/energi

Kommunekemis miljøchef: Meningsløst at behandle HCB-affald i Australien

»Der foreligger meget grundig dokumentation for at man i Australien ikke er i stand til at destruere affaldet. Vi har ikke overvejet at tilbyde rådgivning til opførelse af et tilsvarende anlæg, fordi det ikke giver mening.« Miljøchef i Kommunekemi, Ebbe Tubæk Naamansen har besvaret spørgsmål fra læserne om, hvordan selskabet vil skille sig af med 10.000 tons HCB-affald fra Australien.

Af Julian Henlov, fredag 03. dec 2010 kl. 14:23

Hvad koster det at destruere HCB-affald? Hvordan foregår nedbrydelsen? Hvor farligt er HCB? Hvor farligt er restproduktet?

Disse og mange andre spørgsmål fra Ingeniørens læsere er blevet besvaret at Kommunekemis miljøchef Ebbe Tubæk Naamansen herunder.

Efter planen skal Kommunekemi i løbet af de næste to år behandle 10.000 tons af den farlige miljøgift HCB. Miljøgiften kommer fra Australien, og eksporten af affaldet til Danmark er meget kontroversiel, da miljøorganisationer i Australien mener, at Australien overtræder Basel-konventionen ved ikke selv at behandle affaldet.

Lige nu er sagen sat på hold af miljøminister Karen Elleman, der har bedt Australien om at vente med at sende skibet mod Danmark.

Ministeren begrunder udsættelsen med, at der i den seneste tid har været rejst en række historier i medierne om kvaliteten af den godkendelse, der ligger bag transporten og Australiens evne til selv at håndtere affaldet.

Det er ikke længere muligt at stille spørgsmål til Ebbe Tubæk Naamansen

Ikon

Esben

Hvordan foregår afbrændinen af hexachlorbenzen rent praktisk (sprayforbrænding, afbrænding i store tønder eller hvad)? Hvordan fyres det af (ilt/HCB/H2O forhold, temperatur)? Co-fyres der med eksempelvis olie for at hjælpe forbrændingen?

Ebbe Tubæk Naamansen

HCB-affaldet blandes med andet fast emballeret affald i vores lukkede tromletømningsanlæg til fast affald. Efter knusning og blanding har vi en homogen masse der bedst kan beskrives som våd beton. Dette pumpes ind i vores roterovnsanlæg via en lukket rørforbindelse. I roterovnen brændes samtidigt flere andre affaldstyper, bl.a. opløsningsmidler der anvendes til at sikre udbrænding af fast affald. I enkelte tilfælde er det nødvendigt at supplere med affaldsolie.

Ikon

Anders Schmidt

Betyder det efter din mening noget i det samlede billede, at HCB er blandet med byggeaffald og emballage, således som chefen for Miljøcenter Fyn fortalte på TV i tirsdags. Hun fik det til at lyde som om der nærmest var tale om usorteret affald efter sjuskede håndværkere.

Ebbe Tubæk Naamansen

Byggeaffaldet (demolition waste) fremkommer i forbindelse med nedrivning af de anlæg og byg-ninger, hvor der har været håndteret HCB-affald. Det er aftalt med Orica, at affaldet er neddelt i stykker på maksimalt 50 mm i diameter. Herved sikre vi os, at alt HCB-affald er fuldstændigt forbrændt. Så nej, det betyder ikke noget.

Ikon

Kenneth Jensen

Hej.
Er nysgerrig; er destruktionsprocessen kemisk (omdannelse) eller fysisk (f.eks. afbrænding) ?

Ebbe Tubæk Naamansen

Destruktionsprocessen hos os er højtemperaturforbrænding (afbrænding er det der foregår derhjemme i haven, hvis og når det er tilladt). Ved forbrænding omdannes HCB til HCL (saltsyre) og CO2 (kuldioxid).

Ikon

Gorm Jeberg

Hvad koster det at få afbrændt dette avfald ?

Ebbe Tubæk Naamansen

Det er chlorindholdet i affaldet, som er bestemmende for prisen. Gennemsnitsprisen for behandling af det aktuelle affald er ca. 5 kr./kg.

Ikon

Dan Hindsgaul

Er det korrekt at Kommunekemi efter forbrænding af det stærkt HCB-kontaminerede PVC-affald fra Australien vil stå tilbage med slagger og aske, som er så giftigt, at det ikke kan destrueres eller lagres betryggende i Danmark og derfor vil blive sendt til norske Langøya til deponering? Er det i givet fald en miljømæssig og etisk forsvarlig løsning?

Ebbe Tubæk Naamansen

Nej. Slagge og aske fra forbrændingen skal overholde kravene i Baselkonventionen når de lægges på deponi. Det skal vi dokumentere at restprodukterne gør. Restprodukterne indeholder også uden behandling af HCB indhold af dioxin, PVC og HCB. Disse indhold er langt under grænserne for deponering og det vil også gælde restprodukterne fra behandling af HCB-affald. Vores planer om eventuel deponering på Langøya hænger ikke sammen med forbrænding af HCB.

Ikon

Ulrik Johansen

Det virker uklogt, uetisk og uforsvarligt på mig, at man tillader en så lang transport af så farligt affald, udelukkende for at få det destrueret. Skyldes det at Australien ikke selv har et forbrændingsanlæg til destruktion af kemisk affald?
Hvis ikke, har man så i Kommunekemi overvejet at tilbyde Australien rådgivning til opførelse af et tilsvarende anlæg lokalt? evt. sammen med leverandøren af anlægget hos Kommunekemi.

Ebbe Tubæk Naamansen

Der foreligger meget grundig dokumentation for at man i Australien ikke er i stand til at destruere affaldet. Vi har ikke overvejet at tilbyde rådgivning til opførelse af et tilsvarende anlæg fordi det ikke giver mening. Opførelse af et specialanlæg til højtemperaturforbrænding af farligt affald kræver som udgangspunkt både en meget stor investering og meget andet egnet affald til forbrænding. Mængden af HCB affald i forhold til andet ”almindeligt” farligt affald vil hos os udgøre ca. 2 %. Der skal altså findes andre 98 % til opfyldning af anlægskapacitet i Australien.

Ikon

Karin Cederberg

1) Hvordan opbevares tønderne i de 9 mdr. indtil destruktion er gennemført pr. skib.
2) Hvordan undgår I medarbejderne kommer i kritisk kontakt med tønder og indholdet. Arbejdere på Kommunekemi er tilsyneladende ikke nervøse for behandlingen af giften, men vi andre ved ikke så meget om proceduren.

Ebbe Tubæk Naamansen

Affaldet modtages i skibscontainere med tromler. Skibscontainerne opbevares på et areal med bundmembran og opsamling af regnvand. Før behandling flyttes containerne uåbnet til en lagerhal, hvor containerne åbnes og tromlerne føres direkte ind i et lukket anlæg til forbehandling og derfra videre til roterovnen. Behandlingen sker således i lukket anlæg uden direkte kontakt med medarbejdere og eksternt miljø. Såfremt der skulle blive brug for at medarbejdere skal åbne ind til anlægget skal de anvende beskyttelsesdragter og åndedrædtsværn, der beskytter dem imod kontakt med affaldet.

Ikon

Peter Andersen

Hvor farlig er HCB egenlig?,pressen skriver hele tiden at det er en af verdens farligste miljøgifte,er det vandopløslig? og hvad sker det ved brand?

Ebbe Tubæk Naamansen

HCB er ikke akut giftigt. Akutgiftigheden er langt mindre end koffein, nikotin, ja selv køkkensalt har en større akutgiftighed. Du kan tjekke på Wikipedia under LD50 og HCB. Problemet med HCB er at stoffet er svært nedbrydeligt, akkumuleres i fødekæden og ophobes i organismers fedtvæv. I organismen kan HCB give neurotoksiske, immunotoksiske og levertoksiske effekter og det kan påvirke forplantningsevnen. HCB karakteriseres af WHO som muligt kræftfremkaldende i mennesker (gruppe 2B) .HCB er næsten uopløseligt i vand , idet der i rent vand kan opløses 5 ug/l. Stoffet selv og affaldet med HCB indhold er meget svært antændeligt.

Ikon

Erik Pedersen

Hvorledes sikrer man at affaldet ikke bliver udsat for terrorangreb under transporten samt oplagrings-perioden i Nyborg.

Ebbe Tubæk Naamansen

Sikring mod terror er en opgave for myndighederne

Ikon

Morten Andersen

Er udledningen af dioxiner fra forbrændingen af affaldet fra Australien højere end fra et typisk dansk affaldsforbrændingsanlæg?

Ebbe Tubæk Naamansen

Nej. Udledning af dioxin fra et typisk dansk husholdningsforbrændingsanlæg og fra Kommunekemis anlæg er på samme niveau. Udledningen fra Kommunekemi vil ikke ændre sig under behandlingen af HCB affaldet

Ikon

Kurt G.Jakobsen

Hvis der under bearbejdningen af denne gift går hul og giften strømmer ud, antagelig ud af skorstenen, hvor langt bort blæser vinden så giften? Det afhænger selvfølgelig af vindstyrken og - retningen. Kan den under uheldige forhold nå f.eks. Odense eller Kerteminde?

