikke prøver at brænde sig kan man jo ikke få den erfaring.Vi har sat målet for højt op og har derved mistet en del af vores ansvar.Sikkerhed for enhver pris, og det er så ALLE uanset hvor tåbeligt de opføre sig ikke kan komme til skade.


24. aug 2011 kl 15:22

kurt christensen

ups

jeg vil altså ikke have en helikopter i hovedet når jeg sidder i min have
hvis nogen vil bestige Mount Everest nøgen generer det mig ikke


24. aug 2011 kl 15:29

avatar

Peter Madsen

@Kurt

-Men du er okay med at blive kørt ned af en billist som sidst er blevet checket for sin køre kompetance for 34 år siden ?

Eller hur ?

Peter Madsen


24. aug 2011 kl 15:36

Kristian Hougaard

Re: ups

jeg vil altså ikke have en helikopter i hovedet når jeg sidder i min have
hvis nogen vil bestige Mount Everest nøgen generer det mig ikke
Men som Peter siger, så har du ikke noget imod at møde en billist på motorvejen, som er på vej i den forkerte retning?

Hmmm. Der var Peter lige nogle minutter hurtigere :-)

/Kristian


24. aug 2011 kl 15:42

Anders Grønne

Kørekort

Netop kørekortsreglerne i DK er jo helt hen i vejret. Jeg tog. som så mange andre unge gæve mænd, mit kørekort som 18 årig og jeg skal først tjekkes om jeg kan føre en køretøj igen 52 år senere, på min 70 års fødselsdag.

Hvis man gad at tjekke ændringerne i færdselsloven de sidste 52 år ville man nok finde jævnt mange. Hvor sikre er vi på at der har haft en kørekort i bare 40 år har nogen form for styr på moderne færdselsregler? Jeg mindes da bestemt at have diskuteret færdselsregler med min forældres generation da jeg blev færdig og fandt at de ikke kendte til en god del af reglerne.

Bonusen er selvfølgelig, at når man bliver 70 skal lægen blot tjekke om er fysisks i stand til at køre bil. Ens kendskab til færdselsloven skal aldrig tjekkes efter bestået teoriprøve.


24. aug 2011 kl 15:51

kurt christensen

Re: @Kurt

-Men du er okay med at blive kørt ned af en billist som sidst er blevet checket for sin køre kompetance for 34 år siden ?

Eller hur ?

Peter Madsen

nej, men forventer da også at ulykkesstatestikken for nødvendige menneskelige handlinger er faldende, at den skulle være stigende ved unødvendige projekter generer mig ikke, der er det som regel muligt at fravælge, nok derfor at de forsigtige skal arve jorden


24. aug 2011 kl 15:52

Carsten Kanstrup

LES til hybridraket

Hvordan passer dette med jeres udvikling af et LES til en hybridraket, som ikke kan eksplodere?


24. aug 2011 kl 15:58

kurt christensen

raket til stjernerne

jeg regner da også med at jeres raketprojekt bygger på genialitet og ikke dødsraten som succesparameter


24. aug 2011 kl 16:01

Frederik Dahl

Ahmadinejad vs. Obama

Jeg så gerne at de tog 12 runder, selvfølgelig med handsker og hjelm, men så ville den ged da være barberet.

@Peter
Din politiske ukorrekthed er meget inspirerende.
Dine indlæg er ikke bare Food for Thought, men 6 retters Gourmet for Thought.

Mange tak


24. aug 2011 kl 16:33

Filip Larsen

Tankevækkende underholdning

Som altid et underholdende indlæg der får en til at tænke og som sætter de ellers så veletablerede normer lidt i perspektiv, også selv om de underliggende forhold måske ikke altid er helt så enkle som de er fremlagt her (fx. vil håndværkere vel statistisk set ikke dø oftere på vej til arbejde med raketter end på vej til andet arbejde?).


24. aug 2011 kl 16:48

avatar

Lars Hastrup

One man one way to Mars

http://www.universetoday.com/1...ars/

Det er vel også politisk ukorrekt ?


24. aug 2011 kl 17:51

Tommy Johansson

Re: Kørekort

Lige netop.
For nogle år siden da jeg var i HAWK eskadrille 531 skulle vi ud og køre lastbilorienteringsløb efter 2cm kort. For at kunne gå til start skulle vi alle op til en teoriprøve.Tiden startede da teoriprøven begyndte og man måtte ikke gå ud til lastbilen før at den var bestået.Det skræmmende var at ca 25 % havde så mange fejl at de dumpede og der var et team der aldrig kom på vejen, da den ene ikke kunne bestå! Han fik sit kørekort ca 35 år tidligere og havde kørt lastbil 3-4 gange om året i alle de år. Han valgte at tage til teoriundervisning resten af vinteren.


24. aug 2011 kl 18:29

kurt christensen

Re: Kørekort

havde kørt lastbil 3-4 gange om året i alle de år

havde han lavet nogen ulykker i den periode?


24. aug 2011 kl 19:06

avatar

Niels Terp

Lidt om bilers sikkerhed

Hej Peter,

Jeg er meget enig med dig langt hen ad vejen. Men den der med bilerne: Den gang man startede på at køre i biler, skete det skam under store sikkerhedsforanstaltninger: Der var bl.a. krav om, at en person skulle GÅ foran bilen, konstant ringende på en klokke, for at advare andre "trafikanter".

