/energi

Ingeniøren dokumenterer urimelig prisforskel: Elkunder på Sjælland bliver flået

Det er over to en halv gang dyrere at få strøm i stuen i Holbæk end i Vejle, men kunderne er bundet til deres elselskab. Noget kludder, mener ekspert, og Forbrugerrådet kræver ændringer.

Klik for at se billedet i stort

Klik på kortet herover for at se prisniveauet hos de forskellige netselskaber.


Multimedia
Billede Infografik: Tjek prisniveauet på dit eget el-selskab
Det skæve elmarked

Ingeniøren har opgjort priserne hos de omkring 80 distribu­tions- eller net-selskaber, som ejer de lokale net og som transporterer strømmen ud til forbrugerne.
I opgørelsen indgår abonnementet for at være tilsluttet elnettet – det kaldes nogle steder for målergebyr – samt selve nettariffen, der opkræves pr. kWh for transport af strømmen i ledningerne. Begge ydelser leveres af det lokale netselskab, som har monopol på disse ydelser.
Abonnement og nettarif er regnet ud for en gennemsnitlig husstand med et årligt forbrug på 4.000 kWh.
Danskerne betaler også en pris for selve strømmen. Her er det muligt at skifte leverandør. Ingeniøren satte for tre uger siden fokus på strømprisen (se links herunder). På en almindelig elregning er der desuden afgifter for at benytte det overordnede højspændingsnet plus afgifter og moms.


Læs også

Læs mere om

Af Magnus Bredsdorff, Sanne Wittrup, fredag 01. jul 2011 kl. 06:01

Det koster 600 kroner for ejerne af en almindelig villa i Vejle at få strøm sendt ind i stuen af det lokale elselskab Tre-For. I Holbæk ender en familie med samme forbrug med en regning på 1.685 kroner til Seas-NVE - over to en halv gang dyrere.

Det dokumenterer en kortlægning af samtlige 80 netselskaber i Danmark, som Ingeniøren har udarbejdet. Det er de selskaber, der transporterer strømmen til husstandene - og som kunderne er bundet til.

Der er stor forskel på, hvor godt elmonopolerne rundt omkring i landet tager sig betalt for denne transport. Seas-NVE og Dong Energy, der tilsammen dækker størstedelen af Sjælland, er dyrest af de største selskaber. Hos Dong koster elnet-ydelsen 1.444 kroner om året.

De jyske selskaber med Tre-For i spidsen er generelt billigere, men da de to selskaber på Sjælland er landets største, havner gennemsnitsregningen på 1.280 kroner.

Forbrugerrådet: Uacceptabel spredning

»Jeres tal viser helt tydeligt, at der er uacceptabelt stor spredning i priserne,« siger økonom Martin Salamon, Forbrugerrådet.

Han kalder Energitilsynet, som godkender monopolindtægterne, for 'en tandløs tiger'. Lovgivningen udelukker tilsynet fra at stille skrappe krav til elmonopolerne.

»Den måde, som Energitilsynet kan presse effektiviseringer igennem på, er meget slap. Det sker slet ikke i den grad, der er potentiale til. Det kræver en forbedret lovgivning,« siger Martin Salamon.

De store prisudsving skyldes ikke forskellige omkostninger, fastslår Anders Larsen, ekspert i elmarkedet og ekstern lektor på RUC. Årsagen er derimod, at loftet over elselskabernes monopolindtægter blev fastlagt i 2004. Også dengang var prisudsvingene store.

»Det er ikke rart at se i Ingeniørens undersøgelse, at strukturen fra dengang kører videre. Vi fastlåste en mere eller mindre tilfældig prisrelation selskaberne imellem. Det ser ud til at være en blivende forskel, og det er ikke rimeligt,« siger Anders Larsen.

Selskabernes indtægter blev fastlåst, efter at det i starten af det nye årtusind mislykkedes at bringe priserne ned ved at kræve effektiviseringer af de dyreste selskaber.

»Hele det forløb er noget kludder,« siger Anders Larsen.

Også priser for virksomheder svinger

En undersøgelse fra konsulentfirmaet Norenergi viser, at også de priser, som elmonopolerne sætter for virksomheder, svinger voldsomt.