Ebbe Tubæk Naamansen

Udslip i forbindelse med selve forbrændingen vil altid overholde gældende grænseværdier, vi har flere on-line målinger som sikre dette. Der er handleplaner hvis en af værdierne nærmer sig grænseværdien, i givet fald stopper forbrændingslinjen.

Skulle der under håndteringen ske et spild har vi en særlig instruks for opsamling og håndtering. Da HCB-affaldet er fast og klæbrigt vil det ikke blæse med vinden og forurene omgivelserne.

Ikon

Poul Fogh

Kære Ebbe Tubæk Naamansen
For det første: Tak fordi du stiller op og besvarer spørgsmål om denne " sag" der pludseligt er blevet en kæmpemediecirkus uden der tilsyneladende er nogle der interesserer sig for de faktiske omstændigheder. Personligt er min holdning at vi som land kan tage ansvar for planetens og menneskehedens sundhed ved at destruere affaldet . I det følgende har jeg listet en række konkrete spørgsmål, som jeg håber du vil svare på.
1) Hvad koster det at bygge et anlæg til destruktion af HCB?
2) Hvad betaler australierne for at få destrueret 10.000tons? (en træskolængde er godt nok)
3)Hvor stor er anlæggets kapacitet, f.eks i tons pr time?
4) Jeg har forstået at der er tale om thermisk destruktion. Hvilken restkoncentration regner i med slipper ud i røggassen?
4a) måles dette?
4b) er dette forsvarligt - er der lavet en risikovurdering for dette stof ,der jo normalt ikke beandles i så store mængder?
5) hvordan opbevares HCB'et inden destruktion?
6) har man påtænkt sikring mod aktivister og andre der kan se en fordel i at dette projekt mislykkedes - herunder terror?

Jeg er klar over at dette er flere spørgsmål i et, og jeg håber at ingeniøren vil benytte muligheden for at få belyst hele processen og forløbet. Jeg vil mene at ovennævnte spørgsmål giver en god ramme for politisk og teknisk diskussion.

På forhånd tak for svar.

Med venlig hilsen

Poul Fogh

Ebbe Tubæk Naamansen

Der indgår mange faktorer i prisen for sådan et anlæg, så det er meget svært at komme med et bud på. Behandlingen af 10.000 tons affald her på Kommunekemi koster 50 mill. Kr. Samlet kapacitet for et roterovnsanlæg er godt 45.000 tons pr år svarende til ca. 6 tons pr driftstime. Det er korrekt at destruktionen sker ved en termisk proces og der dannes ved alle termiske processer, hvor der er chlor til stede HCB, PCB og dioxin. Der udledes i Danmark ca. 550 gram HCB til atmosfæren, hvor ca. 350 gram kommer fra husholdningsforbrændingsanlæg. Kommunekemi måler vores udledning og vi udleder 10-20 gram pr år. De resterende ca. 200 gram kommer fra andre kilder, hvor brændeovne igen bidrager med en meget stor andel. Du kan finde disse tal på Danmarks Miljø Undersøgelsers hjemmeside: www.dmu.dk/luft/emissioner/airpollutants/hcb/ Der er lavet en risikovurdering af oplaget, det fremgår af miljøgodkendelsen, som du kan finde på vores hjemmeside. Selve forbrændingsprocessen er anbefalet af Baselkonventionen til irreversibel destruktion af alle POPstoffer herunder også HCB, idet processen giver en næsten 100 % effektiv destruktion. Inden behandlingen opbevares affaldet i lukkede tromler i lukkede containere på areal, der er sikret med en bundmembran og opsamling af regnvand. Sikring mod aktivister og terror er en opgave for myndighederne.

Ikon

Bjørn Sune Andersen

Det har været fremført at det ikke er rentabelt at bygge et højtemperatursanlæg i Australien til at behandle de (angivelige) 10.000 tons HCB - hvor stor en mængde HCB skal der til for at det bliver rentabelt at bygge et anlæg i Australien?

Ebbe Tubæk Naamansen

Behandlingen i et anlæg svarende til vores roterovnsanlæg sker ved at blande affaldet med andet affald. Det gør vi for at nedsætte og udjævne chlorbelastningen fra den dannede HCl i vores røggasrensning. Der kan derfor behandles ca. 3.000 tons HCB holdigt affald pr år i et anlæg med en samlet kapacitet på godt 185.000 tons. Der skal derfor suppleres op med andet affald for at behandle HCB affaldet. Så et anlæg kan ikke være rentabelt med HCB alene, der skal være betydelige mængder af andet affald til anlægget.

Ikon

Dorthe Nielsen

Der er tidligere sket kemiske ulykker ingen kunne forudsige, ex sevesoulykken i italien, der stadigvæk har fatale konsekvenser for områdets befolkning. Hvad hvis skibet synker undervejs? eller der sker andre ulykker undervejs - hvad betydning har det for vores luft i Danmark me denne afbrænding, og tilsidst er man jo ofte blevet klogere med tiden, så derfor kan man jo have svært ved at forudse konsekvenserne det vil have f.eks. om 20 år?

Ebbe Tubæk Naamansen

På baggrung af netop ulykken i Seveso er der indført lovgivning for at sikrer bedst muligt imod sådanne katastrofer. I EU er dette indført i Seveso direktivet, der i Danmark er implementeret ved risikobekendtgørelsen. Kommunekemi er omfattet af risikobekendtgørelsen så alle vores oplag og processer skal godkendes af risikomyndighederne før vi kan gå i gang. Risikomyndighederne er politiet, miljømyndighederne (miljøcenter Odense), Nyborg beredskab, Beredskabsstyrelsen og arbejdstilsynet. Vi har fået en samlet godkendelse af vores aktiviteter af disse myndigheder. Med hensyn til skibstransporten så er al international skibstransport underlagt regler i særlige forordninger (IMDG) netop for at sikre imod ulykker.

Ikon

Kim Brinck

Hvad er indholdet af HCB i affald og hvordan er affaldet opstået?

Ebbe Tubæk Naamansen

De 10.000 tons affald indeholder 20-30 % HCB. Affaldet kommer fra en produktion af forskellige chlorholdige organiske produkter som vinylchloridmonomer, der anvendes til produktion af PCV og andre chlorholdige stoffer, der anvendes som opløsningsmidler.

Ikon

Lars Tørnes Hansen

Det er blevet sagt at i forbænde HCB, og andre har sagt at HCB ikke kan brænde.
Hvis HCB ikke kan brænder er der så ikke tale om en opvarmning der ødelægger HCB som molekyle, og hvad hedder den opvarming så, hvis det ikke er en forbrænding?
Hvad er restprodukterne?

Ebbe Tubæk Naamansen

Det er forkert at sige, at HCB ikke kan brænde, men forbrænding kræver meget høje temperatu-rer. Temperaturen i vores roterovnsanlæg er ca. 1250 oC, hvilket er tilstrækkeligt til at forbrænde HCB. Ved forbrænding dannes HCl (saltsyre) og CO2 (kuldioxid)

Ikon

Kaj Hyldig

Er der foretaget en forebyggende risikovurdering i forbindelse med det specifikke stof fra Australien?
Har Sundhedsstyrelsen i givet fald været indvolveret?

Ebbe Tubæk Naamansen

Kommunekemi er underlagt Seveso direktivet, der i Danmark er implementeret ved risikobekendtgørelsen. Modtagelsen og oplaget af affaldet er behandlet af risikomyndighederne, der omfatter arbejdstilsynet, beredskabsstyrelsen, Nyborg beredsskab, Politiet og miljømyndighederne. Kommunekemi har udarbejdet en sikkerhedsrapport, der er godkendt af myndighederne og i denne forbindelse er der lavet risikovurdering på alle vores oplag og processer også affaldet fra Orica.

Ikon

Marianne Munck

Jeg har desværre ikke p.t. mulighed for komme og se de 1200 graders ovne på Kommunekemi, der destruerer HCB-affald. Men jeg vil gerne vide, om det er en realistisk mulighed, som nogle debattører nævnte i www.klimadebat.dk at konstruere mindre moduler til et flytbart anlæg.
Det var måske en spøg, da en af dem foreslog et samarbejde med A.P. Møller-Mærsk A/S, men kan der være en mening med galskaben?
Ideen er altså at flytte forbrændingsanlægget fra havn til havn i stedet for at flytte en masse afffald, eller bygge forbrændingsanlæg blot for at skulle nedlægge dem igen bagefter.
Og kan man på den måde destruere HCB-affald effektivt, uden at forurene mere, end hvis det blev gjort på Kommunekemi i Nyborg?

Ebbe Tubæk Naamansen

Der er udviklet sådanne containerbaserede anlæg netop med tanke på at flytte dem med skib eller tog til affaldet. Desværre har det vist sig at sådanne små anlæg ikke er stabile i drift og de kan ikke leve op til de standarder der er for vores stationære anlæg i forhold til effektivitet i destruktion og emission af røggas. Disse anlæg kan derfor ikke anvendes i denne forbindelse.

Ikon

Sune R. Hansen

Hej

Hvad er koncentrationen af HCB i affaldet og hvad andre stoffer indeholder i det Australske affald.

Hvor brandfarligt er affaldet ved normalt oplagring.