Hvis man fra starten havde vidst hvad biler ville udvikle sig til, var de sikkert blevet forbudt.

Hvis man dengang man opfandt Paracetamol havde vidst eller indset hvor farligt det er, ville det helt sikkert være kommet på recept, og måske blevet helt forbudt.

Det vidste man så ikke, og i mellemtiden er en milliardindustri blomstret op, både omkring bilerne og omkring panodilerne. Og flybranchen med. Den slags industrier nedlægger man ikke bare - så hellere acceptere lidt "colateral damage".

Jeg har intet mod at private - efter en rimelig eksaminering i basale forhold - får lov til at muntre sig med at flyve i ultralette fly, helikoptere eller - som i jeres tilfælde - raketter. Men ikke over mit hoved !

Men det går jo altså kun sålænge at 1) I overholder basale sikkerhedsforanstaltninger og 2) Ikke er for mange.

Jeg ved at I er ops på sikkerheden - men kunne du forestille dig en flight plan hvor i affyrede jeres raket fra Søndermarken og tog turen over Zoologisk Have, indre københavn, nørrebro og østerbro - for derefter at lande i Tuborg Havn ? Det ville i næppe få godkendt.

Nu er I "kun" een gruppe som gerne vil flyve lidt med raketter - men hvad nu hvis der kommer 200 sådanne grupper. Jeg kan sagtens få øje på betydelige problemstillinger, og de har ikke alle med den fysiske sikkerhed at gøre.

Niels


24. aug 2011 kl 19:09

Tommy Johansson

Re: Kørekort

Nej, men det er også svært når man køre i kolonne.Men det er skræmmende alligevel, at loven kan ændres så meget at man ikke kan bestå efter 35 år.Selvom der var lavet om på prøvemåden i mellemtiden.


24. aug 2011 kl 19:12

avatar

Niels Terp

Re: @Kurt


nok derfor at de forsigtige skal arve jorden

Kurt, man skal være forsigtig med at citere Bibelen, når man læser den som en vis person.

Det er de ENFOLDIGE, og ikke de forsigtige der skal arve jorden !

Niels


24. aug 2011 kl 19:19

Peter Lykke

Tiderne skifter

Det er mærkeligt som det har skiftet bare i vores tid - det er som om det at have en ydre fjende ansporer mennesker til at gøre - og risikere de mest utrolige ting. Joe Kittingers frie fald fra 31 km er en af mine favoritter:
http://www.youtube.com/watch?v...ated
Han anede ikke hvad det var han hoppede ud i, men det var åbenbart ikke noget problem.

Jeg er lige blevet færdig med "Rocket Men" af Craig Nelson - kan forøvrigt anbefales - og her citeres Frank Borman's kone for at konfrontere Chris Kraft for at få lidt forsikring for at Frank virkelig kom hjem igen fra Apollo 8:

"I said: 'Hey Chris, I'd really appreciate it if you'd level with me. I really, really want to know what you think their chances are of getting home'.... And he said, 'OK, how's 50/50? "

Det skal nok have været beroligende...

Og nu om dage kan man lytte til rumpolitiske sværvægtere som Senator Hutchison sige, at det mest vigtige er at "vores astronauter er sikre". Og ikke et ord om hvad de skal opnå derude.

Gu' f****n skal de da være sikre. Men det de opnår opfatter de selv som værd at risikere livet for.


24. aug 2011 kl 19:22

Bjørn Sune Andersen

Re: ups

jeg vil altså ikke have en helikopter i hovedet når jeg sidder i min have
hvis nogen vil bestige Mount Everest nøgen generer det mig ikke
Det er ikke her jeg skal omtale den billist der i brandert kørte sin varevogn igennem en hæk ind i en have og endte imod en husmur - med en barnevogn (inkl. occupant) fladmast imellem varevognen og husmuren?

Forestillingen om at du er urørlig i din have er illusorisk - at best.


Bjørn


24. aug 2011 kl 19:40

kurt christensen

Re: @Kurt

Kurt, man skal være forsigtig med at citere Bibelen, når man læser den som en vis person.

he he det er ellers en del af min civile ulydighed som jeg værdsætter meget,
tage noget som nogen kloge har sagt og tilpasse det så det passer til min mening


24. aug 2011 kl 19:46

kurt christensen

Re: ups

kørte sin varevogn igennem en hæk ind i en have og endte imod en husmur

jeg var nært endt selv på den måde i mine yngre dage, men jeg vil gerne selv have lov til at bestemme så meget som muligt hvor jeg skal sætte livet på spil, så regler er fine nok til at tage det værste

eller mener du det er lige så sikker at køre mod trafikken på motorvejen som at drikke kaffen i haven?


24. aug 2011 kl 20:44

Niels Foldager

Re: Lidt om bilers sikkerhed

Niels Terp:

Hvis man dengang man opfandt Paracetamol havde vidst eller indset hvor farligt det er, ville det helt sikkert være kommet på recept, og måske blevet helt forbudt.

