Svanesange

Af Poul-Henning Kamp,  søndag 23. jan 2011 kl. 23:32

Når en etableret teknologi er ved at blive overhalet, plejer der at være en tidsperiode hvor den virkelig ypper sig,for at kæmpe imod "dette nymodens pjat" ved at vise "at der er masser er krudt i" osv.

Intet sted er dette bredere kendt en de engelske Tea-Clippers.

Selve "clipper" konceptet var gammel hat, man starter med en topsejlskonnert og tager den derfra.

Da dampskibe begyndte at trænge sig på var clippers de eneste skibe der havde hastighed at dyste med.

Skidt med at de dårligt kunne have en hel dåse snus med, de kunne sejle hurtigt og dermed tilbagevise "al denne snak om at dampskibe var hurtigere."

Det gik på samme vis med dampmaskinen da dieselmotoren trængte sig på, de sidste dampmaskiner er fantastiske maskiner, intet sted ser man det bedre end på Ottawas tekniske museum, hvor der står fire af de sidste store damplokomotiver der blev bygget.

Vinylpresserne præsterede i slutningen af firserne nogle fantastiske LP'er hvor de gik all-out i kamp med CD-lyden.

Eller tænk på HP48 lommeregneren.

Film kontra digital-kamera.

Jo tætter man kommer på nutiden, jo sværere er det at opdage svanesangen, ikke mindst fordi der altid kan være en joker i spillet, (tænk VHS vs. BetaMAX).

Fagbøger er et godt eksempel på en nutidig og meget fremskreden dødskamp: Idag kommer de med egen hjemmeside, blog og opdateringer og ofte kan læseren vælge imellem papir eller online.

Benzinmotoren er muligvis i gang med en svanesang, en 9-trins automatgearkasse lugter af vild desperation over konkurrenternes brændstoføkonomi.

Aviser & Fjernsyn: Forvent nogle få fantastiske solo-præstationer (Jon Stewart & Anders Lund Madsen ?) i det uafværgelige forfald.

Operativsystemer: Det bliver aldrig mere relevant end OS/X og Win7 og jeg tvivler meget på at det bliver bedre, men der er plads til en stjernestund. (BeOS eller Plan9 ?)

Hvilken teknologi bruger du imorgen, som er totalt forældet om 10 år ?

Nyd den mens du kan...

phk



24. jan 2011 kl 08:32

avatar

Søren Straarup

Min HP48 og rode med hardware

Jeg har stadig min rigtige HP48GX.

Den bruges også stadig, men mest bliver det dog til Droid48 applikationen på min htc.

Jeg roder stadig med elektronik på komponent plan. Både på arbejdet og i fritiden, bla. som radioamatør (http://www.edr.dk).
Denne trend er dog ved komme igen i en version 2 udgave iform af hacker spaces. Jeg tager hatten af for dem som bakker op om disse projekter, ikke mindst dem med al erfaringen som de kan smitte af på den yngre generation.

/Søren


24. jan 2011 kl 08:45

Peter Speck

Postmand Per "informationsteknologien"

Indrømmet, tiden hvor P&T yppede sig er vist ovre – lyt til ramaskriget over kun at få post 5 dage om ugen.

Hver eneste gang jeg får papir-post, så er der tale om en organisation som lever i fortiden og ikke har fået udviklet deres forretningsgang til at være elektronisk – enten p.g.a. tilbagestående lovgivning eller fordi firmaet eller nogle af deres kunder stadig lever i "tiden før internettet". Med andre ord: en rudekuvert i dag er tegn på en taber-organisation.

Døgnposten er (for dem der bor i byen og har arbejde) en væsentlig forbedring af pakkeuddeling: jeg kan hente pakken når jeg har tid, fremfor når posthuset har tid. Der er bare stadig for få af dem, men det kommer vel henover de næste 10 år.

At modtage et postkort eller prosa-brev er ligesom at køre i hestevogn på bakken: et glimt af en nostalgisk fortid – det kræver ikke uddeling 6 dage om ugen.

Om 10 år er der nok ikke post til mere end et par uddelinger om ugen. Hvad pokker skulle Postman Per komme med? Alle rudekuverter kommer via email/e-boks, alle postkort er Facebook/emails. Det eneste der er tilbage er papirreklamer.


24. jan 2011 kl 11:14

Jakob Bruun Hansen

Hvad med..