»Det er ét kaos. Selskaberne kan tage den pris, de vil. Nogle af de store virksomheder betaler under to øre pr. kWh, mens andre betaler 12 øre,« siger konsulentfirmaets direktør Torben Synnest.

Ifølge Energitilsynet opkræver de danske elselskaber årligt godt seks milliarder kroner i monopolydelser. De har endda tilsammen inden for lovens rammer mulighed for at sætte prisen yderligere cirka ti procent i vejret. En del af elselskaberne vælger nemlig ikke at sætte priserne så højt, som loven giver dem mulighed for.

»Vi kunne opkræve 70 mio. kr. mere, men vi har sat målrettet ind på at drive vores net effektivt. Vi skal ikke tjene penge på de regulerede dele af forretningen,« siger administrerende direktør Knud Steen Larsen, Tre-For.

»Der er slet ingenting, der kan forklare den store forskel på priserne,« tilføjer han.

Ingeniørens kortlægning viser betalingen til det lokale netselskab.

Danskernes elregning består desuden af prisen for selve strømmen samt moms og andre afgifter. Dertil kommer en betaling til det overordnede højspændingsnet.



01. jul 2011 kl 08:13

erik karlsen

ja men hvordan

Ja men hvordan skulle DONG ellers få råd til at sætte nye Vindmøller op I England, eller bygge nye Kraftværker I Tyskland :-)

Et sted skal de jo skaffe ( Røve ) kapital

Og kunderne siger jo ikke noget ! Der er jo ingen Demoer nogen steder


01. jul 2011 kl 08:36

Hans Henrik Hansen

'Få strøm i stuen'?


Det forekommer noget uklart, hvad dette begreb i grunden dækker over!? Tilsyneladende er hverken prisen for el - eller afgifterne - indregnet, thi i så fald ville forskellene næppe være specielt iøjnefaldende(?)

(Der er jo også forskelle på varme-, vand- og renovationstakster fra sted til sted).


01. jul 2011 kl 08:36

Henrik Hansen

DONG er bare dyrest

Et kan man altid være sikker på når man er kunde ved DONG, det er at man altid kan finde samme ydelse billigere et andet sted.

Køb af naturgas og el kan med fordel flyttes til et andet selskab, hvorimod transmissionen ikke kan flyttes til en billigere leverandør og det udnytter DONG på det groveste.


01. jul 2011 kl 08:48

Thomas Johansen

Øh, jeg ligger lige på kanten

Jeg ligger lige på kanten mellem grøn og rød ved køge.

Hvor kan man se kilden til kortet? så jeg kan se præcis hvor jeg ligger?


01. jul 2011 kl 09:00

Peter Kyllesbeck

Re: Øh, jeg ligger lige på kanten

Hvad med at se på din regning? Prisen fremgår af den.


01. jul 2011 kl 09:25

Peter Kyllesbeck

Hos DONG Energy Eldistribution

på Frederiksberg er prisen (2010-2011):
4000kWh à 28,14 ører for transport før moms, 1125,60kr
Netabonnement 648,00kr før moms, i alt 1773,60kr

http://www.dongenergy.dk/PRIVA...aspx


01. jul 2011 kl 09:26

Frank Bengtsson

Så skift dog..

Du skal bare skifte produkt ved dit nuværende netselskab(her i eksemplet SEAS-NVE) så har du hentet forskellen. Iflg elpristavlen henter du de 1000 kr i forskel ved at skrotte dit nuværende forsyningspligtprodukt(monopol produktet) og skifte de frie markedskrafter

Det ville også klæde ingeniøren at fortælle at Norenergi faktisk lige har lanceret et produkt til netop dette formål...


Hilsen Frank Bengtsson


01. jul 2011 kl 09:35

Thomas Johansen

Re: Øh, jeg ligger lige på kanten

Må indrømme at en aconto regning fra NVE ikke er så overskuelig iforhold til prissamligninger, men mit gæt er at jeg ligger iden dyre ende:

