Telefonkvaler

Af Poul-Henning Kamp,  lørdag 20. aug 2011 kl. 17:00

Jeg skrev en passent i mit forrige indlæg at telefoner idag forbinder mennesker i stedet for som tidligere hvor de forbandt steder.

Det er naturligvis en grov forsimpling og hvad værre er, det repræsenterer en fejlagtig opfattelse af det potientielle marked.

Alle her i husstanden har hver en mobiltelefon, men vi har stadig en fastnet-telefon fordi vi føler et behov for at kunne ringe til "hvem der nu lige er hjemme." Underforstået i dette behov, er det svagt luxuriøse krav at man ikke skal forcere for mange trapper for at svare denne "telefon til huset".

Dette udelukker anvendelsen af en mobil-telefon til huset, for der er ikke noget der blot lugter af den nødvendige disciplin til at huske altid at have den i nærheden.

Dermed er mit operatørvalg indskænket ganske drastisk, der er sådan set kun TDC og Stofa at vælge imellem her i byen og ingen af dem er specielt billige eller rimelige.

Men der er en tredje mulighed, der findes på markedet såkaldte "GSM-gateways" der klisterer en GSM mobil på en analog telefon.

De fleste af dem sælges til exorbitante priser af firmaer der sælger alarmer og overvågning, men de dukker op enkelte steder til mere rimelige priser nu, f.eks denne fra IPshop.

(Nogen der har erfaringer at dele om sådanne gateways ?)

Jeg behøver ikke engang at gå op og finde TDC regningen for at gennemskue at den kan tjene sig selv hjem på stort set ingen tid med et passende valg af mobil-abbonement.

Hvis læseren nu undrer sig over at ingen af mobilselskaberne tilbyder et sådant produkt for at få skovlen under TDC's fastnetmonopol, kan jeg oplyse at det skyldes deres aldeles lukrative overtaksering af opkald fra mobil til fastnet.

Hvis vi havde en Teleminister med blot en smule drive, ville den kunstige skelnen imellem fastnet og mobil i taksthenseende blive fjernet og helt fri nummerportabilitet blive gennemført med tvang, så folk kunne flytte deres fastnet-nummer til hvilket teleselskab de end lystede.

phk



20. aug 2011 kl 19:30

Lars Christoffersen

hmmmm

Jeg er så heldig at have fiber fra Waoo/SEAS-NVE og telefonen er "gratis" inkluderet! Hvorfor laver du ikke bare en IP-telefon (via din Stofanet forbindelse) og skrotter TDC abo?
Bortset fra det er det jo en ret smart måde at lave sin mobil om til en "trådløs" hjemmetelefon :-)


20. aug 2011 kl 21:35

stig per andersen

Telefonkvaler

Hvem kan dog finde på, at ringe til familien på "negerknoglen"?

Det koster en formue med TDC i området - Har forsøgt at forklare de gamle fruer om fordelen ved mobil; men disse er fra 70 til 95 i alder ...Prisen
er:

http://privat.tdc.dk/telefoni/...net/

Kors hvor TDC tørrer røven på de gamle - hvorfor er der ingen der har opfundet en "negerknogel" (det var farven i de gode gamle dage), og lad knoglen være en fastnet/mobiltelefon med de besparelser, det vil betyder for de ældre m.fl.?


20. aug 2011 kl 21:39

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Telefonkvaler

hvorfor er der ingen der har opfundet en "negerknogel" (det var farven i de gode gamle dage), og lad knoglen være en fastnet/mobiltelefon med de besparelser, det vil betyder for de ældre m.fl.?