Godt indlæg. Det overraskede mig lidt, at du (af alle) ikke nævnte Shortt uret ( http://en.wikipedia.org/wiki/S...lock ). Det må da også kvalificere som pendulets kamp mod kvartskrystallerne?

En ting der undre mig: Hvorfor har vi ikke set denne udvikling for fastnettelefoner? Når man tænker på, hvor mange kræfter der bliver brugt på mobiltelefongrænseflader, hvordan kan det så være, at nærværende, moderne, avancerede Ericsson fastnettelefon tilsyneladende er designet af tre museumskustoder, med forbud mod at snakke sammen? Har de givet op?


24. jan 2011 kl 13:22

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Hvad med..


En ting der undre mig: Hvorfor har vi ikke set denne udvikling for fastnettelefoner?

Det hed ISDN :-)

Poul-Henning


24. jan 2011 kl 13:28

avatar

Søren Rosendal Jensen

Regnestok

PHK. For at gå et trin tilbage i forhold til dit indlæg.

Da jeg studerede først i 60'erne, brugte vi regnestok og logaritmetabel.

Begge dele var totalt ude i 70'erne. Alle de nye studenter havde lommeregnere.

Jeg kan da stadig trække regnestokken op af skuffen, når jeg fx skal regne en optisk drejning ud. Man vejer fx 4.60 mg stof af, opløser det i 1 ml methanol og måler en drejning på -0,526 grader. Den optiske drejning er så [alpha] = -114.

Den er perfekt til 2- eller 3-cifrede tal. Det kan ikke gøres hurtigere på lommeregneren.

Til gengæld har jeg set studenter i deres rapport opgive sådan en drejning til: 114,34782 grader, for det var hvad lommeregneren gav. Så måtte vi lige have en snak om usikkerhed på måleresultater.

- Søren


24. jan 2011 kl 13:31

avatar

Jesper Ørsted

Kobberwire til telefon og ADSL

Kobberwire til fastnettelefoner, ADSL og coaxalkabler til kabelTV er på vej i graven. For at blive erstattet af fiberoptiske kabler.


24. jan 2011 kl 13:35

avatar

Flemming Nyboe

TV er utroligt nok i vækst

Hej,

Fjernsyn: Forvent nogle få fantastiske solo-præstationer (Jon Stewart & Anders Lund Madsen ?) i det uafværgelige forfald.

Utroligt nok er TV faktisk i vækst, stik imod alle forudsigelser
http://omtv2.tv2.dk/index.php?...ge2=
Vh Flemming


24. jan 2011 kl 13:37

avatar

Michael Deichmann

Re: Hvad med..

Jo, men selvom ISDN faktisk gav mulighed for det, der senere blev et kæmpe hit på mobiltelefonerne - nemlig korte tekstbeskedder - så blev det aldrig rigtig implementeret i ISDN telefoner og netværk. Selv da det slog an i mobiltelefonerne udvidede man det ikke til at man også kunne sende beskedder til ISDN telefonerne.


24. jan 2011 kl 13:59

avatar

Thomas Wittenburg

Re: TV er utroligt nok i vækst

Det er imponerende nok i sig selv, men lidt sund fornuft ift. den statistik tilskriver en stor del af den stigning, at der er kommet flere apparater i hjemmene, og at de sandsynligvis står og agerer baggrundsstøj i store perioder.
En stor stigning i antallet af kanaler, og dermed mængden af letfordøjeligt tv, er naturligvis også en oplagt forklaring. Samt selvfølgelig det faktum, at de digitale - netbaserede - alternativer til flow-tv stadig er mildest talt mangelfulde på det danske marked.
Men jeg vil gerne være med til at kalde stigningen i mængden af skodprogrammer på dansk tv for en svanesang. Jeg har i hvert fald klippet antennekablet for længst.


24. jan 2011 kl 14:43

Morten Wegelbye Nissen

Transportable medie

Jeg tror om 10 år griner vi lidt af at vi gik rundt med USB nøgle, sd kort osv.

Ret overbevist om at lagerplads blive en resource man har et eller andet sted. Som man så generisk har adgang til fra stort set alle steder. Incl. ens digitalkamera osv.

Gætter også på at vi i 2021 griner af kampen for blueray for 10 år siden. Alt vil nu være VOD.

Ser i den her online bølge bliver det næste store :)


24. jan 2011 kl 14:53

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Kobberwire til telefon og ADSL

Kobberwire til fastnettelefoner, ADSL og coaxalkabler til kabelTV er på vej i graven. For at blive erstattet af fiberoptiske kabler.

Det ser jeg faktisk ikke skyggen af tendens til. Tværtimod.

Poul-Henning


24. jan 2011 kl 14:56

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: TV er utroligt nok i vækst


Utroligt nok er TV faktisk i vækst, [...]

Desværre indeholder tallene du linker til ikke aldersoplysninger.

Alle de tal jeg har set der gør, peger på at der bliver færre & ældre seere, der ser mere og mere fjernsyn. Groft sagt: ældrebyrden forlader arbejdsmarkedet og lander foran dummekassen.

For visse USAnske kanaler bliver publikum i gennemsnit mere end 12 måneder ældre om året.

Poul-Henning


24. jan 2011 kl 15:05

avatar

Jørgen Esping

Clipper

Sejlførende skibe kan komme tilbage.
Når (ikke hvis) de fossile brændstoffer slipper op, hvad har vi så til at levere fremdrift af skibe?

- Atom kraft? Det kan blive forbudt pga uoverskuelige konsekvenser ved sammenstød, havari mm.

- Brændselscelle teknologi? Måske...Den kræver dog mere udvikling.

- Ren brint? En flydende bombe! (Den mindste læk i tanken og: KAPUMM!)

- Hvad ellers? ... Næ, Ikke sådan lige i horisonten.

- Jo, sejl! Der eksperimenteres faktisk med sejl, indtil videre som et supplement til de konventionelle to-takts skibsmotorer, men når olien begynder at slippe op ...

I øvrigt var clipperskibenene ikke topsejlsskonnerter, men fuldriggere.


24. jan 2011 kl 15:27

avatar

Flemming Nyboe

Re: TV er utroligt nok i vækst


Utroligt nok er TV faktisk i vækst, [...]

Desværre indeholder tallene du linker til ikke aldersoplysninger.

Alle de tal jeg har set der gør, peger på at der bliver færre & ældre seere, der ser mere og mere fjernsyn. Groft sagt: ældrebyrden forlader arbejdsmarkedet og lander foran dummekassen.
Poul-Henning

Ikke hvis man skal tro statsradiofonien:
"Selv om flere eksperter for nogle år siden havde travlt med at erklære fjernsynet for dødt blandt de yngste danskere, er det faktisk i gruppen af 15-24-årige, at vi ser den allerstørste stigning. Her er tv-forbruget røget i vejret med 59 procent siden 2007," siger medieforsker Niels Marslev fra DR Medieforskning."
fra
http://www.dr.dk/DRPresse/Arti....htm

Vh Flemming


24. jan 2011 kl 15:42

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Clipper


I øvrigt var clipperskibenene ikke topsejlsskonnerter, men fuldriggere.

Jep, men konceptet med hurtige lange skibe uden lasteevne startede med topsejlsskonnerterne på USAs østkyst.

Poul-Henning


24. jan 2011 kl 15:45

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: TV er utroligt nok i vækst

gruppen af 15-24-årige, at vi ser den allerstørste stigning.

Lad dig nu ikke snyde af procentregningen:

Mindst er væksten hos de mere modne seere over 55 år. De har sat tv-forbruget i vejret med 23 procent siden 2007. Her hører det dog med til historien, at de med et dagligt forbrug på fire timer og 18 minutter, ser over dobbelt så meget tv som børnene.

Poul-Henning


24. jan 2011 kl 15:57

avatar

Jørgen Esping

Re: Clipper

Baltimore-clipperen/skonnerten var ikke et langt skib, men et mindre kystgående fartøj. Det der var nyt på Baltimore skonnerten (fra ca. slutningen af 1700-tallet) var at forskibet var konkavt, skarpt, i vandlinien. Det havde man ikke brugt før.


24. jan 2011 kl 16:07

avatar

Flemming Nyboe

Re: TV er utroligt nok i vækst

gruppen af 15-24-årige, at vi ser den allerstørste stigning.

Lad dig nu ikke snyde af procentregningen:

Poul-Henning

Det gør jeg heller ikke. Hvis den trend fortsætter indhenter de unge jo de ældres absolutte forbrug på ca. 3 år.

