/elektronik

KGB installerede keylogger på skrivemaskiner i USA-ambassade

Under den kolde krig indsatte den russiske efterretningstjeneste en slags keylogger i kuglehoved-skrivemaskiner på vej til den amerikanske ambassade i Moskva.

Klik for at se billedet i stort

Skrivemaskiner af typen IBM Selectric blev udstyret med en mekanisme beregnet til at opfange tastetryk på den amerikanske ambassade i Moskva. Nederst ses metal-delen, der indeholdt udstyret, i adskilt tilstand.


Læs mere om

Dokumentation

Af Jakob Møllerhøj , onsdag 09. mar 2011 kl. 08:06

Keyloggere, der bruges til at aflytte tastetryk på et tastatur, er langt fra et nyt fænomen, men at den russiske efterretningstjeneste allerede i årene omkring 1980 havde installeret udstyr til at opsnappe tastetryk på skrivemaskiner i den amerikanske ambassade i Moskva, kommer måske nok som lidt af en overraskelse.

Ikke desto mindre er det det, der ser ud til at være foregået, ifølge nyligt offentliggjorte dokumenter fra de amerikanske myndigheder.

Her fremgår det, at amerikanerne, der havde en mistanke om, at russerne aflyttede deres ambassade i den russiske hovedstad Moskva, fandt aflytningsudstyr indbygget i elektriske skrivemaskiner af typen Selectric fra IBM.

I skrivemaskinerne, der benytter et kuglehoved, var der indbygget skjulte sensorer, der kunne registrere de små udsving i strømmen i forbindelse med, at kuglehovedet vælger bogstav.

Spionmekanismen var særdeles svær at detektere og blev kun opdaget, fordi en af de amerikanske teknikere, der analyserede maskinen, anvendte røntgenstråler til at undersøge udstyret. Det skjulte udstyr i de "buggede" maskiner var designet til at lagre tastetrykkene og udsende dem i periodiske radio-transmissioner til KGB-modtagere ved ambassaden. Det kan være sket via en antenne, som amerikanerne tidligere havde opdaget ved ambassadens skorsten, men som de dog ikke kendte formålet med, da de opdagede den.

I første omgang fandt den amerikanske sikkerhedstjeneste NSA spionudstyret i ti skrivemaskiner, som var blevet sendt tilbage fra Rusland, netop for at blive undersøgt nærmere i USA. Opdagelsen fik øjeblikkeligt NSA til at tilbagekalde samtlige tilbageværende Selectic-maskiner i Moskva samt i konsulatet i Leningrad, fremgår det af dokumenterne på hjemmesiden Governmentattic.org.

Der blev fundet 16 spionenheder i alt. Enhederne er muligvis blevet installeret i maskinerne i forbindelse med toldinspektion, da de var på vej til Moskva i første omgang. Normalt blev den slags ambassadeudstyr dog sendt med særlige kurertjenester, men enkelte skrivemaskiner var altså også blevet sendt på almindelig vis.



09. mar 2011 kl 10:35

Karsten Nyblad

Franskmændne var vist ude for det samme

Jeg husker et eller andet med at Frankrig ikke havde sendt vagter med de telex maskiner, der skulle bruges til hemmeligt kommunikation. Senere fandt man så aflytningsudstyr i kondensatorerne. Dette udstyr kunne aflytte den ikke krypterede version af telegrammerne.


09. mar 2011 kl 10:52

Peter Hansen

Utroligt hvad russerne kunne

...men almindelige varer til borgerne kunne de ikke frembringe.


09. mar 2011 kl 13:45

avatar

Anders Rosendal

regne renge

"..men almindelige varer til borgerne kunne de ikke frembringe."

Nu var der også væsentlig flere mennesker i USSR end de 16 skrivemaskiner...


09. mar 2011 kl 14:06

Janos Winter

Re: regne renge

"..men almindelige varer til borgerne kunne de ikke frembringe."



Nu var der også væsentlig flere mennesker i USSR end de 16 skrivemaskiner...

... men med dem var de også ligeglade.


09. mar 2011 kl 14:08

avatar

Anders Rosendal

Re: regne renge

".. men med dem var de også ligeglade. "
Eller også mente de at det var vigtigt at spilde den samme mængde penge på atom våben som usa.


09. mar 2011 kl 17:25

Bjarke Mønnike

Uden at skulle gå i detaljer.....

........så er der en god grund for at russerne(Sovjet) deltog i våbenkapløbet som de gjorde.

