/produktion

Bilproducenter mangler desperat japanske reservedele

Flere bilproducenter er ved at løbe tør for reservedele, som de skulle have modtaget fra japanske fabrikker. Produktionen i USA og Canada lukkes ned flere steder, og allerede om få uger kan samtlige bilproducenter være ramt.

Klik for at se billedet i stort

Flere bilproducenter mangler reservedele, som skulle komme fra japanske fabrikker.


Læs også

Læs mere om

Af Mette Mandrup, torsdag 24. mar 2011 kl. 15:21

Rundt om i verden begynder produktionen af biler at gå mere og mere i stå, fordi producenterne mangler reservedele fra deres fabrikker i Japan.

Toyota, General Motors og PSA Peugeot-Citroën har allerede skåret, eller planlægger at sænke, produktionen i USA og Europa på grund af forventninger om mangel på bestemte reservedele fra Japan, skriver Wall Street Journal.

Onsdag advarede Toyota sine mange medarbejdere om, at en del af produktionen i USA og Canada vil blive lukket ned på grund af manglende reservedele.

Problemet kan hurtigt vokse sig langt større. Samtlige bilproducenter i verden vil være ramt af katastrofen i Japan inden udgangen af april, vurderer analysehuset IHS Global Insight, ifølge Detroit News.

»Det er ikke et spørgsmål om ’hvis’, men ’hvornår’,« siger Michael Robiet, der er direktør for Automotive Forecast hos IHS Global Insight, i sin analyse.

Mange af bilproducenterne mangler komponenter som semikonduktorer, sensorer og LCD-displays, da der allerede var mangel på den slags komponenter, før krisen indtraf. På længere sigt kan der også komme til at mangle blandt andet syntetisk gummi.

En talsmand for Ford, Todd Nissen, siger til Detroit News, at selskabet holder møder hver time, da det kæmper for at holde sin leveringskæde intakt, så produktionen kan opretholdes.

Japan har mistet produktion af mere end 337.000 køretøjer ved udgangen af denne uge og 450.000 ved udgangen af marts, viser beregninger fra IHS Global Insight.



24. mar 2011 kl 15:39

Mads Pedersen

Reservedele???

Nu er det vel ikke reservedele man bruger i en produktion? Der må være tale om komponenter, eller bare dele. Reservedele bruges til reparationer og udskiftninger.


24. mar 2011 kl 16:08

avatar

Martin Zacho

Re: Reservedele???

Man mangler blandt andet....

semikonduktorer

....
:-D

Google Translate ?

Martin.


24. mar 2011 kl 17:16

Benny Olsen

Re: Reservedele???

Man mangler blandt andet....
semikonduktorer
Google Translate ?

Microchips.

Uden de små printkort med halvledere f.eks motorstyreboksen, kommer vi ikke ret langt.


24. mar 2011 kl 17:54

Bjarke Mønnike

Så må de bruge.....

.......conductorer.....helledere istedet:o)

Undskyld ;o)


25. mar 2011 kl 10:18

Benny Olsen

Autoindustrien flytter til Kina.

Nissan sagde allerede sidst i år 2010 at de ville fordoble produktionen i Kina fra år 2012.

Chrysler meddelte i januar at de sammen med Fiat vil bygge Dodge Caliber i Kina.

Toyota meddelte i februar, at de fremrykker starten af en ny bil fabrik i Kina, så den kan starte produktionen i år.

Ford har efter tsunamien meddelt at de vil bruge 1,1mia$ på en ny fabrik i Kina, som fra 2012 skal levere 750.000 motorer om året

Samtidig 10 dobler Kina beskatningen af de sjældne metaller og skærer 72% af eksport kvoten, Kina vil gerne lave hele bilen selv.


25. mar 2011 kl 12:19

Frithiof Andreas Jensen

Re: Reservedele???

Det er interessant at se hvordan Globaliseringen både koncentrerer risiko og forstærker effekten af "tilfældige" hændelser som man ingen kontrol har over.

Det næste bliver at "finanskrisens fader" AIG eller klassikeren Lloyds (som sprang i luften i 1980'erne på samme måde) på een eller anden magisk, indirekte, uigennemskuelig, måde sidder med forsikringerne for hele Japan.


25. mar 2011 kl 12:24

Frithiof Andreas Jensen

Re: Autoindustrien flytter til Kina.

Samtidig 10 dobler Kina beskatningen af de sjældne metaller og skærer 72% af eksport kvoten, Kina vil gerne lave hele bilen selv.

Det er ganske mærkværdigt at de "vestlige" økonomier af ideologiske grunde (?) ikke kan følge de samme handelspolitikker som Kina anvender!


25. mar 2011 kl 20:34

Benny Olsen

Frankrig skærer 75% af bil-produktionen.

Da Hitachi Automotive Systems, mangler vand og er udsat for regelmæssige strømafbrydelser, kan de ikke producere tilstrækkeligt den "Mass Air Flow Sensor" som de har 60% af verdensmarkedet af, og da bilfabrikkerne hvad lager angår, har skåret helt ind til benet, må bil-produktionen begrænses pænt.

Madrid og Vigo reducerer med 40%-50%
Trnava reducerer med 40-50%
Poissy og Aulnay reducerer med 40-50%
Sochaux, Sevelnord og Mulhouse reducerer med 75%

Opel har ikke sat tal på deres reduktioner på Eisenach i Tyskland og Zaragoza i Spanien.

Ford, Nissan, Renault, Toyota og Volkswagen har endnu komponenter, og tager stillig i næste uge.
http://epn.dk/brancher/industr...=pol


27. mar 2011 kl 09:10

Bjarne Thorsted

Re: Reservedele???

Man mangler blandt andet....
semikonduktorer
Google Translate ?

Microchips.

Uden de små printkort med halvledere f.eks motorstyreboksen, kommer vi ikke ret langt.

Hold da op, den joke faldt på halen foran dig inden du kunne nå at opdage hvorfor det var sjovt :)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.