Du mener sådan en ?

http://www.sparkfun.com/produc.../287

Historien:

http://www.sparkfun.com/tutori...s/51


20. aug 2011 kl 22:26

avatar

Søren Schrøder

Yndlingsnummer

Her I huset har vi også "hustandens telefon" - udover vores mobiler. Det er rart at kunne ringe til "den der er hjemme", istedet for at skulle igennem en liste af telefonsvarere, inden man rammer den der er hjemme - efterfulgt af de obligatoriske "jeg kan se at du har ringet"-opkald.
Men fastnet til husets telefon er for dyrt, så her i huset har vi valgt "yndlingsnummer", som i princippet blor er et uncondotional forward af det gode gamle fastnetnummer til husets mobil.

http://www.telenor.dk/privat/k...aspx

Disclaimer: jeg arbejder for Telenor, så jeg er ikke helt uden aktier i ovenstående link. Som jeg i parantes bemærket syntes er en smule for dyrt for et statisk entry i en telefonswitch.... men stadig billigere end alternativet.




20. aug 2011 kl 22:47

avatar

Erik Cederstrand

IP-telefon?

Er jeg den eneste, der ikke kan gennemskue, hvorfor du ikke bare får et IP-telefonabonnement? Du får et fastnetnummer, og jeg går ud fra, at du har en ledig port i en switch at slutte den til i hjemmet. Én på hver etage, hvis børnene nægter at forcere trapperne.

Ellers laver du bare en app til din mobiltelefon, der kommunikerer med resten af husstandens mobiler og fortæller dig, hvor de er, inden du overhovedet ringer.


20. aug 2011 kl 23:00

stig per andersen

Re: Yndlingsnummer

Var det ikke billigere med et taleabonnement, hvor man ikke ringede andre op?

Måske kun et par kroner om måneden ..


20. aug 2011 kl 23:05

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: IP-telefon?

Er jeg den eneste, der ikke kan gennemskue, hvorfor du ikke bare får et IP-telefonabonnement?

Bygningen har et meget specielt IP net og ikke mindre specielle firewalls og det gør IP telefoni en anelse upraktisk.


20. aug 2011 kl 23:09

stig per andersen

Re: Telefonkvaler

Hej P-HK

Jeg har ledt og ledt, men jeg mener at Kirk tilbage i 80'erne lavede en telefon, hvor tastaturet var "underbøjet" mens "knoglen var "overbøjet" - en meget populær telenfon.

Min lillebroder lavede en sådan til JTAS i Aalborg tilbage i cirka '88 for det astronomiske beløb kr. 75 i marcipan og det hele. At han senere blev konditor ud over sin bagermestertittel som 19 årig kan man ikke tage fra ham ...


20. aug 2011 kl 23:54

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Telefonkvaler


Jeg har ledt og ledt, men jeg mener at Kirk tilbage i 80'erne lavede en telefon, hvor tastaturet var "underbøjet" mens "knoglen var "overbøjet" - en meget populær telenfon.

Kirk DK80: http://www.qvotrup.dk/Telefon/....htm


21. aug 2011 kl 08:41

Søren Vanggaard Jensen

Gateway

Jeg har erfaring med den gateway der nævnes i indlægget.

Den fungerer meget fint som ekstra bylinie. Der medfølger ikke den store dokumentation, så det er lidt bøvlet at finde frem til timerindstillinger, PINkode ved opstart mv. Du skal i øvrigt ikke forvente klartone.

Funktionen er enkel. Løft røret, indtast nummeret... Når gateway'en ikke har hørt nye DTMF i et par sekunder sendes hele nummerstrengen.

Gateway har iøvrigt den forden at der ikke indblandes 3G. Det er en kæmpe fordel når 3G er ustabil, som den jævnligt er i mit område.


21. aug 2011 kl 09:39

avatar

Steen Eiler Jørgensen

Re: IP-telefon?

Er jeg den eneste, der ikke kan gennemskue, hvorfor du ikke bare får et IP-telefonabonnement?

Bygningen har et meget specielt IP net og ikke mindre specielle firewalls og det gør IP telefoni en anelse upraktisk.