Mvh

Sune R. Hansen

Ebbe Tubæk Naamansen

I gennemsnit er indholdet ca. 25 % men det kan variere meget. Affaldet indeholder også andre chlorerede organiske forbindelser, men hovedparten er HCB.

Affaldet er ikke brandfarligt ved almindelig oplagring, det brænder kun ved ekstremt høje temperaturer som i vores roterovnsanlæg.



03. dec 2010 kl 18:44

Henrik Eismark

Bytte-bytte købmand

Vi kan jo bytte med vores radioaktive affald fra risø...


03. dec 2010 kl 21:46

Rasmus Riis Jensen

Dejligt

Dejligt med lidt seriøst debat om affaldet, som vi, efter min mening, selvfølgelig skal tage os af. Denne debat har indtil desværre været præget af mediernes mangel på forståelse af hvor godt et anlæg vi er i besiddelse af her i lille DK.
Gode spørgsmål og svar, som heldigvis giver et godt billede af hvorfor vi skal tage imod affaldet.
/Rasmus


03. dec 2010 kl 23:28

avatar

Ruben Hansen

HVor stor var ordren?

Hvor mange penge var det KommuneKemi ville få for at brænde skidtet af? Det har vel ikke betydet noget i denne sag?


03. dec 2010 kl 23:42

Marianne Munck

Poul Fogh skriver

"...denne " sag" der pludseligt er blevet en kæmpemediecirkus uden der tilsyneladende er nogle der interesserer sig for de faktiske omstændigheder."
Der er vel mange, der interesserer sig for de faktiske omstændigheder.
Ellers var der jo ikke stillet alle de spørgsmål i diverse debatter om HCB-affaldet.


03. dec 2010 kl 23:56

Rune Jacobsen

Re: HVor stor var ordren?

@Ruben

Hvor mange penge var det KommuneKemi ville få for at brænde skidtet af? Det har vel ikke betydet noget i denne sag?

Behandlingen af 10.000 tons affald her på Kommunekemi koster 50 mill. Kr.

Det står skam i artiklen.


04. dec 2010 kl 00:08

avatar

Ruben Hansen

Re: HVor stor var ordren?

@Rune

Hvilken artikel? Ikke den ovenstående? Mener jeg har hørt tal som 75 mill. men det er vel ikke penge det handler om her?


04. dec 2010 kl 09:38

Karsten Andersen

Ruben læs spørgsmål og svar ovenfor !

"Der indgår mange faktorer i prisen for sådan et anlæg, så det er meget svært at komme med et bud på. Behandlingen af 10.000 tons affald her på Kommunekemi koster 50 mill. Kr. Samlet kapacitet for et roterovnsanlæg er godt 45.000 tons pr år svarende til ca. 6 tons pr driftstime."

Affaldet udgør max. 2% af den til enhver given tid afbrøndte mængde affald !

Selvfølgelig skal de tjene penge på det !
Det er jo et privat firma, selv om det stadig hedder Kommune kemi !


04. dec 2010 kl 10:48

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Ruben læs spørgsmål og svar ovenfor

Behandlingen af 10.000 tons affald her på Kommunekemi koster 50 mill. Kr. Samlet kapacitet for et roterovnsanlæg er godt 45.000 tons pr år svarende til ca. 6 tons pr driftstime."

D.v.s. 900 tons affald fra Australien om året, og det vil tage ca. 11 år at slippe af med det.

Inden behandlingen opbevares affaldet i lukkede tromler i lukkede containere på areal, der er sikret med en bundmembran og opsamling af regnvand.

Og emballagen skal udskiftes med 5 års mellemrum.

http://ing.dk/artikel/113188-o...5692


04. dec 2010 kl 11:24

Jens-peder Vium

Stor tak til Ebbe Tubæk Naamansen

Rart at få lidt proportioner ind i debatten. Af de ovenstående svar kan jeg se, at af den mængde HCB, der udledes fra danske forbrændingsanlæg, kommer de 2-4 % fra Kommunekemi. For det andet kan jeg se, at HCB ikke umiddelbart er giftigt; det er først når det ved opkoncentrering gennem fødekæden bliver opsamlet i kroppen, at det bliver giftigt. Som ældre kemiingeniør kan jeg tilføje, at der er tale om det, vi kalder ”aromatisk klor”, og at det noget af det mindst reaktive, vi kender inden for den organiske kemi. Det er derfor der sker ophobning af den type stoffer i dyrs og menneskers fedtvæv. Den første store miljøkatastrofe, vi havde med aromatiske klorforbindelser var anvendelsen af DDT til bl.a. malariabekæmpelse i 1940’erne. Efterfølgende har vi haft en række af lignende miljøkatastrofer med denne type stoffer. Det betyder, at vi har opsamlet en meget betydelig viden om disse stoffers miljømæssige og toksikologiske egenskaber.
Derfor er det godt, at Ingeniørens journalister trådte et skridt bagud og gjordet det muligt for fagfolk, at komme til orde. Tankevækkende at fx. journalist Marianne Skovlund fra Danmarks Radio i torsdags bragte et interview med en miljømediciner, hvor sidstnævnte fik lejlighed til at brillere med det, han ikke vidste om kemiteknik og toksikologi. Det er ligesom med vinglasset – er det halvtomt eller halvt fyldt?


04. dec 2010 kl 11:32

Bjarke Mønnike

Det er godt nok svært.....

...at lære at regne Benny

HCB skal blandes med andet affald der kan brændes

Der kan derfor behandles ca. 3.000 tons HCB holdigt affald pr år i et anlæg med en samlet kapacitet på godt 185.000 tons.

Det betyder at der vil gå 3,3 år med at afbrænde HCBén. det var oplyst at der ville komme i fire skibslaster og at Tyskerne også ville tage sig af noget af det

Kunne du ikke forklare den undrende skare her, hvorledes du kommer frem til 11 år


04. dec 2010 kl 11:51

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Det er godt nok svært.....

Kunne du ikke forklare den undrende skare her, hvorledes du kommer frem til 11 år

Samlet kapacitet for det roterovnsanlæg er godt 45.000 tons pr år. max. 2 procent vil være HCB forurenet affald fra Australien. Altså max. 900 tons pr. år.

10.000 tons divideret med 900 tons giver ca. 12, når man tager max. i betragtning samt en 7-8 procent forøgelse ved ny emballéring undervejs.

Det ligner til forveksling købmandsregning.


04. dec 2010 kl 12:35

Karsten Andersen

Benny !

Læs det ordenligt !
Han siger at et anlæg med en kapacitet på 45.000 Tons om året !
Han siger ikke Kommune Kemis har en kapacitet på det !
De har nemlig :
"Produktionsforberedelsen afhænger af affaldet Fast eller flydende? Kommunekemi har kapacitet til årligt ca. 200.000 tons farligt affald. Affaldet kan være fast, flydende, organisk,..."

Så er regnestykket jo 3 år !!


04. dec 2010 kl 13:13

Marianne Munck

Spørgsmål om affald mere generelt

Der er stadig nogle generelle spørgsmål vedr.
affaldsforbrænding og transporter af affald.
De er delvist besvaret her, men måske der er nogle
eksperter på denne tråd, der kan give mere
uddybende svar.
Det er blevet nævnt et par gange, at Danmark sender
langt mere affald ud af landet, end vi modtager.
Hvad er det for typer affald, og hvorfor kan det
ikke forbrændes i Danmark?
Hvordan hænger det sammen med, at vi modtager giftaffald
helt fra Australien, når/hvis Japan og
Indonesien har samme typer forbrændingsanlæg som KK?
Hvis de 1200 graders ovne på KK også bruges til at
forbrænde en masse andet affald, hvordan kan
det så være, at hvis der bygges sådanne ovne i Australien,
så skal de nedlægges igen, når HCB-affaldet er destrueret?
Der må være en masse andet affald i Australien, der jo er
en del større end Danmark.
Er de forbrændingsanstalter, der er i Japan og Indonesien,
ikke lige så gode til at destruere HCB-affald som KK?
Spørgsmålene er delvist besvaret med, at destruktion af
HCB kræver, at der er en masse andet affald.
I F.eks. Japan er store mængder affald et kæmpe problem.
Hvis ikke de mere lokale forbrændingsanstalter, der er
placeret tættere på Australien end KK, er lige så
effektive som KK, hvor svært er det så at bygge om, så
de bliver det?


04. dec 2010 kl 14:02

Bjarke Mønnike

Re: Spørgsmål om affald mere generelt

@ Marianne

Jeg kan ikke svare på om hvor mange kvalificerede forbrændingsanstalterforbrændings anstalter der er i verden og hvor de ligger.

Men det indgår nok i de austalske myndigheders overvejelser hvorledes de enkelte firmaers ry er og om den ligger i en stat der har styr på den slags ting.

Tyskland har anlæg og tager en del af HCB mængden men tør ikke at tage mere af angst for deres rabiate miljøorganisationer. Jævnfor deres demonstrationer før Gorleben for tre uger siden.

Og du kan bare betragte din egen reaktion og måske forestille dig at selv om stater (Japan som eks.) kunne kunne det være at modstanden skyldes at man ikke vil ud i denne diskussion som vi er i lige, nu fordi de har andre "lig i lasten" hvor en accept vil være det strå der knækker kamelens ryg.

