Tyske energipriser kan sende Bayer ud af landet
Den tyske farmaceut- og kemikoncern Bayer advarer den tyske regering om, at de stigende energipriser i landet kan tvinge dem til at flytte dele af produktionen til udlandet.
Læs også
-
Prisfald og nyt fradrag gør solceller til guldrandet investering
-
Industrigigant: Irrationel teknologifrygt vil koste job i Vesten
Læs mere om
Dokumentation
Den tyske regerings beslutning om at udfase landets atomkraftværker inden udgangen af 2022 er med til skabe nervøsitet hos farmaceut- og kemigiganten Bayer. Firmaet truer med at flytte en del af produktionen til udlandet, hvis Tysklands energipriser bliver ved med at stige.
»Det er vigtigt, at vi fortsat er konkurrencedygtige i forhold til andre lande. Ellers vil et globalt firma som Bayer være nødt til at overveje en flytning af produktionen til andre lande,« siger Marijn Dekkers, direktør for Bayer, til det tyske magasin Wirtschaftswoche.
Tyskland har ifølge Wirtschaftswoche de højeste energipriser i Europa, og den førsteplads har man hos Bayer svært ved at se landet komme af med.
»Med de planer som den tyske regering har om at lukke landets atomkraftværker, så er det sandsynligt, at energipriserne vil stige yderligere i de kommende år. Det vil have store omkostninger for blandt andet vores kemiske afdelinger,« siger Christian Hartel fra Bayer til Ingeniøren.
Han vil ikke kommentere på, hvor meget priserne på energi skal stige i Tyskland, før Bayer vil flytte produktionen til andre lande.
Firmaet, der i sin tid opfandt aspirin, har mere end 35.000 ansatte i Tyskland. Til Wirtschaftwoche fortæller Marijn Dekkers, at man vil skære 4.500 job i den kommende tid – heraf 1.700 i Tyskland. Firmaet vil dog samtidig skabe 2.500 nye arbejdspladser i lande som Rusland, Kina, Indien og Brasilien.






