Holland udbygger a-kraft med 2.500 MW
Hollandske Delta og franske EDF vil bygge en ny reaktor på op til 2.500 MW ved Borssele-kraftværket i Holland for at spare klimaet for CO2-udledninger.
Læs også
-
Vindkraft lige så upopulært i Sverige som a-kraft for 30 år siden
-
Eksperter: Flydende russiske akraftværker er gennemprøvet teknologi
Læs mere om
I klimaets tjeneste valgte Holland tidligere at droppe planerne om at slukke for a-kraften i 2013, og nu har landet i stedet valgt at udbygge kapaciteten.
Det hollandske elselskab Delta, der ejer Borssele-atomkraftværket i Holland, underskrev onsdag en aftale med det franske EDF, så de to selskaber forener kræfterne for at bygge en ny atomreaktor.
EDF driver i dag 82 reaktorer verden over og vil være en tung partner for Delta, der siden 2006 har arbejdet for at få bygget endnu en reaktor ved Borssele-kraftværket.
Som i de fleste andre lande har atomkraft være kontroversielt i Holland, og regeringen havde egentlig planlagt at lukke og slukke for atomkraften i 2013.
Men klimadebatten og et øget fokus på at reducere landets CO2-udledninger har ændret holdningen.
Derfor besluttede den hollandske regering i 2006, at Borssele-kraftværket, der blev koblet til nettet i 1973, skal være i drift frem til 2033.
Ifølge World Nuclear Association vil Delta i 2013 begynde arbejdet med at bygge en 1.600-2.500 MW reaktor.
Reaktoren skal desuden kunne anvende MOX-brændsel. Det er dog et krav for en eventuel godkendelse, at en ny reaktor skal være minimum generation III, altså samme teknologiske standard, som blandt andre finnerne og franskmændene selv bygger i øjeblikket.
Samtidig er det et krav, at regeringen beslutter, hvordan Holland skal håndtere det mellem- og højradioaktive affald, før en eventuelt ny reaktor sættes i drift. Den beslutning skal være truffet senest i 2016.
Delta er ikke de eneste interesserede i at udvide atomkraften i Holland. I 2009 oplyste tyske RWE, at man var klar til at bygge en reaktor, og i september i år fremlagde RWE planer om at bygge et kraftværk med en eller to Westinghouse AP1000 reaktorer ligeledes i Borssele.
Arbejdet skulle gå i gang i 2015, og reaktorerne sættes i drift i 2019.
Også i Tyskland sker der ting og sager. I september vedtog regeringen at levetidsforlænge landets 17 reaktorer med 12 år i gennemsnit.
Dermed ændrede man planer om at lukke det sidste atomkraftværk i 2022. I stedet skal værkerne nu være i drift til i 2030’erne, mens man udbygger den vedvarende energi.