Har selv et lignende problem. Husets internetforbindelse er arbejdsgiverbetalt (Telenor), men arbejdsgiver ønsker ikke regning for privat IP-telefoni slået sammen med regning for internetforbindelse. Og Telenor er ikke i stand til at splitte regningen i to dele, én for internetforbindelsen og én for IP-telefonien; de påstår faktisk, at det er "fysisk umuligt" ;-)

Jeg har derfor set mig nødsaget til at købe min IP-telefoni andetsteds, og den derfra leverede SIP-adapter er selvfølgelig ikke kompatibel med den fra Telenor leverede router, der ikke kan forny portnumre til SIP-adapteren, hvorfor IP-telefoniforbindelsen jævnligt går død. Problemet løses med genstart af router, men vi lægger ikke mærke til det, før nogen ringer på en mobil og fortæller os, at vores IP-telefoniforbindelse er i uorden.

Det er godt nok træls! Så træls, at vi jævnligt overvejer fuldstændig at droppe IP-telefoni...


21. aug 2011 kl 09:55

Tom Paamand

VoIP funker bare...

Jeg har aldrig fattet, at "fastnet" bliver kaldt dyrt. Min fastnet har været en VoIP i årevis, siden jeg blev en af de første kunder hos Musimi. Heldigvis har mange af mine venner også fastnet, så vi kan snakke i timevis for småpenge, i forhold til de tunge priser mellem forskellig mobil-operatører. Ikke mindst på udlandsopkald er priserne råbillige.

Musimi er fortsat et nørdet foretagende, men har nu en mere almindelig storebror kaldet Telio. Og leverer fine opkaldsoversigter, og selvstændige regninger, uafhængig af hvilket net, samtalen i øvrigt foregår på. Bundet til nettet med en lille adaptor og med ledninger rundt til flere telefoner, så den kan tages rundt omkring på gammeldags vis. Det kører bare...


21. aug 2011 kl 11:48

Tommy Vestermark

Den nemme og oplagte løsning

Den oplagte løsning er at skifte til IP-telefoni og så blot at forbinde husets eksisterende fastnet installation til en IP-adapter ved monopolstikket. Det er den løsning de fleste bredbåndsudbydere tilbyder "out of the box" til eksisterende fastnetkunder - inklusive TDC!

Har selv ADSL ved Telenor men IP telefoni ved FONET. Routeren fra Telenor har IP adapter indbygget, men skal dog "hackes" lidt for at ville håndtere IP telefoni fra andre udbydere end Telenor.

Med IP telefoni kan du tilmed få det til at ringe på din mobil, når der bliver ringet til dit fastnetnummer. Det kræver blot en SIP klient på mobilen og flere lokalnumre ved din udbyder.


21. aug 2011 kl 14:01

Claus Bruun

FONET

Jeg bruger også FONET og det spiller bare - ville egentlig bruge musimi, men de stoppede for portering af fastnummer. Humlen er at FONET kører ovenpå et vilkårligt IP net og faktureres separat og er billigt. Jeg har valgt at sætte VOIP boksen på sit eget ben på firewallen og det spiller fint, men boksen burde kunne køre via NAT etc. Jeg kører ikke med FONET's egen boks, da jeg har ISDN på indersiden...


21. aug 2011 kl 16:39

Benny Olsen

Gratis og næsten gratis.

ville egentlig bruge musimi, men de stoppede for portering af fastnummer.

Så tager du bare en nummer, det koster ikke noget at tage et nummer i brug, og derefter 15kr om måneden.

En anden fidus er at når der ikke er penge på kontoen er 6cifrede numre (6cifrede numre er interne Musimi til Musimi) gratis, dvs lav en ny konto, undlad at sætte penge ind, opret et par numre og sæt dine ata på f.eks en her og en i Polen, Norge, eller hvor du måtte have behovet, du betaler kun for issenkrammet, ingen abonnementer, ingen opkaldsafgifter, og ingen samtaleafgifter.

Hvis man sætter sin ata på et modem fra 3, så har man gratis telefoni til egne numre i Danmark og Sverige ala mobiltelefoni, ringer du fra hytten i Sverige til Dansk fastnet må du dog bløde 10øre i minuttet, og så er der jo også det månedlige internet abonnement til 3, men du skal jo alligevel have et eller andet, det er stadig meget billigere end TDC priser.