Da HCB er som det er og kræver, som du selv er inde på og som Ebbe Tubæk Naamansen foklarer, en opblandes med andre affaldsstoffer for at kunne blive destrueret skal de egnede affaldsstoffer også være tilstede i rigelige mænder.

Her er en detalje du overser Marianne, at der muligvis er en miljø lovgivning der er anderledes i Australien, så den mængde affald som kan og skal anvendes, måske ikke skal behandles som i DKog derfor ikke kan fremskaffes!.


04. dec 2010 kl 15:22

Jens Åge Holm

Re: Spørgsmål om affald mere generelt

Her er en detalje du overser Marianne, at der muligvis er en miljø lovgivning der er anderledes i Australien, så den mængde affald som kan og skal anvendes, måske ikke skal behandles som i DKog derfor ikke kan fremskaffes!.

Der er ihvertfald en god chance for, at australierne bare deponerer meget af det, der kunne samforbrændes. Bl.a. fordi deres land er mange gange større end DK, er det nemt at finde plads til deponi, som ikke generer nogen, og hvor lidt lokal forurening ikke er det store problem.
Deres holdning er dog også ved at ændre sig stille og roligt mod det bedre.


04. dec 2010 kl 17:00

Niels Larsen

Hvorfor ikke høre på de australierne?

Et australsk parlamentsmedlem har tilsyneladende udtalt at Australien har et anlæg der kan håndtere affaldet. Man har bare lukket anlægget. Det vil da være naturligt at genoplukke det pågældende anlæg.


04. dec 2010 kl 17:09

Bjarke Mønnike

Re: Hvorfor ikke høre på de australierne?

Kan du stå inde for det pågældende parlamentmedlems viden om problematikken med HCB Niels?


04. dec 2010 kl 17:32

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Benny !

Læs det ordenligt !
Han siger at et anlæg med en kapacitet på 45.000 Tons om året !
Han siger ikke Kommune Kemis har en kapacitet på det !

O.K. Jeg holder mig til teksten.
Han skrev ovenfor:
Samlet kapacitet for et roterovnsanlæg er godt 45.000 tons pr år svarende til ca. 6 tons pr driftstime.

Og længere nede:

Der kan derfor behandles ca. 3.000 tons HCB holdigt affald pr år i et anlæg med en samlet kapacitet på godt 185.000 tons.

Ingen af stederne nævner han specifikt, hvad K.K. kan klare.


04. dec 2010 kl 23:32

Jens-peder Vium

Re: Hvorfor ikke høre på de australierne?

@ Niels Larsen
Man har bare lukket anlægget. Det vil da være naturligt at genoplukke det pågældende anlæg.
------------------------------------------------------
Det er ingenlunde nogen simpel sag at genåbne et lukket anlæg, dels må man forvente at de mekaniske dele er groet fast, automatikken kan ikke forventes at fungere pålideligt og sidst, men ikke mindst, er den specialiserede viden om anlæggets korrekte drift spredt for alle vinde og dermed ikke tilgængelig..
Prøv at tale med nogle af de maskinmestre, der har været ude at starte et skib, der har været oplagt et år, op.


05. dec 2010 kl 03:57

Karsten Andersen

Benny !

Når han ikke skriver hvad Kommune Kemi kan, så må du jo finde det andrer steder !
Du kan da ikke bare tage som en selvfølge at der kun findes en type ovne !
Det tog ming 30 sec. at finde, søg Mommune Kemi og kapacitet !!
Men det er jo nemmerer at drage nogle konklusioner ud fra nogle data som ikke passer !
Han skrev om et anlæg der kunne flyttese, det tror jeg ikke Kommune Kemi¨s kan !
Det er det med at læse, der står ikke KK´s anlæg kan tage 45.000 Ton.

Dette er et citat fra deres hjemmeside ;
"Produktionsforberedelsen afhænger af affaldet Fast eller flydende? Kommunekemi har kapacitet til årligt ca. 200.000 tons farligt affald. Affaldet kan være fast, flydende, organisk,..."



05. dec 2010 kl 07:56

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Benny !

Du kan da ikke bare tage som en selvfølge at der kun findes en type ovne !
Det tog ming 30 sec. at finde, søg Mommune Kemi og kapacitet !!
Men det er jo nemmerer at drage nogle konklusioner ud fra nogle data som ikke passer !
Han skrev om et anlæg der kunne flyttese, det tror jeg ikke Kommune Kemi¨s kan !
Det er det med at læse, der står ikke KK´s anlæg kan tage 45.000 Ton.

Det må jeg vel så bøje mig for, selvom jeg ikke er meget for at give Bjarke ret. Men det står altså ikke på en entydig facon:

Han skriver: ,,Efter knusning og blanding har vi en homogen masse der bedst kan beskrives som våd beton. Dette pumpes ind i vores roterovnsanlæg via en lukket rørforbindelse."

Længere nede skriver han, som eksisterede der kun den ene type: ,,Samlet kapacitet for et roterovnsanlæg er godt 45.000 tons pr år svarende til ca. 6 tons pr driftstime."

Det med de transportable anlæg, kommer først senere i et svar til Marianne Munck


05. dec 2010 kl 10:56

Anders Christensen

Politiks indblanding

Jeg kan udemærket forstå at der er nogen der har følt at de var usikre på om det nu var farligt, fordi noget af pressen har lugtet en god sag.

Det er helt klart folkeforføren Poul Madsen hos Ekstra Bladet er ude i en politisk mission, og ingen interesse har i at oplyse om noget så uvedkommende som realiteter i den virkelige verden.

http://ekstrabladet.dk/nyheder....ece

Som sagen er belyst bla her, synes jeg det virker som om at KK er kompetente til at udføre opgaven, og det giver også arbejdspladser samt indtjening. Men alt det er naturligvis noget man gerne ofrer for at kunne kalde folk for øgenavne.

Hvis pressen nu gik tilbage til deres oprindelige erhverv om at formidle nyheder og viden så ville medierne måske være mere kedelige, til gengæld kunne man så koncentrere sig om det der virkelig betød noget. Nemlig at skaffe arbejdspladser, produktion og indtjening.


05. dec 2010 kl 12:41

Marianne Munck

Re: Spørgsmål om affald mere generelt

Hvis vi fortsat modtager HCB-affald fra Australien og andre lande i en lignende situation, forværre vi bare situationen i de enkelte lande, og øger risikoen for miljøødelæggelser under transporterne.
Hvis vi stopper transporter over store afstande, bliver f.eks. Australien tilskyndet til at bygge eller genopstarte forbrændingen af både HCB-affald og det øvrige affald, der ligger og vokser i den australske natur.
Tilsvarende i Japan og andre steder, hvor du nævner det der med lig i lasten.
Det er lidt ligesom med børn (og en del voksne). De tænker ikke på, at de efterlader en masse spor af affald, hvis andre hele tiden rydder op efter dem.
Så den politik, der føres i Australien, er blot endnu en grund til IKKE at modtage mere HCB-affald fra Australien.


05. dec 2010 kl 14:10

Bjarke Mønnike

Vi modtager ikke noget.....

...Marianne

Vi er blevet bedt om at destruere noget, som er vanskeligt at destruere for australierne, mod betaling. Vi har til modsætning til Australien et køreklart anlæg der ikke laver andet.

At bodegabladets Pollemand ønsker at sælge sit blad på lodrette usandheder og en uvederhæftig reseach er hans sag. Man er nødt til at kontrollere udsagn derfra grundigt

At Karen Ellemann er blevet betænkelig skyldes ikke HCB´s farligheded for mennesker, men HCB´s evne til at opløse ministertaburetsklister. Det er en langt vigtigere ting for fruen, der som bekendt allerede er i ilden....Østerilden :o)

Og vi skal ikke blande os i hvorledes Australiernes politik føres, vi har selv her tillands svært ved at finde os i de gode og velmente råd der kommer fra Kina og arabiske områder ikkesandt?


05. dec 2010 kl 17:22

Karsten Andersen

Læs læs !

Mange har stadig ikke læst mit link !

Man behøver ikke at udspecifere at men ikke ved noget !
Benny !
Hvis du ikke kan læse at KK har en kapacitet på 200.00 Ton om øret kan vi heller ikke læse hvad du skriver !!

DER ER JO DUM SNAK !!


05. dec 2010 kl 17:46

Marianne Munck

Re: Vi modtager ikke noget.....

Ministertaburetter, usandheder i pressen og gode velmenende råd er irrelevant. Mit budskab er ikke at blande sig, men nærmest det modsatte.

Altså undlade at rejse den halve klode rundt, tur/retur, for at rydde op efter nogen, der ikke gider selv. Vi forværre verdens miljøtilstand ved at blande os på den måde. Vi er med til at undergrave Baselkonventionen, hvis de omstridte HCB-transporter kommer i gang.

Til gengæld bør Danmark måske gøre mere ud af at destruere affald fra Danmark.

Nu tror jeg ikke verden falder sammen, hvis HCB-affaldet kommer til KK, men det er vist på tide, at der skabes mere opmærksomhed på affaldshåndtering generelt. Ellers kan vi i fremtiden risikere at få både klima-og miljøgiftflygtninge. Og det kan vi også have svært ved at finde os i, ikkesant?


05. dec 2010 kl 18:04

Bjarke Mønnike

Re: Vi modtager ikke noget.....

