/energi

Krig mod Libyen rammer ikke olieforsyningen

Saudiarabien vil kunne øge sin produktion, hvis Gaddafi stopper olieleverancerne, viser et notat til EU’s politikere.

Af Ulrik Andersen og Claus Djørup, fredag 18. mar 2011 kl. 08:55

Sent torsdag vedtog FN’s sikkerhedsråd et flyveforbud over Libyen. Af teksten fremgår at FN’s medlemmer må beskytte civilbefolkningen med ’alle nødvendige tiltag’ – med andre ord er der nu åbnet for at Nato eller andre kan gå i krig mod Libyen.

Libyens leder, Muammar Gadaffi, har tidligere truet med at sprænge Libyens olieledninger og droppe eksportaftalerne med vestlige virksomheder til fordel for kinesiske, indiske og russiske. Truslen har sammen med atomkrisen i Japan, fået olieprisen til at springe i vejret til 102 dollar pr. tønde.

Libyen producerer nemlig 1,6 mio. tønder olie dagligt svarende til knap to procent af verdens samlede produktion, og siden oprøret brød ud i Libyen er produktionen gået mere eller mindre i stå, fordi mange udenlandske olieselskaber har trukket deres mandskab ud. Men selv om oliemarkederne lige nu er i panik, så er der egentlig ingen grund til det, viser et notat udarbejdet af EU som forberedelse til et hastemøde mellem unionens energiministre.

»Hvis potentielt hele denne produktion mistes, medfører det ikke oliemangel, idet der p.t. er ikke-udnyttet produktionskapacitet i OPEC på ca. 4 millioner tønder olie om dagen (mbd) og idet Saudi-Arabien vil kompensere tabet fra Libyen med råolie af tilsvarende høj kvalitet,« står der i notatet.

Selv om sammenbruddet på det japanske atomkraftværk Fukushima 1 og produktionsstop på flere japanske rafinaderier på kort sigt vil øge olieimporten i Japan, er det heller ikke nok til at skabe oliemangel.

»Ifølge IEA er raffinaderikapacitet for 1,4 mbd ude af produktion som følge af naturkatastroferne, dele heraf måske i længere tid. Den nukleare elproduktion svarer til et olieforbrug på 0,2 mbd, hvis den skal erstattes med oliefyrede kraftværker (kraftværkskapaciteten er der).

Men det skal den næppe på kort sigt, dels fordi dele af det japanske transmissionssystem er ødelagt, og dels fordi forbruget af både el og olie er mindre end normalt. Japan har frigivet olie fra dets store beredskabslagre og mangler ikke olie.«

Energiministrene skal mødes mandag for at diskutere situationen.



18. mar 2011 kl 10:50

avatar

Thorleif Bundgård

Oliepriser

Mon ikke benzinselskaberne "Ser bort" fra det, og så udnytter situationen til igen-igen. at sætte prisen op -(


18. mar 2011 kl 12:06

Hans Elfelt Bonnesen

Libyens olie

Hvorfor i alverden skulle det være Nato der går ind i dette problemfyldte område Det er den arabiske Liga, der har bedt om no-fly forbudet. Nu må de stenrige muslimske arabiske stater vise, at alt det isenkram, de har købt i de sidste mange år, også kan bruges.
Det står ikke skrevet i stjernerne, at det altid er USA og Europa, der skal spille politibetjent. Vi få aldrig tak for det.
Tværtimod.


18. mar 2011 kl 13:41

Bjarke Mønnike

Re: Libyens olie

Problemet for de andre arabiske stater er at det er overklassens sønner der er jagerpiloter og officerer og dem ser man ikke gerne miste livet, da de jo er en garanti for despoternes forbliven på tronen :o)


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk