/energi

S og SF: Supersygehuse og vandteknologi skal skabe nyt vindeventyr

Verdens borgere skriger på rent vand og bedre sygehuse. Og i Danmark er vi brandgode til at opfinde ny teknologi på begge områder, mener SF. Derfor vil partiet, med støtte fra S, satse landets penge på at skabe vækst og job netop her.

Af Thomas Djursing, onsdag 19. jan 2011 kl. 10:11

Danmark skal turde satse sine penge på nye vandteknologier og nye teknologier til sygehusene. Kun på den måde får vi genrejst landets økonomi og skabt et nyt vindmølleeventyr.

Sådan lyder opskriften fra SF, der får støtte fra S til sin plan med overskriften ”Ny vækst – Nye Job”, der skal give 75.000 nye private arbejdspladser.

Med planen forsøger SF at sætte fingeren på, hvad Danmark er gode til, og hvad verden efterspørger. På vandområdet mener SF, at vandmangel vil blive et stigende problem med de tiltagende klimaforandringer. Og med en global vandindustri, der årligt omsætter for 2000 milliarder kroner, og et marked, der vokser med mellem seks og otte procent om året, så vil SF udnytte Danmarks position som et land med en stærk vandsektor i kølvandet på vores erfaringer med vandmiljøplanerne.

SF peger helt konkret på en række teknologier, der kan sælges til hele verden. Det gælder blandt andet pumper, vandrensningsanlæg, teknologier til svømmehaller, sensorer til overvågning af forurening og kortlægning af grundvandsressourcer.

Sammen med S foreslår SF, at afsætte 150 millioner kroner i 2011 og derefter 200 millioner kroner årligt til et Miljø Udviklings- og Demonstrationsprogram (MUDP), der skal finansieres af en omlægning af erhvervsstøtten. Halvdelen af pengene til programmet skal bruges på vandområdet og skal sammen med yderligere 20 millioner kroner bruges til et Vandudviklings- og Demonstrationsprogram (VUDP), hvor der skal bygges demonstrationsanlæg i udlandet.

Supersygehuse skal være udstillingsvinduer

Det andet ben i SF´s plan er en satsning på sundhedsområdet, hvor danske virksomheder i dag er førende, og eksporterer for godt 60 milliarder kroner om året inden for sundheds og velfærd. Verdensmarkedet er også hastigt stigende og alene USA har proklameret, at de over de kommende år vil investere 105 milliarder kroner i sundheds-it.

Derfor vil SF styrke virksomhedernes rammevilkår og skabe bedre samarbejde mellem det private og det offentlige. Det offentlige indkøb af løsninger skal være mere innovativt og økonomistyringen af sundhedsområdet skal ændres, så eksempelvis telemedicin bliver mere udbredt.

Helt konkret vil SF bruge supersygehusene, som der er afsat 41,4 milliarder kroner til, som en showcase for velfærds- og sundhedsteknologi. Derfor skal regionerne ikke længere være bundet af en investeringsramme, men have lov at låne penge til projekter, der kan tjene sig selv hjem på ti år.

Samtidig vil SF bruge 35 millioner kroner til et nationalt center for velfærdsteknologi.

50.0000 nye arbejdspladser på ti år
I alt regner SF med, at den nye politik på sundhedsområdet vil skabe 15.000 nye arbejdspladser over de næste ti år.

Omdrejningspunktet for SF’s plan er et farvel til besparelserne i regeringens genopretningsplan og et goddag til 50.000 job over de næste ti år. Det skal især ske ved skærpet energikrav til boliger og virksomheder samt udfasning af olie, kul og andet fossilt brændstof. Desuden skal vindkraft, fjernvarme og biogas udbygges, ligesom affald skal udnyttes til forgasning.



19. jan 2011 kl 11:30

Lars Pedersen

Godt for firmaer i de brancher

trist for alle andre som får lov at betale.

Man burde være venner med Ole Sohn, så man også kunne blive begunstiget af hans planlægningsbureau. Måske skulle man sende ham en stor buket og noget russisk kaviar.


19. jan 2011 kl 11:34

Thomas Sørensen

Det er en ommer!

Forslaget lyder som ren plan-økonomi (Vi - lovgivere - ved bedst hvad forbrugerne og markedet har behov for og derfor fastsætter vi normerne for hvad der skal produceres).

Hvis SFs folk er så gode til at spå om markedet og fremtidens behov ville de kunne tjene uendeligt mange penge i det private erhvervsliv.Men ingen - heller ikke i det private erhvervsliv - opnår i dag en overnormal avance i de sektorer, som anses for at være fremtidens erhvervseventyr.

Lad dog markedet selv bestemme! Hvis der er nogle teknologier, som vi ikke kan lide i dag, så brandbeskat dem eller forbyd dem, men lad i øvrigt markedet selv bestemme, hvilke af fremtidens teknologíer, der vil være de bedste!

Derudover lyder forslaget som rendyrket statsstøtte til visse produktioner. Da man næppe vil støtte produktion i udlandet, men kun i Danmark, har vi heldigvis EU-regler som forbyder den slags julelege.


19. jan 2011 kl 11:59

Anders Jakobsen

Automatreaktionerne regerer på ing.dk...

…i dag. Først en total afvisning af at det er andet end dovne elever der er problemet med det danske talsystem, nu automatreaktionen overfor dette forslag.

Novo Nordisk, Rockwool, Danfoss, Vestas, Coloplast, Oticon og garanteret en række andre firmaer har haft glæde af det politiske miljø som de har været en del af og har bragt mange flere penge til landet end den økonomiske belastning de beslutninger har været årsag til, hvadenten det handler om offentlig betalt insulinbehandling, standarder for husisolering, energipriser, støtte til vindmøllestrøm og offentlig betalt stomibehandling.

Hvis det er RENT “pick the winners”, så kommer der selvfølgelig ikke noget godt ud af det. Men så dumme er SSF nok heller ikke.

Forestil denne situation: DTU får en ekstra høj varmeregning i år og lægger sig i selen for at spare tilsvarende næste år. Hvad kan de gøre?

-Skrue endnu en 0,5 grad ned for varmen til næste vinter.

-Eller opdage at Danfoss om to måneder kommer med en ny og meget mere fleksibel udgave af deres z-wave kontrollerede radiatortermostat. Dernæst fremrykker de den investering i moderne radiatorer, som alligevel skulle være sket indenfor de næste ti år, udstyrer dem med de nye termostater og laver en aftale med Danfoss om, at hvis de leverer et overordnet varmestyringssystem, så får de 50% af varmebesparelsen de første fem år. Danfoss kobler det sammen med skemaerne for brugen af de enkelte lokaler og en portal, så personalet selv kan styre deres enkelte kontorer fra mobiltelefonen. Staten yder billige lån til projektet imod at få en større bid af besparelsen, når systemet kopieres videre til alle folkeskoler og kommunekonterer. DTU bidrager med al deres byggetekniske viden og sætter et par håndfulde Ph.d-studerende på projektet. Danfoss står med en erfaring fra hundredevis af institutioner, som de kan bygge ind i det endelige softwareprodukt, som de så markedsfører.

Hvis SKI alene går efter prisen og bare ser sig selv som en større udgave af dig og mig, så vil sådan en synergi aldrig kunne udnyttes.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk