Ny analyse: Outsourcing af produktion trækker forskning og udvikling med
Virksomheder, der allerede sender produktion til udlandet, forventer i langt højere omfang end andre også at sende forskning og udvikling til udlandet. Det dokumenteres nu for første gang.
Læs også
Læs mere om
Et omfattende talmateriale dokumenterer for første gang, at virksomheder, der flytter produktion til udlandet, i høj grad senere sender forskning og udvikling samme vej
Professor Jan Rose Skaksen fra Handelshøjskolen i København har for Det Strategiske Forskningsråd og Rådet for Teknologi og Innovation analyseret data fra 4.161 danske virksomheder.
Data stammer fra en spørgeskemaundersøgelse, der blev gennemført af Danmarks Statistik i 2007 og offentliggjort året efter.
Hans hensigt var at undersøge to hypoteser. Den ene lyder: Outsourcing er først og fremmest drevet af den internationale arbejdsdeling og har derfor ingen eller positiv effekt på forskning og udvikling i Danmark.
Den anden hypotese lyder: Innovation er knyttet til produktionen, så når produktionen flytter ud, har det en negativ effekt på forskning og udvikling i Danmark.
Forskning følger med til udlandet
Jan Rose Skaksens analyse viser, at det ikke muligt på strengt videnskabeligt grundlag at konkludere noget håndfast om de to hypoteser, men der er alligevel visse indikationer, der taler til fordel for hypotese to.
Undersøgelsen viser eksempelvis, at ni procent af alle virksomheder har flyttet produktion til udlandet i perioden 2001-2006. Kun tre procent har i samme periode flyttet forskning og udvikling til udlandet.
Der var også kun tre procent af virksomhederne, der forventede at outsource forskning og udvikling i fremtiden. Blandt virksomheder, som allerede outsourcer produktion til udlandet, var denne andel markant højere - på hele 11 procent.
Undersøgelsen viser også, at virksomheder, der outsourcer internationalt, har en mindre forsknings- og udviklingsaktivitet i Danmark end tilsvarende virksomheder – omend forskellen er statistisk set ubetydelig.
Krisen skubber til udviklingen
Analysen bliver i dag fremsat og diskuteret på et møde med deltagelse af erhvervsledere, forskere og politikere arrangeret af bl.a. Det Strategiske Forskningsråd.
Jan Rose Skaksen fortæller, at han på debatmødet vil gøre opmærksom på, at data er indsamlet, før finanskrisen på mange måder ændrede betingelserne for at drive virksomhed.
Det er hans opfattelse, at krisen næppe har ændret på virksomhedernes lyst til outsourcing - snarere tværtimod. 58 procent af virksomhederne angav nemlig omkostningsbesparelser som en forklaring på outsourcing.
»I dag går endnu flere virksomheder uden tvivl op i omkostningsbesparelser,« siger Jan Rose Skaksen.
Henholdsvis 10 og 14 procent af virksomhederne anførte ”forbedret kvalitet eller introduktion af nye produkter” og ”adgang til specialiseret viden og teknologi” som årsager til outsourcing, der har forbindelse med forskning og udvikling.
Noget overraskende er det, at Jan Rose Skaksen kun har kunnet finde et enkelt tilsvarende studie af sammenhængen mellem forskning/udvikling og international outsourcing udført af Holger Görg og Aoife Hanley fra Institut für Weltwirtschaft i Kiel.
Det baserer sig dog på en meget snæver definition og er derfor ikke direkte sammenligneligt med den danske undersøgelse.
Jan Rose Skaksen arbejder videre på at teste hypoteserne med en ny statistisk model for at drage mere klare konklusioner og forventer at have et resultat i foråret 2011.






