Gas bliver buffer i fremtidens rene energisystem
Gassystemet skal være et centralt element i et fremtidigt energisystem uden fossile brændsler, lyder det i en ny energiplan fra Energinet.dk. Gas kan også blive interessant som drivmiddel i busser, ligesom vindmøllestrøm kan lagres i systemet.
The first tanker with a cargo of liquefied natural gas (LNG) from the Snøhvit field left port at Melkøya near Hammerfest, northern Norway, today, 20 October. (Foto: Allan Klo, StatoilHydro)
Læs også
-
Nye milliardinvesteringer skal gøre Europa fri af russisk gas
Læs mere om
Dokumentation
Hvis man gik og troede, at naturgassystemet er ’old school’ og på vej ud, når Danmark skal være fri af fossile brændsler, så kan man godt tro om igen.
I hvert fald er vores øverste ansvarlige for forsyningssikkerheden på både gas- og el-området, Energinet.dk, ret overbevist om, at gas-systemet kommer til at spille en yderst central rolle i fremtidens energisystem med store mængder vindkraft.
Det fremgår af Energinet.dk’s nye Strategiplan 2010, som netop er blevet offentliggjort:
»Vi opfatter naturgassen som brobygger, og gassystemet som noget blivende i fremtidens energisystem,« siger chef for strategisk Planlægning hos Energient.dk, Søren Dupont Kristensen.
»Gassen i systemet bliver efterhånden produceret på basis af vedvarende energi. På den korte bane i form af biogas, og på den lange bane kan det være methan, produceret på basis af brint fra elektrolyse, drevet af vindkraftstrøm eller ved forgasning af biomasse,« siger han.
Han fremhæver at Danmark på den lange bane vil have stor brug for lagring af vindmøllestrømmen og andre former for VE-strøm. Og at gas-systemet netop er meget velegnet til lagring.
Han påpeger dog også, at der mangler en del forskning og udvikling, før man kan sige konkret, hvordan systemet skal se ud på den helt lange sigt.
I forhold til Energinet.dk’s sidste strategiplan fra 2008 er gassystemets rolle blevet markant mere fremtrædende. Er det udtryk for et kursskifte hos Energinet.dk?
»Vi har ikke skiftet kurs; vi er blot blevet mere tydelige omkring perspektiverne i det eksisterende gassystem. Dels i takt med at vi har analyseret og undersøgt tingene og dels fordi vi ser, at det kombinerede vind- og gas-scenarie passer rigtig godt til for eksempel Klimakommissions udspil med masser af vindkraft og til de politiske vinde, som vi fornemmer dem,« siger Søren Dupont Kristensen.
Konkret og på den korte bane er hovedudfordringen for det danske gassystem - ifølge Strategiplan 2010 - at naturgasproduktionen på de danske gasfelter i Nordsøen er aftagende. Derfor vil Energinet.dk i de kommende år udbygge gasinfrastrukturen, så det bliver muligt at importere gas til Danmark og dermed opretholde gasforsyningssikkerheden.
Næste skridt bliver at muliggøre integration af nye VE-baserede gastyper i gassystemet. De kan dels supplere naturgassen på kort og mellemlang sigt, dels indgå i en langsigtet omstilling af gassystemet til et system, baseret på VE-gasser, der kan supplere og fungere som balancering for fluktuerende elproduktion fra vindmøller.
Ud over at sikre gasforsyningen ved at udbygge infrastrukturen og fremme integrationen af VE-gasser i gasnettet, så har Energinet.dk også som mål at udvikle et effektivt gasmarked, der prismæssigt følger det nordvesteuropæiske gasmarked.
Med en øget satsning på naturgas vil det vel også være naturligt at bruge naturgassen i transportsektoren. Har I nogen overvejelser om det?
»Vi analyserer på det her sammen med energistyrelsen, men det er for tidligt at konkludere noget bestemt. Det er dog et område, vi har stor fokus på og synes, at der er nogle klare muligheder i,« siger chef for strategisk planlægning, Søren Dupont Kristensen.
Han nævner, at der jo i øjeblikket er initiativer i gang inden for skibsfarten, som gerne vil anvende naturgas for at undgå et stort svovludslip.
For busser og anden tung landstransport vurderer Søren Dupont særligt, at gas kan være interessant i det øjeblik, hvor man har betydelige mængder biogas i natursystemet – som, vi kender det fra Sverige.
Energinet.dks Strategiplan 2010 indeholder – ud over afsnittet om naturgas og gassystemet – selvfølgelig også en beskrivelse af, hvordan man i øvrigt vil sørge for, at elsystemet kan indpasse 50 procent vindkraft i det dansk elsystem om bare 10-15 år.
En vigtig brik er udbygning af el-infrastrukturen. Selskabet udbygger derfor udvekslingsforbindelserne og transmissionsnettet samt kabellægger og omstrukturerer dele af transmissionsnettet.
At øge fleksibiliteten i elsystemet er en anden udfordring, hvor Energinet.dk vil forbedre forudsætningerne for øget fleksibilitet i forbrug og produktion ved at arbejde for effektive og internationale markeder og et øget samspil mellem energisystemerne.
Endelig vil selskabet medvirke til at udvikle og implementere Smart Grid-løsninger – blandt andet ved at sørge for intelligent kommunikation mellem elforbrug, elproduktion og elsystemets øvrige komponenter.






