Dronningens overraskelse

Af Poul-Henning Kamp,  mandag 20. dec 2010 kl. 11:38

I det forrige blogindlæg håbede jeg forgæves at mine læsere kunne modbevise den hypotese at danskerne grundlæggende set er inkompetente.

Helt kogt ind til benet, vil de kompetentes resultater komme tæt på deres mål, mens inkompetente gang på gang ikke når i mål.

Og det er vel essensen af Danmarks problem i en nøddeskal: Vi sætter os det ene høje mål efter det andet og kun meget sjældent kommer i nærheden af dem, oftest bevæger vi os decideret bort fra vores mål, fordi vores tiltag ikke er baseret på fakta og viden, men på hvad denne eller hin tror eller mener.

Der er absolut intet der teknisk eller politisk forhindrer danskerne I at vælge lige præcis de politikere de mener er det bedste til at føre os ud af pløret: Vi har frie og fair folkeafstemninger til vores Folketing.

Jeg er helt enig i at de politiske partier forplumrer valgprocessen istedet for at fremme den, men Jacob Haugaard har vist at det ikke er en uoverstigelig blokering, så den undskyldning gider jeg ikke høre på mere.

Vi kan også hurtigt blive enige om at pressen, mens oplagstallet ubønhørligt synker, ikke har overskud til at tjene folkets sag i denne sammenhæng, men med Internettet burde det heller ikke være et problem.

Men som vi kender alt for godt her fra debattens gamle gnavne mænd, er det svært eller umuligt for mange danskere at se med friske øjne på spørgsmål de en gang har besluttet sig for svaret på, uanset hvor mange nye fakta der måtte være kommet til siden da.

På et eller andet tidspunkt bliver det sikkert nok for danskerne og de vil begynde at tage deres politiske ansvar alvorligt, men er vi villige til at vente til det hele hænger i laser, inden vi begynder at vende skuden ?

Når gamle firmaer kører fast i tradition og "sådan har vi altid gjort" ser man gang på gang at de går ud og henter en ny direktør udefra, en der kan se med friske øjne på opgaven.

Lego er et godt eksempel.

Lad os lege med tanken.

Antag at vikar-Lars har fået nok, siger op og flytter til Færøerne for at dyrke får. Den sædvanlige partileder-dans hos Dronningen fører ikke til noget og når Margrethe har fået nok af den varme luft udpeger hun...Hvem ?

Vi skal bruge en person som efter pressens overfladiske beskrivelse vil overbevise et flertal af danskerne om at hvis vi gør som han/hun siger, skal han/hun nok få vendt skuden i løbet af 10-20 år, selvom det kommer til at gøre lidt ondt undervejs.

Vi kan ikke bruge en der er medlem af et politisk parti, for så vil alle de forstokkede parti-soldater ikke kunne se ud over deres egen næsetip.

Der bliver naturligvis ikke udstukket nogle nye magtmidler, vedkommende skal arbejde med det Folketing vi kvajpander leverer.

Hvem ?

Byd ind med et navn og argumenter for hvorfor danskerne skulle lade sig rive med.

phk

PS: Der står faktisk ikke noget i grundloven om at regeringens ministre skal være danske statsborgere, så det er helt ok at byde ind med udlændinge.



20. dec 2010 kl 12:51

Jørgen Hansen

Mål og med

Vi sætter os det ene høje mål efter det andet og kun meget sjældent kommer i nærheden af dem, oftest bevæger vi os decideret bort fra vores mål

Her er jeg helt enig.

Når gamle firmaer kører fast i tradition og "sådan har vi altid gjort" ser man gang på gang at de går ud og henter en ny direktør udefra, en der kan se med friske øjne på opgaven.

Her er Nordisk Fjer et andet og bedre eksempel, hvor illusionen overlevede mange år på doktorerede regnskaber.
Jeg kan ikke få øje på en direktør udefra som ville kunne ændre nogetsomhelst indenfor de gældende rammer.


20. dec 2010 kl 13:10

avatar

David Askirk Fotel

Det er da nemt..

Hvad med dig PHK?