Næh det kan de være noget om...det der med den halve klode hvor man sender ting rundt som man ikke gider at lave for det beløb der stilles til diposition for formålet.

Det er derfor vi kan købe billige ting fra Kina, fordi vi ikke gider at arbejde for den løn der er en kinesers. Selv om man derved forurener tre eller fire gange så meget ved at han laver det frem for vi selv laver det

Ja handelsmæsige samkvem er idioti Vi skrotter derfor alle skibe og fly og importerer og eksporterer ikke

Ironi kan forekomme i det foregående :o)

Hvis man vil den globaliserede verden, så laver de som er bedst til noget, det produkt de er bedst til. Da vi her i landet lever af at eksportere varer og tjenestydelser, så gælder det om at få så mange af dem på ordrebogen.

Her har vei så en fabik der er specialist i giftneutralisering, som har en stor ordre, som man ikke kan give dem en rationel forklaring på ,hvorfor de ikke må neutralisere et kemikalie, der har en ringe direkte giftvirkning, som er let at opbevare og uproblematisk at destruere........molboholdninger.


05. dec 2010 kl 18:05

Anders Christensen

Re: Vi modtager ikke noget.....

Marianne

En gang til for dig!

Det er ikke sådan at Australien IKKE ønsker at rydde op efter sig selv!

Men man anvender ikke produkter i dag hvori der indgår HCB. Det er gammel teknologi, og derfor giver det ingen mening at bygge et nyt anlæg til at destruere noget der aldrig kommer igen.

Der er stor fokus på affaldshåndtering og destruktion over hele verden. USA har for lang tid siden måttet lukke første land-fills fordi de er fyldt op. I Danmark har vi så lidt plads, at vi på et tidspunkt valgte at brænde det. Det var heller ikke den bedste løsning FØR der kom filtre på skorstenene. F.eks. var der i lang tid forbud mod at dyrke grøntsager i kolonihaverne tæt på vestforbrændingen i Ballerup.

Så - ja! Vi LÆRER alle noget. Og vi gøre ALLE noget for at håndtere affald på en bedre måde. I Kina, i Indien, i U-lande og i I-lande.

Hvis du gjorde dig selv den tjeneste at sætte dig lidt bedre ind i sagerne, så er jeg sikker på at du kan komme med kvalificeret input i debatten. Som det er nu bidrager du ikke fornuftigt - du har ikke sat dig ind i den konkrete sag og kommer istedet med halve sandheder. Pressen vil derefter udnævne dig til "ekspert", og på den måde bliver debatten afsporet totalt, og tågehorn som Poul Madsen får afløb for hans egne socialdemokratiske drømme om måske en dag at blive minister!

Jeg er IKKE ekspert, men jeg ser at der bliver argumenteret og begrundet ordentligt for at det kan lade sig gøre.

Og er det egentlig ikke vigtigst at man får destrueret giftige restprodukter hurtigst muligt - eller skal det ligge og vente 4-5 år på en bygning af et anlæg der kan noget der ikke fremadrettet er brug for?


05. dec 2010 kl 18:11

claus hortan

og hvorfor

har alle I-lande ikke et sådan anlæg, bliver et anlæg som KK kørt indover fjernvarmen, er det et must at alt affald der bliver brændt af i KKs ovne er super-giftigt.


05. dec 2010 kl 20:43

Marianne Munck

Re: Vi modtager ikke noget.....

Anders Christensen du skriver





Og er det egentlig ikke vigtigst at man får destrueret giftige restprodukter hurtigst muligt - eller skal det ligge og vente 4-5 år på en bygning af et anlæg der kan noget der ikke fremadrettet er brug for?

Kan du komme med en anden halv sandhed om hvor lang tid det tager at for KK at destruere alt HCB-affaldet på 19.000-22.000 tons?
Og de 70.000 tons HCB-forurenede jord?
Jeg kan sagtens forstå der er gode indtægter i det, hvis alt går efter planen. Men det kommer til at tage nogle år under alle omstændigheder.
Jeg har i øvrigt intet med pressen at gøre.
At jeg skulle afspore debatten er vås. Der går timer imellem at der kommer nye indlæg. Men jeg forstår at nogle sandheder er ilde hørte.


05. dec 2010 kl 21:28

Bjarke Mønnike

Re: Vi modtager ikke noget.....

Hold dig nu til fakta Marianne
Hvor meget har Kommune Kemi sag ja til ?
6100 ton ikkesandt og på nuværende tidspunkt er der ingen der ved om der kommer noget HCB til Nyborg overhovedet

Kommunekemi har ikke sagt ja til at rense hele Austalien og der foreligger kun rygter om hvor meget mere der skulle være dernede.

Jeg går udfra at når der spørges om 6100 ton så er det det som australierne vil af med......så din fabuleren om yderligere mængde kommer ikke den aktuelle sag ved

Sagen drejer sig kun om den mængde Kommunekemi har sagt ja til ,men som ikke må komme til Nyborg fordi Miljøminsteren ikke er klædt ordenttlig på.


06. dec 2010 kl 08:57

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Læs læs !

kan vi heller ikke læse hvad du skriver !!

Det gør du jo tydeligvis ikke alligevel.


06. dec 2010 kl 09:12

Karsten Andersen

Benny !

Gå ind på Kommune Kemis hjemmeside og læs hvad deres kapacitet er !
Kan det være så svært ??
Måske for nogle som bare vil kvæulerer !

Den oven han snakker om og som kan tage 45.000 Ton er en oven der kan skilles af og flyttes rundt, da han faktisk svarer på et spørgsmål om det ikke kan lade sig gøre at brænde det af lokalt !

Det står jo på dansk !


06. dec 2010 kl 10:11

avatar

Rasmus Rosenquist

Re: Vi modtager ikke noget.....

Her har vei så en fabik der er specialist i giftneutralisering, som har en stor ordre, som man ikke kan give dem en rationel forklaring på ,hvorfor de ikke må neutralisere et kemikalie, der har en ringe direkte giftvirkning, som er let at opbevare og uproblematisk at destruere........molboholdninger.

Tjah - måske specialist... Ikke mindst interesseret i de 50 millioner, som er betalingen...

Som udgangspunkt finder jeg det problematisk, når nogen priavte skal tjene penge på noget, som potentielt kan gå ud over miljø og sundhed.

Listen over virksomheder, som gennem historien har tjent penge på at skide på sundhed og miljø er alenlang, så det dér med at de er specialister giver jeg som udgangspunkt ikke meget for.

Jeg er nemlig i besiddelse af en helt almindelig sund skepsis...

/Rasmus


06. dec 2010 kl 11:20

Marianne Munck

Re: Vi modtager ikke noget.....

Bjarke Mønnike
Jeg var og er klar over at KK ikke har sagt ja til de øvrige ca. 20.000 tons HCB affald og de 70.000 tons forurenet jord - endnu.
Men med de begrundelser, der er lagt for at KK tager sig af de 6100 tons HCB-affald, kan man nemt få den tanke, at det indebærer, at KK også ad åre vil modtage resten, hvilket formentlig kommer til at tage mere end 4-5 år.
Tallene er ikke grebet ud af den blå luft. De er faktisk i den størrelsesorden, ifølge:
http://www.ft.dk/samling/20101....pdf
http://www.jidv.de/Pro-herten/....pdf


06. dec 2010 kl 12:24

Jesper Bruun

Re: Vi modtager ikke noget.....

Som udgangspunkt finder jeg det problematisk, når nogen priavte skal tjene penge på noget, som potentielt kan gå ud over miljø og sundhed.

Vil du ha staten til det? Det har vist laaaange og fordyrende udsigter.
Selvfølgelig skal private virksomheder foretage oprensning osv. Det er ikke ensbetydende at det er dem der skaber forureningen, som du næsten lægger op til.

...kan man nemt få den tanke, at det indebærer, at KK også ad åre vil modtage resten, hvilket formentlig kommer til at tage mere end 4-5 år.

Det er vist rent gætværk.


06. dec 2010 kl 13:10

avatar

Rasmus Rosenquist

Re: Vi modtager ikke noget.....

Selvfølgelig skal private virksomheder foretage oprensning osv. Det er ikke ensbetydende at det er dem der skaber forureningen, som du næsten lægger op til.

Så du mener ikke private virksomheder gennem tiden har bevidst har skidt på miljø og sundhed bare fordi de kunne tjene på det?

Hvad så med:

Proms kemiske
Dansk kabelskrot
Colstrop
Grindstedværket
Cheminova

usw, usw...

Og, jaja - nogen af dem gjorde "jo bare som man havde lov til dengang".

Jeg kunne jo så hævde at det er præcis hvad der er ved at ske I HCB-sagen.

Kan du modbevise det? Nej, vel? Vær nu ikke så naiv!

/Rasmus


06. dec 2010 kl 13:20

Bjarke Mønnike

Marianne Dear

Ved at lade nogle forvirrede borgere og miljøorganisationer sætte hensynet til miljøet ud af kraft, er det gjort sværere at argumentere for miljøinvesteringer.

Hidtil har venstrefløjen og miljøorganisationerne påstået at investeringer i miljøteknologi vil blive en god forretning, fordi med dansk viden og teknologi kan det blive en guldmine.