21. aug 2011 kl 16:52

Benny Olsen

Re: IP-telefon?

og den derfra leverede SIP-adapter er selvfølgelig ikke kompatibel med den fra Telenor leverede router

Slå SIP-ALG fra på Telenor routeren, det er ikke med i det grafiske interface, men findes i comand line mode, eller køb selv en router der kan det du vil, de er ikke særlig dyre.


21. aug 2011 kl 18:17

Claus Bruun

Re: Gratis og næsten gratis.

Så tager du bare en nummer

Nej, pointen er jo netop, at man vil beholde sit velkendte nummer.


21. aug 2011 kl 20:33

Benny Olsen

Re: Gratis og næsten gratis.

Så tager du bare en nummer

Nej, pointen er jo netop, at man vil beholde sit velkendte nummer.

point taken, jeg valgte i sin tid at tage et nyt nummer, i første omgang for at teste om det var godt nok, og så lukkede de pludselig for indportering, men der er jo mening med galskaben, en indportering koster selskabet pænt over 1.000kr, og for et selskab som da jeg skiftede til dem kostede 7,50kr om måneden og en samtaleafgift på 8øre til øvrige selskaber og det dobbelte til de fleste steder i udlandet, i dag koster det 15kr om måneden og 10øre i minuttet, og f.eks 18øre i minuttet til Gran Canaria, for indland beregnes prisen løbende, ikke som de fleste der tager hele taksten for et påbegyndt minut, og uret startes først når samtalen er etableret, dvs når modtageren afløfter røret.

Fri indportering vil betyde at eksisterende kunder skal subsidiere nye kunder gennem højere takster eller høje måneds eller kvartalsafgifter, og så er det ikke længere et gør det selv discount selskab, dem der ønsker det kan jo skifte til ejeren af Musimi, Tellio, der kan de indportere og få telefon support til billige priser.


21. aug 2011 kl 22:01

Kim Andersen

Fonet virker.

Jeg har som andre i denne tråd også Fonet.dk.
Jeg droppede TDC fastnet for 4 år siden da mine samtaler på fastnet var mindre end det månedlige abonnement....
Nu bruger jeg for noget der ligner 100kr i kvartalet, hvor jeg selv "tanker op" når behovet er der.
Jeg fatter ikke hvorfor man vil betale et gebyr til TDC for at have en tlf stående, uanset om den bliver brugt eller ej. Betal kun for dit forbrug.

Jeg købte min egen router, hvor jeg har mulighed for at benytte analoge telefoner, så ingen dyre IP-foner her.
Jeg har endda to linier på abonnementet hos Fonet, så der kan ringes til og fra to forskellige telefoner på samme tid, og når de så er tilknyttet et par trådløse dect stationer er der ingen undskyldning for ikke at nå den nærmeste. (Vi har fire håndset at vælge imellem.)

Og Fonet porterer selvfølgelig dit gamle nr.

PS: Har ingen aktier i Fonet, men er stærkt imod TDC's stadige monopol på kobberet.


22. aug 2011 kl 08:45

Simon Kongsted Hansen

Re: Den nemme og oplagte løsning

... Routeren fra Telenor har IP adapter indbygget, men skal dog "hackes" lidt for at ville håndtere IP telefoni fra andre udbydere end Telenor....

Tommy: Er det noget det findes en "vejledning" til?
Jeg har forespurgt hos Telenor - Og det må/kan man selvfølgelig ikke :o)

Bruger selv musimi på en Cisco SPA921

//Simon


22. aug 2011 kl 10:15

Lars Juul

Re: VoIP funker bare...

Bundet til nettet med en lille adaptor og med ledninger rundt til flere telefoner, så den kan tages rundt omkring på gammeldags vis. Det kører bare...

Hmmm..... det afhænger vist af grejet. Vi bruger IP-telefoni i udlandet, så vi har et dansk nummer med landstakst hvis familien vil i kontakt med os. Ydermere er der flatrate til europæiske fastnetlinjer.