Paracetamol *var* faktisk receptpligtigt i de første år. Men siden blev det håndkøbsmedicin. Dermed var det nemlig ikke længere tilskudsberettiget.

Besparelsen blev sat højere end sikkerheden; hvilket vi siden har set effekten af.


24. aug 2011 kl 21:03

Niels Foldager

Re: LES til hybridraket

Carsten Kanstrup:

Hvordan passer dette med jeres udvikling af et LES til en hybridraket, som ikke kan eksplodere?

Som sagt mange gange: LES og HEAT er to forskellige projekter. LES-projektet er et sidestudie. En testbænk, om du vil.

Bortset fra det:

Det fremgår ikke af artiklen, at vi ikke ønsker at minimere sikkerheden så godt vi kan. Den sammenligner f.eks. med koldkrigstidens opsendelser, hvor man anvendte LES.

Hybrider kan naturligvis eksplodere.

Der er andre farer end eksplosion ved en opsendelse.


24. aug 2011 kl 21:07

Bjørn Sune Andersen

Re: ups

eller mener du det er lige så sikker at køre mod trafikken på motorvejen som at drikke kaffen i haven?
Jeg kan desværre ikke udtale mig om din kaffe - den risikovurdering må være op til dig selv.

Når du så har afgjort det, er du velkommen til at overveje hvilken grad af beskyttelse du mener du nyder i din have.


Bjørn


24. aug 2011 kl 21:09

Niels Foldager

Re: Kørekort

Anders Grønne:

Jeg mindes da bestemt at have diskuteret færdselsregler med min forældres generation da jeg blev færdig og fandt at de ikke kendte til en god del af reglerne.

Det afhænger mindst ligeså meget af personen som af alderen.

Jeg har ofte fået det indtryk, at de unge glemmer teorien, når de forlader prøvelokalet.

I ét tilfælde havde jeg endda den fornøjelse at diskutere færdselsregler med en ung betjent, som havde standset mig. Jeg fik siden en undskyldning fra politimesteren.

Så jeg er ekstra meget enig i, at der bør være regelmæssige teoriprøver.


24. aug 2011 kl 21:14

kurt christensen

Re: ups

eller mener du det er lige så sikker at køre mod trafikken på motorvejen som at drikke kaffen i haven?
Jeg kan desværre ikke udtale mig om din kaffe - den risikovurdering må være op til dig selv.

Når du så har afgjort det, er du velkommen til at overveje hvilken grad af beskyttelse du mener du nyder i din have.


Bjørn

det er vel ikke så meget et spørgsmål om beskyttelse, men mere et spørgsmål om fravær af farer, det er jo rart at kunne slappe af inden man sætter livet på spil


24. aug 2011 kl 21:41

Bjørn Sune Andersen

Re: ups

det er vel ikke så meget et spørgsmål om beskyttelse, men mere et spørgsmål om fravær af farer, det er jo rart at kunne slappe af inden man sætter livet på spil
Godt, så kan du jo overveje hvilke farer der glimrer ved deres fravær i din have.


Bjørn


24. aug 2011 kl 21:47

kurt christensen

Re: ups

det er vel ikke så meget et spørgsmål om beskyttelse, men mere et spørgsmål om fravær af farer, det er jo rart at kunne slappe af inden man sætter livet på spil
Godt, så kan du jo overveje hvilke farer der glimrer ved deres fravær i din have.


Bjørn

undskyld men hvor vil du hen, det vil nok være lidt nemmere hvis du blev lidt mere konkret, men sidst jeg så efter var der 17 km til motorvejen, så det er nok ikke en derfra der ved at køre i grøften der rammer min have derved


24. aug 2011 kl 21:59

Bjørn Sune Andersen

Re: ups

undskyld men hvor vil du hen, det vil nok være lidt nemmere hvis du blev lidt mere konkret, men sidst jeg så efter var der 17 km til motorvejen, så det er nok ikke en derfra der ved at køre i grøften der rammer min have derved
Du sidder og skriver at du vil være sikker i din have - min pointe er at i din have er du nøjagtig lige så sikker som udenfor.

Din oplevede følelse af sikkerhed er fuldstændig irrationel.


Bjørn


24. aug 2011 kl 22:02

avatar

Jens Krabbe

Pragmatisk holdning

Det er jo kendetegnende for hvordan I arbejder: Svejs først og design bagefter.
Hvis en rimeligvis simpel konstruktion ser ud til at virke efter hensigten, så er den også værd at sætte sig ind i og trykke på knappen. Jeg tror ikke, der er mange, der ville takke nej til den oplevelse.

Jeg har aldrig kørt en supersportsvogn, men hvis jeg fik tilbudet på en racerbane, ville jeg ikke betænke mig - også selvom jeg ved, at risikoen for at køre galt i en så kraftig bil vil være en del større, end når jeg kører forsigtigt rundt med min familie på de danske veje.