A CONTO NR. 2 FOR 16.03.2011 - 15.06.2011
FORVENTET ÅRSFORBRUG 2.873 KWH
FORVENTET ACONTOFORBRUG 952........... 2.215,69 KR.
BELØBET ER BEREGNET UD FRA FORVENTET ACONTOFORBRUG INKL.
ABONNEMENT OG AFGIFTER
ALLE BELØB ER INKL. MOMS
------------------------------------------------------------
FORKLARING TIL ACONTOREGNING
TIL SEAS-NVE STRØMMEN A/S
CVR-NR 24213528, BETALER DU FOR LEVERING
AF STRØM INDKØBT PÅ DET FRIE ELMARKED........... 588,90 KR.
TIL SEAS-NVE NET A/S
CVR-NR 28113285, BETALER DU FOR TRANSPORT
AF STRØM I ELNETTET OG FOR AFGIFTER........... 1.626,79 KR.
I ALT......................................... 2.215,69 KR.
HERAF UDGØR MOMS...... 443,14 KR.
OVERSKRIDELSE AF BETALINGSFRISTEN MEDFØRER
OPKRÆVNING AF GEBYR OG MORARENTER.


01. jul 2011 kl 09:35

Ebbe Tranberg

Harmonisering

Nu skal de billigere selskaber nok få harmoniseret priserne - op til DONG's niveau.

Hvis det kræves at priserne er "omkostningsbestemte" skal det nok kunne arrangeres - se bare til fjernvarmeselskaberne.


01. jul 2011 kl 10:08

avatar

Nicolai Rasmussen

Elkunder bliver flået...

Hvis en forskel på 110kr/måned (TRE-FOR sammenlignet med SEAS) vælter budgettet for husstanden, så ser det fandme trist ud for familien danmark.

Hvis danskerne føler at de bliver flået på baggrund af dette, så burde McDonalds ikke have noget eksistensgrundlag herhjemme, idét at 4 happy meals vil koste dig mere end 110kr...

Kunne prisforskellen have noget at gøre med befolkningstætheden i de enkelte forsyningsområder?

Var det ikke den slags, som Ingeniøren burde beskæftige sig med, frem for denne slags sensationsjournalistik som TV2 og Ekstrabladet nu - åbenbart - ikke længere har monopol på?


01. jul 2011 kl 10:19

Mike Andersen

Re: Elkunder bliver flået...

Hvis prisen på levering af el afhang af leveringsstedet, så skulle det koste det halve på sjælland, da denne afgift jo nettop dækker kabeltrækket til den enkelte el aftager.
Da afstanden mellem kunderne på sjælland er meget korter end i jylland, må prisen for kabeltrækket på den enkelte kunde jo være meget laver på sjælland...

Så det er kun tale om at monopolet og slappe politiker afgør den pris elselskaberne tager...

Det ses ved alle monopoler at prisen aldrig vil blive den mest effektive, se bare kommunernes indkøb, de betaler nemt 25% ekstra for deres ydelser igennem SKI aftalerne, og det uden nogen brokker sig...


01. jul 2011 kl 10:25

Bjarke Kringelhede

Re: Elkunder bliver flået...

Hvis en forskel på 110kr/måned (TRE-FOR sammenlignet med SEAS) vælter budgettet for husstanden, så ser det fandme trist ud for familien danmark.

Og hvis man har jordvarme, og bruger lad os sige 8-10.000 kwh/år, så er det i stedet 200 - 250,- om måneden..


01. jul 2011 kl 10:29

Benny Olsen

Re: Så skift dog..

@Frank Bengtsson

Du skal bare skifte produkt ved dit nuværende netselskab(her i eksemplet SEAS-NVE) så har du hentet forskellen. Iflg elpristavlen henter du de 1000 kr i forskel ved at skrotte dit nuværende forsyningspligtprodukt(monopol produktet) og skifte de frie markedskrafter.

Man kan ikke skifte monopolselskab, det er det artiklen handler om.

Det du kan skifte er indkøbet af strøm, og det er så ubetydelig en del af el-regningen at det er næsten ligegyldigt, vi bruger 1.800 kWh årligt og har med en ny kontrakt halveret prisen 1.sep til 1.dec, et prisfald fra 2,74kr til 2,39kr per kWh, en besparelse på næsten 50kr om måneden i 3 måneder.

En enlig med et årligt forbrug på 800kWh som tegner samme kontrakt, og dermed får den absolut billigste strøm hos SEAS-NVE får en prisreduktion fra 3,63kr til 3,17kr per kWh.


