/elektronik

Politi med maskinpistoler stopper TDC's nedlægning af fiber

Midt under nedlægning af et fiberkabel, der skal sikre transmissionen af den royale barnedåb, blev TDC's grave-arbejdere overrasket af politi bevæbnet med maskinpistoler.

Af Jakob Møllerhøj , onsdag 13. apr 2011 kl. 14:51

For at sikre en stabil transmission af den royale barnedåb i morgen har TDC's teknikere den seneste uge arbejdet på højtryk med at lægge ekstra fiberkabler ned i området omkring Holmens Kirke, hvor dåben finder sted.

Men arbejdet er imidlertid ikke forløbet helt gnidningsfrit. TDC's entreprenører blev midlertidigt stoppet midt i graveriet søndag aften af politi bevæbnet med maskinpistoler. Gravearbejdet var nemlig kommet så tæt på Nationalbanken, at personalet i banken tilkaldte politiet, fordi de frygtede, der var noget lusket på færde, fortæller TDC’s projektleder på arbejdet omkring den royale barnedåb Preben Hansen til ing.dk

»De var blevet nervøse over, at vi gravede de der fire-fem meter fra muren indtil Nationalbanken,« siger han og tilføjer:

»Vi skulle selvfølgelig have orienteret Nationalbanken, men det havde jeg slet ikke spekuleret på. Vi havde fået tilladelse af Københavns Kommune, fordi det er ude i offentlig gade, vi graver, men det er jo så stadig lige uden for muren til Nationalbanken.«

TDC-folkene fik dog overbevist politifolkene om, at gravearbejdet ikke drejede sig om andet end at sikre tv-forbindelsen under den royale barnedåb, hvorefter arbejdet kunne fortsætte.

De ekstra kabler bliver lagt ned, så DR kan få en stabil forbindelse fra sendeudstyret ved Holmens Kirke og hele vejen ud til DR Byen. Det drejer sig om fiberkabler, der bliver trukket i plastrør, der allerede ligger i jorden, fortæller Preben Hansen.

Det nye fiberkabel bliver trukket ud til et sted ved Holmens Kanal, hvor det bliver koblet sammen med eksisterende fiber.

»Vi har fiber hele vejen ud til Danmarks Radio ude i Ørestaden. Så det er kun et spørgsmål om at koble fiberkablerne sammen ved forskellige samlepunkter,« siger Preben Hansen.

Kablet, som TDC er ved at lægge ned i jorden for DR, er et såkaldt 12-fibers kabel, hvilket vil sige, at det indeholder 12 optiske fibre. Preben Hansen tvivler dog på, at DR får behov for mere kapacitet, end der kan gå gennem to eller fire af fibrene, men kablerne er standardudstyr.

»Det er det mindste kabel, vi har. Vi havde på et tidspunkt et med fire fibre, men det gik vi bort fra,« siger han.



13. apr 2011 kl 15:26

Mikkel Møller

Ja ja

Et er at bankens folk lige vil vides sig sikre, men at politiet tropper op med maskinpistoler er en tand for meget..


13. apr 2011 kl 15:34

avatar

Peter Horsbøll Møller

Hvorfor grave?

Hvorfor graver de når rørene allerede ligger i jorden?:

"Det drejer sig om fiberkabler, der bliver trukket i plastrør, der allerede ligger i jorden, fortæller Preben Hansen"


13. apr 2011 kl 15:48

avatar

Per Erik Rønne

Re: Hvorfor grave?

Hvorfor graver de når rørene allerede ligger i jorden?:

"Det drejer sig om fiberkabler, der bliver trukket i plastrør, der allerede ligger i jorden, fortæller Preben Hansen"

De skal vel grave ned to steder, for at få adgang til rørene?


13. apr 2011 kl 16:07

Claus Madsen

Alarm

Mon ikke udrykningen skyldes en alarm snarer end en telefonisk henvendelse?

Et er at bankens folk lige vil vides sig sikre, men at politiet tropper op med maskinpistoler er en tand for meget..

Hvis de vidste det var falsk alarm kunne de jo være blevet hjemme...


13. apr 2011 kl 16:07

Tom Paamand

Noget skal de jo bruge tiden til...

Forrige vinter under COP15-mødet blev ankomsten af et sejldrevet fragtskib fra Holland forsinket nogle timer. På det tidspunkt, der var anmeldt til Havnen, myldrede der pludselig et større og fuldt bevæbnet terrorkorps frem på pladsen. Der var ikke anden aktivitet på den øde havneplads sent om aftenen, men den lå tilfældigvis lige ud for Amalienborg. Korpset ønskede ikke at svare på spørgsmål, og næste morgen under havneindløb skete det med eskorte af et par politibåde med dykkere klar - uden at de i øvrigt henvendte sig til os, eller fandt noget at gribe ind over for. Det virkede som om vi småtilfældigt var udvalgt til at deltage i deres øvelse.


