Forvirring
Indlægget er noget forvirrende, mon ikke tegneren skulle holde sig til at tegne?
Ventres minister for udvikling, integration og assimilation Søren Pind, vil ikke acceptere et multietnisk Danmark. Han skulle se til sit elskede USA, som er et multietnisk samfund om noget – et pluralistisk samfund hvor folk er kommet til fra hele verden, og får lov til at bevare deres egen kultur og deres eget sprog, de bliver accepteret med deres særpræg. Det man kræver er – let forenklet, at de lægger højre hånd på venstre bryst, ser mod Stars and Strips og får tåre i øjene.
Jeg er sikker på at Pind har prøvet det. Måske i drømme har Pind set sig selv stå ved Reagans side 'oh say can you see' … det for dig? Jo mere multietnisk des mere nationalistisk gejl.
Så prisen er at Pind må acceptere at ikke alle taler Dansk med samme accent og nogen danskere måske slet ikke lære sig Dansk. Sproget er kulturbærende, men kan vi bevare sproget i et globaliseret Danmark?
14. mar 2011 kl 11:06
Indlægget er noget forvirrende, mon ikke tegneren skulle holde sig til at tegne?
14. mar 2011 kl 11:35
Nu er der jo også den forskel på USA og Danmark, at indvandrere til USA skal klage sig selv, uden et vidtforgrenet socialt hjælpenetværk. Det gør givetvis en vis forskel i den måde, de "indfødte" borgere ser på indvandrerne.
14. mar 2011 kl 11:36
Undskyld, jeg mener naturligvis, at de skal klare sig selv (ikke klage).
Ligesom mange andre danskere der har været i USA, er det jo ikke sikkert at Søren Pind har opdaget at det er multietnisk...
Hvis man holder sig i WASP kredse, eller til nøds kun også omgår Jøder og Katolikker, opdager man jo ikke hvor multietnisk USA er...
(Se også: Tea Party, DF)
Poul-Henning
14. mar 2011 kl 11:47
Godt spørgsmål. Refn, er han liberal nationalist eller National-Liberal (Na-Li)? Liberitaner, Libertiner :-) (nå, nej), eller Liberal? Er LA's københavnafdelings formand NaLi?
Kan man som ægte liberalist generalisere, og sige at andre pine-død skal assimileres i et nyt samfund? Skal vi som danskere gøre det i andre lande?? Ned med Solvang og rugbrød og lakrids i udlandet? Skal vi (staten) nu blande os i indvandreres måde at tilegne sig den danske kultur over generationer?
Øv, jeg hader generalister, de er altid bange, sorte, er over 2 m og 10, har tabt tænder og har store hænder med uklippede negle.......ligesom jeg hader ekstremister, de skulle skydes, hænges, halshugges, lægges på hjul og stejle, brændes og deres støv spredes for vinden i Nepals bjerge. ØV.
Fascisme! Pas på!
14. mar 2011 kl 12:44
Blev det vidunderlige multietniske USA , ikke skabt på den oprindelige folks bekostning ,, ??
Nå ,,, skidt med det ,, bare vi alle kan få lov at være os selv ikk ?
Ole S.
14. mar 2011 kl 12:56
Blev det vidunderlige multietniske USA , ikke skabt på den oprindelige folks bekostning ,, ??
14. mar 2011 kl 13:17
Næ ,,, der skulle egentlig ha´ stået : det oprindelige folks bekostning .
En smutter ,, sorry .
Ortodokse jøder i Danmark. (Det er nok, det mest fy, man kan sige i dag). Dette skrives kun rent tankevækkende, da fx "Schächtning" er rent dyrplageri, og ikke tilladt i Danmark. Halal med "ikke-penetrerende boltpistol er).
Og muslimer, kinesere, vietnamesere og et al.
Som moster til to 2.generationsindvandrere bliver jeg til tider muggen. Deres mor har taget uddannelse i DK og arbejder. Den ældste læser biologi, den yngste er ved at afslutte gymnasiet.
Assimileret? Nej, de har da stadig en del af deres kinesiske kultur i behold.
Mvh
Tine
14. mar 2011 kl 14:35
Gå dog til Politikens debatsiderhvis i ikke vil forholde jer til realiteterne.