Vh Flemming


24. jan 2011 kl 16:07

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: TV er utroligt nok i vækst


Det gør jeg heller ikke. Hvis den trend fortsætter indhenter de unge jo de ældres absolutte forbrug på ca. 3 år.

Det vil jeg se før jeg tror det...

(Sådan har jeg det altid med tocifferede vækstrater :-)

Poul-Henning


24. jan 2011 kl 16:12

avatar

Flemming Nyboe

Re: TV er utroligt nok i vækst



Det gør jeg heller ikke. Hvis den trend fortsætter indhenter de unge jo de ældres absolutte forbrug på ca. 3 år.


Det vil jeg se før jeg tror det...



(Sådan har jeg det altid med tocifferede vækstrater :-)



Poul-Henning

Jamen det er også mig der vrøvler: Tallene er jo netop for en 3-årig periode.
Men så kan jeg da vende det om og sige at de unges TV forbrug er steget knapt 17% tre år i træk 2007-2010.
Vh Flemming


24. jan 2011 kl 16:19

Klaus Elmquist Nielsen

Re: Kobberwire til telefon og ADSL

Det ser jeg faktisk ikke skyggen af tendens til. Tværtimod.

Det er nu meget lige til: Monopolsyge!


24. jan 2011 kl 16:26

Bjarke Mønnike

Det må være en....

Rygmarvsreaktion 00...01...10 ...11 :o)

For at kunne starte en graf spørger jeg hvor meget har du forøget dit TV forbrug det sidste år fra du var 44 til det nuværende skarpe hjørne. Jeg 66 ser 19 nyhederne til det sidste glas rødvin dagligt og så højest 2 timer resten af ugen. Til gengæld bruger jeg en del tid med skrive/læse kassen her. Jeg har en fornemmelse( sikker vished) at det samme gælder for min familie og omgangskreds.

Jeg synes at hybrid sejlskibe bør overvejes når man læser om at containerskibene optimerer deres fart på grund af oliepriserne.

Selvfølgelig skal man ikke lave racerbåde som Cutty Sark.


24. jan 2011 kl 16:43

Bjarke Mønnike

Brint drevne skibe

@ Jørgen Esping

Brint i tanke eksploderer ikke og opfører sig ikke andeledes end bezin og gas. Hvis der er en udsivning så vil den opføre sig næsten som benzindampe .....i et lukket rum....når antændelses mætningen er nået...BUM.
Men hvis der bare er den ringeste ventilationsmulighed er brint langt at foretrække frem for benzin i et skib.
Hvorfor?
Benzin dampe søger nedaf fordi de er tungere en luft og er farlige i et skib. Brint derimod vil forsvinde op i himlen med en ret så forbløffende stor hast.

Hindenburg katastofen blev filmet og du kan se hvad der skete. Det var en afbrænding og ikke en ekplosion.....og det der gik ild i var den Nitratdope luftskibets beklædning var imprægneret med som efterfølgende brændte hul i de indre ballonsække med brint, der selvfølgeligt brød i brand der kom luft til

http://www.youtube.com/watch?v...2mWA


24. jan 2011 kl 17:24

avatar

Peter Makholm

Re: Postmand Per "informationsteknologien"

Jeg har lige modtaget en papircheck med papirposten (fra vores alle sammens DK-Hostmaster - dem med papirspjecerne hver gang man registrerer et domæne). Jeg har ikke lige tid til at finde en bankfilial i åbningstiden (den er jo papirstynd), så jeg har måtte bestille en bunke papirkuverter fra min bank (det kunne dog i det mindste klares uden PapirID - ellers den fornuftigste pairbrug i denne historie).


24. jan 2011 kl 17:40

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Kobberwire til telefon og ADSL

Det ser jeg faktisk ikke skyggen af tendens til. Tværtimod.

Det er nu meget lige til: Monopolsyge!

Nej, det er også fordi glasfibre er noget fikumdik at arbejde med på mange niveauer.

Poul-Henning


24. jan 2011 kl 17:42

Niels Abildgaard

Fjernvarme om 10 år?

Det bedste man kan sige om gasfyret fjernvarme er, at det bruger næsten ligeså meget gas om sommeren som om vinteren,og det passer A/S Nordsømisbrug godt ,da gassen kommer op i samme takt som olien.
Det er kun lidt tilbage om ti år.
Med vindmøller er det sværere at beregne hvornår vort kollektive økonomiske selvmord bliver aktivt.


