Space X i Ballerup ?
Af Peter Madsen ,
lørdag 06. aug 2011 kl. 23:27
Hvorfor er Danmark sådan et lille land ?
Spørgsmålet er ikke ment geografisk - eller på befolkning - jeg har bare sådan en irritation over Danmark - fordi vi selv når vi kompenserer for vores størrelse - faktisk er endnu mindre end vi er.
En debattør her på sitet gjorde mig opmærksom på at Honest John missilerne fra slutningen af 50érne måtte være Danmarks kraftigste raketter. Hvis ikke dem, så raketboosteren på Nike antiluftværns raketter fra næsten samme periode.
Et hurtigt check afslører at begge dele er gennem amerikanske produkter. Udviklet af amerikanere, opereret af amerikanere og leveret til Danmark som en slags fremskudt forsvar af en allieret uden penge på kontoen. Amerikanske officerer og teknikere over drager bare et af deres våbensystemer til os - men der er ikke så meget som et gram dansk noget som helst i de raketter. Vi havde ikke nogen større del i det design end en buschauffør har i busdesign.
I dag havde vi besøg af en pensioneret ingeniør fra flyvevåbnet - som kunne fortælle om dette værns kortvarige affære med trykdragter til flyvning i ekstreme højder. Han er født omkring 1930, men var knivskarp. Sagen luftvåben og trykdraget kan koges ned til at vi omkring 1967 havde to eller tre eksemplarer til brug i et gennem amerikansk jagerfly - F-104 Starfigther. De blev aldrig rigtigt operative ( dragterne ) og man indså at flyvevåbnet ikke rigtigt havde noget at lave over 50.000 fod.
Amerikanerne derimod flyver på samme tid luften tynd i SR-71 og U2 i ekstreme højder. Nå ja, i 1968 sætter Apollo 8 jo en slags højderekord - månen, højde - 350.000 km
Men vi har altså end ikke en trykdragt der kan holde en pilot i live i 15 - 20 km højde. Tanken om selv at have lavet den er mere fjern end månen - vi ville i bedste fald have fået nogen af den evige storebror der kan og vil tænke selv, US.
Nu vil alle sige - Peter for pokker - vi er et lille land ! Ja - men det er Sverige også. I Sverige udvikler man egne jagerfly. Man har flymotorfabrikker der laver raket motorer til Ariane. Man har i dette ikke ret meget større naboland, så meget mere Q-værdi pr persona. I Norge - der vidst nok er mindre end os - laver man hardcore raketdele til Ariane. Q-værdi er evnen til at tænke selv, selv udvikle ting og sager der batter på de hårde værdier - mach numre, teknologiniveau - rigtigt high tech industri.
Laver Svenskerne ikke deres egne atomreaktorer ? De er godt nok ikke supersoniske, men det er dælen dunrenme teknologi på et meget højt niveau.
Man kan muligvis forklare at vi ikke har en flyindustri - at vi i det hele taget ikke rigtigt er noget ud over underleverandør til dem der kan, tør og vil tænke selv - ved at vi er så bitte små i Danmark. Men forklaringen krakelerer altså når vi kikker bare lidt ud til vores Skandinaviske naboer.
Nogen af de førende inden for hybridraketter i dag skal faktisk findes hos Raufoss i Norge - jeg kender en raketingeniør der - og de udvikler altså selv hardcore raketteknologi. Der kommer ingen tegninger fra Lockheed, min ven har til opgave at tænke selv, at flytte grænser. Det er i Norge.
Vores ene drejebænk her i HAB er bygget i Sverige - hvorfor ikke i Danmark ? -
Nogen vil sige vi har en flyindustri - at vi laver hightech ting i Dk, men det gælder altså ikke hvis tankerne og ideerne er opstået hos Boeing eller Lockheed, eller et sted i Frankrig.
Man lærer flymekanikere at gøre nøjagtigt som foreskrevet fra McDonald Douglas - men hvem lærer vi at tænke nyt ?
Jeg kunne godt tænke mig at få forklaret hvorfor Space X, som er en privat virksomhed med ca. 1000 medarbejdere - ikke kan ligge i Herning og da slet ikke i København. Det er nemlig en del to - hovedstanden er i dag et udkantsområde - skal vi have lavet virkelig high tech svejsning - så skal vi til Smed Hansens vej i Lem, et sted i det jydske. Der kan de plasmasvejse. Her i København findes der muligvis nogen der laver noget industrielt på verdensplan - men inden for ting med Q-værdi tror jeg man skal lede længe.
Et eksempel kunne være B & W for ca. 100 år siden. Deres dieselteknologi var på den tid verdensledende - men i dag er det bare ikke i Hovedstaden det sner.
Globalt er vi udkant - de bitte små der altid holder med dem der ser ud til at vinde ( uanset om de er gode eller onde ) og lokalt er København udkant - alt hvad der var noget er enten lukket, eller flyttet langt fra hovedstaden.
Vi kan ikke forklare det alene ud fra at vi er små. Vi har et kulturtræk, der får os til helst ikke at gå forrest, og helst satse på noget vi kender ( flæskepriser er vigtige ) og ikke prøve noget farligt, nyt eller banebrydende.
Space X kunne beskæftige 1000 teknikere og ingeniører i Ballerup - og ville skabe job til mange flere hos underleverandører. Men de har naturligvis lagt sig i verdens centrum - som er et område på 500 x 500 km i Californien - hvor det hele ligesom ligger.
Hvorfor er det sådan ?
For mig er det vigtige ikke arbejdspladser og betalings balance. Jeg interesserer mig ikke rigtigt for den slags - jeg vil bare have at vi her til lands laver verdens største vindmølle, at vi giver giver
Virgin Galatic baghjul og tager billeder af deres rumflyver oppe fra og i højere fart - at vi er noget ud over mindst og mest skræmt. Fordi det er sjovt med en 20 megawatt mølle - eller vores raket.
Den er faktisk Danish Design, den er svejst på Smed Hansens vej i Lem og på Refshaleøen i København. Nu er jeg jo kun en
loppe der gøer - men hvad andet kan en frustreret loppe der vil til månen gøre ?
Engang tegnede en dansk ingeniør P-maskinen - som var et meget smukt eksprestogs damplokomotiv. I dag skal vi til italien for at blive grinet af i - er det snart et årti - uden at få noget tog.
Otto Busses smukke P-maskine kunne vidst nok køre 120 km/t. 100 år senere kan IC4 faktisk knap nok køre, og i bedste fald langt fra nå den dobbelte fart. Det er ikke imponerede efter 100 års jernbaneudvikling. Vi kan ikke selv -vi skal til udlandet og tilmed holdes for nar. Nul Q værdi.
At mangle Q-værdi - er noget der generer sådan en fætter som mig - men bagsiden af medaljen er at Q-værdi også er det stof der kan holde et vældfærds samfund forsynet med skatteborgere i den tunge ende. Så hvis det ikke alene er teknisk sjovt - så er det i sidste ende et spørgsmål om simpel overlevelse at være noget, at kunne, at ville, at turde - tro på at vi faktisk dur til noget og kan være bedst - bare end gang imellem.
At så mange støtter vores julelege - nogen helt selvstændigt og andre gennem CSS støtteforeningen siger mig at der er noget Q værdi at hente i danskernes sind - de vil faktisk godt støtte at nogen prøver noget på en ny måde - og at man kan få dispensation fra jante lovens paragrafer om ikke at prøve på noget som helst.
Tak for det !
Peter Madsen