GPS til lokation af Mekka.
Gad vide om den app bliver benyttet af muslimere der ikke kan lide USAnere? Og gad vide om de ved at de bruger "Den Store Satan's" postioneringssystem til at finde den rigtige retning mod Mekka.?
Allah, Allah, Allah, de små perler glider mellem fingrene på millioner af muslimer, når de går og står et sted på Jorden, og påkalder sig Allahs navn 99 gange, 3 gange kædens 33 perler. Kristne bruger også disse bedekranse til at ave Maria, en såkaldt rosenkrans – den har dog kun 15 perler.
For muslimerne har den teknologiske udvikling taget fart. På billedet ses nederst bedekransen, som den har set ud i over 1000 år, øverst til højre en mekanisk bønnetæller, skal vi sige den er fra 60'erne? Og øverst til venstre det 21. århundredes batteridrevne bønnetæller, som er lige til at sætte på pegefingeren som en ring.
Siden 2009 har man kunnet blive kaldt til bøn fem gange i døgnet af sin mobiltelefon via f.eks. Islamic Prayer App hvis det skal være på engelsk (se hvordan til f.eks. BlackBerry). Her er det vigtigt at have GPS'en slået til, så det foregår til rette tid på rette sted, og med retning mod Mekka. Vi mangler en app til IPhone og Android, den der automatisk mærker hver en bøn, så man kan holde regnskab med sine Allah, Allah, Allah – det må ku' gøres ret enkelt – insha' Allah!
16. maj 2011 kl 12:37
Gad vide om den app bliver benyttet af muslimere der ikke kan lide USAnere? Og gad vide om de ved at de bruger "Den Store Satan's" postioneringssystem til at finde den rigtige retning mod Mekka.?