Det er jo netop sådan nogle som dig vi har brug, nogle der ikke er mange for at sige deres mening, selvom man så ville miste vælgerne i <indsæt gruppe her>.


20. dec 2010 kl 13:24

Ove Andersen

Re: Det er da nemt..

Hvis nu det skete, hvad ville konsekvenserne mon så blive, både positive og negative? ;)


20. dec 2010 kl 13:30

Eivind Triel

Hvad med Steve

Hej PHK

Hvis vi skal se os om efter en direktør som kan vende skuden og skabe succes, så vil Steve Jobs (Apple CEO) være en oplagt kandidat. Jeg tror desværre ikke at vi kan få ham for 1 kr + stats aktier/obligationer.

Kan vi i samme ombæring ikke lige strømligne vores valg og beslutningssystem lidt.

1) Valg af kandidater til den lovgivende magt - disse går direkte til Europa Parlamentet.

2) Vald af kandidater til bestyrelsen for Danmark. Det skal sidde væsentligt færrere end de nuværende folketingsmedlemmer.

3) Bestyrelsen ansætter direktøren.

-Eivind


20. dec 2010 kl 13:34

avatar

Esben Bjerregaard

En enkelt stærk mand?

Mon det virkelig er vejen frem, med en enkelt stærkmand?

Hvad med at gentænke vores demokrati model i stedet? en slags Dansk Demokrati 2.0:

1) Indfør en demokratiprøve der skal tages hvert 10. år.
Prøven skal indeholde en række faktuelle spørgsmål om indenrigs- og udenrigspolitiske forhold.
Dumper man prøven kan man tagen den igen året efter. (yes. Det er kontroversielt, men der skal jo ske noget!)

2) ingen stemmeretsalder.
Alle med statsborgerskab(og permanent opholdstilladelse?) kan stemme hvis de opfylder punkt 1). Det løser det åbenlyse demokratiske problem; at 14 årige kan straffes for forhold de ikke har indflydelse på. At få de helt unge til stemmeurnerne kunne muligvis også sikrer en mere langsigtet politik.

3) medlemmer af folketinget kan ikke samtidig ha’ en ministertaburet.

4) Folketingsmedlemmer kan maksimalt sidde i 2 perioder.

Jeg så egentlig også gerne kongehuset afskaffet nu vi er igang, men det er en anden snak.


20. dec 2010 kl 13:39

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Det er da nemt..

Hvad med dig PHK?

Jeg vil ikke afvise at Danmark kan komme så langt ud i pløret at jeg kunne gøre en positiv forskel, men vi skulle gerne have vendt skuden længe inden da...

Poul-Henning


20. dec 2010 kl 13:41

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: En enkelt stærk mand?


Hvad med at gentænke vores demokrati model i stedet? en slags Dansk Demokrati 2.0:

Ingen dårlig ide, men det forudsætter at du kan få to Folketing og en folkeafstemning til at stemme for dine forbedringer. Hvis begge parter er fundamentalt inkompetente, tror jeg ikke tiden er moden til det.

Poul-Henning


20. dec 2010 kl 14:02

Uffe Merrild

Der er kun een der kan

Min stemme går på Carl-Mar Møller. Han er en sand ledertype og han tør i hvert fald sige ting der er upopulære!


20. dec 2010 kl 14:19

Klavs Klavsen

Kan ikke lykkedes

Sålænge de samme 179 politkere stadig skal stemme for/imod forslag.

Jeg vil mene vi sidder i nogenlunde samme situation USA, som Jon Stewart glimrende viste i hans show, hvor en simpel sag om at de reddere, politifolk osv. der hjalp til ved 9/11 og fik sygdomsproblemer ud af det, skulle have ret til lægehjælp, ikke bliver godkendt pga. politisk pis.


20. dec 2010 kl 14:58

Ole Greve

Hvad er målet?

Hej PH,

"Og det er vel essensen af Danmarks problem i en nøddeskal: Vi sætter os det ene høje mål efter det andet og kun meget sjældent kommer i nærheden af dem, oftest bevæger vi os decideret bort fra vores mål, fordi vores tiltag ikke er baseret på fakta og viden, men på hvad denne eller hin tror eller mener."

