Trafikstyrelsen: Nu skal det være slut med sløve cykellygter i en elastik
Slatne elastiklygter til cyklen er for farlige, mener Trafikstyrelsen, der vil ændre reglerne, så cyklister tvinges til at sætte ordentlige lygter på cyklen.
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
»Jeg har skam lys på cyklen,« siger en cyklist måske, hvis han bliver stoppet af politiet.
Og ja, det har han også, men ofte er tale om en småsløj minilygte, der dingler i en elastik halvt inde bag bagagebæreren.
Det kan man, ifølge Trafikstyrelsen, ikke kalde lys på cyklen, for det er alt for farligt at have for lidt lys på. Derfor har styrelsen haft et forslag i høring, der går på at skærpe reglerne, så cyklister fremover skal have baglygter med samme lysstyrke som forlygterne, og så skal de sidde bedre fast end i en elastik. Dvs. at de skal lyse lige ud både fortil og bagtil, bortset fra forlygten, der gerne må lyse ned på vejen.
»Det ses desværre alt for ofte, at aftagelige cykellygter ikke er tilstrækkeligt sikkert gjort fast til cyklen eller hænger i en elastik og på grund af rystelser og stød under kørslen derfor ændrer stilling,« skrev Trafikstyrelsen i december ud til høringsparterne, der blandt andet tæller Rigspolitiet, DTU Transport og Forbrugerrådet.
»Kendetegnende for disse er, at lyset ikke altid peger i den rigtige retning og cyklisten er derfor ikke tilstrækkeligt synlig over for de øvrige trafikanter,« skrev Trafikstyrelsen.
Kravet bliver, at både for- og baglygte skal kunne lyse med mindst fire candela forfra eller bagfra, 0,4 candela målt 20 grader til hver side og 0,05 candela målt 80 grader til hver side. Dette skal både for- og baglygte kunne præstere i sammenlagt otte timer med tændt-slukket-intervaller af to timer og ved en køleskabstemperatur på fem plusgrader. Dog er fem timer nok, hvis man kan lade batteriet op under kørslen, lyder det i bekendtgørelsen.
Candela henviser til den gamle måleenhed for vokslys, så en candela er derfor lysstyrken på et sådant lys, mens f.eks. en gammel 100W glødepære svarer til 120 candela.
Batterierne bliver for hurtigt flade
Problemet med de små elastiklygter er nemlig, ifølge ingeniør på Kontor for bilteknik i Trafikstyrelsen, Allan Hansen, at batterierne løber for hurtigt tør, så lyset bliver for svagt.
»Hvis man står i en nødsituation, hvor ens faste lygter er blevet stjålet eller gået i stykker, er det selvfølgelig okay, at man benytter sig af et par billige midlertidige lygter fra kiosken. Men ellers vil vi anbefale, at man køber nogle, der sidder på et beslag, som man kan tage med sig, så de er der, når de skal bruges,« siger Allan Hansen.
Dog kan man bruge sine gamle baglygter, hvis man har købt dem inden oktober 2011, hvor Trafikstyrelsen forventer, at alt er på plads i EU, samt giver tid til en ekstra høringsrunde, hvis det bliver nødvendigt.
»Vi håber, at vi er klar til efteråret, når der er lygtetændingssæson igen. Og så håber vi, at kravene vil afspejle sig i uheldsstatistikken for cyklister, hvor lyset i store udstrækninger er et problem,« siger Allan Hansen, som netop nu er ved at analysere høringssvarene, der havde frist mandag.
»De svar, vi har fået, har været positive, men vi skal selvfølgelig lige se, om der skal laves justeringer. Mere kan jeg desværre ikke sige endnu,« siger Allan Hansen.