Der er dog ikke helt de samme risici som med en helikopter: Hvis motoren i en bil skulle gå i stå, kan man jo bare køre ind til siden. Konsekvenserne i en flyvende maskine er en anelse mere drastiske. Derfor er en LES sikkert en udemærket ting at have med på turen :)

Men jeg giver dig helt ret Peter: Alt med måde og i forhold til omkostninger, indsats og risici. Hvis raketten er 90% sikker og LES er 90% sikker, så er der jo også kun en enkelt % tilbage at risikere livet med. Selv med 80% sikkerhed for hvert af de to systemer, giver det en samlet sikkerhed på 96% for overlevelse. Og det er I ved at sandsynliggøre at kunne opnå med de forhåndenværende midler og evner - og i vores levetid. Fuldstændig fantastisk! Derfor tøver jeg ikke et øjeblik med at støtte jeres vidunderligt inspirerende projekter.


24. aug 2011 kl 22:08

kurt christensen

Re: ups

Din oplevede følelse af sikkerhed er fuldstændig irrationel.

jeg aner stadig ikke hvor du vil hen, men hvis min have giver mig følelsen af sikkerhed, så er det fuldstændig irrelevant hvor irrelevant det er for dig, men af stor betydning for mig, jeg skal bruge den til at slappe af inden jeg skal ud på motorvejen og presse de andre bilister


24. aug 2011 kl 22:12

kurt christensen

procentregning

hvor er procentregning dog irrelevant ved raketflyvning, især for ham i sædet


24. aug 2011 kl 22:57

Michael Rangård

Fortiden med nutidens viden...

Det er lidt for let at se på koldblodighed med nutidens øjne, når historien viser at man reelt ikke havde andre muligheder eller bedre viden i fortiden. F.eks. måden soldater kæmpede på...

For nogle hundred år siden var det meget moderne at soldater stilte sig op på række og skød mod hinanden, mens de langsomt gik to skridt frem (dengang opfandt man forresten også de principper som stadig gælder for såret under konflikt)... Dette havde været ualmindeligt effektivt for vores kære krigsskibe med deres langside med kanoner og det var ligeledes effektivt for soldaterne dengang geværerne havde en træfsikkerhed på op til 10 meter... Ingen sendte bare soldaterne i døden fordi det nu var sjovt, men fordi det var den eneste mulighed de kunne få øje på, de havde ikke andre taktikker... Og for mennesket er det ikke en mulighed at lægge sig på rykken og spille død og bare lade andre tage det man har knoklet for at bygge op...

Under første verdenskrig var man ligeledes ikke ligeglade med soldaters liv (f.eks. havde de tyske jagerpiloter faldskærme med, englænderne havde det ikke da man frygtede at piloterne ville ofre flyet og bare springe ud) Men når nu man havde beregnet at kun 1 ud af hunderet ville overleve et stormangreb og man skulle bruge 500 mand til at holde stillingen til forstærkninger nået frem, så kan enhver ingeniør regne ud at man skal sende 50.000 af sted... Ikke fordi man ønskede at 49.500 soldater skulle dø, men fordi det var den eneste mulighed... (under samme krig opfandt man kampvognen for at kunne beskytte sine soldater og derfor ikke se 49.500 dø)

Man er først koldblodig hvis man har mulighed for at redde liv og vælger ikke at gøre dette hvis man har en reel anden mulighed. Ikke fordi man binder en astronaut fast på spidsen af en raket og fyre den af, når nu man ikke kender andre muligheder og man gerne vil have ham op på månen... Selv dengang i 60'erne sendte man mus, hunde og aber op i rummet inden man overtalte en underbetalt astronaut til at gøre forsøget... Menneskeliv har altid haft en hvis værdi...

Selv i dag ville vi accepterer at der døde 10% af vores soldater i Afghanistan, hvis det var nødvendigt... Men vi vil ikke accepterer at de kun sendes af sted på cykler og bevæbnet med vandpistoler når nu vi har andre muligheder...

Det er et spørgsmål om viden og selvfølgelig også pris... For 20 år siden var der ikke lovkrav om sele på bagsædet af en bil (var man ligeglad med ungernes liv?) men efterhånden som det blev bevist at seler redder liv, blev det først normalt og siden et lovkrav (der er jo altid nogle kyniske personer som vil tjene ekstra)... Det samme vil sikkert også ske med air-bags, en dag bliver det ulovligt at vidersælge en brugt bil uden air-bags... (er vi ligeglade med menneskelig i dag, når nu det ikke er et lovkrav, men vi kender air-baggens effekt?)

Et menneskeliv er ikke mere værd i dag end det var for 100 år siden, men vores viden har ændret sig, vi har andre muligheder i dag...


25. aug 2011 kl 09:06

Niels Foldager

Re: LES til hybridraket

Mig selv:

Det fremgår ikke af artiklen, at vi ikke ønsker at minimere sikkerheden så godt vi kan.

Sludder!

Det fremgår ikke af artiklen, at vi ikke ønsker at minimere *risikoen* så godt vi kan.

Med andre ord: Vi stræber efter maksimal sikkerhed/minimal risiko indenfor de muligheder, vi har, men erkender, at raketter og rumfart ikke er ufarligt.


25. aug 2011 kl 09:08

Tommy Johansson

Re: Fortiden med nutidens viden...

