Biohacking er ikke terror
Af David Askirk Fotel,
tirsdag 09. nov 2010 kl. 14:11
Det er ikke mange uger siden at herværende hjemmeside bragte en artikel om mulighederne for biologisk terror grundet den nye bevægelse inden for syntetisk biologi.
Syntetisk biologi er ved at nå et punkt der gør det nemt for folk at lave biologi i deres egen garage. Derfor er der et spinoff i Labitat, kaldet biologigaragen.org der netop er begyndt på det at gøre biologi mere menneskeligt og bringe det ud til masserne. Ligesom hardware- og softwarehackere gjorde computeren til allemandseje i løbet af 70'erne og 80'erne.
Derfor bliver jeg ked af at læse artiklen, der giver en, for mig at se, ensidig betragtning om hvad dette kan bringe med sig. Der bliver fokuseret på terror allerede fra overskriften i stedet for at fokusere på de mange muligheder, som det kan bringe med sig. Vi snakker om at der er potentiale for, at den næste Apple eller Google vil begynde i en garage et sted i Danmark, hvilket betyder et kæmpe potentiale for det danske industri- og videnssamfund. Open source gav os Linux og GNU blandt andet.
Men hvor passer alt dette ind i hackermiljøet, og hvorfor er sådan noget som BiologiGaragen.org begyndt i Labitat?
Jo, hackere opererer efter et etisk regelsæt. En af reglerne i dette regelsæt er, at informationen vil flyde frit. Her skal man lægge mærke til ordet "vil". Det er ikke noget, hackerne får informationen til, men den flyder af sig selv frit. Det betyder bare, at hvis man forbød hjemme-biologi, er resultatet, at det kommer det at flyde rundt på de mere skumle steder på internettet, hvor folk så vil lære om, hvordan man laver forskellige biologiske våben.
Artiklen har udtalelser fra folk, der har diskuteret med deres ph.d.-studerende om eventuelle konsekvenser af deres viden. Dette er som sådan fint nok, men der eksisterer samtidig et regelsæt omkring dette i EU-regi, netop for at kunne styre det lidt bedre. Det samme er ikke tilfældet i USA, og de har flere artikler om dette kommende terrorvåben, kaldet hjemme-biologi eller DIY-BIO.
Men lad os tage de politiske briller på: Hvis der kommer et forbud mod at lave en bioreaktor eller fremelske noget hjemme i stuen, har terroren vundet. Netop ved at gøre det sværere at være menneske og tilegne sig ny viden uden at være nervøs for, at staten banker døren ind. Derfor er hjemme-biologi i stedet noget, der skulle udgives flere bøger om. Vi burde lave et "Den lille genforsker"-sæt og lignende.
Fremelskning af glæden ved at opdage og lære nye ting er vejen frem for et samfund som Danmark.
Andre interesser
Men hvem kan have en interesse i at spærre for garage-biologerne? Det kan for eksempel nogle af dem, der sidder på markedet nu. De store spillere, som sælger det udstyr og de materialer, der skal bruges.
Noget som DIY-BIO bevægelsen viser gang på gang er, at det ikke er nødvendigt at have det store labritorie eller det dyre udstyr for at lave biologi. Noget af det udstyr, som bliver brugt i biologigaragen er hjemmelavet. En gammel dremel er blevet til en centrifuge, et webcam er blevet til et digitalt mikroskop, og et gammelt varmeskab til et inkubationskab. En gel boks til DNA selection fås til 300 dollars på internettet. Det paradigmeskift, der skete, da alle lige pludselig kunne lave deres egen computer eller købe billigt og derfor ikke skulle have en IBM-mainframe stående er nu ved at ske inden for biologien.
Så med DIY-BIO bevægelsen kommer der teknikker og udstyr som man kan lave derhjemme eller skaffe fra det lokale supermarked. Det bliver billigt og nemt at lave biologi hjemme på køkkenbordet.
En anden og lidt mere konspirationsagtig teori er, at politikerne også vil få noget ud af det. De kan, efter det har kørt i pressen en uge eller to, vedtage en skuelov, der ikke gør andet end at genere dem ,der rent faktisk laver noget produktivt og ramme de uskyldige (tænk logningsloven og til nøds knivloven).
Så længe leve open source biologien!
Besøg http://biologigaragen.org/ for mere om DIY-BIO og https://labitat.dk/ for at se den nye og fine forside!