De havde oplevet, at blive mejet ned af tyskerne og deres bekendskab med tyskerne, kostede dem 24 millioner personer.(Stalin havde sikkert andel i antallet!) Sammenhold det med at tyskerne totalt mistede 4 milloner civilt og på alle fronter !!!!

Det gjorde at Sovjets ledelse, kunne forsvare deres våbenprioritering overfor befolkningen indtil sammenbruddet i 1989.

Den næste grund for våbenprioriteringen var, at kommunismen var en direkte trussel mod den herskende samfundsorden og derfor et ligeså uønsket element i de fleste demokratier, som al Queda er det idag og det var sovjets ledelse lige så klare over, som Osama bin Laden er det.

Den sidste årsag var, at Churchill prøvede at overbevise Rosevelt og Truman om, at nu hvor de havde rustningsindustrien oppe på højeste omdrejninger, ville det være opportunt at angribe Sovjet. Jerntæppet er et ord der er opfundet af Churchill.

Derfor forblev Sovjet mistroisk over for vesten, da de kendte Churchills hensigt, så længe lederne derovre, alle var militærpersoner som havde deltaget aktivt i krigen. Først da næste generation af ledere kom til, væltede "muren" med juristen Gorbatov og ingeniøren Jeltsin.

Sovjet magtede ikke også masseproduktionen af velfærdsgoder, da der ikke var en behovstyret efterspørgsel, men alene en planøkonomisk, der.
udelukkende fokuserede på den laveste kvalitetsfællesnævner, når det galdt forbrugsvarer,

Det så gør så at mange automatisk overfører det som manglede teknologiske evner.

Skal man vurdere dem, skal man vurdere dem på deres på masseproducerede våbenisenkram, som bestemt mange steder (på papiret)kunne matche vestens.

At det så ikke har kunnet det alligevel hvor der har være konfrontationer, Israel-Egypten...USA-Iraq er en anden sag som må tillægges brugerne, Egypten og Iraq

Lad mig lige for en god ordens skyld pege på, at stort set alle elektiske svejsemetoder pånær beklædte elektroder(O Kjellberg ) er af russisk oprindelse. WIG MIG CO2 punkt og magnetisk bevæget lysbue er russere.

Lad mig også påpege, at Igor Sikorsky var en erfaren flykonstruktør, inden han udvandrede til USA i 1919.

I 1957 sendte Sovjet den første satelit Sputnik i omløb. Derefter den første mand i rummet Gagarin og de var de første til at ramme månen.

Dertil skal man ikke glemme at deres rumraketter, stadig er alle de andre overlegne i pålidelighed....indtil det fornyeligt gik galt med Glonass navigationssattelitterne :o)

Og til slut bør man også nævne den allstedsnærværende AK47 Kalasnikov

Så håndværksmæssigt var de dygtige nok til at fremstille mekanik der virkede, selv om det af og til lignede noget der var tilpasset med en stenøkse.








09. mar 2011 kl 19:19

Søren Koch

Re: Uden at skulle gå i detaljer.....

Du har ret i en del af tingene (dem med at russerne kune lave funktionelle ting hvis de ville).
Men hvad angår din påstand om at det var mistro til Churchill mm der gjorde udfaldet, der må jeg minde om at helt fra 1920'erne var det sovjettiske samfund gennemsyret af mobiliseringsplaner for alle industrier, der skulle have detaljerede planer for mobiliseringsproduktion.
Dette inkluderende ofte hele 'hemmelige' afdelinger der ikke var beskæftiget med andet end mobiliseringsplanlægning. Disse enheder satte sig givetvis imod en hver form for initiativ til mere civilrettet produktion, og da de var en del af kommunistpartiets centrale kommandovej, var deres ord nok meget tungtvejende.
Disse mobiliseringsplaner viste sig så i 1941 at rede sovjet da de muliggjorde en meget hurtig omstilling til krigsproduktion, men det er en anden sag.
At bruge anden verdenskrig som undskyldning er at give nazi-tyskland for meget kredit, Stalin og Lenin klarede det helt fint uden hjælp hvad angår at fratage civilbefolkningerne kvalitet og kvantitet af civilorienterede industrivarer og mad.

(hvad angår mobiliseringsplanerne og det sovjettiske samfund i almindelighed, så kan jeg anbefale bøgerne 'Lenin' og 'Stalin' af Niels Erik Rosenfeldt).


09. mar 2011 kl 20:04

Bjarke Mønnike

Re: Uden at skulle gå i detaljer.....