Men når det så viser sig, at det er de samme der går ind for miljøinvesteringer også er dem som blokerer for anvendelsen af den, så svækkes interessen for at investere i den sektor.

En meget svag miljøminister understreger, at det ikke er et teknisk problem ,men et politisk ditto der har fået hende til at stoppe op.

Men en så kortsynet politik, ført af en svag minister, vil bare på sigt medføre , at masser af gift vil blive hældt i floder et eller andet sted, fordi man ikke kan komme af med det, bare fordi GP og DN har glemt at tænke sig om.

Jeg mener derfor med flere ,at Greenpease og Danmarks Naturfredningsforening har et forklaringsproblem af de større.


07. dec 2010 kl 00:24

Thomas Nissen

Re: Re: Vi modtager ikke noget.....

Rasmus

Det virker umiddelbart på dit indlæg som om du mener at det kun er et statsstyret eller andet offentligt foretagende der kan overholde de krav vi som verdenssamfund stiller til seriøs og effektiv behandling af farligt affald - kan du give mig et eksempel på et stramt statsligt styret system der altid har handlet i miljøets interesse ?? jeg kan da ihvertfald komme i tanke om adskillige steder på denne jord hvor jeg hellere havde set private virksomheder operere - og ja - de gør det for at tjene penge, men de kan også stilles til ansvar hvis de ikke overholder regler - strengt taget kan statsligt styrede enheder jo tilpasse reglerne.

Din tilgang til problemet virker umiddelbart styret af konspirationsteorier og for mig at se negligerer du helt det faktum at der findes private virksomheder der opererer med faglig stolthed og en seriøs tilgang til det at drive en virksomhed - affaldsbehandlere inkluderet.

Min holdning i denne sag er nok forholdsvis nem at læse mellem linierne i dette indlæg - eller i et af de andre i parrallel tråde - men i bund og grund burde dette ikke have været gjort til et politisk problem - selv miljøorganisationer burde stemme for at HCB bliver destrueret så hurtigt og effektivt som muligt - men hvis ens foretrukne opposition er ved magten kan det jo altid betale sig at være med til at skabe en sag for sagens skyld - så kan vi jo altid gemme fornuften til senere. Jeg håber ikke at din og andres såkaldte sunde skepsis er basseret på fornemmelser, men på viden og grundig informationssøgning.


07. dec 2010 kl 03:28

Karsten Andersen

Stop export af giftigt affald !

Skal det være dagsordenen ?
At man ikke må exportere farligt affald ?
For så har Danmark et mega problem !
Vi exportere jo dobbelt så meget som importere, så der skal findes steder hvor vi kan opmagasinerer dettem, hvad med at bruge nogle af alle de skoler der bliver lukket i disse dage ?
Tænk !! Før man skriver !

Staten har vist ikke sit på det regne med forurening, bare hos Bane Danmark, hvor mange tusinde tons forurenet jord ligger der ikke under og langs deres skinner ? Hvorfor er der aldrig gjordt noget ved dette ?
Moral er godt !! Dobbel moral, dobbel så godt !


07. dec 2010 kl 06:28

avatar

Rasmus Rosenquist

Re: Vi modtager ikke noget.....

Rasmus


Det virker umiddelbart på dit indlæg som om du mener at det kun er et statsstyret eller andet offentligt foretagende der kan overholde de krav vi som verdenssamfund stiller til seriøs og effektiv behandling af farligt affald

Thomas, jeg ved ikke om offentlige eller private affaldsbehandlere er dygtige - ej heller hvorfor du selv er overbevist, men min fornuft siger mig, at er der penge med i spillet, så har de første prioritet - og dermed bør man være skeptisk og ikke tro naivt på alt man hører.

Selvfølgelig er der private med faglig stolthed som udviser stor ansvarlighed - der findes jo også brugtvognsforhandlere man kan stole på.

Det kan godt være KK er dygtige og ansvarlige nok til at løse opgaven - men det kan også være de ikke er, og her synes jeg man bør lade tvivlen komme miljø og sundhed til gode...

Som udgangspunkt stoler jeg bare ikke blindt på nogen, som skal både rådgive mig og tjene penge på mig, herunder brugtvognsforhandlere, ejendomsmæglere, bankrådgivere, private sygehuse osv osv.

Selve denne artikel er da heller ikke det der står øverst på min troværdighedsliste - helt ærligt, Kommunekemis miljøansvarlige fortæller om fortræffelighederne i den virksomhed, hvor han selv er ansat... ? Der er da ikke noget at sige til at "alt er i skønneste orden", når man skal underholde om et anlæg man selv har ansvaret for. Ej heller kan man fortænke Ebbe TN i at mene, at det er vanvid at brænde affaldet i Australien, når KK kan tjene 50 mil på selv samme opgave... !

Come on - tror du selv på alt det? Det er da en kende naivt...

PS. Jeg har lige modtaget en mail, hvor jeg bliver tilbudt 55.000.000 US$ på favorable vilkår... Jeg har ikke selv brug for pengene - skal jeg forwarde mailen til dig?

:-)

/Rasmus


07. dec 2010 kl 09:01

Jesper Bruun

Re: Vi modtager ikke noget.....

Det kan godt være KK er dygtige og ansvarlige nok til at løse opgaven - men det kan også være de ikke er, og her synes jeg man bør lade tvivlen komme miljø og sundhed til gode...

Man burde vel blot se på deres historik?


Som udgangspunkt stoler jeg bare ikke blindt på nogen, som skal både rådgive mig og tjene penge på mig, herunder brugtvognsforhandlere, ejendomsmæglere, bankrådgivere, private sygehuse osv osv.

Der er forskel mellem at leve i konstant frygt for konspirationer (som du åbenbart gør) og at tænke sig om. Selvfølgelig skal man ikke "stole blindt", men det betyder ikke at alle mennesker skal komme med deres helt egen personlige og fuldstændig ligegyldige mening om noget de intet aner om.


07. dec 2010 kl 09:02

Bjarke Mønnike

Re: Vi modtager ikke noget.....

@ Rasmus Rosenquist

Du har ret tilat være skeptisk, men vær det på et ordentligt fundament.

For det første.....Kan du fremvise en kritik af Kommune Kemis tidligere virke..Nej vel.

Ved du hvilke rigtige gifte, altså dem der er direkte livsfarlige hvis der går hul på emballagebeholderne og dampene blæses indover Nyborg med dødelige følger som KK neutraliserer i sit daglige virke....det kan du næppe vide og jeg ej heller......men jeg ved hvilke krasse midler jeg har sendt til dem i mit professionelle liv......og et firma der selv bestemmer prisen på sit virke, fordi der ikke er konkurrence på området.....har ikke nødigt og vil overhovedet ikke sætte sit rennome på spil.....det en vil være aldeles tåbeligt ting at sige nej til en sådan guldmine, ved at spare på vedligeholdelse, som kunderne betaler, fordi kunderne ved lov er tvunget til at sende deres brugte kemi til Nyborg.

Der er ingen tvivl om at penge vurderes nøje af KK´s ejerskab, men det medfører kun at hvis der kan argumenteres for tings nødvendighed for den fortsatte pengeregn så er der grænser for grådigheden.

Hvis du vil læse om en historie om hvor meget et image betyder så læs de tråde der omhandler SAS måde at håndtere sine mangler på vedligeholdelse. SAS havde engang stort set eneret på flyvning i Norden, men erkendte ikke i tide, at de vedblivende satte deres priser som om der ikke efterhånden var kommet konkurrence i branchen. Min første tur over Atlanten kostede i 1966 8000kr på monkeyplads i en DC8. Sammenlign det med priserne idag.

Kommune kemi har ikke konkurrence her i landet, på deres område, men nogen der nævner, at vi eksporterer masser af affald...bestemt....men det er affald der ikke behandles af KK...Jerns og metalskrot. Plastaffald til genbrug


07. dec 2010 kl 09:14

Flemming Bjerke

Saltsyre ?????

Jeg er ikke glad for det, men jeg må indrømme at Naamansen svarer ret godt. Der er bare een ting jeg ikke kan forstå: Hvordan kan der være saltsyre (HCl) i røggassen? HCl måtte i givet fald være 100% dissocieret, og brinten må vel så hovedsageligt blive til vand. Der er altså ikke HCl i røggassen, men yderst reaktive Cl ioner. Hvad sker der egentlig med dem?


07. dec 2010 kl 09:22

avatar

Rasmus Rosenquist

Re: Vi modtager ikke noget.....

Der er forskel mellem at leve i konstant frygt for konspirationer (som du åbenbart gør) og at tænke sig om. Selvfølgelig skal man ikke "stole blindt", men det betyder ikke at alle mennesker skal komme med deres helt egen personlige og fuldstændig ligegyldige mening om noget de intet aner om.

Heldigvis, så har man jo ret til at udtale sig om sin mening - for den har man jo lov at have, også selv om det er om noget man ikke ved så meget om. Og min mening er vel ikke mere ligegyldig end din?

Jeg håber så - hvis ellers giften kommer til Danmark - at I har ret i jeres meget skråsikre og halvarrogante udtalelser om os andre "venstreorienterede" og vores holdninger til HCB, private virksomheder og deres forhold til miljø og profit.

Ville I have den mail med de 55.000.000 US$ eller ej? Det er sq mange penge, og ikke et tilbud man får hver dag...