Jeg har en SIP-adapter, en Sipura SPA-3000, der bogstavelig talt har hundredevis af parametre, der oven i købet er skidt dokumenterede. Den har kørt nogenlunde stabilt siden 2005 (kun én genstart per måned), for nylig er det dagligt, at den bryder ned.

Er der andre SIP-adaptere der kan integrere fastnet og IP-telefoni som er mindre tunge at danse med?


22. aug 2011 kl 11:37

Jakob Barfod

Driftssikkerhed

Søren Vanggaard Jensen skrev:

Jeg har erfaring med den gateway der nævnes i indlægget.
[...]
så det er lidt bøvlet at finde frem til timerindstillinger, PINkode ved opstart mv. Du skal i øvrigt ikke forvente klartone.

og Lars Juul skrev:
Jeg har erfaring med den gateway der nævnes i indlægget.
[...]
Jeg har en SIP-adapter, en Sipura SPA-3000, der bogstavelig talt har hundredevis af parametre, der oven i købet er skidt dokumenterede. Den har kørt nogenlunde stabilt siden 2005 (kun én genstart per måned), for nylig er det dagligt, at den bryder ned.

Jeg bor et sted så langt fra den nærmeste mobilmast og nærmeste telefoncentral med en DSLAM, at hverken mobiltelefoni eller ip-telefoni er relevant for mig. Med ovenstående citater in mente er det nemlig værd at tænke over driftsikkerheden af den løsning, der vælges. Selv om analog telefoni kan virke som en teknologisk anakronisme, har den dog (mindst) een indlysende fordel: Den er forbløffende driftsikker. Anvendeligheden (og WAF'en(!)) falder forbløffende hurtigt, hvis din telefon ikke virker 100 gange ud af 100. Den ene gang ud af 100, hvor man ikke kan ringe op eller hvor samtalen falder ud, vil være noget, der får mange til at skrotte løsningen: Din hjemmetelefon skal virke. Hver gang!

Når det er sagt, har jeg selv overvejet setup'et, og når PHK skriver,

at ingen af mobilselskaberne tilbyder et sådant produkt

så er det ikke helt rigtigt. "3" har (i hvert fald tidligere) haft en WWAN router fra Huawei i sortimentet, hvor der også var analog udgang (og den virkede fint, vi afprøvede med et SIM-kort, hvor der kun var tale-abonnement på og ingen data). Jeg har også for nylig set en tilsvarende i en Telenor-butik, da jeg spurgte specifikt efter den!

--
Jakob


22. aug 2011 kl 13:00

Claus Hillker

Re: VoIP funker bare...



Jeg har en SIP-adapter, en Sipura SPA-3000, der bogstavelig talt har hundredevis af parametre, der oven i købet er skidt dokumenterede. Den har kørt nogenlunde stabilt siden 2005 (kun én genstart per måned), for nylig er det dagligt, at den bryder ned.

Min SPA-etellerandet er også ved at være ustabil - tror bare det er almindelig ælde af vitale strømforsyningskomponenter.... Den er fra 2007, og har derfor passeret de 30K timer i drift - tror ikke man skal forvente mere - den er jo ikke ligefrem kold at mærke på.


22. aug 2011 kl 13:21

Ole Kaas

Mobil eller IP

Ønsker man at gå mobilvejen med et apparat der er klodset nok til at det ikke (nemt) forsvinder fra sin vante plads, kan man tage et kig på f.eks Jablocom eller Santok. Begge udmærker sig ved at have batteri ombord - så de virker selv om der skulle være strømafbrødelse (eller man kan slæbe dem med i haven eller i sommerhuset). Jablocom kan også bruges af oldemor selv om hun har både stær og hinkeruder. Jeg har ingen erfaringer med GSM-analoge adaptere. Men jeg vil formode at de kan have de samme problemer med ekko afh. af hvad analogt udstyr man tilslutter og om impedans osv. er sat korrekt. Som analoge adaptere til IP, kan de nok heller ikke drive mere end én telefon. Så ikke noget med blot at tilslutte den analoge adapter til husets teleinstallation med 17 telefoner - og glem alt om at at få god gammeldag udendørsklokke til at virke på sådan en :)

Vælger man en IP løsning med analog adapter, er en PAP2T et udmærket valg - den kan meget til prisen og gør det godt. Den virker utrolig godt sammen med f.eks Siemens Gigaset og Beocom telefoner. Hvis man har en analog telefon af fornuftig kvalitet, kun tilslutter én telefon pr. udgang og anvender den medfølgende ledning på 1,5 meter, har man et godt udgangspunkt for et godt resultat.