JA men hele samfundets indstilling har også ændret sig.
Jeg var på mit første køretekniske kursus først i 80erne på ring Djursland.Der blev gennemgået øvelserne og den hastighed de normalt skulle kunne gennemkøres med, men vi skulle selv forsøge hvor hurtigt vi kunne køre og stadig føle at det var os der kørete køretøjet og ikke omvendt.Argumentet var at vi havde en muglighed for at finde vores egen grænse og føle os trygge der, for det var ude i trafikken at vi skulle kende vores egen grænse og køre efter denne,og ikke køre hvad der stod på skiltene hvis vi ikke var trygge ved den hastighed, men hellere ville køre 10-20 km langsommere på grund af føret.
For nogle år siden var jeg igen igen på et køreteknisk kursus, men denne gang skulle vi bare følge reglerne, for det var sådan at det var planlagt.Vi var nogle stykker der spurgte om vi dog ikke måtte finde vores egen grænse, da vi jo havde været på flere forskellige af den slags kurser med forskellige typer køretøjer. Svaret var at det kunne vi da ikke få lov til, vi skulle udføre øvelserne som beskrevet, da vi ikke var kommet der for at have sjov men for at lære den korrekte måde at gøre tingene på.Nu var det regler og paragraffer der talte og ikke sund fornuft.
Det er forskellen på dengang og nu, dengang var det målet der talte og den sunde fornuft der rådede.
Et menneske liv var ikke "HELLIGT", og man gjorde ikke alt for at undgå at miste et, men så på hvordan kan opgaven løses, lettest og med mindste tab af egne folk.


25. aug 2011 kl 09:54

avatar

Thomas Scherrer

chance og udfald

Vi har harft 100 vis af lign hyggelige/uhyggelige diskutioner ude i HAB og til vores teknik møder, for vi ved jo godt hvad vi arbejder på at udføre, og det berøre os alle dybt.
At være bevidst om chancen for at noget går galt,
samt at vide hvad en mulig fejl kan betyde, og tænke det hele grundigt igennem, er noget alle sikkerhedsrepræsentanter arbejder med hver dag.

i CS er det Peter som er planlagt til at blive den store chance tager,
vores Astronaut, vores helt og stolthed.

At turde berøre enmet med stor åbenhed er virkeligt flot,
prøv at spørge en hvilken som helst kolega om de har tænkt på døden,
og de chancer de har taget i deres liv er blevet vurderet grundigt og testet
inden de selv har udsat dem for noget som helst.. De fleste vil hellere tale om hemlige intime historier fra soveværelset end at tale om død ulykker og chancer.


25. aug 2011 kl 10:08

avatar

Torben Mogensen

Re: One man one way to Mars

Jens Martin Knudsen sagde ofte, at han gerne modtog et tilbud om en envejsbillet til Mars. Han regnede alligevel ikke med at leve så meget længere, at det ville gøre den store forskel. Desværre havde han alt for ret. :-(


25. aug 2011 kl 10:20

Christian Pejrup

Re: Kørekort

...

Hvis man gad at tjekke ændringerne i færdselsloven de sidste 52 år ville man nok finde jævnt mange.

...

Jeg er ikke helt sikker, men da jeg tog kørekort for nogle måneder siden mener jeg at kørelæren sagde at det er lovpligtigt som bilist at gøre sig bekendt med alle ændringer i færdselsloven.
Uden at have forstand på jura forestiller jeg mig at det betyder at du faktisk ikke må føre et motorkøretøj (bil, lastbil, motorcykel) hvis du ikke overholder 'din del af aftalen'.

Det er selvfølgelig endnu mere problematisk at føre tilsyn med om folk læser op reglerne, end det ville være at bede dem om at gå til en vejledende køreprøve.


Men Peter, det er jo også sådan at vi ikke bliver bedre og billigere til at indføre sikkerhed hvis ikke vi prøver. Jeg er dog helt enig med dig i at man må afveje hvor indsatsen/pengene bliver brugt bedst nogle gange.

Er det fair at bruge 200mill på at sikre et menneske hvis man kunne have brugt samme 200mill på at sikre 100.000 mennesker?


25. aug 2011 kl 13:50

Peter Lykke

Re: Pragmatisk holdning

Det er jo kendetegnende for hvordan I arbejder: Svejs først og design bagefter.

Hmm. Jeg tror nok at d'herrer CS er uenige i dette. De tænker sig faktisk om før de bygger noget. Både bevidst og ubevidst.

Noget andet er at der ikke eksisterer noget som "80 % sikkerhed". Enten virker det eller også gør det ikke, og man kan ikke gøre endnu et forsøg hvis det første mislykkes.

Så 1. paragraf i enhver raketbyggers bog handler om sikkerhed


25. aug 2011 kl 14:33

Bjørn Sune Andersen

Re: ups

jeg aner stadig ikke hvor du vil hen ...
Tja, kan ikke eller vil ikke ane ...

...jeg skal bruge den til at slappe af ...
Helt fint, og hvis du føler dig mere sikker i din have, er du såmænd hjertelig velkommen.
jeg vil altså ikke have en helikopter i hovedet når jeg sidder i min have
Tja, og hvordan regner du med at forhindre det?

Prøv noget andet: Nævn én - bare én - fare som respekterer din matrikelgrænse.