Hvad er egentlig målet med butikken Danmark?

Jeg tror at Danmark, og for så vidt også mange af vores naboer, har brug for helt nye visioner for fremtiden.
"Hvad skal vi leve af i fremtiden?" er et spørgsmål jeg alt for ofte har hørt. "Hvordan vil vi leve i fremtiden?" synes jeg ville være meget mere passende.
Såvidt jeg kan læse dagens politiske partier er svaret på hele fronten "2% vækst p.a.". Det er for mig ikke så vældig visionært, og er efter min bog vejen direkte mod katastrofe.

Hvordan vil vi leve i fremtiden?

Mvh,
Ole


20. dec 2010 kl 14:59

Jens Ramskov

Vent på Obama

Nu da PHK har gjort opmærksom på, at danske ministre ikke behøver at være danske, og at den nye statsminister skal samarbejde med kvajpanderne i Folketinget, så skulle vi måske overveje at tilbyde jobbet til Barack Obama den 20. januar 2013, hvis præsident Palin til den tid overtager ledelsen af den frie verden.


20. dec 2010 kl 15:03

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Vent på Obama

[...]hvis præsident Palin til den tid overtager ledelsen af den frie verden.

I så fald er Lene Espersen da den helt rigtig statsminister til at kunne tækkes USA...

Poul-Henning


20. dec 2010 kl 15:21

Bjarke Mønnike

Re: Vent på Obama

Hov pas på nepotismen PHK. Du anbefaler en tidligere systemkonstruktør som rigets førsteperson :o)


20. dec 2010 kl 16:02

torben fjerdingstad

træt af doublespeak

Der er brug for nogen som tør tale sandt. George Carlin lever ikke mere. Det gør Ron Paul og Bernie Sanders til gengæld. Men det er nok for sent at lære dem dansk.


20. dec 2010 kl 16:29

avatar

Martin Bøgelund

Regerings-Dream Team

At styre Danmark ud af den hjemmebryggede suppedas, er en udfordring der ikke kan overlades til et enkelt individ. Vi skal have et stærkt hold, ikke "en stærk mand".

Ved udvælgelsen har jeg lagt vægt på både kompetencer og popularitet (eller i det mindste evnen til at tiltrække sig offentlig opmærksomhed). Flere af kandidaterne er decideret "folkekære"!

Ladies and gentlemen, I present to you - The Dream Team!

Kulturminister: Ole "Bogart" Michelsen
Begrundelse: Den sidste Mikkelsen på kultur-posten var måske ikke et hit. Men Bogart-Ole er et kultur-ikon for mange, uden at stå i folks bevidsthed som en utilnærmelig kultur-snob.

Integrationsminister: Kronprins Frederik
Begrundelse: (Nuvel, som kongelig er han diskvalificeret, men så må vi se på reglerne og lovgivningen.)
Med en far som Prins Henrik som udgangspunkt, må man sige at han virkelig har fået vendt skuden, og gjort sin hustru til én af Danmarks mest populære og velintegrerede udlændinge.

Sundhedsminister: Chris McDonald
Begrundelse: Ja, manden har jo en lysende sundhedsglorie, og kan man ikke følge hans tempo, tager hospitalerne bare over.

Indenrigsminister: Michael Bundesen - nej, pyt med det, vi hyrer hele Shubidua til den post!
Begrundelse: "Storken er en dejlig flyver - Den der siger andet lyver - Danmark er et dejligt land!"

Udenrigsminister: Rigmor Zobel
Begrundelse: Den stakkels jetsetter fik sin karriere ødelagt af politiet, siger hun. Og hun har fået posttraumatisk stress-syndrom af afhøringerne hos politiet. Vi giver hende en chance for at genstarte karrieren, genoptage jetsetteriet, og giver hende beskæftigelsesterapi oveni. Desuden er der en fair chance for at hun vil høste mere popularitet på posten, end sin forgænger.
Og hun er jo - i kraft af navneforbuddet - allerede verdensberømt i Danmark.