14. mar 2011 kl 15:48
Nej ellers tak, der vakler det rundt med NaLi'er, der har kronede dage i dagens medier...ellers mange tak. Jeg vil leve i mit globaliserede liberalist-univers, så længe jeg kan overbevise mig selv om det, dvs. idealisere verden :-)
14. mar 2011 kl 15:57
Desværre er det de færreste liberalister der hylder princippet om at din ret til store armbevægelser stopper før den rammer min næse.
Tolerance: Du holder fest til kl. 4 om morgenen, og jeg starter plæneklipperen kl. 6
Hensyntagen: Du holder fest til kl. 1 om natten, og jeg starter plæneklipperen kl. 10.
14. mar 2011 kl 17:27
kinesiske kultur
14. mar 2011 kl 21:28
....som der kommenteres på hvad folk tror, Pind har sagt.
Brug gerne op til 12 minutter på at læse nedenstående blogindlæg.
http://tomjensen.blogs.berling...8dt/
/Jørgen
15. mar 2011 kl 10:25
Måske er det på tide at Ingeniøren lufter ud på kontoret og prøver med en anden tegner, som kan tegne på et niveau så tegningerne kan stå alene uden en forklarende blog, som iøvrigt aldrig lægger noget nyt til det faktum, at tegneren er ked af regeringen og endnu mere ked af DF?
Hvad betyder det ".. se en pind ..." , er der en pointe med tegningen eller er det simpelthen bare en tegning af Søren Pind uden nogen mening?
Kunne tegneren eller Ingeniøren "blog-lægge" meningen, eller evt. gå nye veje og prøve indimellem at lave en sjov tegning?
"Kan jeg ikke se en pind, se en pind, se en pind"
Jeg tror der henvises til Anne Linnet/Marquis de Sade nummeret, der var meget populært i 80-erne. ;-)
15. mar 2011 kl 13:00
og tak Tine, - så mangler jeg bare pointen, men den er vel indlysende, hvis man kender teksten til hele nummeret?? :-)
15. mar 2011 kl 13:16
Her er hele nummet, hvis du finder pointen, må du gerne sige til...
ANNE LINNET - VENUS
Du har sat dig på tværs,
i mit indre univers, univers, univers,
du har sat dig på tværs i mit univers.
Når jeg kigger ind, kigger ind,
ka' jeg ikke se en pind, se en pind, se en pind,
du har sat dig på tværs i mit univers.
Med Mars i hånden skræmmer du mig,
og Venus lader vente på sig.
Ser du ikke jeg elsker dig?
(elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig)
Ser du ikk' at jeg elsker dig?
(elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig),
Venus lader vente på sig.
Du har sat dig på tværs,
i mit indre univers, univers, univers,
du har sat dig på tværs i mit univers.
Når jeg kigger ind, kigger ind,
ka' jeg ikke se en pind, se en pind, se en pind,
du har sat dig på tværs i mit univers.
Med Mars i hånden skræmmer du mig,
og Venus lader vente på sig.
Ser du ikke jeg elsker dig?
(elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig)
Ser du ikk' at jeg elsker dig?
(elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig),
Venus lader vente på sig.
På en jernbaneskinne lå en nøgen danserinde,
og nøden lærer som bekendt en kvinde at spinde.
(På en jernbaneskinne lå en nøgen danserinde,
og nøden lærer som bekendt en kvinde at spinde).
Og hun spandt og hun spandt og det er så sandt så sandt,
at hun spandt sig en skjorte og blev væk pist borte.
(Og hun spandt og hun spandt og det er så sandt så sandt,
at hun spandt sig en skjorte og blev væk pist borte).
Hun blev væk for alle, ikke mindst for sig selv,
men jeg fandt hende ligegodt alligevel.
(Hun blev væk for alle, ikke mindst for sig selv,
men jeg fandt hende ligegodt alligevel).
Nu har hun sat sig på tværs,
i mit indre univers, univers, univers,
hun har sat dig på tværs i mit univers.
He-heeeey, år jeg kigger ind, kigger ind,
ka' jeg ikke se en pind, se en pind, se en pind,
hun har sat dig på tværs i mit univers.
Med Mars i hånden skræmmer hun mig,
og Venus lader vente på sig.
Ser du ikke jeg elsker dig?
(elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig)
Ser du ikk' at jeg elsker dig?
(elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig, elsker dig)