Fjernaflæste timemålere giver ikke billig strøm
Halvanden mio. private elforbrugere, som har eller snart får installeret en fjernaflæst måler, kan ikke bruge dem til at købe billig strøm om natten. Skandale, siger elmarkeds-ekspert
Fjernaflæste el-timemålere kan indtil videre kun bruges til at aflæse sit eget elforbrug i løbet af døgnet. Køb af billig strøm om natten må vente (Foto: Nrgi)
Læs også
-
Højere elpriser skal give 10 mia. kr. til investering i intelligent elnet
-
Et væld af "ustyrlige" varmepumper stiller krav om flere kraftværker
Læs mere om
Selvom omkring halvanden mio. husstande har eller snart får fine, elektroniske elmålere inden for dørene, så kan målerne endnu ikke i praksis levere det, de var tiltænkt: billig strøm i lavpris-perioderne.
Systemet, som skal timeafregne elkunder efter deres reelle forbrug ud over døgnet, findes nemlig kun i en meget dyr model til store industrikunder - og er dermed reelt ikke en mulighed for private elkunder.
Hos Sydenergi koster det for eksempel 4.400 kroner i netabonnement om året at købe strøm på timebasis.
Ifølge projektleder Kaj Kibsgaard fra Sydenergi vil det aldrig kunne komme til at hænge sammen for en privat forbruger med en årlig udgift til strøm på i alt måske 6.000-7.000 kroner:
»Men der er en hel del af vore kunder, der godt kunne tænke sig at blive spotafregnet. Så vi overvejer kraftigt at prøve at få lov til at køre et forsøg, hvor vi lemper reglerne for timeafregning, så prisen kan komme ned på nogle få hundrede kroner ekstra i abonnements-betaling,« siger han.
Skandale, at målerne ikke bruges
En ny generel model for timeafregning af privatkunder kommer nemlig tidligst på banen om to år - i foråret 2013.
Ekspert i elmarkedet Mikael Togeby fra Ea Energianalyse tøver ikke med at kalde ventetiden for en skandale:
»Jeg synes, det er en skandale, at man ikke allerede nu går i gang med at bruge millioninvesteringerne i fjernaflæste målere til noget fornuftigt,« siger han.
»Hvis vi skal være klar til at integrere varmepumper og elbiler på en fornuftigt måde i elsystemet, så nytter det ikke noget, at elforbrugerne og aktørerne først skal til at samle erfaringer med de nye muligheder om to år. Så går der nemt 4-5 år, før vi har et reelt billede af, hvor meget husholdningernes elforbrug kan flyttes,« siger han.
Modellen er klar
Hos Dansk Energi - som repræsenterer hele elsektoren - forklarer økonom Henrik Hornum, at man sådan set er blevet enig med statslige Energinet.dk om en model for, hvordan en billigere dataregistrering af de private elkunder skal foregå:
»Men modellen kan først komme i aktion efter at Energinet.dks datahub er kommet i luften i oktober 2012,« siger han.
Modellen kædes altså sammen med den såkaldte datahub, som er under etablering hos Energinet.dk – på opfordring af daværende klima- og energiminister Connie Hedegaard.
Datahub’en er et stort it-system, som skal forbedre konkurrencen på elmarkedet og gøre det nemmere for forbrugere og elhandlere at skifte leverandør.
Datahub’en skal dels rumme stamdata for samtlige elkunder i landet med aftagernumre og forbrugsprofiler, og dels skal den indeholde alle måledata til afregningsformål fra samtlige netselskaber i hele landet.
Må afvente datahubpremiere
Ideen er så, at en elhandler ved leverandørskifte kan hente alle data i datahub’en og ikke være nødt til at få dem fra måske flere forskellige netselskaber, hvis der for eksempel er tale om en virksomhed med afdelinger i forskellige netselskabers område.
Hos Energinet.dk siger markedschef Morten Braae Nielsen, at en ny afregningsmodel for privatkunderne ikke i første omgang er en del af datahub-opgaven, fordi man slet ikke var begyndt at diskutere denne afregningsmodel, da hub’ens funktioner blev specificeret:
»Det er meget vigtigt for os, at så stort et it-projekt holder tid, pris og kvalitet, og derfor vil vi ikke lægge flere funktionaliteter ind nu. Men vi vil gerne indarbejde en ny prismodel for privatkunder, så snart det er muligt, « siger han.
Datahub’en har premiere i oktober 2012 og ifølge Morten Braae Nielsen kan den nye prismodel – om alt går vel – indarbejdes engang i foråret 2013.
Markedschefen siger videre, at Energinet.dk egentlig havde en forventning om, at timeafregningsmodellen for virksomhederne også kunne bruges til private:
»Men det har vist sig, at netselskaberne ikke kan gøre det til priser, som har nogen mening for privatkunderne. Derfor må vi udvikle er nyt afregningsprodukt,« siger han.