01. jul 2011 kl 10:33

avatar

Nicolai Rasmussen

Re: Elkunder bliver flået...

@Mike Andersen

Hvis prisen på levering af el afhang af leveringsstedet, så skulle det koste det halve på sjælland, da denne afgift jo nettop dækker kabeltrækket til den enkelte el aftager.

Da afstanden mellem kunderne på sjælland er meget korter end i jylland, må prisen for kabeltrækket på den enkelte kunde jo være meget laver på sjælland...

Forkert.

Ifølge Dansk Statistik er befolkningstætheden i Østjylland (TRE-FOR) 142.8 (pr. kvm2).
I Vest-og sydsjælland (SEAS) er den 91.1 (pr.kvm2).

http://www.dst.dk/pukora/epub/....pdf


01. jul 2011 kl 10:40

avatar

Nicolai Rasmussen

Re: Elkunder bliver flået...


Og hvis man har jordvarme, og bruger lad os sige 8-10.000 kwh/år, så er det i stedet 200 - 250,- om måneden..

Jeg forstår ikke din pointe? Jo flere kwh du bruger, jo mere udlignet vil prisen blive, idét selve elprisen faktisk er væsentlig billigere hos de sjællandske selskaber end hos de jyske...


01. jul 2011 kl 10:40

Frank Bengtsson

Re: Så skift dog..

"Man kan ikke skifte monopolselskab, det er det artiklen handler om."


Artiklen handler vel om at prisen er væsentlig højere i nogle landsdele i forhold til andre landsdele, jvf overskriften.

Det var for at undgå at skulle forklare forskellen imellem elleverandør og netselskab (det er en artikel i sig selv) at jeg brugte udtrykket netselskab.

Men det ændre ikke på min pointe, skift produkt hos din elleverandør (som sikkert også er dit netselskab idag) og spar de penge som artiklen handler om.

Men konkurrencen skal nok komme over tid:

1. Nye spillere vil få langt lettere ved at komme ind på markedet med Datahubben.

2. Forsyningspligtproduktet vil sikkert forsvinde om et par år, så folk aktivt skal tage stilling til valg af elleverandør når de flytter adresse.

3. I 201x bliver det muligt at vælge en europæisk elleverandør


01. jul 2011 kl 10:40

John Strand

Hvad skal vi med 80 netselskaber

Prøv lige at tænke på at der ikke blot er 80 netselskaber men også et tilsvarende antal direktører, administrationer etc.

Det er ikke lige frem den mest rationelle måde at drive forretning på specielt på et makred hvor varen er idenisk.

Måske skulle man rationalisere den industri og slå nogle af de mange selskaber sammen og få en mere rationel drift.


01. jul 2011 kl 10:44

Frank Bengtsson

Re: Hvad skal vi med 80 netselskaber

Det kalder de idag benchmarking i energibranchen. Det staten siger med benchenmarking er "Få nu fusioneret".


01. jul 2011 kl 10:59

Bjarke Kringelhede

Re: Hvad skal vi med 80 netselskaber

Prøv lige at tænke på at der ikke blot er 80 netselskaber men også et tilsvarende antal direktører, administrationer etc.

Det er ikke lige frem den mest rationelle måde at drive forretning på specielt på et makred hvor varen er idenisk.

Måske skulle man rationalisere den industri og slå nogle af de mange selskaber sammen og få en mere rationel drift.


Måske skulle man bare gøre det statsejet igen. 1 selskab, 1 direktør og meget billigere el ud til befolkningen. :)


01. jul 2011 kl 11:05

Leif Neland

Befolkningstæthed vs. pris

Der er ikke nødvendigvis ikke en sammenhæng.

Det er vist nogenlunde lige så dyrt at pløje 1km kabel ned i en mark, som at lægge 20m på tværs af en vej med cykelsti, kantsten, brolagt fortov, vand og kloak.


01. jul 2011 kl 11:26

Michael Rangård

Re: Så skift dog..


2. Forsyningspligtproduktet vil sikkert forsvinde om et par år, så folk aktivt skal tage stilling til valg af elleverandør når de flytter adresse.