Bjørn


25. aug 2011 kl 15:12

kurt christensen

Re: ups

jeg aner stadig ikke hvor du vil hen ...
Tja, kan ikke eller vil ikke ane ...

...jeg skal bruge den til at slappe af ...
Helt fint, og hvis du føler dig mere sikker i din have, er du såmænd hjertelig velkommen.
jeg vil altså ikke have en helikopter i hovedet når jeg sidder i min have
Tja, og hvordan regner du med at forhindre det?

Prøv noget andet: Nævn én - bare én - fare som respekterer din matrikelgrænse.


Bjørn

det jo ikke min grænse der bliver respekteret, men den afstand jeg kan lægge til faren der bliver respekteret, altså jo færre helikoptere i luften, jo færre nedstyrtede helikoptere i min have, og jo større procentvis sikkerhed for mig, at det ikke hjælper mig hvis danmarks eneste helikopter vælger styrtdykke lige på min matrikel, men det må jeg vel acceptere som en uundgåelig fare ved livet, desuden dør jeg nok ved at jeg får kaffen galt i halsen ved at Peter lander med sin model Version 10.04 på plænen


25. aug 2011 kl 15:45

Tommy Johansson

Sikkerhed og procenter

Det er en underlig ting at regne sikkerhed ud i procenter.
Det er med sikkerhed som med graviditet???
Enten er man gravid ellers er man ikke. Det er en umulighed at være 75% gravid, lige som det ikke er muligt at være 25% sikker på at flyet falder ned.
Statistisk kan det godt være muligt, men sikkerhed er en absolut.Enten er man sikker ellers er man ikke.
Når man taler overlevelse er det noget helt andet, der kan man tale om hvor stor muligheden er HVIS der sker noget uberegnet.


25. aug 2011 kl 15:59

kurt christensen

Re: Sikkerhed og procenter

Enten er man sikker ellers er man ikke.

så vil du lige så gerne deltage i noget der 99% sikker som 1% sikker?


25. aug 2011 kl 16:12

avatar

Jens Krabbe

Re: Pragmatisk holdning

Det er jo kendetegnende for hvordan I arbejder: Svejs først og design bagefter.

Hmm. Jeg tror nok at d'herrer CS er uenige i dette. De tænker sig faktisk om før de bygger noget. Både bevidst og ubevidst.

Medgivet at jeg var lidt fri i mit ordvalg. CS tænker sig faktisk meget grundigt om: De bruger faktisk alle de frivilligt tænkende mennesker på denne blog til at hjælpe dem med at tænke sig om, men ikke nødvendigvis hver gang i den rækkefølge. Var der ikke en "vi har sat gang i et sideprojekt, som vi snart vil afsløre"? :-) At det så ofte bygger på drømme, overvejelser og skitser som vonB lavede i vinters og først nu pludselig får ben at gå på fordi tiden og de involverede er moden til det, er en anden sag.
Min pointe var, at CS arbejder meget pragmatisk, og tilgangen til sikkerhed er præget af samme holdninger.
I forhold til hvordan andre (især raket-) virksomheder typisk kræver tonsvis af dokumentation og sporbarhed for hver lille ændring, så er CS arbejdsmetoder med lemfældig omskrivning befriende tættere på "skyd først og spørg bagefter": Hellere bruge det meste af energien på at bygge og forsøge sig frem end på tung dokumentation og forudgående designtegninger.
Tilgangen til sikkerhed må gerne være den samme: Lad os se, om det ser ud til at virke fornuftigt i de fleste tilfælde, fremfor at bruge energi på at lave tunge beregninger og kilometervis af dokumentation for, at det burde virke.
Ikke at det er uinteressant at beregne effekter og konsekvenser, men de begrænsede resurser i CS er sjovere at anvende på at få bygget og affyret isenkram.


25. aug 2011 kl 17:36

Troels Gripping

sikker

tak for endnu en dejlig blog Peter.

Sikkert er det at der er rigtigt mange der tager sikkerhed for givet i deres bil.
De selv samme mennesker er ret overbevist om at det er langt mindre sikkert at flyve, specielt i de små/mindre privat fly (med 4 sæder).
hvad endnu mere underligt er at største delen af dem der tror flyving er farlige end bilen, er overbevist om at Svæveflyvning er endnu mere farligt end flyvning.

-Og jeg kender det fra mig selv, har tit hørt den, "at du tør flyve svævefly" det er da farligt.

Kigger Vi på sikkerheden omkring bilen, så kan en hver lave noget på dem -og fuske lidt her og der, rammer man en anden behøves der ikke noget check up på det.
-Ved start af bilen er der meget få der faktisk udføre det som man skal i følge færdsels loven*. Bilerne er relativt simple, men ikke mere end en gammel Cessna (privat maskine)

Kigger vi på privatflyet, så skal alle ændringer godkendes, selv sædebetræk osv. Intet er overladt til tilfældigheder, og alt skal logges og bliver kontrolleret.
-inden start af privatfly er der en check liste man gennem går, for at sikre alt virker som det skal -det er jo rart at føle sig sikker på at det faktisk virker inden start, når man bevæger sig væk fra jorden (op ad)

Kigger man på svæveflyet, går man gennem de samme ting som på privatflyet, -her er der bare meget færer ting, bla er der ingen motor/tank/olie osv osv...

for både privatfly og svævefly, ud føre man et positivt ror check hvor man holder fast på ror fladen, mens man mærker efter om der er kontakt til roret på pinden (styre pinden/rattet)..

