Studerende bag smartphonestyring af Lego-robotter
To ingeniørstuderende vil have tiårige til at programmere deres egne robotter med telefonen.
Læs også
Læs mere om
Om to år har 80 pct. af alle tiårige en smartphone. Det er i hvert fald præmissen for to ingeniørstuderendes afsluttende eksamensprojekt, der forleden indbragte Søren Kempel og Henrik Kragh Lysgaard et 12-tal ved den afsluttende eksamen på handels- og Ingeniørhøjskolen i Herning.
De to har udviklet et stykke open source-software, som gør programmering af Lego Mindstorms robotter nemmere og sjovere.
I første omgang for ejere af Android-telefoner, der blandt andet kan udfordre hinanden med virtuelle labyrinter og definere en robot-rute på gulvet ved hjælp af telefonens kamera.
Helt overordnet er deres mål at motivere børn - også de yngste Mindstorms byggere på 10-13 år - til at komme i gang med at programmere selv.
Fordi det er sjovt, og fordi Danmark får hårdt brug for dygtige programmører i fremtiden.
»Jeg mener, at vi som forældre har pligt til at hjælpe vores børn i gang og få det bedste ud af deres naturlige nysgerrighed og gåpåmod,« siger Søren Kempel, der selv er far til tre af slagsen.
En karrierefordel, viste udtalelserne fra eksaminator og censor, der roser den grundige brugeranalyse, der for en stor del er foretaget i Østre SFO i Ikast, hvor sønnen Wictor går.
»Henrik og jeg har tilbragt mange timer sammen med ungerne i Wictors fritter. Registreret, hvordan de leger og testet forskellige koncepter. De lærer lynhurtigt, kender allerede jargonen fra deres spilkonsoller hjemme, men mister også lynhurtigt interessen og gejsten, hvis de skal vente 15-20 minutter på at få et program installeret på PCen,« siger Søren Kempel, der håber på at få lov at fortsætte arbejdet med at udvikle lettilgængelig software til ungernes smartphones for Lego.
Legetøjsfabrikken har allerede hyret de to nyuddannede electronic design engineers til at udvikle videre på smartphonekonceptet.
Om programmet kommer på markedet og i hvilken form er endnu uvist. Og hemmeligt.