3. I 201x bliver det muligt at vælge en europæisk elleverandør

Ideen er sikkert god nok, jeg kan bare ikke gennemskue den i praktis... Det der i dag er muligt at vælge imellem er det firma som handler energien. Som det er i dag bør man kunne købe sin el af en fransk leverandør (sikkert ikke muligt endnu), men man skal stadig betale for distributionsnettet her i Danmark (derfor to regninger) om skat og afgift så skal følge det land der producerer energien eller om det skal følge det land der forbruger energien er så en helt anden diskution...

På det område hvor vi har monopol, er der hvor et firma ejer de kabler og de transformerstationer der er fordelt ud over området. Kunden betaler for drift og vedligehold af disse kabler og transformerstationer. Hvis området skulle liberaliseres, skulle der fastsættes en lejeafgift for at leje fremmed net, men vi skal jo ikke der hen hvor firmaet der ejer nettet, mister penge fordi driften af nettet er dyre end konkurenterne lejer nettet til og vi fastholder monopolet hvis leje af nettet er dyre end det man betaler for driften. Hvem skal f.eks. betale for at en 10 MVA transformer skal skiftes til en 20 MVA transformer fordi forbruget i et område generelt er steget og der er 80+ forskellige leverandører af energi i området, men kun en der ejer nettet? Den eneste mulighed jeg kan se er at nettet betales over skatten, men så har vi et firma med monopol til at drive el-net her i Danmark...


01. jul 2011 kl 11:33

Victor Eremita

Re: Hvad skal vi med 80 netselskaber



Måske skulle man bare gøre det statsejet igen. 1 selskab, 1 direktør og meget billigere el ud til befolkningen. :)

Helt enig - gennem en effektivisering af de naturlige monopoler og det offentlige generelt kan der spares mange mia. årlig på.

Så hellere arbejde "15 min. mindre" ;) end at de ansatte ikke har noget fornuftigt at lave halvdelen af tiden - om det så er pga. bureaukrati, skemaer eller blot mangel på egentligt arbejde.

Tak for god artikel :)


01. jul 2011 kl 11:46

Frank Bengtsson

Re: Så skift dog..


Som det er i dag bør man kunne købe sin el af en fransk leverandør (sikkert ikke muligt endnu)

Nej, det er mig bekendt kun muligt at vælge en elleverandør som har valgt at etablere sig på det danske marked.

Når jeg snakker om at konkurrecen kommer, er det reelt kun på ca 20% af den samlede elpris konkurrencen ligger, det svarer til selve engros elprisen + markup. Resten er skatter, afgifter og moms etc. Derfor bliver der først incitament til at skifte elleverandør den dag vi indfører en anden beskatning af el.


På det område hvor vi har monopol, er der hvor et firma ejer de kabler og de transformerstationer der er fordelt ud over området. Kunden betaler for drift og vedligehold af disse kabler og transformerstationer. Hvis området skulle liberaliseres, skulle der fastsættes en lejeafgift for at leje fremmed net, men vi skal jo ikke der hen hvor firmaet der ejer nettet, mister penge fordi driften af nettet er dyre end konkurenterne lejer nettet til og vi fastholder monopolet hvis leje af nettet er dyre end det man betaler for driften.

Det hedder et naturligt monopol, da man ikke ønsker at flere aktører piller og graver i strækningen ud til kunden. Dette monopol bliver ikke ændret udover at netselskaber kan fusionere.


01. jul 2011 kl 11:52

Allan Nelsson

Elselskaberne skovler penge ind...

- åbenbart uden kontrol eller interesse fra politisk side. Pengene bruges bl.a. til nedlægning af fiberforbindelser for milliarder - som ingen vil have. Investeringerne bliver aldrig forrentet - tværtimod. Dong har med stort tab solgt fibernettet til TDC. Og de enorme underskud - de betales blot af el-forbrugerne.

Da DONG overtog Københavns Belysningsvæsen steg den årlige afgift for målerleje fra under 100 kr. til 820 kroner. Ottehundredeog tyve kroner - i årlig leje - det er mere end måleren koster.

Og jeg fatter ikke, at der ikke gribes politisk ind overfor det åbenlyse tag-selv-bord som det jo er. Men det er sikkert fordi det også er politikere der har benene godt plantet i selskabernes repræsentationer.

Danmark har udviklet sig til et samfund hvor alt kan afgiftsbelægges - og hvor monopolerne selv bestemmer priserne. Resultatet er bl.a., at vi i Danmark betaler langt mere for strøm end i andre lande - og meget mere end den reelle kostpris + rimelige afgifter og avancer.

