Kan en klud over telefonrøret fordreje stemmen?
Spørg Scientariet
Nu kan du også udfordre dine venner med ekspert-spørgsmål fra Scientariet i Ingeniørens Facebook-quiz "Så ka' du lære det!".
Klik for at deltage i quizzen og test dine venner.
Læs mere om
Dokumentation
En filmglad læser spørger, om man kan fordreje stemmen ved at lægge en klud over telefonrøret:
"Ændres stemmen af, at man lægger et lommetørklæde over telefonrøret? I ældre thrillere ser man af og til, at skuespillerne lægger en klud over telefonrøret for at sløre deres identitet. Jeg diskuterede det med noget familie. Ingen af os kunne forestille sig andet end det ville påvirke lydstyrken, men akustik kan jo være noget spøjst noget...”
Dorte Hammershøi, professor i lyd og hørelse ved Aalborg Universitet ved Sektion for Akustik (ved Institut for Elektroniske Systemer), svarer:
"Det er rigtigt, at lommetørklædet lægges over telefonrøret for at sløre stemmen på den, der ringer. Hvorvidt det sker eller ej, vil afhænge af lommetørklædets akustiske egenskaber. Lommetørklædet giver ikke kun en dæmpning, men "filtrerer" også lyden, så nogle af stemmens "fingeraftryk" udviskes.
I gamle dage var lydkvaliteten af telefonerne jo ikke vildt god, så allerede af den grund, kunne man ind imellem have svært ved at høre, hvem der ringede op. Derfor kunne den lille ekstra "filtrering", som lommetørklædet giver, være tilstrækkeligt til, at man ikke kunne høre, hvem der ringede.
Idag er lydkvaliteten lidt bedre på telefonerne, så udgangspunktet for at genkende, hvem der ringer, er bedre. Så det er ikke sikkert, at et lille tyndt lommetørklæde vil give tilstrækkelig effekt idag. Det kan være et tykkere materiale, der skal til, og selv der kan man vel ikke være sikker.
For at forstå, hvad en filtrering af lyden er, så skal man måske sammenligne med den visuelle analogi: At forbryderne tager en nylon strømpe over hovedet for ikke at blive genkendt.
Nylon strømpen er så tynd, at forbryderen nemt kan se igennem. Han har øjnene tæt på det filtrerende materiale, så de fine tråde i strømpen forstyrrer ikke hans udsyn. Men for den, der ser på ham, så er strømpen som en film henover ansigtets karaktertræk, så man ikke får de visuelle hjælpepunkter, som vores øjne og hjerne er udviklede til at lægge mærke til for at kunne genkende ansigtet.
Helt tilsvarende er der for menneskestemmer nogle karakteristika, som vores ører og hjerne bruger til at finde ud af, hvem det er, der ringer. Disse sløres at den lille membran, som lommetørlædet udgør, når den lægges stramt over telefonrøret."
Opgørelse fra Ingeniøren afslører: Hver tiende nye bolig er utæt
Er mørkt stof en negativ tyngdekraft?