Hvornår har du sidst feks lige checket efter om der er lidt slør i dit Rat på din bil, set efter om dine lygter virker, lade være med at køre fordi der var for lidt luft i det ene dæk..... skiftet den pære i forlygten som har været sprunget en uge...

Sikkerhed er en sjov størrelse, alt efter hvor man er, til lands vand eller i luften..

Sikkerheden bliver størrer jo færer dele der er i fartøjet, KISS

Jeg føler mig kun helt sikker i et fartøj jeg selv har kontroleret, og ikke i min bil -føler mig langt mere sikker i et svævefly.



*Lygte check



25. aug 2011 kl 17:58

Michael Rangård

Re: Fortiden med nutidens viden...

Tommy Johansson

Jeg er ikke enig, for samtidig er man generelt blevet mere opmærksom på at farten dræber. Så det er bedre at lære folk nogle faste regler i stedet for de selv skal finde "deres grænse". Der findes utallige tilfælde hvor folk har kørt for stærkt fordi de følte sig sikre og derefter har mistet herredømmet over bilen...

Men jeg er nu også lidt usikker på om jeg forstår dig rigtig? Lå jeres egen grænse under den lovlige grænse? For det lyder mærkeligt at i blev tvunget til at køre hurtigere end i havde lyst til... Det er jo normalt at man skal nedsætte hastigheden i f.eks. glat føre...


25. aug 2011 kl 19:34

avatar

Lars Grønnegaard

Chancer og risici

Vi er forbavsende inkonsistente i vores vurdering af statistiske størrelser: De selv samme personer som synes at chancen for at vinde i lotto er stor nok til at blive ved med at kaste penge efter det år efter år, selvom det er totalt håbløst, synes at risikoen ved at ryge er lille nok til, at de tør satse livet på det.
Jeg tror ikke at man kan man forvente nogen form for fornuftig kollektiv stillingtagen på basis af statstik!


25. aug 2011 kl 19:47

Peter Lykke

Re: Sikkerhed og procenter

Enten er man sikker ellers er man ikke.

så vil du lige så gerne deltage i noget der 99% sikker som 1% sikker?

Du taler udenom. Når nogen siger, at noget er 99% sikkert, så ændres spørgsmålet straks til om vedkommende er troværdig.

Statistik handler om store tal. Hvis du har en population på 1 så er statistik irrelevant.

Anekdote: Jeg havde engang en chef der plejede at udtrykke sig i procenter. Han var 90% sikker på det og 75% sikker på det. Og han fik altid ret. Når resultatet blev et andet end det han havde forudsagt med "90% sikkerhed", så var det jo altid på grund af de sidste 10 %, og dermed var hans oprindelige udsagn jo korrekt... Han var heldigvis en mand med humor, ellers havde jeg ikke holdt ret længe...


25. aug 2011 kl 21:29

Peter Gotthardsen

indstilling og sikkerhed

Sikkerhed i procenter, er tal på et stykke papir.
Som raketbygger er sikkerheden at gøre sit bedste og være ærlig om fejl.
Beregningerne på at en opsendelse går helt som planlagt, er som beregningerne på lotto.
Der er 50% chance, enten vinder man ellers gør man ikke.
Hvis alle gør deres bedste virker tingen, sjovt nok finder man næsten altid en menneskelig årsag til fejl.... når den ikke gør.
Gør jeres bedste, afprøv alt og jeg vil gerne stille op som testdukke.

OG bliv ved med at inspirere os alle!


26. aug 2011 kl 10:46

Niels Foldager

Re: Pragmatisk holdning

Jens Krabbe:

Min pointe var, at CS arbejder meget pragmatisk, og tilgangen til sikkerhed er præget af samme holdninger.

Jeg er ikke enig med dig. Vi er ikke pragmatiske mht. sikkerhed. Vi erkender blot, at raketter indebærer farer, som heller ikke vi kan gardere os 100% imod, selvom vi gør, hvad vi kan indenfor de muligheder, vi har.

Vi både designer og beregner før vi bygger, hvis det kan belyse et sikkerhedsmoment. Andre gange må der fysiske eksperimenter til for at bekræfte beregningerne. Typisk trykprøvning af tanke eller materialers trækstyrke. Sprængpladerne til LOX-tanken er f.eks. udført af samme stykke plade, hvor hver 2. stykke er taget ud til styrketest.


26. aug 2011 kl 12:52

Tommy Johansson

Re: Fortiden med nutidens viden...

