Skudhuller i måleudstyr og frygt for piratangreb rammer klimaforskning
Oceanografer og meteorologer er frustrerede over, at de forhindres i at indsamle vigtige data i et stort havområde ud for Somalias kyst. Bøjer med videnskabeligt måleudstyr er også blevet beskudt.
De mange piratangreb i Adenbugten og Det Indiske Ocean gør det umuligt at indsamle vigtige data for vejr og vind, der bl.a. har betydning for sommermonsunen i Indien.
Det gør forskere fra Center for Ocean-Atmospheric Prediction Studies ved Florida State University opmærksom på i tidsskriftet Eos, der udgives af American Geophysical Union.
Mange handelsskibe er udstyret med instrumenter, der måler og registrerer data om vind og vejr nær havets overflade. Disse data indgår i forskernes undersøgelser.
Hul på 2,5 millioner kvadratkilometer
De mange piratangreb ud for Somalias kyst har ført til omlægninger af skibstrafikken, og der er nu et ’hul’ på ca. 2,5 millioner kvadratkilometer, hvor der stort set ikke opsamles data, forklarer Shawn Smith sammen med sine to kollegaer i Eos.
Hullet findes, hvor et vindmønsteret, der kendes som Somali low-level jet, dannes. Disse vinde spiller en stor rolle for sommermonsunen i Indien, da de er den primære kilde til fugtigheden.
De årlige forudsigelser af sommermonsunen kan stadig bestemmes ud fra satellitdata, men forskerne forklarer, at ’hullet’ vil gøre det sværere at lave langtidsundersøgelser af klimasystemerne.
»I takt med, at piraterne udvider deres angrebsområde, vil konsekvensen for videnskaben blive større og større,« siger Shawn Smith til Nature.
Skudhuller i målebøjer
Et projekt med udsætning af bøjer til måling af bl.a. vindhastighed og havtemperaturer er også påvirket af piratangrebene.
30 af 46 planlagte bøjer er foreløbig udsat i området. Forskerne finder nu, at nogle af bøjerne er ødelagt af skudhuller.
Piratangrebene fører desuden til øget påpasselighed. Faren ved at sejle ind i piraternes angrebsområde betød, at et forskningsskib i oktober 2010 måtte have militær eskorte.
Michael McPhaden fra Pacific Marine Environmental Laboratory i Seattle, der leder bøjeprojektet, er tydeligt frustreret.
»Vi har rigeligt med problem i forvejen i form af bl.a. vandalisme fra fiskere og vanskeligheder med internationalt samarbejde. Så kommer dette oveni,« siger han til Nature.

Infografik:
Rederier og pirater i våbenkapløb





