Se computeranimation af Nordhavnsvejen
17. aug 2011 kl 09:41
Kun baner mellem Nord og Nordhavnsvej
Der er ingen baner mellem Hans Knudsens Plads og Nordhavnsvej, hverken den ene eller den anden vej. Hvad kommer det til at betyde? Og kan de laves senere når Havnetunnelen fuldender en ægte MotorRingvej 3 hele vejen rundt om København?
17. aug 2011 kl 10:21
Nordhavnsvejen går kun til Svanemøllen
Animationen er misvisende. Nordhavnsvejen er blevet afkortet, så den kun går til området omkring Svanemøllen St. efter en politisk beslutning om at spare.
17. aug 2011 kl 16:02
Re: Nordhavnsvejen går kun til Svanemøllen
Animationen er misvisende. Nordhavnsvejen er blevet afkortet, så den kun går til området omkring Svanemøllen St. efter en politisk beslutning om at spare.
Det er ikke helt korrekt. Københavns kommune har forpligtet sig til at anlægge den på nedenstående måde:
http://youtu.be/oVLj4otlxB8
Men man kan jo godt anlægge den således at en udvidelse ville komme til at se ud som på videoen ovenover.
17. aug 2011 kl 17:03
Hvad skal man tro ?
Der er ikke mindre end to videoer om dette i omløb !
Een der varer 1:16 og denne der varer 2:07.
Den korte tyder på "blot" at skulle gå under Østerbrogade / Strandvejen - den længere er vanskelig at se hvor ender ....
/ole
18. aug 2011 kl 13:44
Re: Nordhavnsvejen går kun til Svanemøllen
Under alle omstændigheder er det meningen, at Helsingørmotorvejen skal forbindes med Ring 2.
Det "uofficielle" link har en rute som ender ved Helgoland/Svanemøllen Station. Svinget er det nuværende kryds Strandvænget/Strandpromenaden.
På den "officielle" video kan man se Svanemølleværket i baggrunden og en lille holm modsat udmundingen. Mit bud er, at denne holm ligger ved Sundkrogen og passer med lystbådehavnen.
Men det ser ud som om at Nordhavnsvej ligger vinkelret på Svanemølleværkets skorstene og lystbådehavnen og dermed går ind mod Strandboulevarden. Det giver bare ingen mening.
18. aug 2011 kl 14:20
Afkørsel
Turen der vises i den "officielle" video viser også en afkørsel. Den kunne godt være ved Svanemøllen Station.
18. aug 2011 kl 15:00
Videoer
Så vidt jeg kan se er der 2 videoer på youtube; en kort http://www.youtube.com/watch?v...lxB8 og en lang http://www.youtube.com/watch?v...fsdo , de passer vel nogenlunde med figur 2.1 i: http://www.kk.dk/eDoc/Borgerre....PDF
kort "A1" og lang "A1+A2"
19. aug 2011 kl 15:19
Hmmm
... og så må man tilsyneladende overhale højre om i tunnellen ?
19. aug 2011 kl 15:23
Og ...
... hvis der kun skal køre tre-fire biler af gangen i tunnelen, er den vel ikke så nødvendig?
PS: Jeg støtter i øvrigt varmt en nordlig havnetunnel, men er SÅ irriteret over disse 'arkitekt-glansbilleder'