Det der blev gjort på de sidste kurser for at lære hvordan køretøjet opføre sig når det skrider over forhjulene,så starter man med en hastighed på 10 Km/t og arbejder sig op til den hastighed der er foreskrevet i studie materialet, typisk 30Km/t. hvilket vil sige at alle har lært at bringe køretøjet under kontrol ved 30 Km/t, men intet om hvorledes og hvor hurtigt det går galt med 50 Km/t.
Det giver en falsk tryghed,for man har jo lært at køre sikkert i glatføre.
Det første på Ring Djursland, startede vi med den hastighed vi normalt kørte med, og kom ud i gruset gang på gang, FOR VI KUNNE IKKE STANDSE,
Det var et kursus for Rutebil,Turistbus og Erhvervs chauffører, og kravet var at man havde kørt stor bil minimum 5 år.Vi lærte at vi kørte for stærkt, og hvilken tegn vi skulle mærke;føle og høre når vi kørte og det begyndte at blive glat.Vi fik ikke så mange timer på banen men på vaskepladsen fordi hver gang vi røg i gruset skulle hjul og bæk rengøres for grus og småsten så vi ikke ødelagde banebelægningen. VI LÆRTE AT DET IKKE ER SIKKERT AT KØRE 50 Km/t når det er isglat.At det går 10-15 gange hurtigere med at miste kontrollen når det er glat.At en øget hastighed giver 3-5 gange længere standse længde når der er islag.MEN vil lærte IKKE at bringe køretøjet under kontrol med 30 Km/t,for så langsomt er der jo ingen der køre, selv om det er glat og det er den hastighed man er tryg ved.


26. aug 2011 kl 13:15

Tommy Johansson

@kurt christensen

Det kommer an på så meget, men jeg vurderer altid om det jeg gør er sikkert.
Lad os tage et eksempel: Russisk roulette!!!!
Forudsætninger:
Tromlerevolver med 10 kamre.
MTBF 1.000.000 aftræk
Ingen fejl tidligere

Første forsøg:nr 999.999 aftræk 1 kamre fyldt
Andet forsøg: nr 1.000.000 aftræk 9 kamre fyldt
Tredje forsøg: nr 1 aftræk 1 kamre fyldt

Statistisk skulle jeg vælge Andet forsøg,for der er muligheden over 51% for ingen skud. men hvis det var de eneste valgmuligheder kunne jeg ligeså tage et som tre.
Min vurdering er at ingen af de tre mugligheder er inden for min sikkerheds præference, derfor ville jeg ikke spille det spil.


02. sep 2011 kl 23:30

Anton Sølvsten

Fortidens bedrifter

Jeg har altid undret mig over fortidens forsøg på at finde nordvest passagen.
Hvad fik folk til at ofre liv og store summer på at finde noget de ikke vidste eksisterede, og det med viden om at flere forgående forsøg var gået grummeligt galt?

Må svare til at fylde hundrede astronauter i en raket og sende dem mod mars, og lade hele missionens suces afhæng af om de finder vand deroppe... Og det vel vidende at flere forgående "ekspeditioner" var gået tabt uden at man var sikker på hvorfor!

Måske de ikke var så gode til det med procentregning den gang?


02. sep 2011 kl 23:30

Anton Sølvsten

Fortidens bedrifter

Jeg har altid undret mig over fortidens forsøg på at finde nordvest passagen.
Hvad fik folk til at ofre liv og store summer på at finde noget de ikke vidste eksisterede, og det med viden om at flere forgående forsøg var gået grummeligt galt?

Må svare til at fylde hundrede astronauter i en raket og sende dem mod mars, og lade hele missionens suces afhæng af om de finder vand deroppe... Og det vel vidende at flere forgående "ekspeditioner" var gået tabt uden at man var sikker på hvorfor!

Måske de ikke var så gode til det med procentregning den gang?


02. sep 2011 kl 23:44

Lars Tørnes Hansen

Re: Fortidens bedrifter

Det er vel egentligt meget simpelt.

Folk der tog på de ekspeditioner var indforstået med risikoen for at betale den højeste pris - deres liv.

Det er ret symptomatisk for vores samfund i dag at det ikke må være en risiko ved noget som helst.
Det er li'som at de kvindelige værdier har taget alt for meget overhånd (min mening).
Det er ikke rigtig helt forstået at der er en risiko ved alt her i verden.

Livet er farligt, man dør af det! (før eller siden).


02. sep 2011 kl 23:50

kurt christensen

Re: @kurt christensen

Det kommer an på så meget, men jeg vurderer altid om det jeg gør er sikkert.
Lad os tage et eksempel: Russisk roulette!!!!
Forudsætninger:
Tromlerevolver med 10 kamre.
MTBF 1.000.000 aftræk
Ingen fejl tidligere

Første forsøg:nr 999.999 aftræk 1 kamre fyldt
Andet forsøg: nr 1.000.000 aftræk 9 kamre fyldt
Tredje forsøg: nr 1 aftræk 1 kamre fyldt

Statistisk skulle jeg vælge Andet forsøg,for der er muligheden over 51% for ingen skud. men hvis det var de eneste valgmuligheder kunne jeg ligeså tage et som tre.
Min vurdering er at ingen af de tre mugligheder er inden for min sikkerheds præference, derfor ville jeg ikke spille det spil.

du er ikke god til statistik og dens anvendelsesmuligheder, hvert nyt forsøg er jo netop et nyt forsøg, men hvis du vidste du skulle trykke hundrede gange?


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.