24. jan 2011 kl 18:20

Hans Henrik Hansen

Re: Det må være en....


Jeg 66 ser 19 nyhederne til det sidste glas rødvin dagligt og så...

- hvad pokker, Bjarke, det er jo omkring dét tidspunkt, hvor vi andre får dagens første! :)


24. jan 2011 kl 19:16

Thomas L. Pilegaard

Re: Det må være en....


Jeg 66 ser 19 nyhederne til det sidste glas rødvin dagligt og så...

- hvad pokker, Bjarke, det er jo omkring dét tidspunkt, hvor vi andre får dagens første! :)

Der behøves ikke nødvendigvis at være en forskel -- hvis man kun får et glas om dagen


24. jan 2011 kl 19:31

avatar

Lars Helbro

Re: Det må være en....

- hvad pokker, Bjarke, det er jo omkring dét tidspunkt, hvor vi andre får dagens første! :)

Jeg vil nu mene at der er tale om et godt gammeldags begreb, nemlig rettidig omhu ;-)


24. jan 2011 kl 19:35

avatar

Rolf Ask Clausen

Re: Det må være en....


Jeg 66 ser 19 nyhederne til det sidste glas rødvin dagligt og så...

- hvad pokker, Bjarke, det er jo omkring dét tidspunkt, hvor vi andre får dagens første! :)

<host, rømme, ahem> Nu da vi har fået rødvinsvanerne på plads, kan vi måske vende tilbage til emnet -- som vel at mærke næppe kan berøre rødvin, da denne drik ikke ser ud til at være på vej mod sin svanesang.


24. jan 2011 kl 19:48

avatar

Jørgen Esping

Re: Det må være en....




Selvfølgelig skal man ikke lave racerbåde som Cutty Sark.

Te-clipperne var skibe, og ikke racerbåde, men skibe VAR meget mindre dengang. Det var først da man begyndte at bygge i stål, at de blev gradvist større og større.


24. jan 2011 kl 19:51

avatar

Jørgen Esping

Re: Brint drevne skibe

@ Jørgen Esping



Brint i tanke eksploderer ikke og opfører sig ikke andeledes end bezin og gas. Hvis der er en udsivning så vil den opføre sig næsten som benzindampe .....i et lukket rum....når antændelses mætningen er nået...BUM.


Der er masser af lukkede rum omkring fueltankene. Tænk også på at brinten skal være under tryk, ellers fylder så meget at det er praktisk uanvendeligt.


24. jan 2011 kl 20:25

Bjarke Mønnike

Nej Jørgen....

....lukkede rum, det vil alle ansvarlige ingeniører ikke tillade, Ja selvfølgelig skal brinten være under tryk i en tank som der er på gastankere.

Du taler som om der allerede er brintdrevne skibe med lukkede rum rundt om tankene. Mig bekendt har jeg ikke hørt om brinttransporter på skibe der har fovoldt skader.

Angående dampdrevne skibe så kan man stadig opleve at sejle dampdrevet med dampfærgen "Skelskør" der har hjemme i Frederikssund.
Der kan man opleve at fyrbøderne ikke ligefrem overanstrenger sig og at den røg der kommer op af skorstenen er hvid. Selv om færgen ikke er en hurtigbåd, kan man ikke kalde den langsom, men det mest iørefaldende er den fraværende støj. Jeg har altid forbundet dampdrift med lyden af et damptog.....fut fut fut.....men ikke her man kan sidde og snakke og se krumtappen løber rundt og føre en normal samtale.

Jeg kunne sagtens forestille mig, at damperen vender tilbage når olien er brugt op....og hvis de kommer til at sejle passende langsomt, kunne det også være at verden igen blev lige så stor, som den var i min barndom .....med god tid :o)


24. jan 2011 kl 20:38

avatar

Erik Dam

Re: Kobberwire til telefon og ADSL

Citat: " Nej, det er også fordi glasfibre er noget fikumdik at arbejde med på mange niveauer.
Poul-Henning"
....og fordi ingen udbydere pt. er interesseret i at lægge lyslederkabler ned til private ... i hvert fald i Aalborg. Her meldes der fra alle operatørers side om mindst 10 års ventetid (!) Der er derimod stor interesse i at implementere HSPA/LTE på mobilnettet .... hvilket desværre overhovedet ikke er anvendeligt til mine formål ,,, Suk. Så hvis ikke snart der kommer en afløser for ADSL/VDSL, sker der intet med uplink hastighed de næste 5-10 år.....


