/byggeri

Cambodjansk dødsulykke skyldes svingende bro

Cambodiansk tragedie på nybygget letvægtsbro skyldes et velkendt fænomen: Svingninger forårsaget af de mange mennesker på broen. Det fik menneskemængden til at gå i panik. 350 døde i ulykken.

Af Birgitte Marfelt, mandag 06. dec 2010 kl. 09:19

Tragedien i Cambodia, hvor 350 mennesker for knapt to uger siden blev trampet ihjel på en få måneder gammel fodgængerbro, blev udløst af svingninger i brostrukturen.

Letvægtsbroen, der er 100 meter lang og 7 meter bred, forbinder Phnom Penh med Diamond Island. Da katastrofen indtraf befandt der sig, i forbindelse med festligheder, mellem 7.000 og 8.000 mennesker på broen. Og da de mærkede, at broen begyndte af svaje, gik de i panik.

Efterfølgende undersøgelser af broen viser, at den ikke er beskadiget.
Broeksperten John MacDonald fra Bristol University forklarer New Civil Engineering, NCE:

»Når man op på en kritisk masse på broen, kan den begynde af svaje. Og når den først begynder, vokser svingningerne.«

Ifølge MacDonald er alle slags broer modtagelige for sådanne bevægelser, som for mange gående kan skabe.

Det skete også for Londons Arup-designede Millennium Bridge. Den blev lukket kort efter åbningen og først åbnet igen 18 måneder senere, efter problemet var analyseret og løst.

Her havde kraftig blæst i forvejen fået broen til at svaje en smule fra side til side. De små svingninger fik folk til at svaje i takt med broen, hvilket forstærkede bevægelserne, sådan at broen begyndte at gynge og vride sig over hele det 144 meter lange hovedspænd.

John MacDonald mener, at svingningerne i den cambodianske bro skyldes lodret kraft fra den tætte menneskemængde:

»Det centrale er broens naturlige svingningsfrekvens. Jo lavere frekvens, desto mere sandsynligt er det, at den bliver påvirket af bevægelse. Længere og lettere broer har lavere naturlig frekvens,« forklarer han NCE.

På nyere fodgængerbroer bliver der i dag installeret dæmpere, mens ældre som Hammersmithbroen i London bliver lukket under rokonkurrencen mellem Oxford og Cambridge.

De cambodianske myndigheder har lovet, at en udførligt rapport om sidste uges tragedie bliver offentliggjort i løbet af nogle dage.



06. dec 2010 kl 14:49

Gert Bo Thorgersen

Historiens gentagelse

Vi lærer jo i historie timerne om hvordan de romerske soldater lærte at når de krydsede en bro skulle de ikke længere gå i takt. Aktuelt jo for at undgå forstærkning af egensvingnngerne og broens mulige kollaps.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.