/Rasmus


07. dec 2010 kl 09:23

avatar

Rasmus Rosenquist

Re: Vi modtager ikke noget.....

@ Rasmus Rosenquist
Du har ret tilat være skeptisk, men vær det på et ordentligt fundament.

For det første.....Kan du fremvise en kritik af Kommune Kemis tidligere virke..Nej vel.

Nej, for de er ikk' bleven taget...

Jeg synes historien taler for sig selv - håber I har det fint med at efterlade en ødelagt planet til jeres efterkommere.

Men nu er det vist ved at komme ud af en tangent...

/Rasmus


07. dec 2010 kl 09:39

Bjarke Mønnike

Re: Vi modtager ikke noget.....

Den kære Jord bliver da først ødelagt hvis vi ikke destruerer vort affald


07. dec 2010 kl 09:39

Karsten Andersen

Små penge!

Hvad omsætter KK for om året ?
Så de 55 Millioner over 3 år er vist ikke det store i deres spil !
Affaldet er jo ikke farligt som det står der, har man ikke læst hvad der er skrevet tidligerer ?? Holdninger er ikke at ikke ville forstå !
Når der står fakta kan ens holdninger da ikke være det modsatte, det er da lig med at man ikke er ret klog !

Danmark exportere farligt affald, der er ikke snakke om metaller og plastik, giftige substanser osv.


07. dec 2010 kl 09:42

Thomas Nissen

Re: Vi modtager ikke noget.....

@ Rasmus




Thomas, jeg ved ikke om offentlige eller private affaldsbehandlere er dygtige - ej heller hvorfor du selv er overbevist, men min fornuft siger mig, at er der penge med i spillet, så har de første prioritet - og dermed bør man være skeptisk og ikke tro naivt på alt man hører.

Hehe du giver jo egentlig et fremragende eksempel på lødigheden i denne debat - du indrømmer enddog at du ikke ved noget om affaldsbehandlerne - men alligevel antager du den holdning at det er bedre at affaldet bliver liggende ubehandlet i Australien.

Tjjaaa og hvorfor jeg selv er overbevist - jeg må erkende at jeg er skyldig - jeg kender KK bedre end de fleste, da jeg har arbejdet der i en periode på 5 år (for 10 år siden godt nok - tiden går jo ;-) ) som projektleder i drift og vedligehold - og i deres udviklingsafdeling - hvis ikke jeg havde haft et kendskab til virksomheden eller affaldet/behandlingsprocesserne havde jeg ikke deltaget i debatten - jeg foretrækker at vide bare en lille smule om de emner jeg diskuterer i en offentlig debat.

- og nu du nævner naivitet - det forudsætter vel at jeg ikke har sat mig ind i sagerne og handler ud fra min mavefornemmelse - jeg mener egentlig at jeg ikke er gået den vej.

naivitet er i mine øjne hvis man blindt tror på at det samlede miljø i verden forbedres af at forhindre at dette affald behandlse - hvilket jo umiddelbart virker som det du plæderer for.

Sæt dig ind i stoffet - læs evt. materialet fra eurochlor som jeg har linket til tidligere - ellers virker det jo som om du netop handler udfra en naiv forestilling om at hvis bare vi kan holde affaldet væk fra DK så forurener det ikke.

(og det er også naivt at tro på at forskellige miljøorganisationer ikke benytter denne debat til markedsføring - og dermed øgede indtægter i form af støtte !! de skal jo også tjene penge - jeg støtter dem endda selv - men er bare ikke enig med dem i denne sag - jeg vil have stoffet behandlet og væk fra kredsløbet !)


07. dec 2010 kl 10:08

avatar

Rasmus Rosenquist

Re: Vi modtager ikke noget.....

Hehe du giver jo egentlig et fremragende eksempel på lødigheden i denne debat - du indrømmer enddog at du ikke ved noget om affaldsbehandlerne - men alligevel antager du den holdning at det er bedre at affaldet bliver liggende ubehandlet i Australien.

Indrømmet: Jeg har ikke insiderviden fra Kommunekemi, men Australien er et stort land - jeg tror på de kan klare det selv hvis de vil. Men det er selvfølgelig lettere (og billigere 50 mil vs. 300+ mil) at sejle det til Danmark.

jeg foretrækker at vide bare en lille smule om de emner jeg diskuterer i en offentlig debat..

Tænk hvis alle gjorde sådan - så ville politikerne ikke kunne udtale sig særlig ofte, eftersom de i virkeligheden ikke ved noget om ret meget.

- og nu du nævner naivitet - det forudsætter vel at jeg ikke har sat mig ind i sagerne og handler ud fra min mavefornemmelse - jeg mener egentlig at jeg ikke er gået den vej..

Hvis man 10 gange har fået tæv af sin far, fordi man har baldret et vindue - er det så naivt at tro man også får tæv 11.gang?

(og det er også naivt at tro på at forskellige miljøorganisationer ikke benytter denne debat til markedsføring

Det gør de sikkert - ligesom industrien sikkert gør det.

jeg vil have stoffet behandlet og væk fra kredsløbet !

Ja, spørgsmålet er bare om ikke det *netop* går i kredsløb, hvis det bliver brændt af her i Danmark.

Jeg håber du får ret, og det hele er uskadeligt. Jeg har så bare et spørgsmål - hvis alt der kommer ud af Kommunekemi er helt rent, hvorfor har KK så et depot til aske og andre restprodukter nede i Klintholm?

Hvorfor strøs asken ikke bare ud på markerne? (Få nu ingen gode idéer!)

/Rasmus


07. dec 2010 kl 10:19

Karsten Andersen

Depot !

Har de ikke et depot i Norge ??
Det andet er vist til behandling af forurenet jord !

Men er det HCBen der kommer farlig aske af ? eller de 98% andrer tind der bliver brændt af !
Hvis de ikke modtager HCBen så behøver de ikke noget depot !

Rasmus !!

Men lad det bare komme ud i fødekæden, så kan vi få det via de Australske bøffer som vælter ind over Europa osv.
Dyrefoder lavet af kænguru kød osv.

KK. bliver aldrig lukket !
Skorstenen kan simpelthen ikke lægges ned !! De har brændt mange tusinde Viagra af derude, så den kommer til at stå længe !!


07. dec 2010 kl 11:11

Jesper Bruun

Re: Vi modtager ikke noget.....

Heldigvis, så har man jo ret til at udtale sig om sin mening - for den har man jo lov at have, også selv om det er om noget man ikke ved så meget om. Og min mening er vel ikke mere ligegyldig end din?

Nej, overhovedet ikke. Jeg mener bare ikke det burde være nødvendigt for alle danskere altid at have en holdning til ting de ikke ved noget om, men som de tror de kloger sig på.

Håber I har det fint med at efterlade en ødelagt planet til jeres efterkommere.

Den er vist ved at blive gammel den der.


07. dec 2010 kl 11:41

Thomas Nissen

Re: Vi modtager ikke noget.....

Læs gerne følgende materiale :

www.eurochlor.org/upload/docum....pdf

og fortæl mig hvorfor vi ikke skal hjælpe med at få noget HCB ud af det biologiske kredsløb - inden det slår isbjørnene ihjel (selvom det kan være de drukner inden ) når vi har et anlæg der kan håndtere det forsvarligt - og ja restprodukter kommer der - men det er ligeså meget fra de andre stoffer der behandles på anlægget - Langøya depotet bruges også til deponering af flyveaske fra DK's husholdningsaffaldsforbrændingsanlæg - så vi kan også eksportere problemaffald til et sted hvor de har et egnet område / behandlingsanlæg etc. - HCB i ren form består af chlor - kulstof og brint. Ved forbrænding omsættes det til CO2 og HCL



- Hvis man 10 gange har fået tæv af sin far, fordi man har baldret et vindue - er det så naivt at tro man også får tæv 11.gang?

Tjjaaa det kommer vel an på om ruden bliver ødelagt fordi græsslåmaskinen slynger en sten afsted når man for 1200 - gang slår græsset - eller om det er den ene gang man skulle prøve slangebøssen
- fortæller egentlig meget godt hvordan du ser på samfundet - alle de andre har onde hensigter hvis det ikke passer til dit verdensbillede


07. dec 2010 kl 15:09

Thomas Hansen

Re: Vi modtager ikke noget.....

- Hvis man 10 gange har fået tæv af sin far, fordi man har baldret et vindue - er det så naivt at tro man også får tæv 11.gang?

Hvis man 10 gange har transporteret farligt affald til KK og behandlet det uden problemer, er det så naivt at tro at tro at det går godt den 11. gang?


07. dec 2010 kl 16:18

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Benny !

Gå ind på Kommune Kemis hjemmeside og læs hvad deres kapacitet er !
Kan det være så svært ??
Måske for nogle som bare vil kvæulerer !

Hvad fanden ryger du?
Jeg har jo skrevet:
Det må jeg vel så bøje mig for, selvom jeg ikke er meget for at give Bjarke ret. Men det står altså ikke på en entydig facon:

Din ihærdige form er tegn på noget usundt.


07. dec 2010 kl 16:23

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Depot !

Men lad det bare komme ud i fødekæden, så kan vi få det via de Australske bøffer som vælter ind over Europa osv.
Dyrefoder lavet af kænguru kød osv.