Finansminister: Finn Nørbygaard
Begrundelse: Af skade bli´r man klog, og man lærer af sine fejl - så Finn er nok én af Danmarks klogeste, når det kommer til finanser...

Skatteminister: Stephen Kinnock ("Hr. Helle Thorning-Schmidt")
Begrundelse: Fantastisk indblik i danske skatteregler.

Udviklingsminister: Mogens Amdi Petersen (hvis vi kan finde ham)
Begrundelse: Han har en unik evne til at skrabe penge sammen til solidariske u-landsprojekter, og ovenikøbet få frivillige til at gøre arbejdet til en kummerlig løn, eller sågar vederlagsfrit. Med ham som udviklingsminister, kan Danmark redde alle u-lande helt selv, uden at bruge penge på andet end... ham...

Forsvarsminister: Thomas Rathsack
Begrundelse: Med en fortid i forsvaret har han indsigten, og via hans skandaleombruste bog har han vist en usvigelig tillid til det danske forsvar: Han er ikke bange for at udlevere de taktiske hemmeligheder, for han ved at danske soldater bare er så gode, at de ikke behøver gemme sig bag hemmelighedskræmmeri for at vinde. En leder med så stor tillid til sine folk er en sand leder!

Fødevareminister: Én af brødrene Price. Eller dem begge!
Begrundelse: De kan smage om hakket kød er fra et lam, en okse, eller en gris. Det er da indsigt i fødevarer!

Kirkeminister: Abdul Wahid Pedersen
Begrundelse: Ved at sætte en muslimsk imam i kirkeministerstolen sender vi et klart signal til den muslimske verden: Vi er tolerante!
Dette vil også give en hel del andre positive effekter, bl.a. vil vi få en reel debat omkring adskillelsen af kirke og stat, Danmark vil styrte ned ad listen over legitime terrormål for Al-Qaeda, og vi vil kunne pege fingre af alle de muslimske stater der forfølger kristne mindretal. Og det kan vi godt li´, vi danskere - at pege fingre, altså...

Transportminister: Poul-Henning Kamp
Begrundelse: Markante holdninger om IC4-tog og rejsekortet udløser en fribillet til at gøre det bedre selv.

Justitsminister: Vi deler posten mellem Tom McEwan og Jess Ingerslev
Begrundelse: "Næ-næ-næ-næ-næ! Det må vi ikke! Fy-fy-skamme-skamme...!"

Ligestillingsminister: Bubber
Begrundelse: Bubber tolererer, accepterer, og elsker alle, hvilket han beviste i sine "Danmark ifølge Bubber" udsendelser. Hvilket bedre grundlag for ligestilling kan man forestille sig, end at vi holder lige meget af alle, uanset hvordan og hvem de er?

Beskæftigelsesminister: "Bonderøven" Frank Erichsen
Begrundelse: Hvis der mangler arbejdspladser, kan vi bare gøre alting "the oldschool way" ligesom Frank, og så er der pludselig arbejde nok til 400-500% beskæftigelse.
Hvis der til gengæld mangler ledige hænder, kan vi bare gøre alting selv, i stedet for at hyre folk til det - ligesom Frank.

Undervisnings- og Videnskabsminister: Poul-Henning Kamp
Begrundelse: Det lykkes gang på gang for Poul-Henning, at få det budskab igennem, at næsten alle danskere er alt for dumme. Så må han jo selv bevise han kan løfte niveauet! Giv den mand det største kateder og den længste pegepind i landet!

Energi- og Miljøminister: Poul-Henning Kamp
Begrundelse: Solceller på taget! Hjemmebygget - hva´be´har´? Ikke et øje er tørt!
Desuden må han være den rette til at sende afvisninger til Per Hansens ugentlige anmodninger om kommunale kernekraftværker.

Fodboldminister: Sepp Piontek
Begrundelse: ´86-landsholdet.