13. apr 2011 kl 16:12

Martin Gabrielsen

Grave arbejde.

Jeg formoder også de skal ned nogen steder for at få kablet igennem røret.

og måske puster de det i gemmen!

Hilsen Martin


13. apr 2011 kl 16:28

Casper Jensen

Overkill?

Har den danske stat ikke vigtigere områder at bruge penge på, end at begynde at grave op i Kbh´s gader og stræder, fordi hr. og fru. Jensen absolut skal have det hele med fra en mindre begivenhed som denne barnedåb er?


13. apr 2011 kl 16:39

Boe Jørgensen

OVERKILL


Og hvad kostede så denne ekstra kabel ?
Det må vel være rimeigt at hoffet betalte.
BoeJørgensen


13. apr 2011 kl 16:50

Michael Zetlitz

Re: Overkill?

Har folk ikke andet at lave end, at have ondt et vist sted, over ligegyldige småting som dette?


13. apr 2011 kl 17:06

Anders Grønne

Re: Overkill?

Har folk ikke andet at lave end, at have ondt et vist sted, over ligegyldige småting som dette?

Niks. Uden i øvrigt at fremvise beviser for at udgift lå hos DR og ikke TDC. Og DR er jo pålagt at arbejde i folkets tjeneste[1] og hvis 1½-2 mill. mennesker gerne vil se den barnedåb, bør DR så løfte opgaven. Lidt det samme som X-Faktor, hvis man er lidt blid med definitionerne.

[1] http://www.dr.dk/OmDR/Fakta%20....htm


13. apr 2011 kl 17:29

Karl Lohse

Re: Overkill?

Måske er det et kabel der kan bruges igen en anden dag, til andre formål? En forbindelse mellem DR og KBH centrum kan jeg godt forestille mig blive efterspurgt ofte.

Næste gang brokker du dig måske over at dit internet er for langsomt, eller at billedet hopper, fordi TDC er for sløve med at få lagt kabler?

"You can never win" ...


13. apr 2011 kl 18:45

arne lund

En borgerkrigsmanøvre


Tilfældigvis havde politiet ikke nogle bz'ere eller christianitter, der skulle tæves den aften, derfor mødte de så talstrækt op til rollespillet: En borger-krigsmanøvre.


13. apr 2011 kl 21:49

Mikkel Møller

Re: Alarm

Mon ikke udrykningen skyldes en alarm snarer end en telefonisk henvendelse?

Et er at bankens folk lige vil vides sig sikre, men at politiet tropper op med maskinpistoler er en tand for meget..

Hvis de vidste det var falsk alarm kunne de jo være blevet hjemme...

Nej, det er jo ikke det det handler om. Det er niveauet. Ret dårligt. Ellers er det en fyreseddel til den medarbejder der hvinende har ringet 112 og sagt der var et bankrøveri i gang. Et af stederne er der begået en fejl.


13. apr 2011 kl 22:08

Claus Madsen

Re: Alarm

Hvad vil du så mene er en passende respons under den forudsætning at det kunne have været et rigtigt kup?


13. apr 2011 kl 22:57

Thomas Jørgensen

Mangel på bedre

Utroligt at denne artikel i det hele taget bliver bragt på ing.dk i stedet for ekstrabladet.

Jeg ser ikke relevansen ud over at folk kan komme med deres holdninger til politiets nok forventede respons og til den kongelige barnedåb.


14. apr 2011 kl 11:11

Michael Thomsen

Re: Hvorfor grave?

De skal vel grave ned to steder, for at få adgang til rørene?

Er det kun mig, som forventede, at nedgravede rør, som man kan skyde ekstra fiber igennem ender i et skab med et krydspunkt, så man netop ikke behøver grave for at kunne skyde ekstra fiber frem? Men der manglede måske et krydspunkt udenfor Nationalbanken?


14. apr 2011 kl 12:04

Bo Jacoby

Uddybning

"For at sikre en stabil transmission ... har TDC's teknikere den seneste uge arbejdet på højtryk."

Den kilde, som har fortalt om højtrykket, kan vel også give tekniske detaljer om krydspunkter, som ingeniører interesserer sig for, og om hvorfor arbejdet skal vare en uge.


14. apr 2011 kl 12:40

avatar

Jakob Møllerhøj

Re: Uddybning

Hej - Preben Hansen fra TDC oplyser følgende på mail omkring nødvendigheden af det konkrete gravearbejde:

"Da DR's sendevogn står på en p-plads, hvor vores rør er gravet forbi, var det nødvendigt at grave ned til røret for at få fat i det"

Jakob - ing.dk


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.