Mht. Internet routere, er der en del faldgruber - ingen fuld nat understøttelse, "smarte" features til at "hjælpe" voip pakker osv. Zyxel har oftest SIP ALG slået til - det skal slåes fra. Har man Fullrate, kan man ringe til deres support og bede dem slå det fra. Har man Telenor, er det nemmest at gøre det selv via telnet. De små Zyxel fra Telenor har iøvrigt en tendens til pludselig ikke at ville route pakker til/fra voip udbyderen efter nogle dage (genstartes for at virke igen). Nogle netgear (og opasia) virker fint med én telefon - men tilslutter man en mere i netværket, er der ingen af dem der virker. WS2000 fra Fullrate har iøvrigt en tendens til at "spise" nogle af datapakkerne. Det udmønter sig at der sagtens kan etableres en samtale - men efter et minut eller to bliver den klippet. Draytek har noget DOS detection - der tror den bliver angrebat af voip serveren... Sonicwall - glem alt om at få den til at virke.

Eksempel der virker: Er du begavet med kombineret router/modem fra din udbyder, så ring til deres support og få dem til at ændre konfiguration så den kører bridgemode (den bliver degraderet til modem). Skift udbyder hvis ikke de kan. Tilslut en Mikrotik RB750G router.

/Ole


22. aug 2011 kl 13:35

Jakob Barfod

Om analoge telefoner

Ole skrev:

Som analoge adaptere til IP, kan de nok heller ikke drive mere end én telefon. Så ikke noget med blot at tilslutte den analoge adapter til husets teleinstallation med 17 telefoner - og glem alt om at at få god gammeldag udendørsklokke til at virke på sådan en :)
I en anden anledning korresponderede jeg med denne her gut i Chicago, der ved rigtig meget om analog telefoni:

http://www.sandman.com/

og, som han sagde:
"ISDN-adaptere, VOIP-adaptere o. lign. gør, hvad de kan for at ligne en gammeldags telefoncentral set fra telefonens side. De er bare ikke særligt gode til det."
Så han lever bl.a. af at sælge dimser, der kan booste "Ring Voltage", "Loop current" og hvad ved jeg. Med andre ord: Det mest elegante ville selvfølgelig være at installere en GSM-analog-adapter i monopolskillepunktet, som Tommy Vestermark skriver. Der skal bare ikke så meget til, før det ikke virker - og det er ærgeligt, når en af fordelene ved den gammeldags analoge model er, at man kan have flere apparater koblet parallelt på samtidig - og endda tale i flere af dem på samme tid!

--
Jakob


22. aug 2011 kl 13:43

Benny Olsen

Re: Driftssikkerhed

Når det er sagt, har jeg selv overvejet setup'et, og når PHK skriver,
at ingen af mobilselskaberne tilbyder et sådant produkt

så er det ikke helt rigtigt. "3" har (i hvert fald tidligere) haft en WWAN router fra Huawei i sortimentet, hvor der også var analog udgang (og den virkede fint, vi afprøvede med et SIM-kort, hvor der kun var tale-abonnement på og ingen data). Jeg har også for nylig set en tilsvarende i en Telenor-butik, da jeg spurgte specifikt efter den!

Jo, Huawei boksen har port til en analog telefon, den har jeg ikke prøvet, min datter har LAN porten videre til en Fritzbox som bruges som ata for en alm trådløs telefon.