24. jan 2011 kl 21:20

Sune Rendal

Fastnettelefon

Hvis man ser på hvad en almindelig bruger har fået af ny funktionalitet på en fastnettelefon de seneste år er det jo ynkeligt. Godt nok fås de trådløse nu om dage, men med en lille skærm, dårlig opløsning, fesne ringetoner, usle menusystem, ubrugelig telefonbog osv. osv. Selvfølgelig er det ikke de dyre topmodeller jeg taler om, men sådan nogle man køber i Bilka fordi man ikke gider lede andre steder når man alligevel er der.
Jeg tror simpelthen ikke at det er muligt at få en mobiltelefon nu om dage der er så funktionshæmmet og dårligt designet softwaremæssigt som en standard fastnettelefon.
Så fastnettelefonens svanesang er nok snarere som en guttural dødsrallen.


24. jan 2011 kl 21:26

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Fastnettelefon

Hvis man ser på hvad en almindelig bruger har fået af ny funktionalitet på en fastnettelefon de seneste år [...]

Du glemmer at teknologien ikke er håndsættet, men kobbertråden til hjemmet.

Du har fået op imod 10Mbit/s internetforbindelse.

Poul-Henning


24. jan 2011 kl 22:05

avatar

Tine Andersen

Teknologiens svanesang

Uhm, jeg synes, det er virkelig svært, at komme med et bud, som ikke bunder i min egen ønsketænkning (trådløst lynhurtigt net til alle os landmus fx), men jeg vover et øje:
QWERTY-tastaturet.
Det har fungeret siden skrivemaskinens barndom nu, men er vi ikke snart ude over fasen med, at man kan skrive *for* hurtigt i blindskrift?
(Det krumme-,støv og snallerfri keyboard får vi derimod ALDRIG! Det ville være for enkelt- fremfor taster med gummitut, plastdims og selve tasten...).

Jeg ved ikke lige med Ipads og kloner, de forekommer mig ret upraktiske, men jeg foretrækker også at, det jeg skal læse er lidt skråt og selvbærende... :-) (Og kan læses i badekarret!)

Noget vi HELT sikkert vil grine af er- komprimeret lyd, dårlige lydgengivelser og den slags. God lyd er på vej tilbage!
Jeg er hørehandikappet, og har altid hadet ting, der lyder som om de er afspillet i en blikdåse (formentlig fra Nordkorea) af et myreorkerster, der mangler halvdelene af noderne/akkorderne på hvert nodeark.
Og Youtubevideoer med OMG! og meget tunge åndedræt (nu snakker vi ikke hudfilm her- vel! >;-> ). Jeg fravælger oftest lyden, da kvaliteten er ringe.

Mvh
Tine- ja ja jeg ved godt jeg er MIDaldrende- og?!



25. jan 2011 kl 12:23

Leif Neland

Re: Kobberwire til telefon og ADSL

Kobberwire til fastnettelefoner, ADSL og coaxalkabler til kabelTV er på vej i graven. For at blive erstattet af fiberoptiske kabler.

Her ude på landet hvor kobberet ikke kan klare mere end 2Mbps uanset hvad den ny udbyder lovede, og fiberen ikke kom med, nu de kloakerer, har jeg fået WiMax radiolink i stedet.

Det klarer samtidig min IP-telefoni.


25. jan 2011 kl 13:40

Sune Rendal

Re: Fastnettelefon

Håndsættet er det som fleste mennesker ringer fra (når de bruger fastnet), og det er det der leverer oplevelsen af telefonen. At man så kan surfe lynhurtigt på nettet of alt muligt andet kan jeg jo være ligeglad med, så længe jeg stadig skal bruge en notesbog til at slå et telefonnummer op.
Derfor mangler fastnettelefonhåndsættet en kraftig update til nuværende standarder hvis den skal gøre sig håb om overlevelse.


26. jan 2011 kl 14:53

avatar

Svante Jørgensen

TV på vej ud, eller ?

Jeg synes det hører debatten til at TV ændrer utroligt meget rolle for tiden. Fra TV til display.
Youtube og internet integrering, DLNA, Wireless LAN, display for alskens forbrugselektronik via HDMI. De eneste steder man efterhånden kan købe et rigtigt TV er vidst på loppemarkeder.

