Nyt søkabel i Nordsøen vigtig brik i kommende supergrid
Nyt søkabel skal udveksle nordisk vandkraft med britisk vindmøllestrøm i 2020. Kablet får også betydning for Danmark, for det vil give øget el-eksport og højere elpris, vurderer Energinet.dk.
Fem selskaber planlægger et nyt søkabel mellem Norge og Storbritannien. Selv om det altså går uden om Danmark, mener Energinet.dk, at Danmark vil få gavn af den større kapacitet i Nordsøen.
Læs også
Læs mere om
Fire skandinaviske og et britisk energiselskab underskrev tirsdag en aftale om at planlægge og bygge en direkte elektrisk forbindelse mellem Storbritannien og Norge.
Forbindelsen skal udveksle britisk vindkraft med nordisk vandkraft og kan dermed blive en brik i et kommende ’supergrid’ for offshore vindkraft i Nordsøen.
Parterne - som er svenske Vattenfall, tre norske selskaber Agder Energi, E-CO og Lyse samt Scottish and Southern Energy - har i praksis stiftet et fælles selskab. Det skal i løbet af de næste tre til fire år undersøge teknik og økonomi omkring byggeri og drift af en jævnstrømsforbindelse (HVDC-kabel) med en overføringskapacitet på mellem 1.200 og 2.000 MW mellem Norge og Storbritannien.
Ambitionen er, at kablet skal være i drift før 2020, hvor det bliver en direkte forbindelse mellem Vattenfalls hovedmarked, Sverige og Storbritannien.
Her er Vattenfall godt i gang med at bygge vedvarende energi-produktionsanlæg, især vindmøller. Konkret har selskabet rettigheder til at bygge op til 7.200 MW vindkraftskapacitet sammen med Scottish Power Renewables
»NorthConnect bliver et vigtigt bidrag til udviklingen af et europæisk elmarked med øget konkurrence på de regionale markeder, sikre elleverancer og stabile elpriser,« siger Harald von Heyden, der er chef for Vattenfall Asset Optimisation and Trading i forbindelse med underskrivelse af aftalen.
Også en fordel for Danmark
De nye kabel-planer er også interessant for Danmark, hvor Energinet.dk følger udviklingen med udbygning af kabler i Nordsøen med interesse.
Ifølge udviklingsdirektør Dorthe Vinther vil sådan et kabel forbedre konkurrencen på det europæiske elmarked og dermed påvirke Danmarks udveksling af strøm med de nordiske lande:
»Der udbygges massivt med vindkraft i England, og det er derfor et interessant marked for de nordiske elproducenter. En forbindelse mellem Norge og England vil alt andet lige give anledning til en større dansk eksport af el og en lille stigning i den danske elpris,« forklarer hun.
Udviklingsdirektør Dorthe Vinter peger på, at der på sigt vil være øget konkurrence om at kunne anvende den norske vandkraft som ”lager” for vindkraften, og at det derfor er vigtigt for Danmark, at vi sikrer stærke handelsforbindelser mellem Danmark og de omkringliggende lande:
»Det arbejder vi løbende på – for eksempel via en fjerde forbindelse mellem Danmark og Norge. Vi planlægger sammen med TenneT en forbindelse mellem Danmark og Holland, og så arbejder vi på at udvikle Kriegers Flak projektet, som vil blive en kombination af tilslutning af havmøller og handelsforbindelse mellem Danmark og Tyskland,« siger hun.
Hun understreger dog, at man også skal øge mulighederne for at udnytte vindkraften i Danmark efterhånden som Danmark får mere af den. Det kan vi for eksempel gøre ved en øget anvendelse af el til elkedler og varmepumper i varmesektoren samt øget anvendelse af el til transport.