Statsminister: Casper Christensen
Begrundelse: Dette er en helgardering. Lykkes det hans minister-team at rette Danmark op, er vi sikret en festlig skåltale. Lykkes det ikke, er vi sikret et godt grin, mens det hele ramler om ørerne for os.
Eller sagt med Søren Kierkegaards ord:
"Det hændte paa et Theater, at der gik Ild i Coulisserne. Bajads kom for at underrette Publikum derom. Man troede, det var en Vittighed og applauderede; han gjentog det; man jublede endnu mere. Saaledes tænker jeg, at Verden vil gaae til Grunde under almindelig Jubel af vittige Hoveder, der troe, at det er en Witz."

Hvilken bedre Bajads end Casper Christensen kan man forestille som annonceur af riget Danmarks undergang?


20. dec 2010 kl 16:36

avatar

Steen Eiler Jørgensen

Faktaresistens

Men som vi kender alt for godt her fra debattens gamle gnavne mænd, er det svært eller umuligt for mange danskere at se med friske øjne på spørgsmål de en gang har besluttet sig for svaret på, uanset hvor mange nye fakta der måtte være kommet til siden da.

Det tyder på, at dette ikke er en særlig egenskab ved danskere, men snarere ved mennesker generelt: http://videnskab.dk/content/dk...eden


20. dec 2010 kl 16:57

Bjarke Mønnike

Re: Faktaresistens

Det er da et usædvanligte godt link du har fundet Steen,
jeg kunne ikke nære mig for at at sakse dette fra:

"Danmark er ikke et folkestyre"

Det repræsentative styre er baseret på valg, og valg er en blanding af aristokrati og demokrati. De valgte repræsentanter udgør aldrig et tværsnit af befolkningen og skal heller ikke gøre det. Det repræsentative demokratis princip er netop, at folket skal vælge repræsentanter, der er bedre begavede, dygtigere, mere velorienterede, mere karismatiske og behændigere i beslutningsprocesser end folk, som de er flest. Repræsentanterne skal være en elite, og dermed opfylde kravet om, at statens ror altid bør overlades de bedste i samfundet. Det er et udtryk for en aristokratisk tankegang.«

He He!

Hvis så er rigtigt så står det sandeligt slemt til blandt almuen :o)


20. dec 2010 kl 17:50

Jens Madsen

Skift regeringer

Det er velkendt, at partierne arbejder for deres vælgere. Det betyder, at de kun regerer for halvdelen af befolkningen. Specielt, bliver det et problem, når et parti - eller en fløj - længe har haft regeringsmagten. Den halvdel af befolkningen, som de ikke varetager, bliver begunstiget mindre og mindre, og goderne ophobes hos regeringspartiernes vælgere.

Imidlertid, er problemerne idag vokset,og styringen er totalt forsvundet.

Hvad skyldes det?

Måske skyldes det, at regeringerne "gror fast", når de har siddet ved magten i lang tid. Det havde måske også sket, for en socialdemokratisk regering? Resultatet, havde måske været et andet - men ligeså problematisk.

Jeg tror, at der indenfor politik eksisterer en slags "murphys lov". Når en regering, har arbejdet i mange år, på at indføre den politik, som de går ind for, og næsten har opnået ved at have mange år på magten, så går det galt. Det virker som om, at jo tættere de kommer deres ideologi, så går det galt. Ideologierne er for yderliggående, til at fungere.


20. dec 2010 kl 19:16

Jens Madsen

Feedback teori

Jeg tror, at en metode, til at kunne opnå bedre styre, er at søge at opnå en økonomisk sammenhæng, der fører til større beskæftigelse.

Dette kan opnås, ved at opnå feed-back, således at erhvervslivet kan mærke gevindsten ved, at holde høj beskæftigelse.

Som eksempel, kan vi opkræve et beløb, der beregnes i procent, at den udbetalte løn, for alle ansatte, og som afspejler arbejdsløshedsprocenten i samfundet. Procenten, der skal betales, kan f.eks. beregnes som:

50% * arbejdsløshedspct / arbejdspct

eller en samlet udgift, på en virksomheds samlede lønudgifter * arbejdsløshedspct for danmark / arbejdspct for danmark * 50%.

- hvor der i arbejdsløshedspct medregnes alle arbejdsløse, der står til rådighed for arbejdsmarkedet. Og arbejdspct, angiver procenten der er i job.

