Nu bliver det gratis at koble solceller og møller på nettet
Elnetselskaberne har besluttet at droppe opkrævning af en såkaldt rådighedsbetaling fra forbrugere, der tilslutter solceller og vindmøller under 6 kW. Betalingen droppes foreløbig de næste to år.
I hvert fald de næste to år slipper private for at betale en såkaldt rådighedsbetaling til netselskaberne, hvis de stiller en lille vindmølle eller et solcelleanlæg op.
Læs også
-
Gaia-Wind åbner fabrik i Skotland: Danmark satser på legetøjsmøller
-
Minister freder solceller efter hård kritik fra Ing.dk's brugere
-
Test af den første godkendte mini-mølle: Den duer ikke i byen
Læs mere om
Landets netselskaber vil ikke længere kræve betaling for at stille elnettet til rådighed for mikroanlæg som solceller og vindmøller, som stadig flere private forbrugere etablerer.
Betalingen, som dog langtfra kræves af alle netselskaber, ligger mellem 500 kroner for et solcelleanlæg og 1.000 årligt for en mikro-vindmølle under 6 kW.
»Med denne rabatordning giver vi boligejere et godt incitament til at tænke i vedvarende energi, som et supplement til deres primære strømkilde. Det åbner op for nye måder at tænke energi på - både som energiselskab og som forbruger. Det vil vi gerne understøtte,« siger Lars Aagaard, som er administrerende direktør i Dansk Energi.
Ordningen skal i første omgang køre de to næste år. Herefter vil Dansk Energi vurdere om en større udbredelse af mikroanlæg giver anledning til ubalance i forretningen hos Dansk Energis medlemmer
Praksis bør ensrettes
Lars Aagaard fremhæver, at der for tiden er forskellig praksis blandt netselskaberne for, hvordan man håndhæver retten til rådighedsbetaling, men at der er bred enighed i medlemskredsen om denne opstartshjælp:
»Det letter også forståelsen hos kunder, politikere og myndigheder, og derfor anbefaler vi, at man ensretter principperne for opkrævning af rådighedsbetaling,« siger Lars Aagaard
Formand for Dansk Solcelleforening, Signe Antvorskov Krag fra Gaia Solar, hilser den nye praksis velkommen:
»Reglerne har været meget komplicerede og uens fra kommune til kommune, så er det en klar fordel at få ensrettet bestemmelserne,« siger hun.
Forbrugere med mikroanlæg under 6 kW pr. husstand kan i dag opnå nettoafregning, hvilket betyder, at kunderne principielt kun betaler afgifter og fuld nettarif for forskellen mellem deres elforbrug og egenproduktion.
Retskrav slået fast
Ved flere afgørelser i Energitilsynet er det blevet slået fast, at netselskaberne kan opkræve rådighedsbetaling for egenproduktionen for at dække den netkapacitet, som ejere af mikroanlæg benytter, når de ikke selv producerer elektricitet.
Det er altså denne ret, som Dansk Energi har besluttet, at netselskaberne bør se bort fra.