Hvis man ønsker det kan en af portene sættes til dial out eller viderestilling, så du ringer fra din mobil til Fritzbox taster nummerkoden og Fritzbox stiller dig videre som billigt fastnet nummer, det kan hurtigt betale sig ved udlandskald, det ærgrer mig faktisk at jeg aldrig har brug for det.


22. aug 2011 kl 13:46

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Om analoge telefoner

Ole skrev:
Som analoge adaptere til IP, kan de nok heller ikke drive mere end én telefon.

På kvalitetsprodukter er angivet antallet af "ringers" de kan drive, nogen gang med den uforklarede forkortelse "REN"


22. aug 2011 kl 14:01

Benny Olsen

Re: Om analoge telefoner

når en af fordelene ved den gammeldags analoge model er, at man kan have flere apparater koblet parallelt på samtidig - og endda tale i flere af dem på samme tid!

Jeg mener standarden for sådan en port er at den skal kunne trække tre enheder parallelt, vores telefoner er konfigureret så stuen og førstesalen ringer parallelt, men ført på hver sin port så samtalen går til den der først afløfter røret, jeg kan altså starte eller modtage en ny separat telefon samtale på førstesalen uanset om konen stadig taler på telefonen i stuen, med andre ord kan jeg multi-registrere mit telefonnummer.


22. aug 2011 kl 14:04

Jakob Barfod

Re: Om analoge telefoner

PHK skrev:

Ole skrev:
Som analoge adaptere til IP, kan de nok heller ikke drive mere end én telefon.
På kvalitetsprodukter er angivet antallet af "ringers" de kan drive, nogen gang med den uforklarede forkortelse "REN"

http://en.wikipedia.org/wiki/R...mber

--
Jakob


22. aug 2011 kl 14:21

Ole Kaas

Re: Om analoge telefoner

@Jacob:

Der skulle ikke være noget i vejen for 100% at emulere en analog telefoncentral - så du kan drive flere telefoner, klokker og bruge medhør på de øvrige apparater. Konklusionen er nok at de gængse adaptere er "bedst til prisen" ud fra laveste fællesnævner. Der var også engang hvor man kunne løfte røret af inden man smuttede over til noboen til bridgeaften - så kunne man hos noboen løfte røret af og høre om ungerne var gået til ro :o)

@PHK

Så hvis man har kvalitetsaparater er sagen jo ligetil - så er det kun "fuglereden" af ledninger rundt i huset til at stoppe festen :) Det smarte med ledninger at at de kan vikles, bundtes og snøres hvis de er for lange - gerne sammen med (lys)netledning osv ;)


22. aug 2011 kl 16:12

Lars Juul

Re: Om analoge telefoner

Ole skrev:
Som analoge adaptere til IP, kan de nok heller ikke drive mere end én telefon.

På kvalitetsprodukter er angivet antallet af "ringers" de kan drive, nogen gang med den uforklarede forkortelse "REN"

Hos os driver den en DECT-basestation. Så burde de fleste (små) husstande også være dækket ind. Alternativt (hvis min bedre halvdel optager linjen) bruger jeg en SIP-app på min mobiltelefon via wi-fi, og omgår dermed SIP-adapteren.


22. aug 2011 kl 23:22

Tommy Vestermark

Opsætning af VoIP på Telenor Router

@Simon

Her er råt og usødet mit eget setup of VoIP på Telenor Zyxel P-2602HW-D1A:

I et terminalvindue:
>telnet 10.10.10.1 23023
>voice config signal index 1
>voice config signal domain 1 gw1.fonet.dk
>voice config signal serveraddress 1 gw1.fonet.dk
>voice config signal registeraddress 1 gw1.fonet.dk
>voice config signal userid 1 <brugernavn>
>voice config signal phonenumber 1 <brugernavn>
>voice config signal password 1 <password>
>voice config signal active 1 1
>voice config signal dumpCfg 1
>voice config signal save 1

I Web GUI
> Network > WAN > More Connections > Disable connection: VoIP

Router rebootes og forbindelse kontrolleres i Web GUI. Virker tilsyneladende mest stabilt, hvis routerens remote management via WAN slåes fra...


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.