/produktion

Kamp mod yderst skadelige insekter: Fang dem og få en Ipod

Nogle yderst farlige krabater er sluppet ind i landet, og de skal fanges hurtigst muligt. Plantedirektoratet giver en ny Ipod for hver af de asiatiske citrustræbukke, man finder - død eller levende, helst levende.

Klik for at se billedet i stort

Denne kinesiske indvandrer er uvelkommen. Når den har spist, efterlader den døde løvtræer. Skovbrug, planteskoler, private haver og det danske landskab er i fare, skriver Plantedirektoratet. (Foto: Plantedirektoratet)


Læs også

Læs mere om

Dokumentation

Af Kent Krøyer, tirsdag 14. jun 2011 kl. 14:21

Plantedirektoratet slog alarm for tre dage siden: Flere eksemplarer af et yderst skadeligt, kinesisk insekt er sluppet ind i landet, og Plantedirektoratet beder nu offentligheden om hjælp til at få skadedyrene fanget, før de slår sig løs i det danske landskab.

Som belønning til alle insekt-jægere har direktoratet sat en Ipod på højkant for hver af de asiatiske citrustræbukke, der bliver indleveret. Den første er fanget i en privat have på Langkærgårdsvej i Odense-området Næsbyhoved-Broby. Men Plantedirektoratet mener, at mindst to andre eksemplarer er på fri fod i området, og de kan formere sig.

Træbukkene gnaver i træstammer og rødder, og derved standses vandtransporten, så træerne går ud. Målet er en lang række løvtræer, heriblandt æble, pære, ahorn, poppel, pil og birk. Træbukkene kan true det danske skovbrug, planteskoler, private haver og hele landskabet i øvrigt.

Plantedirektoratet opfordrer insektjægere til at respektere den private ejendomsret, så de husker at bede grundejerne om tilladelse, inden de begiver sig ind i private haver for at søge efter de asiatiske insekter.

Borehuller ligner skudhuller
De asiatiske træbukke 2-3 cm lange, og de kan bide, men biddet er ikke farligt for mennesker. Plantedirektoratet vil helst have insekterne indleveret levende, for eksempel i et syltetøjsglas. Direktoratet har haft en ekspert, Jørn Misser, udstationeret i området i weekenden, men det er ikke lykkedes ham at indkredse de to træbukke, der er set.

Faren er imidlertid ikke drevet over for de danske plantager, skovejere og haveejere. Så dusøren på en Ipod pr. insekt opretholdes, skriver Plantedirektoratet på sin hjemmeside. Et spor er, at træbukkene borer huller i træstammer, som ligner skudhuller.

Lokalområdet i Odense vil blive holdt øje med i den nærmeste tid, og det vil blive tilset ekstra i de kommende 2-3 år, hvis træbukkene ikke bliver fundet.

Træbukkene er kommet ind i landet på to importerede ahorn-træer fra Kina, som Plantedirektoratet har taget i bevaring. Der er ikke solgt flere af disse træer i Danmark. Import af kinesiske ahorn-træer har været forbudt siden 2008.



14. jun 2011 kl 16:17

Rune Dyrholm

Nyt forretningsområde

Hvor lang tid mon der går, før et par entreprenante typer iværksætter systematisk import af disse levende kræ i forventningen om at veksle dem til Ipods?


14. jun 2011 kl 21:07

Svend Ferdinandsen

Re: Nyt forretningsområde

Ja indimellem er det patetisk at høre om, at det er forfærdeligt at nogle arter er forsvundet fra Danmark, og når så nye arter dukker op, så er det også forfærdeligt.
Ønsker vi virkelig at bo i et museum, hvor alt er som det var engang. Præcis samme klima, samme virksomheder, samme sygdomme og dødelighed, samme forhold alt i alt, samme politikere. Velbekomme.
Sat på spidsen men alligevel.
Selv hakker jeg med fornøjelse de såkaldte dræbersnegle over.


14. jun 2011 kl 22:05

avatar

Steen Jensen

Re: Nyt forretningsområde

Ja, dræbersnegle er gode som smøremiddel (læs: til aksler på hestevogne).

:-)


14. jun 2011 kl 22:26

Claus Madsen

Halvhjertet indsats

Hvorfor i alverden sprøjter man ikke området? Det virker noget omsonst at bekæmpe insekter manuelt.


14. jun 2011 kl 23:20

Peter Hansen

Re: Nyt forretningsområde

Ja indimellem er det patetisk at høre om, at det er forfærdeligt at nogle arter er forsvundet fra Danmark, og når så nye arter dukker op, så er det også forfærdeligt.
Ønsker vi virkelig at bo i et museum, hvor alt er som det var engang. Præcis samme klima, samme virksomheder, samme sygdomme og dødelighed, samme forhold alt i alt, samme politikere. Velbekomme.
Sat på spidsen men alligevel.
Selv hakker jeg med fornøjelse de såkaldte dræbersnegle over.

Lad os da bare gøre som i Australien, så kan du også få fornøjelsen af hakke hovedet af nogle Agatudser, eller køre dem over i din bil...

Det blev derfor til en katastrofe, da man i 1935 besluttede at udsætte agatudsen i Australien. Tudsen skulle fungere som biologisk bekæmpelse og skulle bl.a. æde de biller, der ødelagde sukkerørene i plantagerne. Men tudsen fandt hurtigt ud af at æde andre insekter, og ingen rovdyr i Australien kunne udgøre en trussel for agatudsen og holde bestanden nede. Bestanden af de udsatte dyr voksede eksplosivt. De 100 tudser, man udsatte, blev på seks måneder til 60.000 unge agatudser, og i dag er agatudsen et stort problem i Australien. Tudserne bliver ædt af pungdyr, som dør af giften, og i dag udgør agatudsen en alvorlig trussel for mange pungdyrarter.

fra http://www.zoo.dk/besogzoo/uds...aspx

Andre eksempler på problemer i Australien:
http://en.wikipedia.org/wiki/I...alia


15. jun 2011 kl 04:53

Peter Hansen

Re: Nyt forretningsområde

Sat på spidsen men alligevel

Ja Svend, den var lidt langt ude.


15. jun 2011 kl 07:18

Niels Abildgaard

øvelsesområde

Betragt de to biller som generalprøve hvad der sker når landets energiforsyning skal laves af vådt flis fra hele verden,sejlet hertil i åbne plimsollere og kørt på vinddrevne jernbanevogne resten af vejen..
Gad vidst om der overhovedet kan fremstille så mange Ipods.


15. jun 2011 kl 11:16

Jan Damgaard

Ikke før?

Træbukkene er kommet ind i landet på to importerede ahorn-træer fra Kina, som Plantedirektoratet har taget i bevaring. Der er ikke solgt flere af disse træer i Danmark. Import af kinesiske ahorn-træer har været forbudt siden 2008.

Jeg mener bestemt at der har været forbud mod import at levende planter. Adgangen til Danmark for planter er restriktiv, netop af hensyn til sygdomme og skadedyr. Så enten er der tale om ulovlig import, eller elendig kontrol.

Mvh Jan


15. jun 2011 kl 23:00

johan ploug

Re: Ikke før?

Måske vi skal indføre grænsekontrol?


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.