ØV!


01. jul 2011 kl 12:01

Frank Bengtsson

Re: Elselskaberne skovler penge ind...


og hvor monopolerne selv bestemmer priserne. Resultatet er bl.a., at vi i Danmark betaler langt mere for strøm end i andre lande - og meget mere end den reelle kostpris + rimelige afgifter og avancer.

Ikke for at vælge side eller noget andet, men mig bekendt så er monopoldelen noget af det mest regulerede jeg nogensinde har set. Om det så virker i praksis har jeg ikke indsigt i..


01. jul 2011 kl 12:11

Bjarke Kringelhede

Re: Elselskaberne skovler penge ind...

- åbenbart uden kontrol eller interesse fra politisk side. Pengene bruges bl.a. til nedlægning af fiberforbindelser for milliarder - som ingen vil have.

Fiber burde også være noget staten lagde i jorden.


01. jul 2011 kl 13:26

Jens Bovbjerg

Re: Elselskaberne skovler penge ind...

Det er egentlig lidt utroligt, at denne relativt lille forskel kan afstedkomme så megen interesse, når det er almindeligt kendt, at det kan koste alt fra 8.000 til 35.000 kr. at opvarme det samme hus, alt efter hvilken opvarmningsform og afgift man er bundet til.


01. jul 2011 kl 13:32

Allan Birch

Re: Elselskaberne skovler penge ind...

- åbenbart uden kontrol eller interesse fra politisk side. Pengene bruges bl.a. til nedlægning af fiberforbindelser for milliarder - som ingen vil have. Investeringerne bliver aldrig forrentet - tværtimod. Dong har med stort tab solgt fibernettet til TDC. Og de enorme underskud - de betales blot af el-forbrugerne.



Da DONG overtog Københavns Belysningsvæsen steg den årlige afgift for målerleje fra under 100 kr. til 820 kroner. Ottehundredeog tyve kroner - i årlig leje - det er mere end måleren koster.



Og jeg fatter ikke, at der ikke gribes politisk ind overfor det åbenlyse tag-selv-bord som det jo er. Men det er sikkert fordi det også er politikere der har benene godt plantet i selskabernes repræsentationer.



Danmark har udviklet sig til et samfund hvor alt kan afgiftsbelægges - og hvor monopolerne selv bestemmer priserne. Resultatet er bl.a., at vi i Danmark betaler langt mere for strøm end i andre lande - og meget mere end den reelle kostpris + rimelige afgifter og avancer.



ØV!




Hørt

Jeg stejlede også da jeg så at den måler som har siddet på vores hus siden 1977 da huset blev bygget, er steget til 820kr om året. Det betyder at indtil videre har den (til 2009) kost ca. 2500-3000 kr, men i de næste 32 år vil den koste minimum 27000 kr. - det er da det værste svineri.

Socialister ?


01. jul 2011 kl 15:00

Bjarke Kringelhede

Re: Elkunder bliver flået...


Og hvis man har jordvarme, og bruger lad os sige 8-10.000 kwh/år, så er det i stedet 200 - 250,- om måneden..

Jeg forstår ikke din pointe? Jo flere kwh du bruger, jo mere udlignet vil prisen blive, idét selve elprisen faktisk er væsentlig billigere hos de sjællandske selskaber end hos de jyske...

nettarifen er pr. kwh, så det bliver da dyrere jo mere el jeg bruger. Det er også den jeg ikke kan få fra et andet selskab.


02. jul 2011 kl 11:37

Henning Guld

Køb et solcelleanlæg.

Strømmen er billig set over eksempelvis 20 år med et sådant anlæg. M e n man slipper ikke for monopolselskabet.
Det kommer.


05. jul 2011 kl 10:41

avatar

Klaus Slott

Re: Elselskaberne skovler penge ind...

Pengene bruges bl.a. til nedlægning af fiberforbindelser for milliarder - som ingen vil have.

Igen? Det er muligt det ikke hænger sammen økonomisk, men for mig er fibennettet det bedste der er sket. Håber aldrig jeg bliver tvunget tilbage på sløve ustabile ADSL løsninger igen.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk