DSB ansætter ny topchef
(Opdateret) Chefen for Nordjyllands Trafikselskab, Christian Roslev bliver ny administrerende direktør i DSB.
Læs også
Den 43-årige direktør for Nordjyllands Trafikselskab, Christian Roslev, bliver ny administrerende direktør i DSB.
Siden DSB i marts fyrede Søren Eriksen har den tidligere økonomidirektør Klaus Pedersen været konstitueret som administrerende direktør, men nu er en permanent afløser fundet.
Christian Roslev er uddannet cand. scient. pol. fra Århus Universitet i 1993 og har haft en række chefposter i centraladministrationen, kommuner og større virksomheder – blandt andet i Finansministeriet, Københavns Kommune og virksomhederne KMD og Cowi.
I dag er han tillige næstformand i bestyrelsen for Rejsekort og rejseplanen.dk samt formand for X Bus-samarbejdet i Jylland.
Samtidig har DSB udpeget den 45-årige Jacob Kjær som ny økonomidirektør. Jakob Kjær var indtil for nylig økonomidirektør i TDC Business Nordic og har tidligere været økonomidirektør i det polske mobilselskab Polkomtel, der var delvist ejet af TDC.
Christian Roslev og Jacob Kjær skal fremover udgøre den samlede direktion for DSB.
Christian Roslev tiltræder hos DSB den 1. august og overtager først posten som administrerende direktør den 12. august, hvor DSB’s konstituerede administrerende direktør, Klaus Pedersen, fratræder.
Klaus Pedersen forlader DSB til fordel for et nyt job som økonomidirektør og medlem af direktionen hos Chr. Hansen.






