Hvor mange læger og medicinske forskere undersøgte undersøgelsen?
Ret mange faktisk, allerede i peer-reviewet blev der rejst meget kraftig kritik, men redaktøren valgte at bringe det alligevel.
Allerede ved publikationen blev det kritiseret fra alle mulige sider, både på indhold, udførelse og konklusioner, men ikke mindst på effekt.
Frem for alt, faldt artiklen på "extraordinary claims requires extraordinary evidence".
Taget i betragtning hvor mange børn der dagligt bliver vaccineret med MMR, alene i Danmark omkring 200 børn hver arbejdsdag, ville en effekt som den der blev påstået have slået meget kraftigere igennem.
Efterfølgende har omkring 20 omhyggelige studier, herunder et dansk, totalt været ude af stand til at eftevise skyggen af en effekt, uanset hvor langt ned man sænkede sandsynlighedsgrænsen.
Derfor har hans artikel aldrig haft nogen "traction" i de faglige kredse, problemet er at den netop er blevet misbrugt af alle mulige andre, herunder advokater og forældre til autistiske børn.
Det at en artikel er publiceret peer-reviewed er ikke det samme som at den indeholder sandheden, det betyder bare at den holder et vis mindste stangmål for den eller de personer der bestemmer hvad der skal trykkes i den journal.
Det kan gå helt galt når en journal bevæger sig udenfor sit område, f.eks når en diabetes journal genopfinder integralregningen: (
http://care.diabetesjournals.o...ract)
Der er ogsår forskel på journaler, der findes fusk-journaler der tager sig betalt for et godt "peer-reviewed", men da alle i branchen ved det, bliver sådanne artikler ikke tillagt nogen vægt, uanset hvor "peer-reviewed" de måtte være.
Mange kinesiske universiteter har f.eks en hus-journal der er peer-reviewed, men det snyder ikke nogen.
Fagfolkene vidste med andre ord at dette simpelhen ikke kunne passe, men de kunne ikke forhindre artiklen i at blive brugt af det publikum der var dens virkelige mål: Sagførere.
Hvordan løser vi det problem ?
Poul-Henning