Ser vi på resultatet af en differentiel ændring i arbejdsløshedsprocenten, så vil den såvel øge tælleren, som sænke nævneren, og derfor tælle dobbelt! Det gør, at der er dobbelt så god grund til, at ansætte arbejdsløse.
Der er også god grund til at ansætte ikke arbejdsløse, men det tæller kun i nævneren, og derfor kun halvt.

Det opkrævne beløb skal gå ubeskåret til deling mellem de arbejdsløse, herunder kontanthjælpsmodtagere.

De sociale udgifter, betales derved i høj grad af erhvervslivet, men kun for den del, som de har reel indflydelse på. Opnås fuld beskæftigelse, så præmieres erhvervslivet, ved at skulle betale færre pct.

Til de arbejdsløse, bliver beløbet uændret, uanset procenten, da færre til at betale (nævneren), medfører større pct der skal betales af erhvervslivets lønudbetalinger, og færre arbejdsløse til at dele, medfører mindre pct (tælleren).

Jeg tror, at det er vigtigt, at opnå feed-back, så erhvervslivet direkte kan mærke gevindsten, ved at have fuld dansk beskæftigelse.

Samtidigt, vil det være nemmere at sammenligne det danske skattetryk med udlandets, når udgifterne som erhvervslivet er årsag til, opkræves som afgifter direkte fra dem, i stedet for, at blive betalt over skatten. Her er specielt relevant, at de skal betale udgifterne til understøttelse og bistand, for dem der står til rådighed for arbejdsmarkedet og får tilskud.

Der vil ikke være grund til, at beskære bistanden, eller arbejdsløshedsunderstøttelsen, da at indtægterne fra erhvervslivet til betaling af understøttelse for dem der er jobsøgende, og står til rådighed for arbejdsmarkedet, altid vil give tilstrækkelige indtægter, til at der er penge nok.


20. dec 2010 kl 19:51

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Feedback teori

Jeg tror, at en metode, til at kunne opnå bedre styre, er at søge at opnå en økonomisk sammenhæng, der fører til større beskæftigelse.

Der er ingen tvivl om at vi er inde i en negativ spiral lige nu, hvor alle jagter alt hvad der kan spares på og derved øger elendigheden på alle leder og kanter.

Men dit forslag falder helt simpelt med, at hvis virksomhedsskatten bliver for høj i Danmark, rykker alle virksomheder der kan andetsteds hen (...I endnu større grad end nu)

Poul-Henning


20. dec 2010 kl 19:59

Søren Bramer

Re: Feedback teori

Ideen med et fleksibelt arbejdsmarked er vel at folk kan arbejde der hvor de gør mest gavn. Med en arbejdsløshedsprocent på nul bliver du nødt til at gøre det nemmere/mere attraktivt at skifte job.
En anden betænkning: Det virker ugennemtænkt at gøre det dyrere at drive virksomhed i landet i tider hvor der er brug for at tiltrække udenlanske virksomheder.


20. dec 2010 kl 20:42

Jens Madsen

Re: Feedback teori

Jeg tror ikke, at vi får en arbejdsløshedsprocent på nul - uanset, at vi har noget feed-back teori, der skulle få virksomhederne til at ansætte. Årsagen er, at det trods alt altid koster, at ansætte en person - og udgiften, at betale ekstra i "skat" er mindre, så det kan være rentabelt for erhvervslivet, at ikke have fuld beskæftigelse. Samtidigt, kan erhvervslivet også se fordelen, ved et fleksibelt arbejdsmarked, og er sandsynligvis villige til, at punge ud for det.

Med den formel, som jeg angav, er det desuden ikke kun erhvervslivet som kommer til at betale det hele - det offentlige, indgår som en virksomhed, og der vil skulle betales et biddrag også per ansat. Det offentlige, har dog en fordel, ved at kunne få de arbejdsløse i løntilskud, til lav takst, hvor lønnen reelt betales af erhvervslivet - fordi de betaler udgiften, til arbejdsløsheden. Det kræver dog, at den pågældende står til rådighed, og til enhver tid, kan fungere som fleksibel arbejdskraft for erhvervslivet, hvis de får brug for det.

Jeg tror ikke, at prisen bliver så høj. Som ses, så vil der ved 10% arbejdsløshed, og 50% der er i job af befolkningen, kræves 10% af de lønninger som udbetales. Det er overkommeligt, i forhold til, at erhvervslivet også får goder for pengene: De får et fleksibelt arbejdsmarked, og de har mulighed for at få pengene til løntilskudsordninger mv. og lignende tilskud til erhvervslivet, der har til formål, at få arbejdsløse og nye ind på arbejdsmarkedet.


20. dec 2010 kl 20:42

Uffe Merrild

Re: Feedback teori


Der er ingen tvivl om at vi er inde i en negativ spiral lige nu, hvor alle jagter alt hvad der kan spares på og derved øger elendigheden på alle leder og kanter.

Poul-Henning

Der er netop kommet en rapport der beskriver at historisk set har den bedste driver for lavere offentlig gæld i europa været at spare på de offentlige finanser. Det har ikke i samme omfang givet en stabil nedskrivning af gælden ved at hæve skatterne.

Her er en kommentar ang. netop den rapport:

http://punditokraterne.dk/2010...6ld/


20. dec 2010 kl 20:53

Jens Madsen

Re: Offentlig gæld

Der er netop kommet en rapport der beskriver at historisk set har den bedste driver for lavere offentlig gæld i europa været at spare på de offentlige finanser. Det har ikke i samme omfang givet en stabil nedskrivning af gælden ved at hæve skatterne.

Som sådan, er det logik. Hvis det offentlige, har færre ansatte - så opnås enten større arbejdsløshed, eller erhvervslivet må aftage flere. I begge tilfælde, minimeres udgiften for det offentlige. Ved større arbejdsløshed, går de samme personer, til lavere takst - og arbejder i det offentlige, måske i samme jobs som før, men for arbejdsløshedsunderstøttelse. Og, hvis at erhvervslivet bruger flere, flyttes det offentliges udgifter over på erhvervslivet.

I nogle tilfælde, er det dog ikke tale om, at der reelt spares resourcer - når der privatiseres, er det kun et spørgsmål om, at arbejdsbyrder flyttes over i private virksomheder - og i nogle tilfælde, dermed også udgifter, underskud og gæld. Så, skal vi reelt opgøre underskudet, bør vi tage privates med. At få det offentliges gæld ned, er måske på et nationalt niveau knapt så interessant, hvis danskernes gæld samtidigt øges.


20. dec 2010 kl 21:52

Jørgen Nilsson

"Neutron" Jack Welch


Men det er ikke sikkert, at vi er parate til løsningsmodellerne.


20. dec 2010 kl 22:11

Yoel Pedersen

Re: Regerings-Dream Team

Martin, du glemte gode gamle L:Ron på din liste over ministre. Og Casper C er jo allerede optaget som minister for komik - måske han ville klare den bedre som statsminister, for sjov er han da ikke.

Men når det er sagt, er det egentlig tankevækkende at se, hvor mange ministre med tilhørende ministerier, der findes i lille DK. Hvor svært kan det egentlig være at styre et land med 5 mio. indbyggere?


20. dec 2010 kl 23:49

Michael Jensen

Hvem som helst

Hvem som helst der vil styre ud fra fakta og viden, og ikke alle mulige mærkelige politiske ideologier, falske påstande, myter og snæversynethed.

Et godt sted at starte var måske at kigge på den absurde kassetænkning der foregår i det offentlige. Burde indføre en gulerod, så hvis en kasse kan spare en anden kasse for nogle penge, burde den få f.eks dækket sine ekstra udgifter og halvdelen af den overskydende besparelsen.


21. dec 2010 kl 00:24

Martin Glob

Nuttet tanke, men...

HMS ville pege på en fra bridgeklubben - altså Hr. Møller eller Hr. Clausen. Og med al respekt for de herres resultater i deres respektive virksomheder, så tvivler jeg på det ville være godt for Danmark, selvom Hr. Clausen ville være et af de bedre bud.