Er jeg ikke uenig med dig Søren Koch, men hvisdu bemærker min over skrift "Uden at skulle gå i detaljer....." så frikender jeg ikke nogen, men anvender devicen

Ingen nævnt, ingen glemt.


10. mar 2011 kl 00:05

avatar

Mark Andersson

Har i ikke også set..

den kuglepen som amerikanerne opfandt der kunne skrive i rummet. Russerne brugte... en blyant :-)

Så en kopi af den i en souvenir butik og synes det var vældig morsomt.


10. mar 2011 kl 12:51

Niels Kristian Jensen


10. mar 2011 kl 15:29

Bjarke Mønnike

Re: Morsom usand vandrehistorie

Hvorfor virker blyanter ikke i rummet ?


10. mar 2011 kl 19:32

Jens Madsen

Re: Uden at skulle gå i detaljer.....

Det er egentligt underligt, at et kommunistisk land, ikke har det som største formål, at skabe goder til befolkningen(arbejderne). Selvom russerne var dygtige, og havde teknologi der var på højde med vestens i våbenisenkram, så vil det sandsynligvis også have hjulpet dem, hvis de kunne massefremstille. Kan det have været politik, at de ønskede at være tilsyneladende bagefter USA? I visse tilfælde, kan det være en fordel, at skjule sin kunnen. Men, de burde kunne massefremstille forældet bras, uden at afsløre hvad de egentligt kunne.


11. mar 2011 kl 11:58

Ken Helle Jensen

Re: Uden at skulle gå i detaljer.....

Det er nu ganske interessant at du nævner AK47, dette gevær er en
kopi af det tyske MP44 fra ERMA. MP44 er det tyske stormgevær der kom i slutningen af krigen - generel ibrugtagning i 1944 og der blev produceret ca. 250.000 stk.
AK47 er en mere simpel udgave af MP44, og derved billiger og nemmere at fremstille.


11. mar 2011 kl 22:42

Jan Hartwig

Et par misvisende detaljer!

WIG (wolfram inert gas) eller TIG (Tungsten inert gas) svejsemetoden blev ikke opfundet af en russer. Det var amerikanerne, som opfandt metoden i 1940 til reparation af aluminum ifm. skader på flyskrog, som jo var/er lavet af alu.
AK-47 er ikke en kopi af MP-44, men snarere en videreudvikling, og at inspirationen er kommet fra MP-44, kan nok ikke benægtes. Selvom de minder om hinanden, er der tydelige udvendige forskelle, og den indvendige mekanisme er meget forskellig fra AK-47 til MP-44. Derudover vejer AK-47 kun ca. 80% af StG 44/MP-44, er 70 mm. kortere, bruger anden kaliber amo med lidt højere udgangshastighed etc.
Mikhail Kalasjnikov tog det bedste fra (siger historien) MP-44 og M1 Garand og kogte det sammen til et ufatteligt driftssikkert gevær. Der findes dog mange udgaver af AK-47, og bla. Israel har kopieret det til anvendelse i ørkenkrigen (6-dages krigen) pga. dets holdbarhed og driftssikkerhed under alle forhold. En anden sjov detalje, er, at StG 44 kunne fås med "bøjede" løb, således der kunne skydes om hjørner. De kunne fås med 30, 45, 60 og 90 graders vinkling. Må have været et sjovt syn at se en tysk soldat komme slingrende med en StG 44 med et 90 graders løb??


12. mar 2011 kl 17:43

avatar

Peter Kamp Nielsen

Endnu en! Re: Et par misvisende detaljer


=== KLIPPET ===
En anden sjov detalje, er, at StG 44 kunne fås med "bøjede" løb, således der kunne skydes om hjørner. De kunne fås med 30, 45, 60 og 90 graders vinkling. Må have været et sjovt syn at se en tysk soldat komme slingrende med en StG 44 med et 90 graders løb??

Da den primært var beregnet til at rydde blinde vinkler ved kampvogne og bunkere, var det nok sjældent nogen løb med den ....


13. mar 2011 kl 16:33

Christian Jørgensen

Tyskerne var teknologisk overlegne

Sturmgewehr 44 er forgængeren for alle assault rifles herunder AK47 og M16

Tyskerne var under 2. Verdenskrig teknologisk meget længere fremme end de allierede. Meget af USA og Sovjets militære teknologi var baseret på tysk forskning. fx mht. raket og ubåde.

Hvis Tyskland havde haft mulighederne for at udvikle deres "wunderwaffe" i tide, kunne krigens udfald måske have set anderledes ud. Ideerne bag deres vidundervåben var der hvert fald


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.