Danske landbrug har selv nogle nogle svin, de vil have solgt, bl.a. til Japan, og de er yderst fokuseret på sundhed derovre.


07. dec 2010 kl 16:28

avatar

Benny Allan Andersen

Re: Vi modtager ikke noget.....

og ja restprodukter kommer der - ....
....HCB i ren form består af chlor - kulstof og brint. Ved forbrænding omsættes det til CO2 og HCL

Du mener ved fuldstændig forbrænding. Noget sjældent forekommende.
Og bruger man atmosfærisk luft til at nære forbrændingen, får man ved de høje temperaturer bl.a. også kvælstofoxider, de såkaldte NOxer.


07. dec 2010 kl 17:05

Thomas Nissen

Re: Vi modtager ikke noget.....




Du mener ved fuldstændig forbrænding. Noget sjældent forekommende.

Og bruger man atmosfærisk luft til at nære forbrændingen, får man ved de høje temperaturer bl.a. også kvælstofoxider, de såkaldte NOxer.


Det er et stykke hen af vejen et definitionsspørgsmål hvad der er fuldstændig forbrænding - men ja, hvis du regner langt nok på den anden side af kommaet vil du altid kunne sige at der ikke findes fuldstændig forbrænding - det er jo også derfor at KK´s anlæg er forsynede med aktive kulfiltre som det sidste led i røggasrensningsprocessen ;-)

Og med hensyn til NOx - så vil forbrændingen af HCB ikke bidrage meget i den sammenhæng - men ja der vil udledes NOx fra alle termiske processer / forbændingsanlæg - men dette er jo også reguleret af lovgivning.


07. dec 2010 kl 17:43

Flemming Bjerke

HCl kan ikke være restprodukt

1200 grader og HCl som restprodukt. Det kan bare ikke passe når der både er ilt og en masse andre kemiske komponenter til stede. Jf. hvad jeg skrev ovenfor.


07. dec 2010 kl 18:12

Bjarke Mønnike

Re: HCl kan ikke være restprodukt

Hvis du satte dig ind i processen tror jeg at det var lettere for dig at undgå et "SpørgeJørgen" prædikat.

Nøgleordet er skrubbere....en slags brusebade hvor HCl blive taget ud af røggassen med vand der køler røggassen, så der kondenseres en fortyndet saltsyre HCL .


07. dec 2010 kl 18:57

Flemming Bjerke

Re: HCl kan ikke være restprodukt

Hvis du satte dig ind i processen tror jeg at det var lettere for dig at undgå et "SpørgeJørgen" prædikat.

Du behøver ikke være uforskammet. Men tak iøvrigt.


07. dec 2010 kl 19:39

Bjarke Mønnike

Re: HCl kan ikke være restprodukt

Man skal altid være venligt ærlig, så ingen årsag.


07. dec 2010 kl 21:32

Flemming Bjerke

Re: HCl kan ikke være restprodukt

Man skal altid være venligt ærlig, så ingen årsag.

Nej, Bjarke. Det har intet med ærlighed at gøre at mistænkeliggøre min person. Det er bare usagligt fordi du i den sætning "går efter manden i stedet for bolden" (argumentum ad hominem).

Mere interessant er det saglige: Din oplysning fortæller at uanset om det er HCl eller Cl- så opløses det meste af kloren i vand enten som Cl- eller klorit. Selvfølgelig har jeg ret i at en del af kloren danner andre forbindelse, f.eks. dioxin. Men jeg går ud fra KK er professionelle så de bruger den destruktionsmetode der reducerer skumle clor-biprodukter mest muligt. Altså er det formentlig den mindst ringe måde at slippe af med HCB på.

Så er der kun to diskussioner tilbage:

Transporten og opbevaringen hvor det selvfølgelig er klart at så store mængder HCB som en skibsladning nødig skulle slippes i naturen, f.eks. fordi styrmanden var fuld, eller der faldt en flyver ned i KK. Her ender man i politisk stillingtagen til hvor sandsynligt sådan noget er. (Lidt a la atomkraftdiskussionen.) Min politiske overbevisning er at sådan noget bryder jeg mig ikke om.

Den anden diskussion er om man dog ikke kunne undgå at frembringe dette ubehagelige biprodukt, HCB (i så store mængder)?


12. dec 2010 kl 00:30

Thomas Hansen

Re: HCl kan ikke være restprodukt


Her ender man i politisk stillingtagen til hvor sandsynligt sådan noget er. (Lidt a la atomkraftdiskussionen.) Min politiske overbevisning er at sådan noget bryder jeg mig ikke om.


Mener du derved at alle andre transporter som kunne udgøre den samme risiko i tilfælge af faldende fly, eller hvad vi ellers skal finde af begrundelser, skal forbydes?


er om man dog ikke kunne undgå at frembringe dette ubehagelige biprodukt, HCB (i så store mængder)?

Jo det kan man, hvilket også er grunden til at australien ikke producere mere af det.
(kan godt være at man må producere det på en fabrik og bruge det indenfor landets grænser, men transport af stoffet på tværs af landegrænser med andet formål end affaldbehandling er ulovligt)


12. dec 2010 kl 10:40

Flemming Bjerke

Re: HCl kan ikke være restprodukt

Thomas: "Mener du derved at alle andre transporter som kunne udgøre den samme risiko ... skal forbydes?"

Det er uklart hvad "samme risiko" er, så det spørgsmål kan ikke besvares blot nogenlunde entydigt. Men Basel-konventionen regulerer internationale affaldstransport og -afskaffelse. Jeg synes Basel-konventionen er en udmærket konvention, men man kan og bør diskutere i konkrete tilfælde om den er tilstrækkelig og bliver administreret tilstrækkelig forsigtigt. Jeg synes ikke at vi skal importere de mængder HCB til DK, og jeg synes ikke om den lange transport gennem problematiske farvande. Men det kan ikke objektivt afgøres hvad der er det rigtige - den velinformerede beslutning er politisk - og jeg tilslutter mig at transporten/bortskaffelsen bliver stoppet. Men jeg kan også godt respektere at andre ikke er enige heri.

Er der nogen dokumentation for at Australien netop producerer den minimalt mulige mænge HCB?


13. dec 2010 kl 14:52

Anders Christensen

Re: HCl kan ikke være restprodukt



Er der nogen dokumentation for at Australien netop producerer den minimalt mulige mænge HCB?


Ud fra de meldinger der er kommet fra bl.a. Australien, så bliver der ikke anvendt HCB i PVC produktionen mere. Det er bla. derfor at der ligger yderligere materiale i Australien, nemlig fabrikken og den jord den ligger på.

Når det er væk, burde der ikke være flere HCB problemer end aktivisterne kan få sig selv til at opfinde. Selv ikke Kineserne anvender HCB i produktion mere - altså er HCB problemet med stor sandsynlighed for altid løst.

Det er netop også derfor at det ikke er forsvarligt at bygge en Kommune Kemi i Australien til "kun" at tage sig af HCB affaldet. KK har de specielle ovne der skal bruges som kan tage de høje temparaturer for mest effektiv forbrænding og de bedste filtre til at filtrere.


13. dec 2010 kl 17:13

Flemming Bjerke

Re: HCl kan ikke være restprodukt

Ud over at jeg selv har været miljøaktivist og ikke ser noget som helst galt i det, tværtimod, synes jeg at det var et godt svar :-) Tak. Det taler da for at man bruger KK til at få det skidt fjernet bedste muligt.


15. dec 2010 kl 09:16

Anders Christensen

Så fik Ekstra Bladets kampagne fyret 12

12 medarbejdere hos Kommuni Kemi er opsagt med henvisning til den hængende ordre fra Australien.

Ekstra Bladet var en af de kraftigste agitatorer og manipulatorer i denne sag med en konkret kampagne og smædeord.

Det siger sig selv, at nyhedsformidling kræver at man objektivt dækker en sag og søger at opklare usandheder eller uklarheder.

Der er nok ingen tvivl om at oplysningsniveauet har haltet en smule. Det kan dog formodes at skyldes at Kommune Kemi har opfattet materialet som de opfatter de andre farlige materialer de destruerer. Og det er jo ikke en nyhed at Kommunekemi destrurerer gift!? (Måske på Ekstra Pladder?)

Når man nu taler om besparelser, så kunne man måske se på mediestøttet på ca. 3 mia kr. Mon ikke Ekstra Bladet kunne slippe for at modtage den støtte - der må jo følge et mediansvar med og man må jo formidle nyheder og viden objektivt. Begge dele falder vist uden for Ekstra Bladets nuværende evner.

Jeg vil opfordre til at der indsendes en klage til Presseklage nævnet over Ekstra Bladets dækning i sagen. Den direkte konsekvens har jo været at 12 mand går en kedelig jul i møde.


15. dec 2010 kl 13:50

avatar

Benny Allan Andersen

Re: HCl kan ikke være restprodukt

Mener du derved at alle andre transporter som kunne udgøre den samme risiko i tilfælge af faldende fly, eller hvad vi ellers skal finde af begrundelser, skal forbydes?

For et par dage siden båttede to både sammen ovre ved Skagen lige på ruten for skibene fra Australien. Igår gik et skib ned med mand og mus ved Australien.


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.

Eksterne links om klima
Klimadebat.dk