Personligt ville jeg håbe på hun ville pege på Thyra Frank.


21. dec 2010 kl 08:16

Uffe Merrild

Re: Offentlig gæld

Hvis det var så logisk og selvsigende, så tror jeg at det var mere udbredt viden. Dit indlæg oversimplificerer aspekterne i samspillet mellem stat og privat, så jeg tror bare vi holder fast i den oprindelige pointe nemlig at mindre offentlig forbrug giver en mere stabil nedskrivning af den offentlige gæld.


21. dec 2010 kl 10:02

Max Kjeldgaard

Re: En enkelt stærk mand?

UHA - UHA
De gamle romere benyttede sig af "diktatorer" , demokratisk valgt for en tidsafgrænset periode, men endte med ikke at kunne komme af med dem igen, og blev et kejserdømme.
Tyskland lavede det samme nummer med Hitler - det gik også galt.
Skulle vi endelig den vej, så lad os vælge dronning Margrethe.


21. dec 2010 kl 12:07

Michael Eriksen

Re: Regerings-Dream Team

Herligt indlæg! Vittigt og med baggrund. Det er længe siden jeg har moret mig sådan over et indlæg på ing.dk uden det var ufrivilligt fra forfatterens side eller ren slapstick. Tak!


21. dec 2010 kl 15:39

Ulrik Suhr

En tilfældigt udvalgt person.

Jeg vil gerne forslå en tilfældig udvalgt person med et vist uddannelses niveau og uden politisk tilknytning.

Tror personen ville klare det fremragende.
Hvis man ikke har ideologier/agendaer eller miljø til at styre bygger man sine beslutninger på fakta...

Så jeg forslår alle danskere uden politisk ståsted med et vist erfaringsgrundlag/udanelse.

Skal vi kalde det "værnepligt 2.0".
så kan vi også lige tage sundheds og IQ kontrollen når vi er i gang ;)


21. dec 2010 kl 20:25

Niels Abildgaard

Som sædvanligt

er udgangspunktet fri fantasi.
Dronningen er førstekvinde i en Nordsøoliefinancieret teaterforestilling.
Det er mere relevant at forberede sig på at EU bliver et Kejserdømme.
Bliver det en han eller hun?


21. dec 2010 kl 22:57

john jørgensen

kollektiv ledelse

Det gør ondt i hjertet på en aldrende (eks-)anarkist at anbefale ledere i store profitskabende virksomheder, men here goes:

Carsten Jensen (født 24. juli 1952 i Marstal på Ærø) er mag.art. i litteraturvidenskab og forfatter og debattør.
- fordi han har nosser, se feks hans opsang til journalisterne i Information weekend.
http://www.information.dk/2541...4127

Nils Wilhjelm.
Wilhjelm var 2000-01 formand for et regeringsnedsat udvalg, Wilhjelmudvalget, som i 2001 fremlagde rapporten En rig natur i et rigt samfund.
http://www.denstoredanske.dk/D...jelm
- fordi han forstår vores afhængighed af naturen.

Niels Due Jensen, f. 8.3.1943, dansk maskiningeniør og direktør, søn af Poul Due Jensen. Niels Due Jensen blev i 1974 direktør i Grundfos A/S, fra 1978 administrerende koncerndirektør, en post han bestred indtil pensionering i 2003.
http://www.denstoredanske.dk/E...nsen
- fordi Grundfos kan andet end tjene penge og være foran. Feks skabe en ånd på virksomheden, og få folk med mindre end fuld erhvervsevne med på holdet.

Pernille Rosenkrantz Teill, tidligere Enhedslisten, nu soc.dem.
- Skarp tunge og intellekt, Hun kan få de unge i tale.


21. dec 2010 kl 23:44

Torben Frandsen

Næ nej

Den helt rigtige leder ville være Bill Gates.

Der er kun to problemer. Det ene er, at han angiveligt allerede har takket nej til "tilbud" om at blive USAs præsident, så han vil næppe være interesseret i at lede Danmark.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.