Vi kalder dem stadig TV, men det bliver en stadig mindre og mindre feature i dem.

Jeg er selv et eksempel. Mit "TV" bliver udelukkende brugt som display for min computer, og med min smartphone som fjernbetjening (eller trådløs touchpad om man vil) over Wi-Fi er det ganske velegnet til surfing, video og musik.
Jeg har simpelhen ikke overskud til at ignorerer de endeløse hjernevaskende reklamer der plager TV kanaler. Hvis alle TV-kanaler slukkede i morgen ville jeg bare byde folk velkommen på nettet :)


26. jan 2011 kl 15:20

avatar

Morten Fordsmand

Re: Fastnettelefon

Håndsættet er det som fleste mennesker ringer fra (når de bruger fastnet), og det er det der leverer oplevelsen af telefonen. At man så kan surfe lynhurtigt på nettet of alt muligt andet kan jeg jo være ligeglad med, så længe jeg stadig skal bruge en notesbog til at slå et telefonnummer op.
Derfor mangler fastnettelefonhåndsættet en kraftig update til nuværende standarder hvis den skal gøre sig håb om overlevelse.

Nu har jeg jo et håndsæt med indbygget telefonbog (DECT)


26. jan 2011 kl 15:53

Frithiof Andreas Jensen

Re: Kobberwire til telefon og ADSL

det er også fordi glasfibre er noget fikumdik at arbejde med på mange niveauer.

Det er nu nok mest fordi vores alle sammens yndlingsmonopol, fornuftigt nok i øvrigt, baserer deres "Quality Of Service" på at deres "Core"-netværk altid er langt hurtigere end "Edge"-netværket - det er garanteret af at "Edge" er baseret på Kobberet, der allerede er betalt og koster nul kroner.


26. jan 2011 kl 16:24

avatar

Per Michael Jensen

Kul

Oplagring af CO2 fra afbrænding af kul.

Lige så smart som at sætte en dynamo på el-cyklen og lade batteriet med den genererede strøm...


31. jan 2011 kl 00:04

leif vehl

Re: Teknologiens svanesang

Du har desværre ret.
Alle tekniske forbedringer er gået til at nedbringe båndbredden, ikke til at forbedre kvaliteten.
Mht. lyd, så er situationen den, at kvaliteten er så dårlig, at vi hørehæmmede har overordentlig svært ved at forstå, hvad der bliver sagt. (jeg har en god forklaring, men den fylder for meget her.)
Mht. video, så er sagen, at et professionelt camera leverer 270Mb/s og det bliver i MPEG4 nedsat til ca 1Mb/s, jeg antager, at alle kan se, at der ikke kan være ret meget kvalitet tilbage. Billedet ligner et "glansbillede, men er uden detaljer.


31. jan 2011 kl 00:13

Peter Sørensen

Standard alkaline batterier.

Tror at engangs alkaline batterier er væk om 10år, ihvertfald i de gænges standard størrelser (AA, AAA, C, D)

Opladelige batterier der ikke taber opladningen under opbevaring er allerede i butikkerne, til en overkomlig pris.

Som det er sket med glødepæren, burde EU lave et forbud mod ikke opladlige std. batterier.


31. jan 2011 kl 00:36

leif vehl

Svanesange ?

Du opregner et antal tekologier, der er passe, men du tager ikke stilling til konsekvenserne. Jeg springer clipperne og motorerne over, og går til lp/cd.
Det er vist nok almindeligt anerkendt, at lp giver en langt bedre gengivelse end cd. Jamen hov -stop, er mobiltelefonerne ikke ved at genoplive matematikregnerne.
VHS/Beta, hov der glemte du jo Philips "Video 2000". Det var langt bedre end begge de andre systemer. Der var så mange tekniske forbedringer, at det burde have vundet, men det kom for sent, VHS havde vundet.
Med hensyn til alle de senere "forbedringer", så er sagen jo, at alle nyere tiltag, har gjort befolkningen mere afhængig af "systemet". Se bare i Ægypten, hvor de afbryder internettet og mobil telefonsystemet.
Tilbage bliver de "gamle radioamatører", de kan stadig kontakte omverdenen.
Misforstå mig ikke, jeg er ikke modstander af forbedringer, men overvurder ikke deres betydning.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.